Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 28

Избор на радиатори за отопление с газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #1

    Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Здравейте,
    след две години /зими/ на отопление с газ, не съм доволен от температурата, която успявам да подържам в помещенията.
    А те са оборудвани със следните радиатори:
    1. Спалня 13.4м2 - 12 глидера/h 50см. алуминиев
    2. Стая 13.4м2 - 12 глидера /h 50см. алуминиев
    3. Хол с бокс - 26м2 - 20 глидера /h35см. алуминиев
    Всичките радиатори са монтирани от строителя /аз добавях глидери/ и са български формика или форма или нещо такова като марка. Вече май ги няма. Изключително тънки са - около 6,8-7 см. В студените дни трудно достигам и подържам 21 градуса в помещенията. Жилището е новостроителство с изолация и не лоша пвц дограма. Това, което ми прави впечетление, че радиаторите парят и на входа и на изхода им, но сякаш не са достатъчни да стоплят. Ползвам котел Вайлънт 20кв. , нагласил съм го да подгрява водата на около 61-2 градуса. В много студените дни го пускам на 65-68 градуса и пак в стаите трудно достига темп. от 21градуса. Имам стаен програматор и отоплявам през деня и ноща на 19 градуса а следобед от 6 до 12 на 21градуса, сутрин от 6 до 8 също.
    Плащам солидни месечни сметки от порядъка на 270-295лв. за миналата зима в най-студените месеци.
    Допускам, че радиаторната мощност не е достатъчна, затова, моля, за съвет какви радиатори да избера и да подмена моите. В спалнята и стаята нямам големи ограничения да добавям глидери. В хола обаче съм на максимум може жи и се чудя дали няма някакви по-мощни /по дебели, с повече ламели/ радиатори!? Предварително благодаря на отзовалите се
    Поздрави,
    Коко
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1347456984[/time]_________________________________________________

    Довечера ще проверя, май са марка Фокус и гледам, че се предлагат още на пазара, така може би бих могъл да мина с добавяне на глидери в стаите, но в хола остава прблем, тъй като съм ограничен от към място.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #2

    Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Явно не ви се пише по тази много предъвкана тема
    Моля, поне да кажете горе-долу каква е хубаво да е общата мощност на инсталираните радиатори за този котел!
    При мен в момента са към 6 - 6,5 кв. и май е малко малко за минималната моюност на котела, която по спомен беше около 7кв. Също четох сега по разни теми и разбирам, че май съм допускал грешка като съм го държал котела на нисък температурен режим 60-65 градуса. Явно ще почна да го ползвам на 75 градуса. Странно ми е защо това му е максималната температура, която мога да задам, чета по други теми, че хората подгряват на до 80 градуса. Моят 20кв. Вайлънт Турбо Тек Плюс може максимум на 75 да му задам. ю
    Явно е, че ще салгам още глидери, но не съм сигурен колко, също незнам дали е юе функционира нормално радиатора ми в хола, който ще стане с около 24-5 глидера /на H35/.
    Еми това, оставам с надежда някой да се включи!
    Поздрави,
    Коко

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #3

    Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    От завода е ограничена температурата заради евронорми, но може да бъде увеличена до 80*С

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #4

    Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Ти си знаеш къде са ти проблемите. Мога само да кажа, че по мои сметки, при темп на водата 60С, мощността на радиаторите ти в момента е около 4кВт. Това е много малко и според мен трябва да я вдигнеш поне двойно.

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #5

    Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Първо да кажа, че съм аматьор по темата, но пък съм прилежен зубрач.

    Та едно от нещата които многократно са повтаряни във форума, е че радиаторната мощност трябва да надвишава минималната котелна мощност. Същото важи и за "пропускливостта на тръбите".
    В противен случай, котела бързо прегрява, и започва един много неикономичен режим на автоматичен и постоянен "включ-изключ". А на всичкото отгоре остава студено по стаите, въпреки големия разход на гориво.

    Така с непрофесионално и невъоръжено око, прави впечатление (от цифрите които си посочил) малката отопляема площ (по-малко от 60 кв.м.) и голямата мощност на котела (20кв).
    (Това задрасканото е вярно, но е безсмислено. По-правилно е да се говори, че се забелязва малка радиаторна мощност спрямо минималната мощност на котела.)

    Би трябвало да се ориентираш към вдигане на радиаторната мощност, като едновременно направиш консултация на място със специалист относно пропускливостта на тръбите.

    Поправете ме където бъркам.

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #6

    Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS

    Така с непрофесионално и невъоръжено око, прави впечатление (от цифрите които си посочил) малката отопляема площ (по-малко от 60 кв.м.) и голямата мощност на котела (20кв).
    (Това задрасканото е вярно, но е безсмислено. По-правилно е да се говори, че се забелязва малка радиаторна мощност спрямо минималната мощност на котела.)

    Би трябвало да се ориентираш към вдигане на радиаторната мощност, като едновременно направиш консултация на място със специалист относно пропускливостта на тръбите.

    Поправете ме където бъркам.
    Абсолютно си прав, според мен. То това е основния проблем на газовото отопление в БГ. Пълно е с котли, които могат да отопляват спокойно 250м2 къщи, но те са в 65-80м2 апартаменти. Рай за газоснабдителните дружества. Човека плаща 290лв сметка за 65м2 жилище и се чуди защо, а и на всичкото отгоре и му е студено. Може поне да се стопли, не че сметката ще му намалее де...

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #7

    Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Благодаря ви много за съветите!!!!

    Ядосвам се, защото допуснах серизоната грешка преди 2-3 години като се нанасях да не задълбая по-сериозно на тази тема. И тогава доста четох в този форум /който е прекрасен и страшно полезен/, но основно се доверих на "специалистите" изграждащи инсталацията на коперацията. Тогава вдигнах радиаторната мощност с около 40% /смятайте колко беше заложил строителя/ и сложих 20кв. котел, всички "специалисти" ме убеждаваха, че ще ми е малък, защото апартамента бил голям /тристаен/ и имал две бани. Е аз се доверих на хората и съветите от тук и не сбърках. Но тогава изобщо не пресметнах, че смятам мощността на инсталираните радиатори на макс. температура на водата и в други условия, ще е драстично по-ниска. Другото , което не обърнах внимание е, че нито един радиатор не е вързан на кръст. Също така имах и прекрасно място в хола, за слагане на още един радиатор с голяма височина, но ме убедиха, че няма да ми е нужен. Сега за да поправя последните две грешки трябва много къртене, смяна на паркети и т.н. и направо не ми се иска да се захващам. Затова си мисля за следното:
    1. В стаите от 12 глдиера, мога спокойно да ги направя на около 17 / евентуално 18 без да се налагат СМР-та/, дали обаче в този случай вече няма да е задължително връзването на кръст !? Намерих някъде една формула, според която, може да не се ползва връзка на кръст, ако радиатора е с дължина = или < от 4 пъти височината ( L<=4.H ) . МОга ли да се доверя ила да потърся начин да пусна тръба макар и видима по пода или зад радиатора и да си направя връзки на кръст !?
    2. За хола на този етап ще ми е почти невъзможно да увелияа с повече от 4 до 5 глидера /ще се получи 24-25 глидера на h35/. Тук вече със сигурност трябва да се пусне тръба за връзка на кръст. Но искам да питам, видях в интернет, някакви алуминиеви радиатори, които изглеждат като два нормални но слепени един зад друг. Но само на едно място ги предлагаха и няма спецификация относно мощността им. Направил съм запитване и чакам отговор, все пак да питам и вас дали някой не е запозант с този вид ?!
    3. Има ли смисъл да се "отключи котела да работи до 80 градуса" или да го оставя на 75 тази зима /без това до сега не съм го ползвал почти на тази температура.
    4. Ще увелича ли ефиктивността ако сложа алуминиево фолио на стената зад радиаторите и има ли някакви негативи това решение?!

    Вече знам какво да направя като тръгна да правя ремонт след някоя годинка, но в момента трябва да позакърпя положението за да имам поне приличен комфорт за сериозната инвестиция, която струваше изграждането на инсталацията и "хубавите" месечни сметки.

    П.с. в сметктие ми за мощностите от предишните постове, слагам и две лири в двете бани, които според мен са около 400-500в.

    Хубав ден!
    Коко

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #8

    Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Мисля, че ти трябва истински специалист на място. Може да видиш и каква е възможността да добавиш конвектор в хола или въобще да замениш радиатора с 1 или 2 конвектора. Тия неща, обаче само на място, със специалист и след оглед на системата.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #9

    Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al
    Мисля, че ти трябва истински специалист на място. Може да видиш и каква е възможността да добавиш конвектор в хола или въобще да замениш радиатора с 1 или 2 конвектора. Тия неща, обаче само на място, със специалист и след оглед на системата.
    Препоръчайте ми специалист, моля!
    Нямам познати в тази област. Единствено тези, които правиха първоначалната инсталация и ги викам вече 6 пъти, защото все тече някое кранче.


  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #10

    Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Пусни по едно ЛС на Lazar и eng.Neichev - те биха могли да те ориентират за твоето населено място

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #11

    Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al
    Пусни по едно ЛС на Lazar и eng.Neichev - те биха могли да те ориентират за твоето населено място
    гр. София, кв.Овча Купел /старата част от към Славия/.
    Ще им пиша и на тях.
    Благодаря!!!!!
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1347612540[/time]_________________________________________________

    Намерих следния радиатор:
    Италиански - Global - H350 , широчина на глидер 8см., дълбочина !!! 18см. /двоен/ и мощност от забележителните 157в при t50 градуса и 200в. при t60 градуса. Мисля, че това е решение за удвояване на мощността на радиатора в хола ?!?! 20 глидера при т60 ще си е 4кв.
    Как ви се струва, сега чалам цена да ми кажат, но вероятно няма да са евтини и незнам дали си заслужава ?!
    Поздрави,
    Коко
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1347609240[/time]_________________________________________________

    А какво ще стане ако монтирам още един радиатор еквивалентен на съществуващия, непосредствено преди него и ги вържа паралелно?! Така в мометна имам 20 ребра с около 2,1кв. и като ги удвоя ще има мощност като на тези радиатори глобал, но на значително по-ниска инвестиция. Друг е въпроса дали е ефективно това?

  14.  
     
  15. igt
    igt е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    176
    #12

    Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Това с монтирането на радиатор пред другия има две особености, проблем, ако си с перде и няма 100 процента мощност, но личното ми мнение е да сложиш.
    Аз в една от стаите на таванското помещение, където отначало живях бях с двупанелен радиатор, на който мощността не му достигаше, но нямах място за монтаж на по-голям, пред него монтирах още един такъв, използвайки старото захранване, сложих трипътници и стана супер.
    Успех.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #13

    Отговор: Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Така, дадоха ми оферта за въпросния радиатор Глобал h350 /Двоен/ - цена за 20 глидера - 736лв. без монтаж :о
    Поради това все повече клоня към вариант с поставяне на втори радиатор непосредствено пред същестуващия такъв. Така поне частично ще имитирам двоен радиатор. Ще се радвам на още мнения за + и - на подобно решение.

    Поздрави,
    К.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #14

    Отговор: Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Привет на всички!
    Чуденката продължава, но сега мисля в нова насока - подмяна на радиатора в хола с воден конвектор.
    Направих си една малка табличка за изчисления на мощностите необходими за затопляне на помещенията и мощностите, които ще получа от радиаторите след добавянето на глидери. Положението е следното:
    1. Спалня 13,4кв.м или 34 куб.м./необх.мощност - около 1,9кв/ добавям 5 глидера и получавам 17бр. с обща мощност 2.57кв./при темп.на котел 70гр. - 1.95кв./при темп. на котел 60гр. - 1.57кв.
    2. Детска 13,4кв.м или 34 куб.м./необх.мощност - около 1,9кв - същите сметки и глидери като за спалнята
    3. Хол и бокс - 28кв.м. 71 куб.м./необх.мощност - около 3.9кв - тук е дилемата какво да правя, вариант е с много къртене /нямам желание защото всичко е ново/ да изкарам още един радиаотор и да направя обща мощност на двата около 4,5кв. Друг вариант е, все още незнам дали е удачен да сложа непосредствено ПРЕД същестуващия още един аналогичен и така ще имам мощност около 4,2 кв. /но на хартия, в действителнсот незнам. Новата ми идея е да подмена съществуващи радиатор с добре подбран воден конвектор. Това ще ми е най-лесния и може би сравнително евтин вариант. Питанката е дали е и най-удачния в моя случай?!
    Иначе идеята ми е след добавянето на глидери и подмяна да отоплителното тяло в хола, да имам общо инсталирана мощност на отоплителни тела /в това число и лирите в баните/ - около 8кв. при температура на водата 70градуса. Съответно да пусна котела да подгрява на 70-75 градуса/. Така ще съм над минималната мощност на котела, която я дават 6,8кв.
    Във връзка с евентуална подмяна на радиатор-хол с конвектор, имам следните разсъждения:
    1. Така да подбера конвектора, че да работи основно на първа степен на вентилатор с цел по-голям комфорт и по-нисък шум.
    2. Как да синхронизирам конвектора, така че вентилатора да включва автоамтично след като котела е започнал да подгрява водата и да спира автоамтично след като водата започне да изтива /може би с някакъв датчик за температурата на водата, има ли конвектори с вградеин такива?!/
    3. Проблем ли ще е за конвектора да се използват тръбите от радиатора /проблеми с дебита?/, като се има впредвид, че конвектора ще е под котела /около 1 метър тръбен път от разпределителната кутия/.
    4. Има ли особености по температурния баланс с останалите помещения, които ще си останат с радиатори?!
    5. Препоръчайте хуабви варианти за конвектори по отношение цена качество.
    6. Каква мощност трябва да гледам за конвектора? Предвид по-горните данни и желанието ми да го ползвам основно на първа степен?!

    И ако има хора ползващи конвектори и газов котел, нека да споделят как е комфрота спрямо радиатори.

    Благодаря и поздрави!

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #15

    Отговор: Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Продължавам да се образовам Намерих си книжка със сервизните менюта и сега се рових, оказва се, че котела ми е пуснат на 7kw. /скопен/, това добре ли е или не толкова? Предполагам, че за момента не е фатално /въпреки, че миналата зима си спомням, че му се опираше да вдигне 70 градуса на водата, но при всички случаи сега като добавя още радиаторна мощ ще трябва да го вдигна. Колко над радиаторната мощ е хубаво да бъде максималната мощност на котела? Друго, което искам да попитам, дали ако пусна програма за тестване P.2 /Програма за тестване с минимално количество газ/ ще изпише на дисплея някакви резултати за минималното налягане на дюзите или трябва да се отвори уреда и да се закачи манометър?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 09:58
  2. Газов котел и водно отопление - проблем!
    От ivodivo във форум Отопление
    Отговори: 10
    Последно: 20-01-14, 00:39
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 21:51
  4. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 22:17
  5. Отопление и топла вода с газов котел
    От tedybb във форум Отопление
    Отговори: 24
    Последно: 27-12-10, 23:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе