Резултати от 1 до 6 от общо 6

CAL лицензите за server 2012

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #1

    CAL лицензите за server 2012

    Предстои ми закупуване на server 2012, който ще се използва за Domain controler и файлов сървър. Обаче нещо не мога да разбера нужно ли е да си купувам допълнителните CAL или не. Т.е. какво се случва ако не се закупят с горепосочените услуги, някой дали има опит с това?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #2

    Отговор: CAL лицензите за server 2012

    ако ползваш домейн - да , купуват се
    Особено през remote desktop.
    NO imaj w predwid è вин ѝ не може дасе логне през RPD на WIn server 2012 - DLNA го спира. WIn 7 няма проблем. Имам решение - ако то трябва пиши.

  4. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #3

    Отговор: CAL лицензите за server 2012

    т.е. ако не си закупя КАЛ-ове няма да може да работи домейн контролера ли? Няма да позволява а се логват или какво? За ремоте ми е нужен само един потребител да може да се логва и до там.

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #4

    Отговор: CAL лицензите за server 2012

    Лицензните сървиси фабрично отсъстват при Win2008, а тези при 2003 бяха спряни с ъпдейти.
    Горе-долу по това време се наложи стратегическото решение на Майкрософт, да няма софтуерни проверки и спирачки при отсъстващи купени лицензи. Т.е., те се отказаха да контролират софтуерно колко CAL има редовно закупени и контрола се прави само по документи (при евентуална проверка на място)
    Така че, може да се счита, че и сега при 2012 няма софтуерни проверки за брой закупени CAL и "всичко тръгва".

    Всеки потребител който прави някаква връзка с Windows server се брои за един CAL - няма значение каква е връзката (дали е достъп до шерната папка, дали е достъп до активна директория, дали е Web-достъп). Един потребител - един CAL. Може и на устройство - едно устройство е един CAL, а пък на самото устройство да работят (не едновременно) различни потребители.

    Терминалните CAL са различни от "обикновените сървърни" CAL. При 2008 бяха 5 пъти по-скъпи. Имаш два безплатни за административни цели (плюс още един на реалния монитор), но в екзотични ситуации и конфигурации може да се ползват и от неадминистратори.
    Има и други видове CAL, като например за SQL, но в първия пост в темата въпроса е за "обикновените сървърни" CAL

    ПП. Цената на един OEM-CAL е от порядъка на 30 USD. Ако става въпрос за 10-20 потребителя, по-добре да си ги купите. На общия фон разходи за желязо и ОС, допълнителни 10-20 CAL не са кой знае каква сума.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 27-08-13 в 23:36.

  6. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #5

    Отговор: CAL лицензите за server 2012

    т.е. ако си закупя 10 лиценза, а са ми нужни 12, няма да имам проблем с работата, но ако дойде проверка тогава ще стане проблем така ли да разбирам?

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #6

    Отговор: CAL лицензите за server 2012

    Точно така !

    ПП.
    На една такава смешка съм свидетел преди време с един SBS 2003.
    Купени бяха само допълнителни 5 (общо 10)CAL, сървъра пускаше аванта до 14, но от 15-тия нагоре отказваше достъп до Exchange.
    По обяд, най-големия шеф извика администратора и му каза "Outlook не работи". Администратора се ухили и отговори на висок глас "Личи си кой идва последен на работа".

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Нов Panasonic 2012
    От bigmouth във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 315
    Последно: 16-02-13, 01:27
  2. Абитуриенти 2012
    От hristoslav2 във форум Коментирай новина
    Отговори: 25
    Последно: 29-05-12, 15:15
  3. CES 2012
    От ivodivo във форум Телевизори
    Отговори: 3
    Последно: 12-01-12, 19:26
  4. Евро 2012
    От travelerbg във форум Спорт
    Отговори: 9
    Последно: 18-10-11, 12:47
  5. Отново за лицензите
    От Gaby във форум Мрежи
    Отговори: 6
    Последно: 29-10-04, 00:26

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе