Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 138
Like Tree32Одобрявам

Отопление + БГВ на газ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    69
    #16

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Здравей Lazar,

    Точно това ми е странно. Поискал съм изрично да ми предложат едноконтурен котел + обемен бойлер 150/200 литра. Всички смятат, че 10-12 KW ще са ми достатъчни и въпреки това масово ми предлагат 24, 25, 26, че дори и 32 KW. От едната фирми ми обясниха, че това се налагало заради бойлера. Трябвало мощността на бойлера да е близка до мощността на серпентината. Каква всъщност е истината? Ако мощността на серпентината е 32/40 kW, колкото е например на този бойлер - https://tesy.bg/produkti/bojleri-s-i.../ev-9-s-200-65, а котелът е с двойно по-малка мощност, например 16 KW, това означава че вместо за 38 мин., ще се загрява за 76 минути. Правилно ли разсъждавам и затова ли ме бутат към по-голяма мощност?

    Всъщност няма голям избор на котли с по-малка мощност. До момента съм намерил това:

    1. Bosch 7000W (3,7-16) - по-стар модел, но по-висок клас. Минималната мощност му е малко височка. Затова се чудя дали не е по-добре да е:
    2. Bosch 2500W WBC 24-1 DE 23 (3-24), който е с по-ниска минимална мощност или Bosch Condens 7000iW 24 P 23 (3,4 - 25,1), макар че доколкото разбирам тук дизайна е важен, а пък аз го прибирам в шкаф.
    2. Vaillant ecoTEC Plus VU 166/5-5 (3,3-14,9) - адски странно ми е, че абсолютно никой не ми го е предложил...
    3. De Dietrich MCA 15 VH (3,4-15,8) - този модел дори не посмяха да ми го предложат, защото цената му е двойно по-висока и ме бутат към MCR-P 24 PLUS :-)

    Странно ми е, че Viessmann изобщо нямат модел с ниска минимална мощност и масово ми предлагат Viesmann Vitodens 100-W (4,7/26), което ми е леко абсурдно.

    Разбира се има варианти на други марки, като Immergas и Wolf, но съм решил че ще е някоя от горните четири и тези съм ги изключил.

    Според теб защо ме насочват към по-големите мощности, от неразбиране, от мързел или аз нещо съм в грешка и имат право?

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #17

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Това, което ти предлагат по т.2, мисля че са двуконтурни котли. Те произвеждат БГВ на проточен принцип, а не подгряват бойлер с 24кВт.

  4. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #18

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Viesmann имат котли с много нисък минимум, но цените си ги бива. Италиянските марки имат много както едноконтурни, така и двуконтурни котли с нисък минимум. Като цяло ми е направило впечатление, че повечето в бранша се опитват да пробутат двуконтурни. Мен не ми пречеше, защото не исках бойлер, но това е субективна лично виждане.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #19

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Arthur Dent Виж публикацията
    Здравей Lazar,

    Точно това ми е странно. Поискал съм изрично да ми предложат едноконтурен котел + обемен бойлер 150/200 литра. Всички смятат, че 10-12 KW ще са ми достатъчни и въпреки това масово ми предлагат 24, 25, 26, че дори и 32 KW. От едната фирми ми обясниха, че това се налагало заради бойлера. Трябвало мощността на бойлера да е близка до мощността на серпентината. Каква всъщност е истината? Ако мощността на серпентината е 32/40 kW, колкото е например на този бойлер - https://tesy.bg/produkti/bojleri-s-i.../ev-9-s-200-65, а котелът е с двойно по-малка мощност, например 16 KW, това означава че вместо за 38 мин., ще се загрява за 76 минути. Правилно ли разсъждавам и затова ли ме бутат към по-голяма мощност?

    Според теб защо ме насочват към по-големите мощности, от неразбиране, от мързел или аз нещо съм в грешка и имат право?
    Не знам, не мога да ти отговоря защо е тази масова психоза у колегите да предлагат големи мощности котли. Със сигурност не може да се обобщят всички случаи, ама както и да е. Това за бойлерите не е съвсем така. Ако котел с мощност 32кВт загрява един бойлер от 10*С до 60*С за 38мин., не означава, че котел с мощност 16кВт ще го загрее за двойно повече време. Мощността на серпентината, която е дадена в каталожните данни всъщност почти никога не се достига. Тя е дадена при условия 10*С на водата в бойлера и 90*С на водата в серпентината. Първо, максималната температура, която може да осигури газовия котел е 80*С, а не 90, второ водата в бойлера обикновено е не по-малка от 40*С, което означава, че мощността на серпентината е не-повече от 1/3 от каталожната или ако каталожната е 32кВт, то при 40-50*С тя пада на 10-12кВт! Тоест дори и да сложим 32кВт котел, той ще модулира и ще работи на 10-12кВт или с други думи казано двата котела (малкия и двойно по-големия) ще топлят бойлера с една и съща мощност! Е, тогава?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2013
    Мнения
    90
    #20

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Артур,
    Примерът с въпросния бойлер е нереален. Сметни площта на серпентината. Забележи колко "удобно" търговецът използва думата повърхност. Дава стойност 0.96 и забравя да отбележи мерната единица, за разлика от другите параметри. Сметките са съвсем елементарни. На времето се учеха в шести клас по геометрия. Не забравяй, че математиката и физиката никога не лъжат.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #21

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Цитат Първоначално публикувано от idealist Виж публикацията
    Артур,
    Примерът с въпросния бойлер е нереален. Сметни площта на серпентината. Забележи колко "удобно" търговецът използва думата повърхност. Дава стойност 0.96 и забравя да отбележи мерната единица, за разлика от другите параметри. Сметките са съвсем елементарни. На времето се учеха в шести клас по геометрия. Не забравяй, че математиката и физиката никога не лъжат.
    Струва ми се, че нещо бъркаш. Кое е нереално - площ на серпентината 1м2 ли?

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2013
    Мнения
    90
    #22

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Нереална е мощността на серпентината от 32 kw (в случай, че не използваш вещество с температура доста над 200 градуса по Целзий). Освен това няма начин да събереш обем от 5.8 литра в серпентина с площ 1 кв.м., дори тръбата да е гофрирана.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #23

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Нещо бъркаш, казах ти. Серпенината е 1", вътрешен диаметър 25,4мм, т.е. лице на сечението S= 0.0254х0.0254х3.14/4=0.00050654м2
    Ако дължината на серпентината е 11.5м, то обема на серпентината се получава V=0.005824m3 или 5.8л. Не съм я мерил на дължина, но 11.5м е възможна и напълно реална дължина. Тези бойлери са сертифицирани и се продават в цяла Европа, прозвеждат се с логото на най-реномирани марки, Теси е най-големият производител на бойлери на Балканите и един от най-големите в Европа - няма как да лъже по такъв елементарен начин.

    ПП. Ако тръбата е гофрирана ще събереш по-малко вода, отколкото ако е с прави стени (при една и съща дължина)

  11. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2013
    Мнения
    90
    #24

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Прав си, че при диаметър 1" сметката излиза. Нереална е мощността от 32kw.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #25

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Ами не е нереална, защото при всички марки е така - 1м2 серпентина отговаря на около 30кВт, можеш да провериш. Ето линк към паспорта на немски 200л бойлер Бош, който има серпентина 0.9м2, на която и дават 31.5кВт. Няма как всички да лъжат.
    https://www.bosch-thermotechnology.c...6720821084.pdf

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    69
    #26

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Здравейте, а дали не е по-добре бойлера да е с двойно навит топлообменник, ето този модел - https://tesy.bg/produkti/bojleri-s-i...v-2x12s-200-60

    Виждам, че е доста по-скъп, но ако има смисъл бих преглътнал разликата...

    Имам и въпрос по отношение на подовото, не знам дали не трябва да го пусна в отделна тема. Кой вариант е по-добър за подложко под подовото - готовите релефни изолациони подложки, които са по-лесни за монтаж или изолационни плочи (например фибран)? Или няма значение, важното е топлопроводимостта да е възможно най-малка?

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #27

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    А бе по принцип газовият котел ще работи в по-добър режим и по-икономично с по-голяма серпентина, но ако работата за бойлер е половин час на ден не знам колко си струва. Колкото до подовото - вида на подложката има значение основно за нареждането на тръбата

  16. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    31
    #28

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Здравейте,взех Bosch Condens 2500W WBC 24-1 DE 23+CT 200.Бихте ли ми дали съвет за 300 л. бойлер.Един приятел ме насочва към Елдом,но аз съм се спрял на тези два модела на Теси https://tesy.bg/produkti/bojleri-s-i...ev-12-s-300-75
    и https://tesy.bg/produkti/bojleri-s-i.../ev-12s-300-65
    разликата в цената им е триста лева.....та въпроса ми е, грешно ли ще е, ако взема по–евтиния вариант ...този който е с енергиен клас B ?
    Мерси!

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #29

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Не е грешно - има по-тънка изолация и ще изстива по-бързо - примерно за 2 дни вместо 4
    haribo78 одобрява това.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    31
    #30

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Здравейте,интересува ме какъв трябва да е кабела ,който свързва котел марка Бош със стайното управление EasyControlCT200 ....дължината ще е около 80 м.
    Мерси!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на газ
    От a.iliev във форум Отопление
    Отговори: 526
    Последно: 07-12-21, 11:24
  2. Отопление на газ, ток?
    От caravanio във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 04-05-15, 21:18
  3. Отопление на газ / отопление с климатик?
    От VD във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 14
    Последно: 22-01-13, 20:57
  4. Отопление от слънцето
    От pa19 във форум Отопление
    Отговори: 45
    Последно: 29-01-12, 00:03
  5. Отопление на хол
    От yoyo1 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 15
    Последно: 29-10-10, 00:47

Тагове за тази тема


SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе