Резултати от 1 до 13 от общо 13

задача за ексел - решена

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    59
    #1

    задача за ексел - решена

    имам следния проблем:
    от колона в ексел която съдържа данни във формат дата/време, подредени на всеки 15 секунди ми е необходимо да накарам прграмата да покаже или подчертае само тези, които са на всеки 5 минути.
    мерси предварително

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,702
    #2

    Re:задача за ексел

    Като правило за форматиране (format rule) може да ползваш формулата =NOT(MOD(MINUTE($А$1),5)) обаче трябва да си измислиш някакъв начин за итерация през клетките, може би програмка на VB.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    59
    #3

    Re:задача за ексел

    Мерси за бързия отговор!
    Значи данните са от типа:


    |колона1 | колона2 |
    |дата и час |стойност |
    |дата и час |стойност |
    |дата и час |стойност |
    |дата и час |стойност |

    та идеята е да се показват/подчертават редовете само със времена на всеки 5 мин.
    благодаря пак!

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #4

    Re:задача за ексел

    Conditional Formating няма ли да свърши работа ?
    (не съм го ползвал скоро, нито пък кой знае колко много преди това, но ми се струва, че ще стане)

    Коя е версия на Excel-а ?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    59
    #5

    Re:задача за ексел

    2003
    иначе опитах с предложението на колегата по-горе но ми дава грешка при $A$1

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #6

    Re:задача за ексел

    Нямам под ръка 2003.
    Но иначе, без проблеми го направих в 2007, при това, никога не бях ползвал Conditional Formating, само го бях разглеждал един-два пъти.

    Какво точно направих:
    1. Мързеше ме да пиша дати, затова първата колона я напълних със стойности 1,2,3,4,5,6, и т.н - исках да оцветя само тези редове, които се делят на 5. Самата колона я напълних, като в първия ред написах 1, във втория написах формула =A1+1, после маркирах от A2 надолу и натиснах Ctrl+D (Ctrl+D е командата FillDown)
    2. После напълних колоната B, със стойности 0 или 1 според това дали съответната клетка в колоната A се дели на 5. Използвах формулата =IF(MOD($A1;5);0;1) и аналогично на т.1, чрез FillDown пренесох тая формула надолу в цялата колона B
    3. После маркирах първия ред и му дадох Conditional Formating по следния начин:
    New Rule --> Use formula to determine which cells to format и във формулата просто посочих клетката от колона B (формула =$B1), а във Format посочих бледо-син цвят.
    4. После маркирах този готов ред, после Copy както си е маркиран, после маркирах останалите редове и после Paste Special --> Formats

    В случая, за теб е важно при Conditional Formating в 2003 дали има аналогично правило като това което съм посочил в т.3, или ако няма, то дали има нещо друго което би свършило същата работа.



  8.  
     
  9. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #7

    Re:задача за ексел

    има го и в 2003

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    59
    #8

    Re:задача за ексел

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Нямам под ръка 2003.
    Но иначе, без проблеми го направих в 2007, при това, никога не бях ползвал Conditional Formating, само го бях разглеждал един-два пъти.

    Какво точно направих:
    1. Мързеше ме да пиша дати, затова първата колона я напълних със стойности 1,2,3,4,5,6, и т.н - исках да оцветя само тези редове, които се делят на 5. Самата колона я напълних, като в първия ред написах 1, във втория написах формула =A1+1, после маркирах от A2 надолу и натиснах Ctrl+D (Ctrl+D е командата FillDown)
    2. После напълних колоната B, със стойности 0 или 1 според това дали съответната клетка в колоната A се дели на 5. Използвах формулата =IF(MOD($A1;5);0;1) и аналогично на т.1, чрез FillDown пренесох тая формула надолу в цялата колона B
    3. После маркирах първия ред и му дадох Conditional Formating по следния начин:
    New Rule --> Use formula to determine which cells to format и във формулата просто посочих клетката от колона B (формула =$B1), а във Format посочих бледо-син цвят.
    4. После маркирах този готов ред, после Copy както си е маркиран, после маркирах останалите редове и после Paste Special --> .......................
    Идеята ти е добра и ме наведе на една идея.
    Условието което си използвал в примера за кратност на 5 не ми върши работа за колоната с датите и часовете, но до нея мога да сложа 2ра колона която да е индекс по който да се ориентирам кои стойности (на всеки 5 минути) да изобразявам.
    Значи колоната с дата и час е през 15 сек. т.е. на всеки 4 реда са минутни стойности а на всеки 20 реда са 5 минутни стойност. Значи моят индекс трябва да съдържа :

    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20

    и т. н.
    После с Filter задавам да показва само редовете със индекси equals = 20.
    И ако съм прав ще останат само 5 минутните стойности, останалите се скриват
    Ето по-сбито описание на този метод:
    http://en.allexperts.com/q/Excel-105...-20-th-row.htm
    Само че нещо се затрудних как да построя индекса през 20, че да не правя copy/paste понеже са доста сойности?

    Мерси!

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #9

    Re:задача за ексел

    Що ти е индекс през 20 ?
    По-горе biro е показал какво може да ползваш за "индекс":
    =NOT(MOD(MINUTE($А$1),5))

    ПП.
    Пишеш го на първия ред в "индексната" колона, после маркираш цялата колона, после Ctrl+D и ... това е. Само че, сега забелязвам, че се е престарал и е допуснал дребна но съществена грешка - трябва да е:
    =NOT(MOD(MINUTE($А1),5))



  12. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    59
    #10

    Re:задача за ексел

    Цитат Първоначално публикувано от kasovnik
    Значи данните са от типа:

    |колона1 | колона2 |
    |дата и час |стойност |
    |дата и час |стойност |
    |дата и час |стойност |
    |дата и час |стойност |
    Ето как изглеждат двете колони правя точно както предлагате но или бъркам или нещо не е наред защото изписва грешка във формулата:
    mod(serial_number;divisor)
    Затова ми е необходим обикновен индекс че така и не съм запознат с тия функции "mod" или просто не мога да я приложа

    благодаря за помощта

  13. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #11

    Re:задача за ексел

    Пак biro е виновен
    Допуснал е още две грешки във формулата, които аз директно съм преписал с Copy/Paste.
    Първата е, че е използвал кирилския символ А, а втората е, че вместо "запетая" трябва да е точка и запетая.
    Ей така:
    =NOT(MOD(MINUTE($A1);5))

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,702
    #12

    Re:задача за ексел

    Пичове не знам кво съм ви виновен ама на ексел 2007 формулата е MOD(number, divisor) , в моя ексел 2007 ако напиша =MOD(number; divisor) ми дава грешка.

    Иначе да се направи 2ра колона с 1 или 0 в зависимост от модулуса на минутите е идейка, но е заобиколно решение. По-добре колоните да се врътнат в цикъл.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    59
    #13

    Re:задача за ексел

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    рилския символ А, а втората е, че вместо "запетая" трябва да е точка и запетая.
    Ей така:
    =NOT(MOD(MINUTE($A1);5))
    Да и при мен така проработи ?!
    Както и да е оправих се
    Благодарско все пак, научих нови неща за ексел!!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Формули на Ексел
    От vencifcl във форум Програмиране
    Отговори: 6
    Последно: 01-04-14, 11:15
  2. сортиране при Ексел
    От aHuka във форум Windows
    Отговори: 5
    Последно: 14-12-09, 09:20
  3. изчисляване в ексел
    От konchetooo във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 24-06-08, 00:19
  4. Задача междинна, патриотична (решена) - повторение.
    От Wise във форум Логически задачи
    Отговори: 6
    Последно: 15-08-05, 16:15
  5. Един въпрос за Ексел
    От bestman във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 20-07-05, 14:12

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе