Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 23 от общо 23

Правилно съотношение м/у мощността на тонколони и рисийвър

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #16

    Re: Правилно съотношение м/у мощността на тонколони и рисийвър

    Аз пък предпочитам да си вържа 80W ресийвър на 150W колони и да не усилвам повече от 30-40W

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    657
    #17

    Re: Правилно съотношение м/у мощността на тонколони и рисийвър

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    Аз пък предпочитам да си вържа 80W ресийвър на 150W колони и да не усилвам повече от 30-40W*
    Така е!!! При по- високи нива се събарят чашите и бутилките по масата...

  4. Member
    Тук е от
    May 2006
    Мнения
    379
    #18

    Re: Правилно съотношение м/у мощността на тонколони и рисийвър

    мисля, че запас от 50% мощност на колоните ще е добре.

    т.е. ако усилвателя е 100W - колоните да са 150W.




  5. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #19

    Re: Правилно съотношение м/у мощността на тонколони и рисийвър

    Сто процента съм съгласен с D.H.V. Не знам защо така се хванахте за терминологията, за хора свикнали с тях те са най-правилния начин за изразяване, да не би в сферата на компютрите да няма подобни термини?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    С риск да стана досаден за привържениците на американската терминология отново ще започна с нея, за да стане по-ясно за какво говорим. Молбата ми е да дадеш точната дефиниция (в превод от сериозен източник) на clipping. И не го правя за да се заяждам. В нашите технически вузове се ползват термините изкривявания: нелинейни, интермодулационни и др.
    google...* *http://www.st-andrews.ac.uk/~www_pa/...ing/page1.html

    А сега по същество:
    1. Мощността на един усилвател се избира в зависимост от помещението, което искаме да озвучаваме и качеството на възпроизвеждане, което гоним. Избора на по-голяма мощност от необходимата се прави с оглед на това, усилвателя да работи винаги в линеен режим при възможно най-голяма динамика - т.е. и най-мощните пикове в музиката да не водят до претоварване и нелинейни изкривявания. Това, че изкривяванията от усилвателя са опасни за колоните е лишено от всякаква логика. На колоната и е все тая колко "крив" звук ще и пуснеш, стига да не я претовариш, тя ще го възпроизведе, без да го доизкриви.
    Колоните трябва да са съобразени с помещението и твоя вкус, а усилвателя трябва да е съобразен с колоните и твоя вкус, т.е да може да ги захранва //предполагам знаеш връзката чувствителност/мощност/ и да не забравяме съпротивлението//.

    2. Никога не се залага на използване на пълната мощност на колоните. Високоговорителите са по физическата си същност електромеханичен преобразовател и те имат линейна и нелинейна част от характеристиката си. Карайки ги да работят в горната част на тази характеристика винаги вкарваш грешка от нелинейност в преобразуването.
    Съгласен съм, че нищо никога не трябва да се ползва на границите на възможностите си.

    3. Твърдението, че качествените колони няма да се повредят от синусоидален сигнал, които значително превишава техната номинална мощност е несъстоятелно. Опитай следното - 10W високоговорител и 100W усилвател. Усилвателя го усили до край и подавай пачки синусоиди с продължителност 1 сек и пауза 1 сек. Ако не успееш да изгориш шпулата, гарантирано поне ще я задереш!
    Прави разлика между препоръчана мощност, продължителна максимална мощност и пикова/динамична мощност. За дадени колони препоръчана мощност на усилвателя може да е 50w, максималната продължителна мощност 150w и динамична 1000w/10 millisecond peak/. За подобни колони аз бих избрал /ако имам възможност поне 150ватов усилвател/. Имай предвид, че въобще не става дума за сила, а за контрол върху говорителя.


  6. Moderator
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,180
    #20

    Re: Правилно съотношение м/у мощността на тонколони и рисийвър

    Добре,спора се разгоря.Колоните ми са Energy e:XL 26.На инструкциите им пише-препоръчителна мощност на усливателя 15-200 вата.Какво правим в такъв случай?

  7. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #21

    Re: Правилно съотношение м/у мощността на тонколони и рисийвър

    Спора беше по-скоро по принцип. На практика без да се знае нищо за твоите колони, помещение, вкус и т.н ще е трудно да се даде конкретен отговор. Нали знаеш, винаги най-доброто което можеш да си позволиш. Това че пише 200w не винаги значи че има по-добро захранване от друг 100w усилвател например. Ватовете са като максималната скорост на колата. Различни коли имат различно усещане и контрол върху колата при тая скорост.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    May 2006
    Мнения
    114
    #22

    Re: Правилно съотношение м/у мощността на тонколони и рисийвър

    3 към 1 (тонколони>усилвател) това е идеалното съотношение. :Super:

  10. Novice
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    7
    #23

    Отговор: Re: Правилно съотношение м/у мощността на тонколони и рисийвър

    Цитат Първоначално публикувано от Vanquished Виж публикацията
    Добре,спора се разгоря.Колоните ми са Energy e:XL 26.На инструкциите им пише-препоръчителна мощност на усливателя 15-200 вата.Какво правим в такъв случай?
    Малко късно се намесвам имайки предвид годините доколкото знам това на колоните не е препоръчителна мощност на усилвателя а е минималната мощност с която се задвижват мембраните или минималната мощност с която колоните работят усилвателя си е от 0-100w. чел съм също някъде че мощността на тонколоната трябва да е 30% повече от тази на усилвателя значи усилвател с по 120-130w на канал ще ти свърши работа

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Помощ при избор на рисийвър и подходящи тонколони за него до 1000 лева общо
    От ivchoni във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 7
    Последно: 12-08-13, 12:12
  2. Panasonic CS/CU-E9DKE - документация за мощността
    От sunmanbg във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 13
    Последно: 23-12-10, 18:30
  3. Upscaling DVD player с най-добро съотношение цена/качество
    От XpacTa във форум Blu-ray и DVD плейъри и рекордери
    Отговори: 0
    Последно: 07-05-08, 11:54
  4. Задача 331 (Съотношение)
    От get във форум Логически задачи
    Отговори: 13
    Последно: 01-12-06, 14:37
  5. Рисийвър и тонколони
    От HazardMan във форум Аудиотехника
    Отговори: 5
    Последно: 28-03-06, 23:26

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе