Суба е Dali SUB E-9F, а настройките са:
Изпратено от моят SM-G998B с помощта на Tapatalk
Суба е Dali SUB E-9F, а настройките са:
Изпратено от моят SM-G998B с помощта на Tapatalk
Това, че дават да се отрежат предните ОТ на 80 Hz, не важи при всяка ситуация. Oще повече във твоята ситуация.
Само гледай да не сваляш повече от -10Hz/-20 Hz, от долната граница на спецификациите на ОТ.
За да се застраховаш, и да не "стресираш" допълнително тях и AV ресийвъра.
Кой е модела на суб-а?
Суба е Dali SUB E-9F. Честотната лента на колоните по спецификация е 39 - 26,000Hz (+/-3 dB), с което да разбирам, че настройката на кросовъра на централните колони от 40Hz е правилна?
Teзи настройки само за филми ли са или и за музика?
Ако могат да се правят отделни, за музика ако ще слушаш 2.1, ги резни на 60хц и суба надолу, така ще ги разтовариш и ще имаш по-акуратни среди.
Ами ползвам ги и за музика и за филми. Ще видя в настройките на рейвъра дали мога да направя отделни настройки за музика. Субуфера на колко Hz да го дам?
Този пост е редактиран от ivanov_km; 29-11-21 в 23:33.
Не ги знам как режат тези ресийвъри, тоест с колко децибела е пада(6/12/24) и дали можеш да настройваш херц по херц, тоест 55,56,57 и т.н.
Иначе би следвало и той да се отреже на около 60хц.
Пусни си един тонгенератор и на слух в честота на среза слушай за пикове, ако има, сваляш или вдигаш настройката на суба или колоните.
40 Hz / 60 Hz / 80 Hz / 90 Hz / 100 Hz / 110 Hz / 120 Hz / 150 Hz / 180 Hz / 200 Hz / 250 Hz (Default: 80 Hz) Това са границите в които може да се настройва и в тези стъпки. Чудно ми е защо Одисей наглася кросоувъра на основните колони на 40 Hz. Много съм зле с тези настройки...
Ими не е добре измислено, особено ако не реже всичко над 60хз и под 60хц при настройка 60хц., но дори и така да е пак има застъпване на честотите и в честотата на срез двете линии ще свирят заедно, което означава пик. При активните кросовъри(има опция) и пасивните филтри, среза почва доста под или над честота на среза( в зависимост от пада) и застъпването на честотите ( в децибели) в честотата на среза се изравнява и имаме права АЧХ.
Настрой си музиката с тон генератор на слух и не го слушай този одисей, надали чува по-добре от теб.
За филми може и по него да се ръководиш.
ПС: Суба нали има настройка на честота, можеш с нея да правиш леки корекции.
Този пост е редактиран от Rakeem; 30-11-21 в 00:11.
Щом правиш ръчни настройки, и долната честота на ОТ е 40 Hz, настройваш кросоувъра на 60 Hz (20 Hz разлика). Така постъпваш и с другите ОТ.
И тестваш, с различни настройки, автоматични или не, важното на теб да ти хареса звученето на съраунд системата.
Сваляш си от тук, демота.
Не трябва да се застъпват суба с ОТ , режат се колоните на 80 хц по стандарт , значи там е макса на суба , ако не ти хареса звука може на 60 или макс на 100 хц. За 100 хц трябва да имаш хубави ОТ и калпав суб. Ако суба ти е с хубава долна граница го остави на 60 хц , изобщо трябва да си поиграеш малко.
Сега ти погледнах колоните - суба и ОТ са с ниски характеристики , режи всичко на 80 хц , демек суба му е макса на колоните минимума , не трябва да се пресичат / застъпват / честотите им или ще ти бумка много баса
Ще си поиграя с тези настройки тази вечер.
Изпратено от моят SM-G998B с помощта на Tapatalk
Тонколоните ти нямат хубава долна граница , тези 39 хц са реално далеч от това което свирят. Ресивъра ти дава 40 хц , защото вероятно си ги оставил на позиция Large, смени ги на Small без значение колко големи ти се виждат.
Няма да има застъпване между суба и ОТ на 60 хц , защото в настройките на еквалайзера на суба ще изчистиш 60 хц , примерно моя суб е настроен на 16, 25,32,39,56 хц
В настройката на еквалайзера на ОТ започваш от 60+ херца и така
Всички колони от ресивъра съм ги дал на малки. Днес ще пусна отново калибровката и след нея ще променям и експирементирам.
Изпратено от моят SM-G998B с помощта на Tapatalk
Калибровката е ала-бала , накрая се отива на ръчна настройка , защото звукът от калибровката е радио Хоризонт на средни честоти ....
Зависи с какво калибрираш и на базата на какъв звук.
Има си съответните методики - бял шум, розов, тестови дискове и т.н. Не е задължително да се ползва вграденият /-те генератор.
С уточнението, че не всички модели позволяват калибриране с микрофон и външен източник.
How to use your AV receiver's speaker calibration (cnet.com)
За по-висок клас receiver: Procedure for speaker settings (Audyssey® Setup) AVR-X4100W (denon.com)
Колега ivanov_km,
Прочете ли си Ръководството на receiver-а?
Това може да ти спести някои от експериментите.
Като например Dynamic EQ е за увеличаване на динамичния диапазон при ниски нива на усилване. Както са го написали за Late night listening.
Няма смисъл от него при нормални нива, а ти си го включил при калибровката.
Сложи всички EQ настройки на OFF, останалите на default и тогава калибрирай. После експериментирай с честотите на LPF на sub и HPF за основните ОТ. Даже е по-добре първо да калибрираш по групи ОТ - 1.предна линия, 2.добавяш sub и след това калибрираш само задни (surround). Иначе наведнъж става мазало и е трудно да разбереш дали въобще нещо е настроено както трябва.
Другото, което е изключително важно, калибровката се отнася само и единствено за точката, в която е поставен микрофона. Срещал съм системи с по два, което е малко по-добре, но естествено не е достатъчно.
А настройката на слух предполага перфектен такъв и тренирани опитни уши. Дори в стерео режим или 2.1 channels.
Щом си пуснал темата, предполагам, твоят слух не отговаря на тези критерии.
Този пост е редактиран от Gena_bs; 01-12-21 в 23:50.