Страница 40 от 41 ПърваПърва ... 3038394041 ПоследноПоследно
Резултати от 586 до 600 от общо 604
Like Tree172Одобрявам

Термопомпа Въздух-Вода

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,266
    #586

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Очакваш проблеми през лятото ли? Като прехвърля към отопление на бойлер след режим охлаждане?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,797
    #587

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    За това, че ще има някакъв разход студената вода в тръбите до трипътния да я стоплиш после да я охладиш отново е ясно.
    По скоро дали няма да има проблем от техническо естество. Да изкара някаква грешка и да не работи въобще.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,548
    #588

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    По-скоро някакъв проблем с водния стълб да има, т.е. помпата да не смогва да поддържа дебит при тази денивелация.
    Но в този случай, може би, допълнителна помпа би решила проблема.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,266
    #589

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    За това, че ще има някакъв разход студената вода в тръбите до трипътния да я стоплиш после да я охладиш отново е ясно.
    По скоро дали няма да има проблем от техническо естество. Да изкара някаква грешка и да не работи въобще.
    Не се сещам какъв проблем може да има, освен датчик поток да се задейства, ама с достатъчно голям диаметър тръби не би трябвало да има проблем. Освен това кой е казал, че трипътния не може да се постави до външното тяло и да се пуснат три тръби, вместо две?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    41
    #590

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Здравейте,

    Моля за предложения или съвет относно избора на термопомпа въздух-вода. Става въпрос за еднофамилна къща в провинцията. Къщата е с нова 5-камерна ПВЦ дограма и изолация. Къщата е с юго-източно изложение. Отопляемата площ е 136 квм. За съжаление бюджета е до 6000лв. Според вас може ли да се намери термопомпа която да дава БГВ без да е нужен допълнителен бойлер? Да посоча също така, че лятото в селото има режим на водата. Благодаря предварително!

  7. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,797
    #591

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    нее...... има ограничение за 3 символа.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    41
    #592

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Maggie Виж публикацията
    Здравейте,

    Моля за предложения или съвет относно избора на термопомпа въздух-вода. Става въпрос за еднофамилна къща в провинцията. Къщата е с нова 5-камерна ПВЦ дограма и изолация. Къщата е с юго-източно изложение. Отопляемата площ е 136 квм. За съжаление бюджета е до 6000лв. Според вас може ли да се намери термопомпа която да дава БГВ без да е нужен допълнителен бойлер? Да посоча също така, че лятото в селото има режим на водата. Благодаря предварително!
    Здравейте, колебая се между тези две термопомпи (ИНВЕРТОРНА ТЕРМОПОМПА GT-Guang Teng SKR020KBDC-M32, 4770 лв; ИНВЕРТОРНА ТЕРМОПОМПА GT-Guang Teng SKR020KBDC-S32, 5040 лв) и електрическо котле BOSCH TRONIC HEAT 3500 - 4 KW, 1879 лв. От спецификациите на термопомпите не разбрах дали са само за отопление или и за БГВ. Необходим ли е допълнителен бойлер или не?. Ел.котлето е и за двете. Моля за мнения, кое би било оптималното отопление? Само да посоча, че понякога външната температура се понижава до -15 С. Благодаря!

  10. Member
    Тук е от
    Aug 2022
    Мнения
    524
    #593

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Хубаво е да кажете каква ще бъде отоплителната инсталация която ще се захранва с въпросната ТП/Котел, защото работната температура на различните отоплители (подово,конвектори,радиатори) е различна и е в пряка зависимост от възможностите на захранващия агрегат.За съжаление бюджета ви е малък за квадратурата която искате да топлите ефективно и лично аз съм скептично настроен, че това върху което размишлявате ще ви свърши работа.Ако максималната мощност на електрическия котел е 4кW и разчитате на БГВ на проточен принцип без допълнителен обемен съд,просто не виждам как ще можете да се изкъпете нормално през зимата, за сравнение едно проточно бойлерче за миене на чинии на делимано и други подобни марки е с мощност 3кW.Обикновенно дори най-малките двуконтурни газови котли имат максимална мощност 24kW, която е толкова висока заради нуждите за БГВ.Отделно от това ако изберете електрическо котле,сметките никак няма да ви харесат особено с очакваното повишаване на цените на тока в съвсем скоро време и предстоящото излизане на свободния пазар след година и половина.
    Този пост е редактиран от HRS9; 31-05-24 в 10:01.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    41
    #594

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от HRS9 Виж публикацията
    Хубаво е да кажете каква ще бъде отоплителната инсталация която ще се захранва с въпросната ТП/Котел, защото работната температура на различните отоплители (подово,конвектори,радиатори) е различна и е в пряка зависимост от възможностите на захранващия агрегат.За съжаление бюджета ви е малък за квадратурата която искате да топлите ефективно и лично аз съм скептично настроен, че това върху което размишлявате ще ви свърши работа.Ако максималната мощност на електрическия котел е 4кW и разчитате на БГВ на проточен принцип без допълнителен обемен съд,просто не виждам как ще можете да се изкъпете нормално през зимата, за сравнение едно проточно бойлерче за миене на чинии на делимано и други подобни марки е с мощност 3кW.Обикновенно дори най-малките двуконтурни газови котли имат максимална мощност 24kW, която е толкова висока заради нуждите за БГВ.Отделно от това ако изберете електрическо котле,сметките никак няма да ви харесат особено с очакваното повишаване на цените на тока в съвсем скоро време и предстоящото излизане на свободния пазар след година и половина.
    Здравейте, благодаря ви най-сърдечно за насоките, които предоставихте.
    Относно отоплителната инсталация, смятам да се насоча към радиатори. Нямам финансовата възможност за подово отопление, иначе бих се спряла на него. Не харесвам конвекторите тъй като изсушават въздуха и създават ефект на движение на въздуха подобен на климатиците. Съгласна съм с вас, че електрическото котле не е добър избор. Затова смятъм да се насоча към ТП и ще съм ви много благодарна, ако изразите вашето мнение, коя от двете термопомпи би била подходяща в моя случай?
    ИНВЕРТОРНА ТЕРМОПОМПА GT-Guang Teng SKR020KBDC-M32 [GT-SKR020KBDC-M32] : Сънком (sunkom.eu)
    ИНВЕРТОРНА ТЕРМОПОМПА GT-Guang Teng SKR020KBDC-S32 [GT-SKR020KBDC-S32] : Сънком (sunkom.eu)
    Аз не успях да разбера дали тези термопомпи генерират БГВ и отопляват или се използват само за отопление. Ако генерират БГВ предполагам, че това става на проточен принцип? Бихте ли могли да изясните какъв е случая?
    Другото което искам да поясня е че къщата е на два етажа по 68квм. Първоначално само 1-ви етаж ще бъде обитаван, може би след години ще се наложи отопление и БГВ и за втория етаж.
    Може би има и други подходящи способи за отопление и БГВ, но в отделечения район в който се намира селището не виждам кое би било по-подходящо от термопомпа!? Освен това виждам, че работната температура на околната среда (и температурата при работа на открито) е в диапазона от -20 до 43 С, което според мен напълно съотвества на този район.

  12. Member
    Тук е от
    Aug 2022
    Мнения
    524
    #595

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Не съм професионалист в тази област, но това което ми прави впечатление на пръв прочит е следното: За въпросните 68 кв. ще се справи но ако е в комбинация с подово отопление тъй като посочената отдадена мощност варира между 5(при -7 външна) и 6.8(при +7 външна)(номинална)кW при изходяща температура на водата 35 градуса,което е подходяща температура за подово отопление но не и за радиатори.При по-висока температура на водата(в сервизното ръководство е посочена 60 градуса като максимална възможна) и ниски градуси на външния въздух тези стойности рязко ще се понижат и какво остава ако се разчита да топли и втори етаж със същата площ.Разгледайте внимателно страница 5 - Технически данни на въпросната ТП, там пише възможностите и при различните условия.Хладилния агент също ми се струва прекалено малко (750 грама) за нещо по значимо като производителност.
    Този пост е редактиран от HRS9; 31-05-24 в 13:46.

  13. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,896
    #596

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    БГВто при ТП е с бойлер със серпентина и трипътен.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    41
    #597

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от HRS9 Виж публикацията
    Не съм професионалист в тази област, но това което ми прави впечатление на пръв прочит е следното: За въпросните 68 кв. ще се справи но ако е в комбинация с подово отопление тъй като посочената отдадена мощност варира между 5(при -7 външна) и 6.8(при +7 външна)(номинална)кW при изходяща температура на водата 35 градуса,което е подходяща температура за подово отопление но не и за радиатори.При по-висока температура на водата(в сервизното ръководство е посочена 60 градуса като максимална възможна) и ниски градуси на външния въздух тези стойности рязко ще се понижат и какво остава ако се разчита да топли и втори етаж със същата площ.Разгледайте внимателно страница 5 - Технически данни на въпросната ТП, там пише възможностите и при различните условия.Хладилния агент също ми се струва прекалено малко (750 грама) за нещо по значимо като производителност.
    Благодаря за отговорите г-н HRS9 и ccankov73,

    Погледнах техническите данни на стр. 5 и съвсем се обърках. В описанието на продукта пише следното: „Температурата на изходящата вода е до 60 °C и е подходяща за системи с радиатори, лъчисти подови панели или вентилаторни конвектори“. Обаче на страница 5 от ръководството са дадени следните данни (под таблицата):
    7/W35: Температура на външния въздух 7°С DB / 6°C WB; Температура на водата вход/изход 30°С/35°С
    A2/W35: Температура на външния въздух 2°С DB / 1°C WB; Температура на водата вход/изход 30°С/35°С
    A-7/W35: Температура на външния въздух -7°С DB / -8°C WB; Температура на водата вход/изход 30°С/35°С
    A35/W7: Температура на външния въздух 35°С; Температура на водата вход/изход 12°С/7°С

    Как да го разбирам това? При 60С изходяща вода би трябвало да е подходяща за радиатори!?

  16. Member
    Тук е от
    Aug 2022
    Мнения
    524
    #598

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Точно каква температура на водата ще е подходяща за радиаторите зависи много от големината им, при мен в апартамент съм се справял, както с 55, така и с 50 но радиаторите са ми преоразмерени(захранвани от Газов Котел с отдавана мощност 6-18kW) от една страна а от друга топлозагубите на жилището са малки.Във вашия случай е редно повече да се запитате каква мощност ще има уреда ако трябва да поддържа 60 градуса на водата, а външната температура на въздуха е в диапазона -5,-15 при положение че при Вода + 35 и Въздух -7 отдава 5 кW.Според мен полученото число ще бъде недостатъчно за комфортно и икономично отопление на въпросните 68 кв.м, втория етаж изобщо не го добавяме.
    Този пост е редактиран от HRS9; 31-05-24 в 14:16.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    41
    #599

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от HRS9 Виж публикацията
    Точно каква температура на водата ще е подходяща за радиаторите зависи много от големината им, при мен в апартамент съм се справял, както с 55, така и с 50 но радиаторите са ми преоразмерени(захранвани от Газов Котел с отдавана мощност 6-18kW) от една страна а от друга топлозагубите на жилището са малки.Във вашия случай е редно повече да се запитате каква мощност ще има уреда ако трябва да поддържа 60 градуса на водата, а външната температура на въздуха е в диапазона -5,-15 при положение че при Вода + 35 и Въздух -7 отдава 5 кW.Според мен полученото число ще бъде недостатъчно за комфортно и икономично отопление на въпросните 68 кв.м, втория етаж изобщо не го добавяме.
    Днес разговарях с производител на ТП и той смята, че машина с мощност 8-9 kw би била достатъчна за да осигури отоплението и БГВ за 136 квм. Взе под внимание климата в района, разположението и изолацията на къщата. Според вас достатъчна ли ще бъде тази мощност? И ако не каква според вас е подходящата такава? Благодаря!

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,548
    #600

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Около 10kw помпа с 3kw нагревател в буфера за по-тегави условия за тази квадратура, освен ако къщата не е с много сериозна изолация.
    Тъй като ако задържи 1 седмица средна температура -10гр. и ще трябва да палите печка.
    HRS9 одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 40 от 41 ПърваПърва ... 3038394041 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 19:21
  2. Отговори: 5
    Последно: 21-01-12, 19:23
  3. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 22:26
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 14:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе