Вижте резултатите от анкетата: Дарявали ли сте кръв?

Гласували
27. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Не съм мислил за това, не ми се е налагало да търся кръв, не съм и ходил до кръвния център.

    0 0%
  • Дарявам, по някога. Хора сме, и на мен може да ми се наложи.

    10 37.04%
  • Давал съм само на близки и приятели.

    6 22.22%
  • Да, дарявам от време на време. Вярвам, че ако направя добро, то ще ми се върне, няма да е под същата форма, но задължително се връща.

    3 11.11%
  • О, дарявам всяка година, че и по-често. Правя го и се чувствам добре! Причини да го правя - безброй.

    2 7.41%
  • Откакто ми се наложи да търся хора да дават кръв, иначе няма операция, ми се промениха разбиранията.

    1 3.70%
  • Бих дарил, но нямам възможност - имам здравословен проблем/ под 50 кг съм/ друга уважителна причина

    5 18.52%
  • Абе, нищо не пречи да даря, но не намирам достатъчен стимул за да го направя.

    2 7.41%
Отговори на анкетата
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 46 до 58 от общо 58
Like Tree36Одобрявам

Какво ви е мнението относно кръводаряването на случаен човек?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #46

    Отговор: Какво ви е мнението относно кръводаряването на случаен човек?

    VanDan, някакъв коментар по моя въпрос за кръвните групи?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #47

    Отговор: Какво ви е мнението относно кръводаряването на случаен човек?

    VAN DAN, хората,които са се борили за живота на свой близък и вероятно им се е налагало да ползват "услугите" на лешоядите пред центровете, в последствие нямат ли подтик да бъдат доброволни донори?

  4. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,347
    #48

    Отговор: Какво ви е мнението относно кръводаряването на случаен човек?

    Пет пъти съм дарявал кръв, но след като видях в болницата на какви "уникати" преливат ..се отказах.
    Така и ще остане докато не разработят и въведат в действие система в която да избираш на кои групи да бъде помогнато с твоята кръв - контрол и проследяване на пликчето с движение, имена....

    В началото на темата някой писа, че в центъра e научил че кръводаряването било полезно за мъжете..Според мен източването на кръв води до стрес за организма и той преминава в "авариен режим" , а онези пакетчета с имитации на сокчета и шоколадчета не помагат. Трябват съвсем други добавки, каквито в центровете не дават щото струват пари...

    VanDan
    Ще споделиш ли подробности, какви са последствията особено за хора с ниско кръвно налягане или такива с анемия?
    Преди години при кръвопреливане заразиха племенницата ми с хепатит....А тя ходи всеки месец - има Таласемия Майор...Скъсаха се да ни уверяват, че нямат вина и да не ги съдим.
    Нали има тестове или липсват такива за определени болести? Например малария?
    колко време е необходимо за теста ?
    Колко време престоява кръвната плазма в центровете преди да бъде преляна на човек ?


    карта за 2009 година
    http://i.imgur.com/fdXrPyB.png

    карта за 2011 година
    http://www.searo.who.int/thailand/fa...on_map2011.jpg
    http://www.who.int/mediacentre/facts...erated_map.jpg

    Разпределение на кръвните групи по света
    https://dscblog.com/2012/03/31/who-a...pes-ancestors/

    WHO | World Blood Donor Day 2016: Blood connects us all
    WHO | Blood safety and availability

  5. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #49

    Отговор: Какво ви е мнението относно кръводаряването на случаен човек?

    Аз по -голям "уникат" от тебе за сега не съм срещал.
    espace и blue1 харесват това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,590
    #50

    Отговор: Какво ви е мнението относно кръводаряването на случаен човек?

    Avast3 - не, който няма проблем с даряването на кръв дава самият той за близките си, но след това отново не се засилва да е доброволец. От останалите, част от тези с финансови възможности не им пречи да си плащат, а останалите не желаещи да даряват (богати и бедни) искат някой да им осигури без пари и без ангажименти от тяхна страна. По презумпцията, че на всеки се полага здравеопазване, което е вярно, но в случая имаме мно-о-ого големи особености.

    Х2 -
    1. Това, че е полезно не е абсолютно правилно. Помага единствено при някои хора с по-лека хипертония (които не приемат лекарства в момента), защото намалява кръвното налягане. Но пък за това е противопоказано при хора с ниско кръвно налягане и анемия. При тези с ниско налягане е заради това да не припаднат по време и след даряване. При тези с анемия е по-вредно. За това мерим кръвното налягане и Хемоглобина преди кръводаряването. Кръводаряването не е вредно (това е правилното) за здрав човек. Количествено кръвта при кръводаряване се възстановява на два етапа - в първите 10-30мин. постъпва кръв от вътрешните депа в организма - слезка и черен дроб. До 24ч. се задейства и хемопоезата в кръвотворните органи. И качествения състав се възстановява до 3-5 дни. Минималният срок между две кръводарявания е 2 месеца (60 дни). В нашия пакет за кръводарители задължително са включени следните неща

    • Едно пакетче разтворимо (най-често печелят с „Нес”) кафе;
    • Едно пакетче захар, Една пластмасова чашка 100 мл., Една пластмасова бъркалка;
    • Фин млечен шоколад (без ядки, стафиди и др.) - често спечелилият освен твърд шоколад, добавя и кофичка течен шоколад и вафли.
    • Натурален сок;
    • Студена тонизираща напитка - почти винаги е Кока-Кола
    • Месна консерва;
    • Рибна консерва.

    2. Основният проблем при нас са трансмисивните заболявания, но не можеш да съдиш Център в този случай, защото на 99.9% не се касае за човешка грешка. Първо много е трудно да се установи по какъв начин е станало заразяването - кръвен, полов и т.н. Много по-голяма вероятност има да се зарази човек от стоматолог и някоя инвазивна манипулация в болницата, от колкото от самите кръвни продукти. Но не отричам, че е възможно и да е от кръвен продукт, защото вече писах, че няма тест в света, който да дава 100% гаранция. За това никога не препоръчваме да се трансфузират кръвни продукти, освен ако не е абсолютно наложително. Масово по света основните изследвания, които се правят на дарената кръв е за ХИВ, Хепатит В, Хепатит С и Сифилис. 100% от дарената кръв у нас минава през тези изследвания без никакви изключения. Изследванията се правят автоматизирано от специални апарати и е без значение за колко време излизат резултатите, защото не се допускат до употреба кръвни продукти без отрицателни резултати за всичките изследвания. Няма изключения за спешност. Правят се по няколко проверки всяка година - вътрешни от отд. Качествен контрол, от ИАЛ, от Национална реферетна лаборатория, участваме доброволно и в програма за контрол от ЕС. Ние не сме "престъпници" и сме хората, които най-много се притесняват от тези неща, защото сме наясно с тях. За съжаление няма открита технология, която да дава 100% сигурност. За това при много често трансфузирани пациенти (каквито са хемофилици, таласемици и т.н.) рискът за съжаление нараства. Плазмата от терапевтична гледна точка е с малка важност, в сравнение с Еритроцитни и Тромбоцитни концентрати. По нашата специалност почти не би трябвало да се използва за терапевтични цели, защото се произвеждат специални препарати (от плазма или рекомбинантно), които са пречистени, с малък обем, за точно определени заболявания. Самата плазма има срок на годност до 24 месеца ако се съхранява под -25гр. Предполагам визираш т.н. "карантиниране на плазма - да се държи 6 месеца преди употреба - максималния инкубационен период на Хепатит В. Но за да има смисъл от това, трябва същият дарител да дойде не по-късно от 6 месец след първото даряване и да дари пак кръв. При нас няма как това да стане редовна практика, за да има масово значение за карантиниране на плазмата. Отделно, че Еритроцитите са годни само 35 дни, а тромбоцитите 5 дни, а те са важните продукти.

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    VanDan, някакъв коментар по моя въпрос за кръвните групи?
    Понеже има различни въпроси, а е много трудно да отговоря с кратки постове, най-вероятно не си забелязал това

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    FearMe, ориентирана кръвна група (АВ0) мога да ти направя и у вас, само трябва да нося съответните тест-серуми и да ти боцна пръста. На 3 места се капва по 1 капка кръв и по една капка от съответния тест-серум. Спрямо реакцията (наличие или липса на аглутинация) ще ти кажа дали си А, В, 0 или АВ. Може и за Rh фенотип да капнем, но там може да се наложат допълнителни изследвания. Иначе за пълна кръвна група (има 23 кръвно групови системи, но рядко правим повече от 2-3) трябва венозна кръв, налага се центрофугиране (разделяне на серум и клетки), по-голям набор тест-серуми, тест-еритроцити, може да се наложи понякога "промиване" на еритроцитите и темпериране.
    Пак давам линкове към някои от сайтовете, където има информация, за да не пиша километрични постове
    РЦТХ-Плевен НЦТХ-София
    Този пост е редактиран от VanDan; 21-07-16 в 16:39.
    blue1 и kalcheff1 харесват това.

  7. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #51

    Отговор: Какво ви е мнението относно кръводаряването на случаен човек?

    Ей-й-й-й ...и-и-и-и ...

    Изедохте го Дофтора.

    Все едно той е спечелил "законно" и с подкупи 80% от обществените поръчки в здравеопазването ...


    За последните 5-6 години не съм дарил и капка кръв.

    В предходните 10-на години съм дарявал 7 пъти, два от които в Центъра в София за национална трансфузология и ала-бала ...

    В Александровкса и не помня вече къде другаде ...

    Мен най-много ме "тресе" възможността да ми бъде "лепнато" нещо при даването на кръв, но когато съм дарявал винаги пред мен са били разопковани комплектите за "кръвосмучене" от мен ...


    А най-запомнящото се за мен кръводаряване е когато ми дупчиха пръстите ПЕТ пъти преди кръводарявнето - мед сестрата почти се беше отчаяла че не може да изсмуче 2-3 капки кръв от пръстите ми - първо безименен - 2 дупки, ама няма кръв , след това среден пръст - две дупки с "писеца" и "смука" горката с една стъклена тръбичка, ама "не й пуска" пущината и най-накрая ме "удари" с писеца в малки пръст на същата дясна ръка и той взе че пусна малко кръв ...

    Изживяването с "писеца" е неприятно преди всичко ако гледаш.Завъртате си погледа в друга посока и не гледате "дупченето" на пръста - тя удря писеца с нещо или го засилва към пръста.Убождането е по-скоро като щипане и след това се усеща като леко щипене на продученото на пръста.

    Има някои им прилошава, ама на мен никога не ми е прилошавало, а и тогава тренирах сериозно всеки ден.


    Тука някой си се "изкряска" - "Ако зная къде отива кръвта ми и че отива при свестен човек, ще кръводарявам" .А, бре то от кръвта основно се прави плазма, а за плазма се смесва кръв от различни хора... как точно да ти кажат къде ти е кръвта, като основно няма кръв, а се извлича кръвната плазма, която се смесва с плазма от други хора...

    Могат да ти кажат, ама к'во, условия ли ще поставяш?


    То ако някой те удари как си караш или ходиш по тротоара и някой който е дал кръв каже- "аз тоя не го харесвам, няма да му преливате от моята кръв и кръвна плазма!", тогава какво правим?

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,590
    #52

    Отговор: Какво ви е мнението относно кръводаряването на случаен човек?

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    Мен най-много ме "тресе" възможността да ми бъде "лепнато" нещо при даването на кръв, но когато съм дарявал винаги пред мен са били разопковани комплектите за "кръвосмучене" от мен ...
    Отново ще се самоцитирам.

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    При кръводаряване отговорно заявявам, че на 100% няма никаква опасност някой дарител да бъде заразен с каквото и да е. Всичките консумативи са еднократни, стерилни и в комплект и просто технологически няма как да бъдат използвани отново. Най-страшното е някой да припадне при самото кръвовземане или малко след това. И не за друго, а при падането да не си удари главата или прехапе езика. Говорим за здрав човек. Повечето случаи се дължат на голям страх, който е естествена реакция при повечето хора, особено за пръв път. Вече ако някой сърдечно болен примерно или с друго заболяване, излъже при здравната анкета, аз няма как да науча болестите му. И на себе си може да навреди, и на предполагаемия пациент. Второто е особено важно. За това питаме дали се приемат медикаменти в момента или 1-2 дни преди това. Защото медикамента е в кръвта на дарителя и посредством кръвните продукти може да отиде в приемателя, който може да е бебе примерно, на което едно лекарство срещу хипертония никак няма да му се отрази добре. Знаеш ли какъв ужас ще стане при увреждане на някоя родилка или бебе.
    Вече за пациенти, на които се трансфузират кръвни продукти няма 100% гаранция, че някой вирус (най-вече Хепатит С) няма да мине през ситото, въпреки всички изследвания. За това трансфузията на кръвни продукти би трябвало да се прави само, когато е абсолютно наложително
    След кръводаряване, Комплекта от празни сакове за кръвни компоненти и пълния сак с вече дарена кръв, се отделя от пластмасовата система тръбички с вградена неотделимо игла чрез силиране на апарат - притискане и запояване на тръбичката и след това откъсване. Няма как нищо да се използва повторно. Самите сакове трябва да са одобрени и с всички сертификати за употреба в ЕС. Това е изискване при търговете. Същото важи и за апаратите и тестовете за трансмисивни инфекции. Вече ако фирмите производителки нещо са замърсили или объркали ние не можем нищо да направим. Когато почнах преди 20г. масово използвахме американски сакове, но те са много скъпи и няма шанс да спечелят конкурс за ОП. За това след 2000г. са предимно Немски, Японски, имаше временно една партида Полски, но бързо ги спряхме от следващи участия. Нямаме нищо произведено в Китай, а то и по принцип на пазара няма китайска манифактура в нашата сфера. Те още не са навлезли в тази област, защото изискванията са големи. Но четох материал за нов Китайски завод, който обаче по спецификации е супер съвременен, така че след време сигурно и този сегмент ще заемат.

    От един сак с цяла кръв от кръводаряване след преработка (100% от кръвта се преработва) се получават максимум до 3 вида кръвни продукти, които да се ползват за различни нужди (компонентна терапия):
    1. Еритроцитен концентрат - основния кръвен продукт за терапевтични цели
    2. Прясно замразена плазма - съдържа факторите на кръвосъсирването непроменени и нативна плазма - отива за допълнителна преработка в НЦЗПБ за производство на албумин. Там се смесват много сакове с плазма, а не сакове с кръв от различни хора
    3. Тромбоцитен концентрат.
    В София има 1-2 апарата и за т.н. цитофереза - през тях цялата кръв на човека преминава от 2 до 3 пъти и се отделят само нужните клетки или плазма. Основното приложение у нас е за добиване на тромбоцитни концентрати при много спешни случаи от определена група, защото така от 1 човек може да се събере цялото терапевтично количество, което иначе е 5-6 "нормални" сака Тромбоцити получени след преработка от 5-6 сака кръв дарена от 5-6 кръводарители. А ТК са годни само 5 дни, а някои групи са доста редки.
    Този пост е редактиран от VanDan; 21-07-16 в 17:58.

  10. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #53

    Отговор: Какво ви е мнението относно кръводаряването на случаен човек?

    Кръв давам на който ми поиска. Тъпо е да искаш пари за това. Подписал съм и декларация да ме транжират като дойде деня с голямо Д и кой к'вото си хареса. Да, често не се сещаме в ежедневието си да помогнем с кръв някому, но съм склонен да приема всеки който влезе в болница за 2-3 дни и състоянието му позволява да бъде питан дали иска да дари кръв. Убеден съм, че голям процент няма да имаме нищо в против, така и така си там, така и така са ти направени изследвания.
    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    А най-запомнящото се за мен кръводаряване е когато ми дупчиха пръстите ПЕТ пъти преди кръводарявнето - мед сестрата почти се беше отчаяла че не може да изсмуче 2-3 капки кръв от пръстите ми - първо безименен - 2 дупки, ама няма кръв , след това среден пръст - две дупки с "писеца" и "смука" горката с една стъклена тръбичка, ама "не й пуска" пущината и най-накрая ме "удари" с писеца в малки пръст на същата дясна ръка и той взе че пусна малко кръв ...
    Това е противоестествено...адвоката пие гражданска кръв, не пуска.Ти каза ли и че си юрист да не си губи времето
    VanDan, blue1 и Jack Krauser харесват това.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #54

    Отговор: Какво ви е мнението относно кръводаряването на случаен човек?

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    ......след това среден пръст - две дупки с "писеца" и "смука" горката с една стъклена тръбичка, ама "не й пуска" пущината......
    И моя на пипета не пуска.......

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,543
    #55

    Отговор: Какво ви е мнението относно кръводаряването на случаен човек?

    Господин Костов, не разбирайте погрешно, но говорите пълни глупости. Или ако е вярно, то се отнася за съответния клон, в който ходите. Дарявал съм кръв над 10 пъти и нито един път не съм видял някой да ме прережда независимо от цвета на кожата му. Даже сега се замислих и през всичките пъти, през които бях в Кръвен център - София, всички медицински лица бяха приветливи и грижовни, а представител на ромско население съм видял ВЕДНЪЖ вътре в самия център.

    П.П. Нещо се беше бъгнал форума и помислих, че вие сте отговорили последен. Извинявам се! Моля, игнорирайте мнението ми.

  13. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,347
    #56

    Отговор: Какво ви е мнението относно кръводаряването на случаен човек?

    VanDan
    Благодаря за вниманието и отговора Мда -имам ниско кръвно и след 4-тото кръводаряване ми се виеше свят, та ме помолиха да поседя седнал 10 минути.
    Не ми изброи кое му е полезното....

    Все пак смятам, че може да се направи много
    - пакета за кръводарители е пълен боклук - напитки със захар, подсладители и кофеин?? Що за боклуци?
    Там трябва да има препарати, които да спомагат за възстановяване на качеството и обема на кръвта. Добавка от минерали, витамини, аминокиселини, нещо за усилване на имунната система...
    - задължително да добавят тестове за още един куп заболявания. Все пак има доста заболявания с инкубационен период от над няколко дни.
    Този пост е редактиран от avenger; 01-08-16 в 18:12.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,590
    #57

    Отговор: Какво ви е мнението относно кръводаряването на случаен човек?

    Пакета е с твърда цена от държавата 8лв. и се прави ОП с показател най-много калории. Има си течности за веднага след даряване. Има и калории за после. Но дори и без никакъв пакет, всеки здрав човек няма никакъв проблем с възстановяването си след даряване. По отношение "полезност", никъде не съм писал, че има такава. Не е вредно. Дава се кръв, за да се помогне на болни, а не от някаква полза за кръводарители.
    Тъй като не си медик, за това бъркаш, че всички болести имат значение. Важни са само заболяванията, чиито причинител се предава устойчиво по кръвен път. Тези неща са унифицирани и еднакви по целия свят. Няма разлика никъде.
    Този пост е редактиран от VanDan; 31-07-16 в 22:39.
    Tommorow, blue1 и gurcayy харесват това.

  16. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #58

    Отговор: Какво ви е мнението относно кръводаряването на случаен човек?

    Хм, тука вече няма как да се оправдая, че не знам къде ми отива кръвта. Утре отивам, че днес не бачкат. Случката е истинска, разговарях по телефона с някой от роднините.
    Човек (не аз, един прЕател), колкото и да не е цвете, явно все пак притежава малко състрадание и човещина, ако дари нещо, дето и без друго се саморазгражда след няколко месеца в тялото, на някой друг, дето животът му виси на косъм.


    https://petel.bg/14-godishno-momche-ot-Varna-ima-speshna-nuzhda-ot-kravodariteli__204685
    MitkoS одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Подобни теми

  1. Какво е мнението ви за LCD Neo ?
    От lakis във форум Други телевизори
    Отговори: 6
    Последно: 20-12-11, 16:54
  2. Отговори: 5
    Последно: 07-03-07, 09:36
  3. Какво ви е мнението за колонните климатици
    От Panzer във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 3
    Последно: 26-09-05, 00:26
  4. Какво ви е мнението за домейните .EU ?
    От mmxmmx във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 1
    Последно: 27-03-05, 13:01
  5. Какво ви е мнението за X2:The Threat
    От Eddie във форум ИГРИ
    Отговори: 2
    Последно: 02-12-03, 11:39

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе