Вижте резултатите от анкетата: Приемате ли идеята за въвеждане на задължително гласуване и/или образователен ценз?

Гласували
74. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Да, подкрепям и двете

    30 40.54%
  • Да, само задължително гласуване

    10 13.51%
  • Да, само образователен ценз

    18 24.32%
  • Не на задължителното гласуване

    13 17.57%
  • Не на образователния ценз

    3 4.05%
Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 64

Задължително гласуване и образователен ценз

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #1

    Задължително гласуване и образователен ценз

    Повода за тази анкета е предложението за такива мерки и обсъждането им от политиците и обществото.
    Пускам и една статия, която според мен добре аргументира нещата.


    Сепсис*
    Евгений Еков

    Щом има гной, трябва да се почисти! Този неотменим медицински принцип депутатите от ВМРО се опитват да приложат за лечение на осеяната с множество гноясали циреи родна избирателна система. Едно от най-радикалните им предложения във връзка с предстоящите местни избори наесен е това за въвеждане на образователен ценз за право на глас. Изискването е на общинския вот до урните да стигат само онези български граждани, които са завършили минимум основно образование.
    Набъбналият цирей с масовото купуване на гласовете на малограмотните български избиратели се спука и изпусна зловонието си на неотдавна проведените евроизбори. За това, че в България има добре разработен пазар за купуване на гласове на маргинализирани представители на обществото се говори и пише отдавна. До 20 май т.г. обаче фронтмените на тъй наречения политически елит се правеха, че такъв проблем не съществува или най-малкото, че не го забелязват.
    Но спукването на цирея, за което доста помогнаха и медиите, показа една толкова грозна картина, че чак и на обръгналите на какви ли не гадости наши политици им прилоша. Защото за 17 години затваряне на очите се оказа, че гнойното образувание не само се е разклонило, но и отровило самата кръв на избирателната ни система.
    Сепсисът, ако трябва да употребим медицинския термин, колкото й да се иска на част от т. нар. политическа класа, като всяко отравяне не позволява повече да се отлага лечението. Залогът е спасението на и без това берящата душа след евровота система за преки избори, която при 25 процентно участие на гласоподавателите очевидно е в края на силите си.
    Интервенцията се налага и поради една доста болезнена за политтехнолозите причина - на местно ниво цената на купуваните гласове значително пада. И това позволява на орди от средни, че и дребни, бизнесмени да се включат в пазаруването, за която цел вече създават свои политически ООД-та под формата на бизнес партийки. А когато става дума за кокала политиците ни, нито физически, нито психически не могат повече да продължат да си затварят очите.
    Вярно е, че отсега може да се предвиди неистовия вой на професионалните "защитници" на човешките права, които няма да пропуснат шанса да обвинят авторите на предложението в дискриминация. И без това напоследък след заглъхването на шума около ОМО "Илинден" съвсем излиняха откъм така любимите им дотирани публични прояви.
    Редно е обаче преди да надуят пак бойния рог въпросните дами и господа да си спомнят, че освен права гражданите имат и задължения. И за да могат да упражняват своите права най-напред българските граждани трябва да изпълнят своите задължения, като това за завършване на основно образование, например. Защото, колкото и да нараства групата на малограмотните и неграмотните наши сънародници това в никакъв случай не е силен контрааргумент.
    След като умножаващите се членове на този контингент застрашават нормалното развитие на обществото с асоциалното си поведение по време на избори напълно естествено е "правата" им да бъдат ограничени. И в това няма нищо драматично, и нищо противоконституционно, защото е крайно време да се предприемат радикални мерки. Иначе от избори на избори чрез купуваната неграмотност все по-драстично и все по-осезателно ще продължават да се нарушават правата на мнозинството от нас.

    * Отравяне на кръвта

    http://www.monitor.bg/opinions/artic...id=50&eid=1080
    Интервюто с проф. Огнян Герджиков

    Източник: В-к Монитор

  2.  
     
  3. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #2

    Re: Задължително гласуване и образователен ценз

    Подкрепям принципно и двете идеи. Смешното е, че подобни идеи сега се раздухват от НДСВ и в частност техния шеф на народното събрание, който не успя да накара своите си "овце" да дойдат в проклетата зала и да гласуват, камо ли пък сега да подгонят целия народ. Всичко пак е просто едно театро с надеждичката да се привлече внимание към смешната им партия.

    (PS. Само добавям, при изборите за евродепутати тъпото ндсв рекламираше "защита на потребителите, повече свобода за употреба на музика и филми през интернет", а точно тяхното управление в същия момент арестуваше въпросните потребители. По-лицемерно поведение просто нема )

  4. Senior Member Аватара на dragozow
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    1,304
    #3

    Re: Задължително гласуване и образователен ценз

    Подкрепям и двете,така ще намалеят гласовете на ДПС и Атака.

  5. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #4

    Re: Задължително гласуване и образователен ценз

    ще си спестя мнението дали гласуването трябва да е задължиттелно или не, но ще ви приканя да помислите върху следното:

    дали ще гласуват 6.5млн или 2.5млн човека няма разлика, при положение, че бъдат избирани едни и същи прасета!!!

    ако нещо трябва да се промени драстично, то това би трябвало да е цялата избирателна система по начин, който да позволи по-лесна подмяна на политическия елит. нововъдението "15% гласували за един човек, който да се премести нагоре в избирателната листа" си е чисто замазване на очите, макар и да е стъпка в тази посока.

    трябва да се въведе отрицателен персонален вот и хората да им светне, че трябва да го използват. давам пример - лицето Х е привърженик на ндсв идея, но го дразни, че брата на милен велчев, както и майка му и баща му и цялата му рода, барабар с кучето и котката, имат по 2-3 хотела. затова човекът си пуска жълтата бюлетина, но задрасква името на милен велчев. при достатъчно подобни гласоподаватели, лицето милен велчев бива изхвърлено от избирателната листа, дори и в случай, че самото ндсв вземе 90% от гласовете на изборите.

    кратко, ясно, честно
    не мислите ли?

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    295
    #5

    Re: Задължително гласуване и образователен ценз

    А с какво да гласувам, ако не подкрепям и двете?

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    113
    #6

    Re: Задължително гласуване и образователен ценз

    На политиците им трябва електорат,който лесно се манипулира,а не образован.Едното няма нищо общо с другото,според мен и за това съм против.Предложения,предложения...и все заобикалят мажоритарния вот или "отрицателния персонален вот".Поредния балон...

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Re: Задължително гласуване и образователен ценз

    кратко, ясно, честно
    не мислите ли?
    Не мисля! Защо отново отиваме на отрицателен вот?
    Не е ли много по просто и честно:
    Партията НДСВ издига като кандидати: Милен Велчев, проф.Герджиков и т н.
    И симпатизанта на НДСВ, на когото не му понася лицето Велчев гласува за проф. Герджиков?
    Тоест един мажоритарен вот, влизат първите 240 с най-много гласове, а после да се оформят като парламентарни групи в парламента както си искат? По същия начин да се формират и общинските съвети.

  10. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #8

    Re: Задължително гласуване и образователен ценз

    И аз не мисля Няма нищо лошо в това някой да има 2-3 хотела или фабрики. Или....по дикиш хваща може би някой клошар?
    Според мен ползите от задължителния вот ще са:
    1. ДПС ще получи и разбере истинската си стойност в обществото ни - 10-на и под 10-на процента.
    2. Избраните ще бъдат наистина избрани от целокупното население и ще се спрат спекулациите с ниската избирателна активност.
    3. При задължително гласуване, така и така трябва да избереш, ще се замислиш добре кой да избереш.
    и т.н.
    Като цяло виждам само ползи от това. Минусите ги гледаме вече 18 години.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #9

    Re: Задължително гласуване и образователен ценз

    И за двете - ЗА.

    Нема такъв филм - "Аз не гласувах, ама да им е*а майката на ДПС..." - както говорят/разсъждават доста хора.

  12. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #10

    Re: Задължително гласуване и образователен ценз

    отговарям на lupus - отиваме на отрицателен вот, защото политическата върхушка трябва да се прочисти. но моята идея няма да намери приложение точно толкова, колкото и твоята (която също ми харесва), просто защото и хлябът, и ножът са в ръцете на един и същ кръг хора, никой не си реже сам клона...

    отговарям на tommorow - проблемите с т.2 няма да се решат, защото ще се избират "същите свине", а т.3 просто няма как да се случи. според теб какъв е процентът на интелигентните хора измежду всички останали?

  13. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #11

    Re: Задължително гласуване и образователен ценз

    Мажоритарни избори - ДА
    Задължителни - НЕ
    Изискване за образователен ценз - Няма значение

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Vandal
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    1,255
    #12

    Re: Задължително гласуване и образователен ценз

    Аз също подкепям такова предложение, но и с едно допълнение:
    - гласуването да се извършва в делничен ден
    - да се изгради надеждна система за гласуване по интернет

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #13

    Re: Задължително гласуване и образователен ценз

    Задължително гласуване и отрицателен вот - ДА!

    Образователен ценз - не (това е дисриминация)

  17. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #14

    Re: Задължително гласуване и образователен ценз

    Задължително гласуване - НЕ. Това е ограничаване на правата ми.
    Образователен ценз - ДА. Това е дискриминация, но на мен ми отърва.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    1,150
    #15

    Re: Задължително гласуване и образователен ценз

    Цитат Първоначално публикувано от КрИс
    Задължително гласуване - НЕ. Това е ограничаване на правата ми.
    Образователен ценз - ДА. Това е дискриминация, но на мен ми отърва.
    сякаш образователния ценз не е ограничение на правата за останалите хора
    помислете само колко от вашите баби и дядовци са изкарали 7 клас и дали всички са стигнали до основно образование. Това не ги прави способни да гласуват ли?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. За или против електронното гласуване
    От hristoslav2 във форум Анкети
    Отговори: 14
    Последно: 13-07-12, 23:23
  2. Ново гласуване за VipBrother
    От armani` във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 14
    Последно: 29-04-07, 02:53
  3. ОБРАЗОВАТЕЛЕН КУРС ЗА МЪЖЕ
    От juje във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 2
    Последно: 26-04-06, 22:46
  4. ОБРАЗОВАТЕЛЕН КУРС ЗА МЪЖЕ
    От 3Di във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 14
    Последно: 24-04-02, 00:02

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе