Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 37
Like Tree11Одобрявам

Windows 7 Ultimate x64

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #16

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    Тя , ако е много важна информацията да не мислиш, че ще я държа само там. По принцип важната информация си я качвам и в OneDriive.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #17

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    Има и други дискове, където може да се съхраняват данни. А и важни данни никога не се държат на 1 носител в една и съща машина, препоръчително е минимум на 2 различни независими носителя, даже 3 и повече. На колкото повече места имаш данните, толкова по-голяма е вероятността при проблем да ги възстановиш. Относно размера на дяла за ОС, аз бих ти препоръчал поне 60 GB - приложения, виртуална памет, обновления и така нататък. А и ако запълниш дяла на 100%, ОС няма да работи както трябва. Принципно приложения и други данни можеш да ги инсталираш и на друг диск/дял, но при цените на дискове и SSD в момента, не мисля, че има смисъл - 240 GB SSD може да се вземе за ~70 лв, даже и под тази цена.

  4. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #18

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    Даже 100Gb поне, че след като спряха поддръжката нещо взе все да яде дисково пространство 7-цата...
    Аз също не цепя дискове вече... 21 век сме ако някой не е усетил

  5. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #19

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    Цитат Първоначално публикувано от ivodivo Виж публикацията
    Даже 100Gb поне, че след като спряха поддръжката нещо взе все да яде дисково пространство 7-цата...
    Аз също не цепя дискове вече... 21 век сме ако някой не е усетил
    Има бъг, който не трие старите ъпдейти и прогресивно ти заема мястото. Трябва да отвориш Windows Cleanup Utility-то и да изчистиш ъпдейтите от там. Бъгът е оправен след определена версия, но само ако инсталираш директно тази версия. Ако си ъпдейтнал към тази версия - бъгът си седи.

    А това, че е 21 век не означава, че трябва да цари хаос в информацията ни. Напротив. Сега трябва да е още по-организирана от всякога, защото сме затрупани с всякакъв дигитален боклук.

    Моят системен дял е 240ГБ, защото толкова ми е SSD-то. Ако се използва SSD е хубаво да се използва цялото за системен дял, защото така най-малкото му се увеличава живота.
    Ако използвах HDD, щях да го разделя на партишъни и да заделя 60ГБ за Windows 7.

    Само да спомена, че използвам Windows 10, но написаното горе е общовалидно.
    Няма сила на света (освен хардуерна/софтуерна несъвместимост), която да ме накара да използвам Windows 7 на модерен компютър. Операционна система на 11 години без никаква поддръжка. Това е някаква лудост....
    ivodivo одобрява това.

  6. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #20

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    Само да вметна, че никъде не съм споменал 21 век в контекст за хаос. Напротив за цепенето на диска визирах, че сме 21 век в контеста на облачните услуги и мобилноста на файловете и т.н.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #21

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    Цепенето на дялове на хард дисковете увеличава механичните движения на главите и плочите. Оттам пада и бързодействието.За по-добра организация са измислени папки.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #22

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    Напротив.
    Distributing your hard drive into multiple partitions can also go a long way in increasing your hard drive speed. The more partitions you have on your hard disk, the more organized your hard disk becomes and ultimately, its speed gets boosted too since the short stroking technology reduces the delays caused by head repositioning.
    Този пост е редактиран от Tommorow; 05-06-20 в 22:58.

  10. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #23

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    Зависи какво точно се прави по тези дялове на диска. Ако достъпваш информация от единия край на диска до другия, без значение дали има дялове или не, това ще става бавно. Както и едновременно записване/четене по много файлове. При SSD дисковете този достъп е мигновен, понеже там няма механични части. За тази цел при механичните дискове се прави дефрагментиране, където файловете се подреждат по специален алгоритъм и ако са накъсани по различни места на диска се съединяват, за да може четенето да става последователно и от там по-бързо. Файлове, които се достъпват по-често, се местят в началото на диска и така нататък - това си го прави софтуера. Ако при разделяне на диска дяла, от който се чете информацията, е накрая, четенето или записа ще стават по-бавно, понеже в периферията скоростта на въртене е по-бавна.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от w00x Виж публикацията
    Ако се използва SSD е хубаво да се използва цялото за системен дял, защото така най-малкото му се увеличава живота.
    Това няма връзка. Диска си има контролер, който си разпределя информацията според свободните клетки, като се грижи износването да става равномерно. За тази цел е добре на диска да има поне 10% свободно място постоянно. При някои дискове това е заделено фабрично и не може да се променя, при други (например самсунг) софтуера позволява това да се контролира ръчно или да се премахне.
    emil vasilev одобрява това.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #24

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    avenge е напълно прав. Все пак си има закони на механиката. Ако по две окръжности има една и съща ъглова скорост,то линейната скорост не е една и съща и е по-голяма при окръжността с по-голяма дължина.

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #25

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    Първо да кажа (отбелязвам го само като странен любопитен факт го казвам), че съм видял стотици редовно закупени
    Windows 7 Home и Windows 7 Pro
    и не съм видял нито един редовно закупен Windows 7 Ultimate.

    И второ - цепенето на много партишъни е предпоставка след това форматирането да бъде на по-малки блокчета, съответно четенето и писането да става на по-малки блокчета за единица време.
    Т.е., при цепенето освен механичните предпоставки за забавяне на скороста (отбелязани по-горе в предишните постове), има и "логически.

  13. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #26

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    Не говорим за много партишъни. Създаването им става винаги от към най-външната възможна писта. Ако условно имаме 1тб и 100 писти от вън навътре и създадем дял C за ОС 100гб то този дял се разполага на най-външните писти 0-10. За достъп до всички файлове на ОС-а главите на хардиска ще се движат между писта 0 и 10, което ще намали времето за достъп, защото не им трябва да ходят чак до най-вътрешните, където би имало файлове ако дяла е само един....Отделно на външните писти информацията е с по-голяма плътност (ZBR) поради което при едно завъртане на плочата, ще се прочетат/запишат по-голям брой данни....Та и физически и логически.....е по-добре, а не по-зле... Закачаш диска като втори, пускаш си hdtune, гледаш след колко GB IOPS-а почва да дропва значително, създаваш до там първия дял за ОС, останалото за данни, дефрагментираш си регулярно и си ок. Взел си максимума на вехтото вече дискче. Излишно е да спорим и за останалите ползи от цепенето, преинсталираш без се чудиш къде да преместиш масиви с данни, подреденост и т.н.

    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Tommorow; 07-06-20 в 14:27.
    TRENDS одобрява това.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #27

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    Хайде стига с тези теории на относителността. Вече почти никой не ползва механични дискове за ОС. При SSD дисковете няма никакво значение къде е записана информацията и дали е фрагментирана или не. Механичните дискове вече се използват главно за склад. Примерно аз имам 3 SSD диска в системата и 1 механичен ~3 TB. За системен ползвам m.2 диск 512 GB, другите 1x512 GB и 1x250 GB са за игри и виртуални машини, като единствено на малкия SSD имам няколко дяла, понеже съм отделил един дял за Linux, който пускам от дъжд на вятър. Всички други дискове са ми цели (системния windows си го е разделил). При цените на SSD и другите дискове в момента се обезсмисля разделянето на дялове.

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  16. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #28

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    Браво, аз пък изобщо нямам механични - никъде.
    Но това няма нищо общо с неверните твърдения по-долу, с които не бях съгласен.

  17. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #29

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    Аз не съм достатъчно богат, за да разхищавам така средствата и да нямам механични дискове.
    11TB на SSD-та са си сериозна сума..
    ivodivo одобрява това.

  18. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #30

    Отговор: Windows 7 Ultimate x64

    Цитат Първоначално публикувано от avenge Виж публикацията
    Хайде стига с тези теории на относителността. Вече почти никой не ползва механични дискове за ОС. При SSD дисковете няма никакво значение къде е записана информацията и дали е фрагментирана или не. Механичните дискове вече се използват главно за склад.
    На теория звучи много хубаво, но ssd все още е много кекава технология за да измести твърдите дискове, става само за неотговорни машини, където надеждността на информацията не е от голямо значение - примерно домашен лаптоп за филми, музика, игри...
    За някакви по-сериозни проекти не може да се разчита много на SSD.
    Ей сега погледнах, при обикновено браузване и при отваряне на началната страница на ютуб, уиндоуса започва да пише по диска със скорост 600-300-150-.мегабайта в секунда, а след известно време спада на 80-60-40 мегабайта в секунда в бекграунд.

    Един ссд диск 120 гигабайта, при лимит около 10 000 цикъла прави общо около 1 200 000 гигабайта лимит. Не знам средно с каква скорост уиндоуса пише по диска дългосрочно, но ако приемем, че е 60 мегабайта в секунда, тогава ресурсът на ссд-то ще се изчерпи след

    1 200 000 / 0,06 = 20 000 000 секунди или 5555 часа, ако машината се ползва нон-стоп по 10 часа на ден, ссд то ще фейлне след 555 дена... а ако е форматирано на дялове даже още по бързо ще се скапе.
    Този пост е редактиран от Jack Krauser; 08-06-20 в 23:43.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. windows 7 ultimate не помни паролата
    От milenk във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 09-03-19, 10:28
  2. Windows 7 Ultimate-не се актуализира
    От zmeya.70 във форум Windows
    Отговори: 39
    Последно: 18-11-16, 13:59
  3. Windows 7 Ultimate - версии и ъпдейти?
    От dmitry във форум Windows
    Отговори: 8
    Последно: 02-06-10, 16:09
  4. Windows 7 Enterprise vs. Windows 7 Ultimate
    От ivanxxx във форум Windows
    Отговори: 11
    Последно: 01-04-10, 20:22
  5. Windows Vista Ultimate Edition
    От taipan във форум Windows
    Отговори: 9
    Последно: 27-03-07, 16:06

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе