Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 26

Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2020
    Мнения
    11
    #1

    Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

    Здравейте,
    Темата ми е пълна мъгла. Отдавна се каня да изградя някаква система, изчел съм доста от темите, но само с четене ми се струва, че най-вероятно ще има едни грешно изхарчени пари. За момента не се стремя от нещо повече от 5.1, като за начало по-важна е музиката отколкото филмите. В зависимост накъде потеглят нещата (3-5 хил) бих могъл да взема всичко наведнъж или да го събирам постепенно за няколко месеца (6-8/10к).
    Не държа да минавам с минимум, но и не държа да се изхвърлям. Важно ми е да има някакъв баланс и до колкото може по-безпроблемна техника.

    Помещение - 3,8х6 м., няма много мебели, разположение на ТВ и други уреди на късата страна. Ще се слуша/гледа основно от около 2.5 м. Идеално би било, ако мога да взема нещо, което би свършило работа в това помещение и да се надяваме до година в 35-40 кв.м.
    Тип музика - общо взето разнородна - класически рок, Мейдън, Металика, АС/DC, опера, руско, отчасти поп,без тежък метъл, жици и подобни. Ще се слуша тихо. Обичам мек, отчетлив, ясен и обемен звук. Накратко ще се слуша за наслада.

    Ще търся от Бг/UK/DE, ако разликата е 100-200 лв, 5-10% ще пазарувам от тук, ако не от чужбина.

    За усилвател нямам никава идея, освен че трябва да може да работи в режим крайно стъпало.

    За ресивър, оглеждал съм се за следните, като всичките са от чужбина поради голямаразлика с Бг.

    Denon 2600H - 800 лв. до Бг
    Denon 3500H - 1150 лв.
    Denon 3600H - 1500 лв
    Denon AVRX4400H 1500 лв
    Denon AVRX4500H - 1800 лв
    Marantz SR6012 - 1250 лв
    Marantz SR6013 - 1600 лв
    Marantz SR7012 - 1800 лв
    Marantz SR6014 - 2000 лв.
    Yamaha RXA880 - 1500 лв
    Yamaha RXA1080 - 1800 лв - не е сигурно, че е наличен, на 1950 лв го има.

    Колони - за усилватели си нямам идея, а за колони е по-зле. Само съм чел, което е май е по-скоро недостатък, но все пак. Първо двете за музика, насочил съм се към тези, като съм наясно, че Бронз е по-нисък клас. Като за начало букшелф май ще е по-добре, но ще мога ли да ги използвам после.
    1. Monitor Audio Bronze 2
    2. Monitor Audio Bronze 5/6
    3. Monitor Silver - тук нещо не се ориентирам в номерацията
    4. KEF Q150/350

    Някак си нещо ме влече, че Денон 3500 е добра оферта, но ако Y1080 или Denon 4500, Marantz 7012 e много по-добре, с лека болка ще комбинираме в/у това.
    Разбира се, всякакви препоръки и за други са добре дошли.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #2

    Отговор: Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

    Здравей,
    общо взето си изброил почтивсички модели на пазара и е ясно, че още не си съвсем ориентиран. Добре, че си го признаваш.
    Преди да се гмурнеш трябва да вземеш едно важно за теб решение - какъв да е класа на системата. Дал си бюджет от 3 до 8 хиляди. Това е огромна разлика и никой тук не може да прецени вместо теб къде в този диапазон ще намериш твоя звук.

    Ще се опитам да дам някакви насоки без да конкретизирам модели за момента.
    Помещението ти е достатъчно голямо и казваш, че нямаш много мебели. Това, поне на теория, значи че е добре да се насочиш към стоящи колони.
    Ако това е първата ти подобна система, то не бързай със стерео усилвателя към нея. Почни със съвременен ресивър, поддържаш сегашните стандарти и предусилвателни изходи за фронталните. Така винаги можеш да добавиш усилвател.
    Ако наистина акцента ще е на музиката заложи на по-висок клас фронтални колони - Monitor Audio Silver серията е добър избор - Silver 200 или Silver 300
    Така ще има смисъл и в бещото добавяне на стерео усилвател.
    Освен от изброените марки, помисли и за вариант на Klipsch. Те са чест избор за рок музика и кино поради динамичния и по-агресивен звук. Примерно Klipsch Reference Premiere RP-6000FАко заложиш на по-висок клас система можеш да започнеш с 3.0 система плюс ресивъра и да добавяш съраунд и събуфер в последствие.

  4. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #3

    Отговор: Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

    Бюджетът наистина е доста широк. 3 000 - 10 000лв е доста голяма разлика.
    Аз съм изненадан, че гледаш предимно една марка тонколони при такъв бюджет.

    Както е споменал lazarus, Klipsch също е вариант.

    Виж и Focal Aria 936. Може и Focal Electra 1008 да погледнеш.
    Ако си от София, можеш да отидеш да ги чуеш в магазина на MusicWorld. Има ги изложени и свързани.

    Може да обмислиш и Dali Opticon/Rubicon. Тях също предполагам, че има къде да ги чуеш, тъй като марката е доста разпространена по нашите ширини.

    Много си се разпилял обаче с проучванията... 11 варианта за ресивер... Ще свеждаш избора докато излезнат новите модели другата година.

  5. Senior Member Аватара на cable
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    2,076
    #4

    Отговор: Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

    Можеш за начало да прочетеш тези (напр.)
    https://desigusxpro.com/bg/audio/hi-fi-akustika.html
    https://desigusxpro.com/bg/audio/sabvufer-dla-doma.html

    За ресивера няма да говоря.За колоните от това което съм видял,мисля най -изгоден е този компект,като на промоция беше(и вероятно скоро пак)около 2600 лв.:
    https://edigital.bg/komplekt-tonkolo...-120sw-p751126

    За това дали да са подови или рафтови се водят много дискусии.Всъщност въпроса е ,че трябва да са с по-големи по размер нискочестотни говорители.Тъй като много тука скачат,че имало много рафтови по-хубави от подови--сигурно има,ама те и подови има с под 7'' размер на нискочестотния(колкото е на най-препоръчваните DALI ZENSOR3),ама не знам дали има рафтови с 10/12'',което е идеята.Става въпрос за слушане на музика,......за филми...
    И като избереш нещо,гледай в GOOGLE,почти винаги там има многобройни отзиви от клиенти,които освен оценки казват и какво са имали за сравнение.А доста от тях са наясно не от вчера и от магазина с аудиотехниката.И казват дори на каква музика пробват и.т.н.
    То и от цената се вижда,фирмата си е фирма и цените се повишават с повишаване на размера.Разбира се ако не сравняваме THUNDER с колони за няколко по 4 цифри.
    На хубав ден си започнал с избора,надявам се да е успешен.

    п.с. Като четеш отзивите в Амазон и мн. други магазини може би ще забележиш.че много потребители казват,че след като са слушали колоните 100 часа(напр.) мнението им се променя.Така,че едва ли може само със слушане в магазина,което все пак е много прeпоръчително.И дори трябва човек да има звукова памет от концертите които е слушал и дори от коя зала.Не всяка група има възможност да се сравнява с големите,дори и само като възможности.
    За мен идеала беше концерта на Alan Parsons Project в НДК.
    Този пост е редактиран от cable; 19-04-20 в 18:17.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #5

    Отговор: Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

    С такъв бюджет и приоритет музика:
    https://www.exproject-bg.com/index.php?id=322 - няма нищо, което да се доближи до звук и да не струва поне 2 пъти повече, всякакви комерси излязли от поточната линия като клипсичи, монитори и прочие просто изглеждат и звучат смешно.
    Да видиш двата говорителя отгоре-надолу в каква система са ползвани https://6moons.com/audioreviews2/cygnus/1.html
    https://www.hifiengine.com/manual_li...a/a-s701.shtml - много добре ще си пасне.
    За останалите пари можеш да си сглобиш някаква прилична 5.1.
    Ако държиш на музиката, не смесвай двете системи.

  7. Senior Member Аватара на cable
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    2,076
    #6

    Отговор: Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

    Тези ги гледах и изглеждат много впечатляващо.Но никъде не видях отзиви и явно трябва да се слушат.А цените им са доста височки,тези които си дал са само 2 колони,което няма лошо ,ако това е крайната цел.Освен това не ги описват добре(поне за незапознати).,даже и какви говорители използват...напр.
    https://www.exproject-bg.com/index.php?id=1074
    Ако си запознат ще бъде много интересно да научим нещо.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #7

    Отговор: Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

    Слушал съм М1.2,https://www.exproject-bg.com/index.php?id=1203, не мога да се ангажирам да описвам звук, просто звучат страхотно, детайл, акуратност, сцена всичко е пред теб, затваряш очи и се потапяш в музиката, тези от горния линк не съм ги слушал, но се базират на тях, като са добавили още 2 ленти, и най-важното са концетрирали М1,2 в средния спектър, където му е силата, като са го разтоварили от басите, така че следва да звучи още по-добре. Просто няма какво повече да искаш, особено ако преди това не си слушал нещо, което да ги превъзхожда, и то според мен единствено в най-ниския спектър, където почти няма запис, в средите и високите са от най-висока класа.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2020
    Мнения
    11
    #8

    Отговор: Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

    Олеле мале. Благодаря, въпреки че все още не съм се спрял на нещо конкретно, поне поразбрах, къде бъркам изначално. Идеята за разтеглив бюджет беше, защото нямах идея с каква сума може да се направи що годе свястна система. Образно казано, ако с 3к може да се направи прилично, а с 5к да е значително по-добре по-добре, то тогава 5к, но ако за 5к ще е само една идея по-добре от 3к, то тогава по-разумно ми изглежда 3к система. Ако интервал 4к и 6к е по-реалистично, то нека бъде така.


    Да, определено приоритет е музиката, да кажем 85:15. Объркал съм и разстоянието, не бях включил отстояние от стената и размер на колоната, т.е реално от предната част на колоната до позиция на слушателя е около 1,8 метра. Мога да добавя и схема, но общо взето правоъгълна стая 3,8х6 метра, разположение на късата стена - не точно по средата, по скоро на 2/3, т.е. едната колона ще е на около 30 см. странично от стената, а на 1м - 1,2 м от старнична стена. Диван напречно и по средата на стаята, зад дивана до прозореца е празно пространство около 3.5 м.


    И нещо важно според мен - музика ще се слуша тихо, т.е. системата да се справя, без да трябва да я увеличавам, едно че не обичам силна музика, а второ че и комшиите няма да се доволни.


    Предложението за 3.0 като за начало ми допада, това в цифри с МА 200 + център е около 3к за колони, с МА300+ център около 4к. Добре, да кажем нещо в този диапазон 3-4к за колони + център. Не е задължително да са тази марка. Какво следва от тук като продължение. С такъв тип ОТ на мен ми изглежда, че отивам на 6к+, само че не знам колко още. В смисъл иска ми се да имам някакъв план какво ще купувам, за да не се получи така, че купувам първоначално нещо за 6к и после, за да е балансирана останалата част да трябват още 6к.

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    С такъв бюджет и приоритет музика:
    https://www.exproject-bg.com/index.php?id=322 - няма нищо, което да се доближи до звук и да не струва поне 2 пъти повече, всякакви комерси излязли от поточната линия като клипсичи, монитори и прочие просто изглеждат и звучат смешно.
    Да видиш двата говорителя отгоре-надолу в каква система са ползвани https://6moons.com/audioreviews2/cygnus/1.html
    https://www.hifiengine.com/manual_li...a/a-s701.shtml - много добре ще си пасне.
    За останалите пари можеш да си сглобиш някаква прилична 5.1.
    Ако държиш на музиката, не смесвай двете системи.
    Това ми допада, но мисля, че ще съм много извън парите с две системи, а и нямам как на практика да не смесвам системите. Тези ОТ мога ли да ги съчетая в система за филми/плейстейшън.

  11. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #9

    Отговор: Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

    Явно всеки пише от сворята камбанария, за това моето субективно менеие при положенеи, че основно е за музика акцента сто процента трябва да е към стерео система. Аз съм със стерео система и последните години слушам 50/50 музика/филми, но нямам никако намерение да я правя 5.1. Ако имаш съмнения похарчи 2/3 от бюджета за стерео и в последствие добави задни и център и ресийвър, който да ги захравна. Хубав суб(ове) е задължително и в двата случая. Ако имаш съмнения чуй музика и филми на стерео и 5.1 и тогава решавай, но за мен няма сравнение.

  12. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #10

    Отговор: Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

    Цитат Първоначално публикувано от pip00 Виж публикацията
    Явно всеки пише от сворята камбанария, за това моето субективно менеие при положенеи, че основно е за музика акцента сто процента трябва да е към стерео система. Аз съм със стерео система и последните години слушам 50/50 музика/филми, но нямам никако намерение да я правя 5.1
    +1
    Стерео системата е по-подходяща за гледане на филми, отколкото 5.1 - за слушане на музика.

  13. tek
    tek е офлайн
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    977
    #11

    Отговор: Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap Виж публикацията
    +1
    Стерео системата е по-подходяща за гледане на филми, отколкото 5.1 - за слушане на музика.
    Не бих казал: и при двата случая си има своите минуси и плюсове.
    Но, и човека до колко може да "усети" разликата от скъп AV ресийвър сравнен със среден клас усилвател например.
    Или тонколони от различен клас и т.н. Всичко си е относително според/зависи.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на cable
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    2,076
    #12

    Отговор: Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

    На моя ресивер слушам музиката в режим ''STRAIGHT'' (другъде може да се използва друго).Усилва си в основните колони (2 канално)и не виждам проблем.
    Не може да се сравнява с усилватели,защото всяко нещо си е различно.И електрониката според някои е на такова ниво,че човешкото ухо трудно улавя разликите,за разлика от колоните.
    п.с.Иначе съм съгласен,че ако се слуша най вече музика,а филмите м/у другото,може и много да не се задълбава в посока ресивери/формати и.т.н.
    Този пост е редактиран от cable; 21-04-20 в 22:41.

  16. Novice
    Тук е от
    Nov 2013
    Мнения
    4
    #13
    Здравей, ако слушаш музика само от ав ресивер ще останеш крайно,крайно разочарован. Вариантите са ти два: система за домашно кино + стерео усилвател и стерео система. При положение, че ще я използваш 85% за музика и 15% за филми се обезсмисля първия вариант, който вероятно ще бъде и доста по-скъп.
    Вземи си добра стерео система, която при нужда може да ползваш и за филми, наслаждавай и се и ще си доволен.

  17. npb
    npb е офлайн
    Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    288
    #14

    Отговор: Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

    Има някои марки ресивъри при които разликата е много малка и недоловима за много хора при слушане на музика между стерео усилвател и ресивър.. Не съм съгласен че винаги стерео усилвател е по доброто от един много добър ресивър при слушане на музика.

  18. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,560
    #15

    Отговор: Съвети за ресивър, усилвател, тонколони 3-5000 (6-8000)к

    Цитат Първоначално публикувано от npb Виж публикацията
    Има някои марки ресивъри при които разликата е много малка и недоловима за много хора при слушане на музика между стерео усилвател и ресивър.. Не съм съгласен че винаги стерео усилвател е по доброто от един много добър ресивър при слушане на музика.
    ... и обикновено е поне два пъти по-скъп тоя ресивър

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на ресивър (усилвател) и колони
    От schols във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 1
    Последно: 11-01-19, 11:11
  2. Отговори: 1
    Последно: 05-12-17, 18:23
  3. Усилвател и тонколони
    От arsenal1999 във форум Аудиотехника
    Отговори: 11
    Последно: 11-09-13, 06:17
  4. HDI Dune HD MAX + усилвател или ресивър
    От Defender във форум Аудиотехника
    Отговори: 12
    Последно: 15-12-10, 09:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе