Резултати от 1 до 9 от общо 9

Питане за permisions на шарване на windows 2003

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    1,150
    #1

    Питане за permisions на шарване на windows 2003

    Здравейте,
    имам един проблем който нещо се оказа костелив орех. Идеята е следната: имам една папка която съм дал права лицето на което принадлежи има пълни права над нея, а всички останали могат да четат както и да записват и трият само собствени файлове/подпапки създадени в тази папка. Правя и една папка наречена условно private (като подпапка на главната) която искам да направя видима само за потребителя на който принадлежи но да не се отваря от други хора. (надявам се ме разбрахте). Та проблема е следния, когато дам на папката private оциите:
    everyone - deny access
    лицето с права над нея - full control

    то така и лицето не може да влезе в тази папка въпреки че има такива права, понеже и той е от групата everyone. Та какво се прави в този случай че почнах нещо да се обърквам вече. Идеята поименно всички лица да ги изброявам със deny access не е удачна в този случай. Някакви идей?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,053
    #2

    Re: Питане за permisions на шарване на windows 2003

    ми разкараваш всичко и оставаш само юзера, който искаш с Full Control... :dock:

  4. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #3

    Re: Питане за permisions на шарване на windows 2003

    Създаваш 2 или повече групи. Разпределяш юзерите по групи и след това указваш правата по групи. Друго важна подробност е, че "забраните" са с по-голям приоритет пред "разрешенията". Т.е, ако на дадена папка дадеш "everyone - deny access",* то каквото и друго да разрешаваш на някой потребител - той няма да има достъп.

    P.S. Ако става въпрос само за един потребител най-удобно и бързо става както е писал Доко :dock: :coolsmiley:

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #4

    Re: Питане за permisions на шарване на windows 2003

    Може да се пробваш с пакетни файлове (.bat) в Command Prompt и cacls в тях. Ще имаш всички възможности за автоматизиране, но е доста тромаво за писане.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    1,150
    #5

    Re: Питане за permisions на шарване на windows 2003

    Докер не е толкова просто това.То и аз се пообърках вече с тези пермишъни. Сега имам малко работа, като ми остане време ще се опитам да обясня по добре.
    Pat не става по твоя начин понеже те потребителите не са малко и трябва доста групи да се правят пък и при всеки запис на нов потребител ще трябва в доста групи да се допълва.
    Номера на Avis не ми е известен.
    засега пробвам разни неща с променлив успех. Като направя нещо по конкретно ще пиша пак

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #6

    Re: Питане за permisions на шарване на windows 2003

    В Command Prompt:
    Код:
    cacls /?
    for /?
    Трябва предварително да си подготвиш текстов файл с logon имената на потребителите (включително домейна). По принцип става въпрос да си автоматизираш цъканията в Security, а не да ги оптимизираш (т.е. груба сила вместо мислене), така че не съм сигурен дали няма по-подходящ начин, това зависи от ситуацията при теб. Мога да поясня, ако ми дадеш конкретен пример с последователност от действия в Security.

  8.  
     
  9. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #7

    Re: Питане за permisions на шарване на windows 2003

    AKO koмпютрите са в домейн номера става лесно.
    Използват се политиките на домейна които се управляват от сървара. ПО конкретно "Folder Redirection" - там имa стандартни фолдери които могат да се редиректват на сървара, но може да се добавят и други - примерно "private". Важно е да се указва на "Creator Owner" - Full Control (това се прави на домейн сървара)- по този начин при първоначално логване на който и да е потребител в домейна, на сървара се създава указаната папка в политиките и до нея има достъп само потребителя който я е създал (поради това , че много потребители ще създават папки в една поддиректория с едно и също име, името на папката, която се създава се формира от името на юзера и зададеното име на папката в домейна - пример:"saint056a.private").
    При отваряне на "Windows Explorer" тази папка се вижда както се вижда примерно "My Documents"

  10. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #8

    Re: Питане за permisions на шарване на windows 2003

    Между другото последните препоръки по отношение на секюритито са да не се ползва Everyone а да се изброяват потребителите един по един, както и така получения списък да се валидира от собственника на папката на всеки 3 месеца.

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #9

    Re: Питане за permisions на шарване на windows 2003

    Отиди в properties/security на папката private
    Долу има "бутон advanced" - натисни го
    Махни чавката от "Alow inheritable permitions ..."
    Като те пита Copy или Remove, дай Copy
    махни от горния списък всичко освен "System" и "Creator/owener" (ако има такъв)
    Добави твоя човек в списъка с Add
    Сложи чавката на на "Replace permition entries on all child ..."

    Той Dockera ти го е казал вече, но може да не е станало ясно.
    Най-добре е да се работи с групи. Само на пръв поглед е допълнителна работа. Впоследствие ще ти облекчат работата много повече.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Шарване на принтер
    От Stiliyan във форум Windows
    Отговори: 3
    Последно: 27-09-05, 00:53
  2. Windows 2003 SP1
    От Dream във форум Windows
    Отговори: 5
    Последно: 23-06-05, 09:39
  3. Windows 2003 i COM
    От ddat във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 25-01-05, 01:29
  4. Windows 2003 @ FTP
    От major във форум Мрежи
    Отговори: 2
    Последно: 13-10-03, 14:24
  5. Windows 2003 - кой по-точно ?
    От Slero във форум Windows
    Отговори: 31
    Последно: 21-05-03, 05:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе