Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 24

Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #1

    Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    Ще си позволя и аз един изключително не-IT въпрос, просто защото след последните мнооого сериозни проблеми, които имах със сливиците, въпросът стои пред мен със страшна сила. и едно е да е попитам 5-10 познати и роднини, друго е да "използвам" впечатлението и мнението на стотиците хора тук. а работата е там, че връщане назад няма

    "За или против ваденето на сливиците сте?"

    отстранени проблеми, новопоявили се проблеми и т.н., и т.н.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    327
    #2

    Re: Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    Щом не пречат на пиенето и ти създават проблеми, махай ги.

  4. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #3

    Re: Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    Против
    Винаги съм мислел,че по човека,няма нищо излишно..
    На сина на мой приятел ги извадиха преди години и от тогава всеки грип,настинка ги изживява много тежко -- почти винаги стига до инжекции

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #4

    Re: Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    (Първо предупреждавам, че няма да се изразявам по медицинскому, щото все пак съм инДжИнер, а не доФтор :coolsmiley

    Въпросът наистина не е еднозначен и много фактори играят роля при даването на отговора.

    Както каза badr, сливиците не са 'безмислен орган' в тялото - те си изпълняват строго определена (защитна) функция - предпазват от проникването на микроби. Обаче е възможен момент, при който те 'почват да не могат да 'издържат на напрежението' (било то по физиологични причини, било то по други) - симптомите обикновено се изразяват в чести ангини и 'гърлени' болежки от всякакъв тип. В такъв случай сливиците стават по-скоро вредни, отколкото полезни - това е факт и всеки лекар може да го потвърди - и може би поради трудното (или невъзможното?) им лечение и възвръщане на нормалната им функционалност, може да се предприеме операция по отстраняването им.

    Ето по-важните факти за въпросната операция (като тези с наклонения шрифт са потвърдени от личен опит):

    - принципно, това е лека операция (само с местна упойка), но би било хубаво да я извърши колкото се може по-добър лекар, защото са възможни усложнения при неправилни манипулации (от типа на срязани кръвоносни съдове и т.н.);
    - колкото е по-млад организма, толкова по-леко понася операцията, като е силно препоръчително сливиците да се махат още в детска възраст щом има налични проблеми с тях;
    - щом си имал сериозни проблеми със сливиците, ще се чувстваш много по-добре след като ти ги махнат, отколкото да се опитваш да ги лекуваш;
    - за съжаление, гърлото ти става мааалко по-лабилно към простуди след операцията (тря'а да се внимава с ледената бира);
    - забравяш за всякакви странични ефекти от възпаленията на сливиците (честите боледувания, едно-друго...);
    - първите няколко дни ще се наложи да я караш само на течна храна (въпреки че аз на третия час поисках кюфтета де!);
    - ...

    За да не задръствам излишно темата, няма да се впускам в по-подробни описания (освен ако не поискате де). Само ще спомена, че на мен тая операция ми я направиха на 5-годишна възраст (във ВМА-София) и определено съм много доволен!

    Най-важното - посъветвай се с добри специалисти в тая област! Понякога се оказва, че извършена в зряла възраст, операцията е по-скоро вредна...

  6. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    8
    #5

    Re: Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    Ponqkoga se nalaga da se mahnat i to za dobro, taka, `e mahaj go dokato e vreme.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #6

    Re: Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    По тоя проблем се мина през няколко етапа (моди). По едно време бе направо задължително да се махат от ранна детска възраст с причина и без причина. В последните години вече се разсъждава малко по-научно и не винаги се бърза с отстраняването, а и не е правилно. Е в последно време пък се намесва леко печалбарския момент и пак се отива на махане. В зряла възраст не би трябвало да има проблеми, но при наличие на такива е препоръчително да се махнат. По болезнена и по-тежка е манипулацията.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #7

    Re: Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    Значи, ако човек няма проблеми със сливиците, е абсолютно недопустимо да се махат. Все пак те са преграда за вируси и бацили да слизат надоло по долните дихателни пътища. Т.е. когато човек има сливици по рядко боледува зимно време и ако се разболее, болестта не слиза надолу към белите дробове, а минава по леко, 4есто без антибиотици!
    Когато обаче сливиците ги няма, съответно човек боледува повече от настинки и грипове, като те са съпроводени със възпаления на долните дихателни пътища и доста рядко се минава без антибиотик!
    Примерно, съпругата ми няма сливици и при всяко зачервяване на гърлото се стига до взимане на антибиотик. Изобщо не и минава от друго.......

    Добре е сливиците да се махат само когато има усложнения при тях, гноясват и т.н.(т.е. само по изришно лекарско предписание от специалист), а когато са ОК по добре да не ги закачате. Функцията им за доброто здраве през грипния сезон- зимата е огромна!!

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #8

    Re: Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    Цитат Първоначално публикувано от g_velev
    ...Добре е сливиците да се махат само когато има усложнения при тях, гноясват и т.н.(т.е. само по изришно лекарско предписание от специалист), а когато са ОК по добре да не ги закачате. Функцията им за доброто здраве през грипния сезон- зимата е огромна!!
    С това смятам, че всички са съгласни,но проблема е да се даде точна оценка кога има нужда и кога - няма! Допреди 3-4год. имахме много сериозни проблеми със сина ми(сега на 8г.) и при разтакаване от доктор на доктор стигнах до един извод - между тях има голям процент печалбари и всеки ти дава съвет от гледна точка на своя интерес -ако е хирург е категоричен,че трябва да се вадят,ако е терапевт - иска да останат,но трябва да се лекуват в частния му кабинет,а не с направление в държавната болница,където той така или иначе работи. Има и други доктори,които са обективни,но как да прецениш кой мисли за тебе и кой гледа да те изклати? И точно когато положението беше най-зле,се появи наша позната,специалист по хомеопатия,която обеща че ще ги лекува без антибиотици. Прави го и до днес,макар че тогава ни беше много трудно да и се доверим.Но нямахме изход - от антибиотиците се увреди стомаха и не можеше да се продължава. Не искам да правя реклама,просто споделям личен опит.Между впрочем извадихме третата сливица, а на другите им се размина(поне засега).Но антибиотиците са спрени вече няколко години!

  11. Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    270
    #9

    Re: Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    Според мен трябва да поговориш много сериозно с познат лекар на когото вярваш, защото наложително или не, махането им намалява имунитета ти към настинките,гриповете и тн.
    Ако положението не е толкова зле по-добре ги запази.


    Добавено:
    Аз лично се лекувам само с парацетамол и витамин Ц (3х2 парацетамол и 6х3 витамин Ц на ден)
    Резултата е 4 безпроблемни години от страната на настинки и грипове.

  12. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #10

    Re: Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    Цитат Първоначално публикувано от G_R_U
    ...
    3х2 парацетамол и 6х3 витамин Ц на ден
    ...
    Ами имаш всички шансове за проблеми с бъбреците - не, че те плаша, но се следи - от опит го казвам!

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    372
    #11

    Re: Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    Аз също имах сериозни проблеми с гърлото. Мисля, че към операция се преминава, когато човек не иска да открие причината. И се премахва последствието. Бучи ти вентилатора на видеокартата и вместо да го почистиш и смажеш, направо го махаш.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #12

    Re: Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    Аз не бих ги махнал. Само в краен случай (то и крак режат на човека за да оцелее).
    Но това не е съвет - нямам право на такъв, защото не съм компетентен.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    26
    #13

    Re: Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    Аз като чели също не мога да дам съвсем еднозначен отговор на въпроса. Трябва да се има впредвид че е изключително персонално и лекаря който трябва да се послуша трябва преди всичко да го познаваш добре. Много е важна и възрастта - както е посочено по-горе, препоръчително е след 18 да не се прибягва до такава мярка. Аз също дълги години бях кандидат за махане на сливиците и все чакаха есента като най-подходящо време и все бяха досататъчно големи че не се решаваха да се заемат окончателно с въпроса - така и не се стигна до вадене. Но като че ли на мен толкова сериозни проблеми не са ми създавали в края на краищата, но все пак са ми добре познати белите налепи както и крайно неприятното третиране с нишадър и какви ли не други цярове. А иначе съм чувал какви ли не неща - че на по-късен етап могат да повлияят не само на бъбреците, но и на черния дроб, сърцето пък и на ставите дори. Също съм на мнение че в човешкото тяло излишни органи няма, с единствено изключение - онова продължение на вътрешностите - остатък от еволюционното развитие, предвидено за преработка на целулоза - при което ако се натрупат хранителни остатъци в него води до апандисит. Като цяло все пак са си естествена преграда за какво ли не атакуващо организма отвън и към отстраняването им трябва да се подходи само в най-краен случай когато друг изход няма и е налице доста повече вреда отколкото полза. От мен съветът е да потърсиш алтернативен вариант за стабилизирането им. Все ще има някакъв вариант при който да се доведат до състояние че да не ти създават проблеми - т.е. да не са причина примерно за температура или гнойна ангина. При мен например и до ден днешен са си големи, мораво червени и покрити с ями като лунни кратери от безброй многото гнойни ангини като малък но въпреки всичко от вече не помня колко време не създават абсолютно никакви проблеми.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #14

    Re: Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    1. Ще попречи на утрешната бира *
    2. и пред мен в далечното минало е имало таква дилема. Добре , че моито родители не са се съгласили.
    Сега боледувам много рядко. Ако понастина ме наболяват но се трае.
    3. Имаш ли си на идея каква касапница е? И особено на повече години от 3-6.

  18. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    880
    #15

    Re: Мнооого не-IT въпрос: "За или против сливиците" :)

    Цитат Първоначално публикувано от G_R_U
    Аз лично се лекувам само с парацетамол и витамин Ц (3х2 парацетамол и 6х3 витамин Ц на ден)
    Резултата е 4 безпроблемни години от страната на настинки и грипове.


    значи 6 таблетки = 3 грама! мисли за черния дроб!!!
    http://en.wikipedia.org/wiki/Paracetamol

    - аз лично съм без сливици, но с хроничен фарингит, който по-лесно се развива при махнати сливици, ако не се лъжа
    - мнение - от компетентен детски УНГ специалист, за да се претеглят за и против
    - и досега махането на сливиците ми е един от най-живите и неприятни спомени от ранно детство - спомням си, че повърнах в коридора кръвта, която бях нагълтал по време на операцията...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  3. За или против подфорум "Автомобили"
    От bluefish във форум За Форума
    Отговори: 29
    Последно: 26-03-08, 20:26
  4. Отговори: 13
    Последно: 07-06-06, 10:04
  5. фотоапарат "за или против PRAKTIKA DCZ-4.4"
    От SPaun във форум Фото и видеокамери
    Отговори: 15
    Последно: 17-01-06, 09:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе