Вижте резултатите от анкетата: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

Гласували
86. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Да, подкрепям!

    55 63.95%
  • Не, да се запази статуквото!

    26 30.23%
  • Безразлично ми е!

    5 5.81%
Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 85
Like Tree10Одобрявам

Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #1

    Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    Във връзка с разгарящия се дебат в обществото за ролята на партиите в управлението на обществото и нуждата от нова конституция, интересно е да се види мнението на хората от този форум.

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Отговор: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    мислех си да пусна подобна анкета, но ти ме изпревари

    хората на улицата не знаят какво и как да поискат, защото улицата е израз на емоциите, а не на рационалния разум
    в този смисъл дебат няма

    дали медиите ще успят да масовизират идеята достатъчно, за да принудят партиите да заговорят по темата?
    по-скоро да, дори вече успяват да се прокрадват партийни коментари, които в своето отричане изобщо не са изненадващи

    исканията за ВНС са в основата си във връзка с желанието за възможен отвод на депутатите
    намаляването на бройката е технически въпрос, който има нулево значение - гласуването "ан блок" не зависи от общата бройка
    тежестта на отделния глас има смисъл само при достатъчна фрагментираност на намаления брой депутати - само ако има много различни гледни точки, само тогава привличането на 1 депутат = 1% ще променя баланса. при двуполюсен модел 60+40 % депутатите могат да са и 10

    въпреки горното, аз намирам момента за изключително подходящ за ВНС, защото при липсата на ясно изразен победител на идните избори, доминирането при взимането на ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНИ ще е невъзможно и теоретично би следвало да се вземат компромисни за депутатите, т.е. добри за хората решения

    циничното е, че точно липсата на доминация ще доведе до пълно зацикляне на въпросното ВНС и невъзможност да изпълни целта, заради която би било избрано

    с други думи - няма да се позволи да се случи, защото това е политическо харакири за повечето депутати, а ако се позволи да се случи ще е безрезултатно

    параграф 22

  4. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #3

    Отговор: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    Генерализирано, много добре си знаят какво искат хората и то е едно и също - изцяло нови, читави участници в политиката. Начинът на осъществяването на това обаче не им е ясен (както и на мен ), това се вижда от интервютата на протестиращите по националистическите канали.
    Друго обаче ме изумява, какви са тези хора, които демонстрират подкрепа към Тиквата?! Един казва, че по-открито управление до сега нямало, друг казва, че отвличанията (т.е. престъпността ) изчезнали, трети, че предишните крали (а ГЕРБ не ?!?!?). Гледам ги - обикновени хора, толкова добре живеят ли, всичките си имат работа ли, децата им не са в чуждбина и тук си имат професиоална кариера ?! Това ми изглежда като някакъв нео-култ към личността или някаква извратена мазохистична секта. Гледам, гледам и се мая, аз ли съм изперкал...

    Надявам се демонстрациите да продължат докато промяната не стане факт, че днес взех да се плаша, че Тиквата може да каже "Ето, искат ме хората " и да реши да се върне. Дано неделя да има пак голямо шествие с нови, актуални лозунги и приканвам всички да отидат, а не да надават плахо глави през терасите, все пак човек може да пожертва един неделен ден в името на промяната, иначе замре ли народа - играта свърши. Пенсионерите какво се крият, нима като не се скандира "Бойко, вдигни пенсиите" , няма смисъл да се присъединят ли или са много заети ?!

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #4

    Отговор: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    Аз съм съгласен, че трябва смяна на политическа система. Старата поговорка за новия бардак със старите "каки" си е точно на място. До момента все този номер ни пробутваха и минаваше, само че разликата сега е, че всички се изредиха през бардака и ги видяхме че всички са "каки" (не че не го знаехме преди, но сега и на най-слепия и тъпия му е ясно). Чисти не останаха, всички резервни варианти от вън се изчерпаха (като Симеон, юпитата), пробвахме и с Месия, и с него не стана. Опитват се да я подкарат по същия начин и сега, но няма с какво повече да излъжат хората да гласуват и да си завъртят наново въртележката.
    Така че смяна трябва, и то точно "смяна", а не "промяна". Дали ще стане чрез ВНС или по друг начин - това е друг въпрос. А с какво ще се смени тази система е съвсем отделен въпрос.

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #5

    Отговор: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    Има и друга възможност:
    Ако този парламент не успее да вземе решение за ВНС, да се събере поне мнозинство за приемане на решение за провеждане на референдум заедно с изборите с въпрос със следния смисъл:
    "Съгласни ли сте, ако следващия парламент не успее да излъчи правителство, да се проведат избори за ВНС за промяна на конституцията?"

  7. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #6

    Отговор: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    И с кои точно маскари да го напълним това ВНС? И каква ще я свършат...
    А улиците са пълни с пиян и лумпенизиран пролетариат.

  8.  
     
  9. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #7

    Отговор: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    хората на улицата не знаят какво и как да поискат
    параграф 22
    Или изказано като комикс:

    bg_au.jpg

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #8

    Отговор: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    Цитат Първоначално публикувано от kalcheff1 Виж публикацията
    Друго обаче ме изумява, какви са тези хора, които демонстрират подкрепа към Тиквата?! Един казва, че по-открито управление до сега нямало, друг казва, че отвличанията (т.е. престъпността ) изчезнали, трети, че предишните крали (а ГЕРБ не ?!?!?). Гледам ги - обикновени хора, толкова добре живеят ли, всичките си имат работа ли, децата им не са в чуждбина и тук си имат професиоална кариера ?! Това ми изглежда като някакъв нео-култ към личността или някаква извратена мазохистична секта. Гледам, гледам и се мая, аз ли съм изперкал...
    Част от обяснението тук е - какво друго да правят? Избират по-малкото зло...
    Ако трябва да съм честен, аз също не съм на 100% наясно кое е най-доброто за страната, имам си мнението, но си имам и съмненията. Без да защитавам ГЕРБ, факт е, че наследиха страната с много неуредици, едното от които въпросните ЕРП-та и всичко около тях, ама пък нищо не направиха да ги оправят. Факт е, че по време на тяхното управление рецесия удари цялата световна икономика, но пък те самите се биха в гърите, че получили най-много средства от ЕС. Факт е също, че БСП и ДПС поне формално, не са на власт в момента, но от друга страна нищо не направиха да им потърсят отговорност (което показва колко и те са станали част от същата система). Ама пък от друга страна... и така до безкрай.

    А други хората направо се страхуват от промяната. Ето, вече има трима гласували за запазване на статуквото. Обаче тези хора не искат и връщането на Триглавата ламя, което считат за по-голямото зло. При което остава подкрепа на ГЕРБ, просто няма какво друго.
    Аз гласувах за смяна на системата (макар че ми е много неясно какво, как, кой и т.н.), но при условие поставено примерно така: "Системата остава същата - за кого от старите играчи ще гласувате", ще гласувам за ГЕРБ с пълното съзнание, че са същите "ку*ви", ама поне не са "ку*ви-наркоманки".

    ==================
    Само да добавя, че според мен смяната или промяната на системата трябва да включва и съдебната такава. Задължително трябва да се има някакви дела, решения, справедливост, каквото искате там го наречете, за всички далавери и престъпления. Едната от грешките на целия този преход е загърбването на предишните 45 години. Сега се натрупаха нови 23 и добавихме достатъчно много нови скелети към старите в гардероба.
    Този пост е редактиран от stfn; 21-02-13 в 23:33.

  11. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #9

    Отговор: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    добре аргументирана "анти-" позиция, за каквато писах в една подобна тема

    само дето в началото на 2013 в България "анти-" гласуването вече is not good enough... не сме пост-'89, не сме пост-"виденова зима", не сме пост-"иван костовото сапио"...

    вече сме "пост-видяхме ви всичките що за боклуци сте" и точно това ще доведе до пълното отдръпване на избирателите от урните... или поне избиратели с повече гънки в мозъка от броя бъбреци...

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #10

    Отговор: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    Честно казано, не разбирам какво означава искането за смяна на политическа система. Монархия ли е идеята или президентска република? Не разбирам какви нови или различни възможности предлагат тези политически системи.
    А да се иска свиквне на ВНС без ясна програма/точка по точка/ е безмислено упражнение, което само ще докара още по голям брой депутати в парламента за неопределено дълго/най вероярно пълни 4г./време, без ясни гаранции за успех. Единственият смисъл от свикване на ВНС, според мен, би бил за промени във функционирането на съдебната система, за преминаването на прокуратурата в състава на изпълнителната власт и поставянето и на равна нога с адвокатурата, премахването на изборите за президент, както и премахването на самото ВНС.

    ПС Всъщност, анкетата е доста некоректна. Трябва да има още опции. Промяна на статуквото може да има и без свикване на ВНС. "Искате ли промяна в политическата система" не означава нищо, ако не е упоменато с каква политическа система се иска промяната. Отговор "не" си е не и не означава непременно запазване на статуквото и т.н и т.н.
    Този пост е редактиран от tony34al; 22-02-13 в 01:51.
    blue1 и Kasap харесват това.

  13. PSL
    PSL е офлайн
    Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Варна
    Мнения
    346
    #11

    Отговор: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    Kod, това е едно към едно състоянието в държавата!За съжаление!

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #12

    Отговор: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    Подкрепям, една президентска република няма да ни се отрази зле.

  16. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #13

    Отговор: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow Виж публикацията
    Подкрепям, една президентска република няма да ни се отрази зле.
    Да видим! В момента точно това си имаме.
    estqwerty одобрява това.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #14

    Отговор: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow Виж публикацията
    Подкрепям, една президентска република няма да ни се отрази зле.
    Че нали си имахме 45г, не и ли се наситихте...

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #15

    Отговор: Подкрепяте ли идеята за провеждане на ВНС и смяна на политическата система?

    Идеята на анкетата е такава - да се види общо нагласата. Имаме една система, която работи вече 22 години. Тя е заложена в сегашната конституция. За мен тя има страшно много дефекти и с всеки следващ изборен период те не намаляват, а се увеличават. И това засяга всички елементи на политическата система - парламент, правителства, партии, съдебна система, полиция, икономика - ВСИЧКО! Това тук го повтарям под една или друга форма последните 7-8 години. За това въпроса е - до кога трябва да възпроизвеждаме едни обществени отношения при положения, че се вижда, че те вече 20 години дърпат страната надолу?
    Аз имам своите идеи какво трябва да се направи, имам и своята обосновка за тях, но не искам да навлизаме в детайлите, преди да сме узрели за тях. Какъв е смисъла да се опитваш да обясниш какво трябва да се направи на човек, който казва "На мен и така ми е добре" или "Хич не ми пука" ?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 53
    Последно: 26-09-16, 16:16
  2. Отговори: 7
    Последно: 22-03-09, 13:49
  3. Отговори: 54
    Последно: 18-01-09, 00:30
  4. Отговори: 126
    Последно: 27-12-08, 12:56
  5. Нов сайт, или какво ще кажете за идеята........
    От backinblack във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 0
    Последно: 12-09-06, 00:09

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе