Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 28 от общо 28

Избор на радиатори за отопление с газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #16

    Отговор: Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Малко ми е трудно да повярвам, че максималната мощност за отопление е ограничена колкото минималната, но може. Ако я направиш да е колкото каталожната мощност на радиаторите при 90*С няма да сбъркаш

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #17

    Отговор: Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от koksun Виж публикацията
    Привет на всички!
    Във връзка с евентуална подмяна на радиатор-хол с конвектор, имам следните разсъждения:
    1. Така да подбера конвектора, че да работи основно на първа степен на вентилатор с цел по-голям комфорт и по-нисък шум.
    2. Как да синхронизирам конвектора, така че вентилатора да включва автоамтично след като котела е започнал да подгрява водата и да спира автоамтично след като водата започне да изтива /може би с някакъв датчик за температурата на водата, има ли конвектори с вградеин такива?!/
    3. Проблем ли ще е за конвектора да се използват тръбите от радиатора /проблеми с дебита?/, като се има впредвид, че конвектора ще е под котела /около 1 метър тръбен път от разпределителната кутия/.
    4. Има ли особености по температурния баланс с останалите помещения, които ще си останат с радиатори?!
    5. Препоръчайте хуабви варианти за конвектори по отношение цена качество.
    6. Каква мощност трябва да гледам за конвектора? Предвид по-горните данни и желанието ми да го ползвам основно на първа степен?!

    И ако има хора ползващи конвектори и газов котел, нека да споделят как е комфрота спрямо радиатори.

    Благодаря и поздрави!
    Във връзка с подмяната с конвектор:
    1. Подбери конвектора така че при 50С темп на водата мощността му да отговаря на изчислената от теб, като необходима.
    2. Има си конвектори с вграден сензор, който следи температурата на водата и автоматично го включва и изключва. Нагласи го на около 35-40С да включва, съответно изключва.
    3. Тук ти трябва специалист на място, който да прецени, след като види тръби и разстояния. По принцип, мисля че конвектора е с по голямо съпротивление от радиаторите. Другия начин е да опишеш тук разсточния и диаметри на тръбите и да се помолиш на Лазар да каже как да се оправиш.
    4. Не. Всичко зависи от това в кое помещение следиш температурата, която управлява котела. Би трябвало в твоя случай да е най голямото и студено помещение, мисля.
    5. Всички фирми за топлотехника, мисля предлагат. Няма някаква особена разлика между конвекторите. Пита с вентилатор. Може би трябва да гледаш основно вентилатора да е качествен и тих. Моите са монтирани преди 8г. и вече нямам наблюдения на пазара. Може би спец. тук могат да ти бъдат по полезни с конкретна информация.
    6. Виж т.1.
    Успех!

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #18

    Отговор: Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Малко ми е трудно да повярвам, че максималната мощност за отопление е ограничена колкото минималната, но може. Ако я направиш да е колкото каталожната мощност на радиаторите при 90*С няма да сбъркаш
    На мен също ми стана странно, даже затова първоначално не го намерих по документите, защото търсих в протокола число от порядъка на 11-12-15кв., а не 7. После за да съм сигурен проверих в менюто d0 на котела и наистина е 7. Максималните градуси, които мога да задам за да подгряване на постъпателния кръг на водата са 85 градуса /Вайлънт ТурбоТек Плюс/.

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Във връзка с подмяната с конвектор:
    1. Подбери конвектора така че при 50С темп на водата мощността му да отговаря на изчислената от теб, като необходима.
    2. Има си конвектори с вграден сензор, който следи температурата на водата и автоматично го включва и изключва. Нагласи го на около 35-40С да включва, съответно изключва.
    3. Тук ти трябва специалист на място, който да прецени, след като види тръби и разстояния. По принцип, мисля че конвектора е с по голямо съпротивление от радиаторите. Другия начин е да опишеш тук разсточния и диаметри на тръбите и да се помолиш на Лазар да каже как да се оправиш.
    4. Не. Всичко зависи от това в кое помещение следиш температурата, която управлява котела. Би трябвало в твоя случай да е най голямото и студено помещение, мисля.
    5. Всички фирми за топлотехника, мисля предлагат. Няма някаква особена разлика между конвекторите. Пита с вентилатор. Може би трябва да гледаш основно вентилатора да е качествен и тих. Моите са монтирани преди 8г. и вече нямам наблюдения на пазара. Може би спец. тук могат да ти бъдат по полезни с конкретна информация.
    6. Виж т.1.
    Успех!
    по т.3. Котел монтиран в хола, точно над колекторната кутия /около 60-70см. тръбен път котел-колектор/. Радиатор хол /евентуално бъдещ конвектор/ е захранен с тръби с диаметър 16мм. и път от колекторната кутия около 90-100см. Следващите най-близки топлоизточници са двете лири в баните, но до тях има около 7-9метра, отново захранени с 16мм. След това са спалня и детска на еднакво разстояние от колектори - около 11-12м. отново захранени с 16мм.
    по т.4. Да термостата /он-офф/ ми е в хола /като най-студено и голямо помещение/, но е подвижен и мога да го местя /жалко, че радиосигнала му се губи малко след напускане на хола - ама какво да правиш, някакво китайче "Amax"/.
    по т.6.(1) И аз така ги мисля мощностите, даже се чудя дали да не пусна леко запас да има даже и на първа степен или може би няма смисъл, щото пък си има 2 и трета ако се наложи.

    Друг е въпросът, че вчера едни хора занимаващи се с продажби и инсталации на топлотехника /не ги познавам лично и нямам наблюдения относно компетентността им/, ми казаха да не се занимавам с конвектори и спокойно да слагам още един радиатор пред тоя. За мен това ще е най-лесния и евтин начин от гледна точка на това, че няма да се налага и ток да прекарвам, а само ще купя един радиоатор за около 300лв. вместо конвектор за 500-600лв. Но се притеснявам дали ще покрия нужните ми 3,7-3,8кв. за отопление с два радиатора с обща мощност около 4,5кв. при 90гр., но при 70 около 3,4-3,5кв. и то монтирани един пред друг с разстояние между тях около 3-4 сантиметра. Ако бяха в различни части на помещенията нямаше да се замислям изобщо и щах да се спра на този вариант, но така не съм сигурен, че ще успяват да отдават нормално мощността си и какво реално КПД ще имат.
    А е време вече да реша, защото искам в следващите две седмици да съм приключил с ъпгрейдите и да съм в готовност за предстоящия сезон. Helppppp

    Благодаря ви за съветите!!!

  5. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #19

    Отговор: Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Това, че е на оставен на 7 кв. е добре предвид сегашната ти мощност. Може би след промените, които си зимислил ще е нужно малко да вдигнеш.
    Относно въпроса ти за тестовата програма - няма да имаш голям резултат. Най-добрият вариант е със закачен манометър и да се замери при максимално натоварване 9.7 мбар и при минимално 1.4 мбар.
    Вече при намаляне под 1.4 мбар може да се постигне минимална мощност под зададената производствена от 6.8 кв, но зависи колко можа да понесе котела.

    ПП. Тази книжка, която си намерил на хартиен носител ли е и на какъв език е че проявявам силен интерес. Аз имам пълното упътване на сервизните менюта за Вайлант Турбо Тек 20, но за съжаление на руски език. Ще се радвам ако можеш да я споделиш с мен по някакъв начин.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #20

    Отговор: Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от JKanchev Виж публикацията
    Това, че е на оставен на 7 кв. е добре предвид сегашната ти мощност. Може би след промените, които си зимислил ще е нужно малко да вдигнеш.
    Относно въпроса ти за тестовата програма - няма да имаш голям резултат. Най-добрият вариант е със закачен манометър и да се замери при максимално натоварване 9.7 мбар и при минимално 1.4 мбар.
    Вече при намаляне под 1.4 мбар може да се постигне минимална мощност под зададената производствена от 6.8 кв, но зависи колко можа да понесе котела.

    ПП. Тази книжка, която си намерил на хартиен носител ли е и на какъв език е че проявявам силен интерес. Аз имам пълното упътване на сервизните менюта за Вайлант Турбо Тек 20, но за съжаление на руски език. Ще се радвам ако можеш да я споделиш с мен по някакъв начин.
    Благодаря за включването Предположих, че трябва с манометър, което означава, че трябва специалист, защото твам вече едвали ще тръгна сам да се боричкам. Ако не постигна някаква оптимизация във сметките за газ след като направя ъпгрейда на радиаторната мощност, ще трябва и с това да се пробвам. За книжката няма никакъв проблем да ти я сканирам и изпратя, незнам колко е пълна мойта, но общо взето е описано как се борави с менюто и има таблици с описание на менюто. Имам я на три езика, един от които е Български Дай ми мейлче и ще ти я изпратя веднага.
    Остава ми дилемта радиатор - конвектор

    П.с. Реално сега като ми е скопен котела на 7кв. , едва ли има тези максимални 9,7 мбар? Предполагам, че те са някъде ниско около 4?!

    Поздрави!

  7. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #21

    Отговор: Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Прав си. Първо ъпгрейда, пък после ще правиш настройки на котела според системата.
    Благодаря за предложението със книжката - с удоволствие ще се възползвам. Имаш ЛС с мейла ми.

    Искам само едно разяснение да внеса с идеята да не те подведа.
    Тези 1.4 мбар замерени със манометър отговарят на мощност на котела 6.8 кв., а 9.7 мбар отговарят на мощност на котела 20 кв. Така можеш да провериш дали наистина имаш мощност 6.8 кв или 20 кв. Т.е. слагаш манометъра пускаш БГВ на макс или пускаш отоплението на макс при настройка d 0 - 20 кв при зададени максимални градуси 75. Така манометъра трябва да паказва нялагане от 9.7 мбар. Подобно е и при замерване на минималното налягане само, че котела трябва да работи на минимална мощност, а именно в параметър d 0 - 7 кв., пускаш котела в режим отопление и особенно първите 2 минути той със сигурност работи на минимална мощност /заводска настройка/ тогава мериш налягане, което трябва да съответства на 1.4 мбар. - това са твоите 6.8 кв. отдаваща мощ.
    Дано да съм разбран, понеже не съм специалист, а просто любител, който доста се главоболи със отоплението си най-вече поради солени сметки.

    Тази година със сигурност съм предвидил една настройка на минималните барове. Ще ги намаля под 1.4, може би към 1.1 или 1.0мбар. Целта ми е да падна под 6 кв. отдаваща мощ. Понеже както си усетил и ти правилната насока по оразмеряване на отоплителните тела според котела /а то е закон да се прави обратното - котела според отоплителната мощ, но такива са ни майсторите/ при температура от котела 45/30/20 моята отдаваща мощ отива под 5 кв, при полужение че при 75/65/20 съм над 15 кв. А котела най-много време през зимата работи на 45/35/20.

    Трябва да ставам, че имам ангажимент. Мога доста да споделя като опит при интерес.

    Поздрави и хубав ден.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #22

    Отговор: Re:Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Пратих ти нещата, ако нещо не се чете казвай!
    Общо взето ми станаха ясни обясненията, но за сега не смея да пипам с манометъра.
    При теб доколкото разбирам си установил, че котела ти харчи най-малко при дълга работа на ниска темпераура? Аз си мисля, че моя случай ще е обратно - висока температура , по рядко включване, но това ще стане ясно след промените и първи възможности за засичане.
    Поръчах си глидери за спалнята и детската, остава да измисля с хола какво да правя...

  10. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #23

    Отговор: Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Здравейте, намерих начин да монтирам още един радиатор в хола. Тъй като той няма да се вижда мисля да сложа панелен ТИП 22 с размери 600/1600 и приблизителна мощност около 3500В. Можете ли да ми препоръчате марка?

    Лазар, гледам, че преди време си препоръчвал Турски - Старпан като добър вариант. Искам да питам дали още са с така добро качество, защото за сега ми се вижда добър вариант като цена?

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    26
    #24

    Отговор: Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Застудява вече и е време за настройки
    Вече приключих с добавянето на глидери, резултат:
    1. Хол и кухня 26кв.м - вече съм с два радиатора с обща мощност 5,64кв.
    2. Спалня 13,4кв.м - добавени глидери - обща мощност 2,87кв.
    3. Детска стая 13,4кв.м - добавени глидери - обща мощност 2,72кв.
    общо мощност заедно с две лири в баните и загуби по тръби / половината коридор е топъл от тръбите, които минават от там/ - около 13кв

    Мисля да пробвам два варианта на настройки и работа на котела:
    1. Да изходя от тези 13кв. като максимална мощност /при 90градуса, макар, че повече от 75 няма да подгрявам/ и да пусна максималната мощност на котела да е 13кв. Така съветва и Лазар, предполагам това ще е и по-добре работещата схема, но.....
    2. Да пробвам вариант с настройка на котела на максимална мощност 8кв. Изхождам от там, че ако подгрявам водата на 60 градуса, реалната инсталирана мощност няма да е повече от 7,5кв. Така водата трудно ще достига максимално зададена температура и би трябвало да огранича вкл./изкл. на котела по темп. на водата. Сега пробвах при зададена максимална мощност на котела 7кв. доста трудно вдига градусите на водата, за около 1-1:30 часа стигна 57-58 градуса, даже не успя да стигне зададените 60 градуса, защото стайния термостат изключи преди това.

    Ще сравня двата режима и ще се опитам да хвана при кой ефективността /икономията/ ще е по-голяма.
    След като си поиграя с тестове ще пиша какви са резултатите, може на някой да му е полезна информацията.

    Сега обаче имам въпрос относно секретните кранчета на радиаторите, а именно, как е най-добре да ги настроя тях? В момента са почти еднакво и почти изцяло отворени на всички радиатори. В спалянта радиатора шуми много неприятно , чува се как тече вода, все едно се излива, освен това и радиатора в спалнята и този в детската, който са еднакво далече от котела /около 10-11м./ леко са хладни в далечните им краища от вход/изход на водата /нямаше как да ги вържа на кръст/. Дали с регулирането на кранчетата ще мога да влиая ?! В хола двата радиатора са на 1 метър от котела и кранчетата са им отворени по същия начин, но те нито шумят, нито се нагряват неравномерно.

    Поздрави,
    Коко
    Този пост е редактиран от koksun; 31-10-12 в 09:01.

  12. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #25

    Отговор: Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Привет Коко,

    Поздравления за бързо свършената работа с добавяне на глидерите.

    Моят опит относно настройките на котела показва, че по-добри ще бъдат тези със максималната мощност в показателя d 0. Т.е. ако топлинната инсталация ти е с мощност примерно 11 кв. при 75/65/20, то си сложи d 0 - 11 кв. Така няма да има липса на мощност /въпреки, че сега не се налага понеже е топло/ и ще достига зададената температура много по-бързо от тези 1-1.3 часа, от където ще дойде и икономия.
    Имаше дадено за пример един експеримент/изследване на Руски учен /може и да се бъркам/, където основният извод бе, че колкото по-ударно се затопля еденица площ толкова енергоемкоста е по-малка - Това се потвърждава и при мен особенно при първоначално достигане на зададената температура.

    Относно настройката на радиаторите със секретните кранове то тя е напълно задължителна и то от гледна точка не на далечината на отоплителното тяло от котела, а от неговата ефективност. Идеята е радиаторите да отопляват всички стаи и да достигат желаната температура от теб за съответната стая. Т.е или еднаква на всякъде, или в дневната /най-посещаваната стая/ 23 гр., в спалнята 20, в детската 22 гр.
    Там където чуваш т.нар. "клокочене" то притвори малко секретният кран и от там тръгни да се водиш за настройките.

    Поздрави.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Мнения
    50
    #26

    Отговор: Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Да попитам, ако радиаторите са със секретни кранове и термоглави. Възможно ли е да оставя секретните кранове еднакво отворени на всички радиатори, а в различните стаи радиаторите да ги регулирам с термоглавите?

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #27

    Отговор: Избор на радиатори за отопление с газов котел

    По принцип всичко може, но не е правилно, особено когато радиаторната мощност е съизмерима с минималната мощност на котела. Термоглавата изключва радиатора при достигане на зададената температура, а така общата мощност на инсталацията пада под тази на котела.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Мнения
    50
    #28

    Отговор: Избор на радиатори за отопление с газов котел

    Радиаторната мощност е около 11kW (имам конвектор в системата 4kw) при температура на водата 55 градуса. Котела е кондензен и го дават 6,3 kW минимална мощност

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 09:58
  2. Газов котел и водно отопление - проблем!
    От ivodivo във форум Отопление
    Отговори: 10
    Последно: 20-01-14, 00:39
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 21:51
  4. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 22:17
  5. Отопление и топла вода с газов котел
    От tedybb във форум Отопление
    Отговори: 24
    Последно: 27-12-10, 23:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе