Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 74
Like Tree9Одобрявам

Въпрос за акумулатор

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #1

    Въпрос за акумулатор

    Става въпрос за 2 акумулатора x 75 Ah всеки в караваната ми. От есента не са зареждани и са напълно изтощени. Свързани са директно със зарядно устройство, което ги зарежда щом караваната се включи на 220V. Имат отвеждащи тръбички за газовете при зареждане, които ги отвеждат до отвор в пода на караваната.
    Тъй като досега не ми се е случвало да ги зареждам от нулата - трябва ли и да отвинтя капачките на акумулаторите, или няма нужда? Съществува ли някакъв риск при такова зареждане от нулата?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    190
    #2

    Re:Въпрос за акумулатор

    При зареждане от "нулата" и с капачки и без капачки ти трябва ценоразписа на Монбат Акумулаторите имат праг на разреждане (около 9-10 V), под който, процеса е необратим. Ама дано да не си прав с "нулата". Включи ги за 24 часа и им отвърти капачките. При голям късмет и груба първоначална грешка в мултицета (ако си ги мерил) може да оживеят.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #3

    Re:Въпрос за акумулатор

    Те ще оживетя, но ще бъдат с много малък капацитет. Нищо не пречи да се пробва и ако се окажат скапани акумулаторите да се купуват нови.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #4

    Re:Въпрос за акумулатор

    "Нулата" го казах образно, не съм ги замервал. Но не им стигнаха силиците да подкарат осветлението, само LED индикаторите на контролното табло светнаха.
    Иначе са почти нови - лятото ги сложих, почти не съм ги ползвал, повечето време бяха на зареждане и са били разреждани само 2-3 пъти и то донякъде. Последно пълно зареждане през Октомври м.г. и оттогава не са пипвани.
    Има ли значение как ще ги заредя сега - на няколко пъти с прекъсвания, или от раз трябва да стане?

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #5

    Re:Въпрос за акумулатор

    Зареждане дo 14,5-14,7 V !! на един път.За всеки случай отвърти леко капачките и стискай палци . Щом е паднал акумулатора толкова ,както пишеш - няма спасение .Акумулатор /оловен / не се използва - се скапва .
    Иначе както цитираха по-горе - ценоразписа на Монбат .
    Но има 1 ободряващо положение -идва лято и цената на акумулаторите спада. Точно в края на лятото започва увеличаване а цените.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #6

    Re:Въпрос за акумулатор

    Реално акумулаторите ги ползвам в много редките случаи когато не съм на къмпинг, а на "диво" къмпиране. И то във времето в което съм изключил и прибрал генератора за през нощта. Ако ми дават осветление 1-2 часа и работа на водната помпа за няколко пускания на чешмите - ще пропусна ценовата листа на Монбат

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Re:Въпрос за акумулатор

    Цитат Първоначално публикувано от roumen68
    Реално акумулаторите ги ползвам в много редките случаи когато не съм на къмпинг, а на "диво" къмпиране. И то във времето в което съм изключил и прибрал генератора за през нощта. Ако ми дават осветление 1-2 часа и работа на водната помпа за няколко пускания на чешмите - ще пропусна ценовата листа на Монбат
    Румене, колегите са доста черногледи. Ако си ги оставил заредени и не е имало някакви утечки, които да ги разредят, положението не е толкова страшно. Измери с един мултицет напрежението и пиши какво е (под товар - една крушка 5W).

  10. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #8

    Re:Въпрос за акумулатор

    аз да кажа моя пресен опит от зимата:
    - след проблем с моят акумулатор на колата т.е. паднат ли под -5 градуса температурите и сутрин не искаше да пали. Взех на един познат "новият" акумулатор от колата която не използва вече 3 години. Казвам новият защото е карам под 50км, но от 3 години само веднъж лятото се опитахме да запалим колата и стоя 15 минути на кабели. Та зимата в един много хубав студ го свалих - беше замръзнал, мултицета показваше 0.00. Стоя два дена в нас да се размрази и го зареждах със зарядно 2VA. Еми все още си кара без да ми се струва че има ядове.

    Така че смело ги зареди ама до горе както се казва и тествай.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #9

    Re:Въпрос за акумулатор

    Румба , малко пропуснаха да кажат колегите - не трябва да зареждаш с повече от 3 / 4 Ампера ( това от зарядното де.)
    Нов акомулатор ако се сдуха за 1 г - би трябвало да има още 1 гаранция.
    Аз първо б их пробвал да ги върна и ако ми откажат гаранция - тогава да се мъча.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #10

    Re:Въпрос за акумулатор

    @Lupus и @glarus, дано да сте прави за черногледството на другите и акумулаторите да имат все още живот. Тези дни ще ги заредя и ще пробвам колко държат. Но няма да е зареждане наведнъж, а на няколко пъти, че не смея да оставя пуснат кабел за през нощта от терасата до караваната
    @Mr.TECHNO, не знам с колко апмера ги зарежда, но се надявам като са 2 едновременно - да е с 2 пъти по-малък ток. А гаранцията е валидна само ако акумулатор се монтира от оторизиран сервиз и то на МПС. При мен и двете условия ги няма...

  13. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #11

    Re:Въпрос за акумулатор

    Цитат Първоначално публикувано от roumen68
    ...не знам с колко апмера ги зарежда, но се надявам като са 2 едновременно - да е с 2 пъти по-малък ток....
    Това е вярно само ако акумулаторите са в паралел и вътрешното им съпротивление е еднакво.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #12

    Re:Въпрос за акумулатор

    Чувал съм, че капачките се отвъртат и ако през отворите се виждат оловните елементи се долива дестилирана вода така че да ги покрие - дестилирана вода може да се купи по бензиностанциите (около 2лв/1л)

    А иначе, имам съвсем пресен опит, на зареждане на акумулатор от нулата. Даже бих казал от "под нулата", защото по погрешка на няколко пъти за по няколко секунди беше свързван наопаки в паралел към друг по-мощен акмулатор и за-малко да се стопят кабелите (2x2.5). Мултицета след това показваше точно нула.
    Не знам какъв точно му е капацитета сега след зареждането, но е предостатъчен за да пали колата нормално. А самото зареждане беше направено в крачка с около 200км извънградско.

  16. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #13

    Re:Въпрос за акумулатор

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Чувал съм, че капачките се отвъртат и ако през отворите се виждат оловните елементи се долива дестилирана вода така че да ги покрие - дестилирана вода може да се купи по бензиностанциите (около 2лв/1л)

    А иначе, имам съвсем пресен опит, на зареждане на акумулатор от нулата. Даже бих казал от "под нулата", защото по погрешка на няколко пъти за по няколко секунди беше свързван наопаки в паралел към друг по-мощен акмулатор и за-малко да се стопят кабелите (2x2.5). Мултицета след това показваше точно нула.
    Не знам какъв точно му е капацитета сега след зареждането, но е предостатъчен за да пали колата нормално. А самото зареждане беше направено в крачка с около 200км извънградско.
    И аз имам, но с негативен резултат - след отваряне на капачките се оказа, че клетките са били сухи доста време и са разядени.............Личи си - като гъбки са станали..................
    Майсторът ми каза - защо ме търсиш - не става - нов си купи........
    А едно време ги промиваха, презареждаха електролита..............стараеха се!
    Та си мисля - отвори капачките и долей дестилирана вода /надявам се не - чешмяна.../, ако са сухи клетките.
    Опитай някакво зареждане - ако изобщо поеме - вероятно ще стане работата. При мен не стана!
    Продължи да си е на 0...... Но не се отказвам още - нямам "мъртва" клетка (която е късо). Надявам се - и ти!
    Студът ги мори много акумулаторите - когато се ползват се загряват и се чувстват по-добре.
    /Аз зареждам с отворени капачки - старите, класически акумулатори де..../
    И няколко цикъла зареждане/разреждане им действа добре!
    По-лошо няма да стане - успех!

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #14

    Re:Въпрос за акумулатор

    Акумулаторите са успоредно свързани, за да се получат 150 Ah при 12V.
    Снощи пуснах кабел и пробвах зареждане за около 1 час. Преди да изключа кабела - погледнах индикацията на зарядното - стрелката беше близо до десният край на скалата. Това означава, че акумулаторите гълтат здраво и се зареждат. Когато са почти заредени - стрелката е в левият край, към нулата (подаван ток).
    Така че когато почна сериозното зареждане - ще отбележа какво показва в началото стрелката и колко часа е трябвало за да стигне до нулата. Нямам мултицет, но индикацията на зарядното ме ориентира дали са добре заредени или имат нужда от заряд. Ще проверя за нивото на електролита преди това, благодаря за съветите!

  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #15

    Re:Въпрос за акумулатор

    Aбе хора не четели ли какво е написал Румен ??? :" От есента не са зареждани и са напълно изтощени"
    А разреден акумулатор зимата на минус температура ??

    А как се съхранява оловен акумулатор ??
    Може да се заредят евентуално да имат напрежение 12V , ама капацитет "йок" .

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Въпрос за ЛЕД лампа и зарядно за акумулатор....
    От hhumpff във форум Домашен майстор
    Отговори: 3
    Последно: 13-02-15, 12:40
  2. Зарядно за акумулатор
    От avenger във форум Автомобили
    Отговори: 14
    Последно: 09-02-14, 03:02
  3. Акумулатор
    От Kossowala във форум Автомобили
    Отговори: 13
    Последно: 04-06-12, 14:59
  4. Двуполярно захранване от акумулатор
    От nedkol2a във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 6
    Последно: 19-09-11, 14:38
  5. Изтощен акумулатор
    От roumen68 във форум Автомобили
    Отговори: 32
    Последно: 20-05-07, 21:24

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе