Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 29
Like Tree13Одобрявам

Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на ivanov_km
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    579
    #1

    Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    Провокиран от двете снимки качени от мен в темата, логично си задавах следния въпрос. Какви са предимствата от инвестицията в 2 по-млаки субуфера, отколкото един по-голям? Да речем два 10" вместо 1 бр. 14". В българските форуми почти не попаднах на тема дискутираща предимствата и недостатъчните на два субуфера. Разбира се при наличен AVR или усилвател, позволяващ паралелното захранване на два активни субуфера в LFE режим.

    Моля, модераторите да преместят темата в правилният раздел и се извинявам за грешката!
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от ivanov_km; 30-12-21 в 17:06.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #2

    Отговор: Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    Зависи от конкретните модели, но общо казано един по-голям ще слиза по-ниско и ще има по-добра динамика, но два ще изкарат по-плътен звук и ще нагнетят помещението по-добре. Размера според мен зависи не само от помещението, но и от размера на основните ти колони.

  4. Member Аватара на ivanov_km
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    579
    #3

    Отговор: Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    Аз от чужди форуми и тестове установих, че двата субуфера винаги са по-добрият вариант от един . Разбира се две 10-ки не правят 20" суб, а точно 12". Да навсякъде казват, че се получава много по-добро и балансирано покритие на баса в стаята. Разбира се това е много по-скъпият вариант, като е вярна зависимостта, че два слаби 10" буфера не могат да компенсират изобщо една качествена 12-ка.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #4

    Отговор: Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    За музика две 10ки, за филми става и една 12ка.
    Като площ две 10ки са повече от една 12ка.
    Като цяло това не е точно наука, от 10ка до 10ка и 12ка до 12ка може да има разлика от тук до луната.
    Сиреч една 10ка може да смаже една 12ка във всеки един аспект.
    И да се повторя, това не е точна наука и не може да се говори по принцип, а с конкретни продукти.
    Примерно, бих предпочел една 10ка на Rel, вместо една 12ка на Dali.
    Gena_bs одобрява това.

  6. Senior Member Аватара на inches9
    Тук е от
    Aug 2020
    Мнения
    1,374
    #5

    Отговор: Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    Цитат Първоначално публикувано от ivanov_km Виж публикацията
    Аз от чужди форуми и тестове установих, че двата субуфера винаги са по-добрият вариант от един . Разбира се две 10-ки не правят 20" суб, а точно 12". Да навсякъде казват, че се получава много по-добро и балансирано покритие на баса в стаята. Разбира се това е много по-скъпият вариант, като е вярна зависимостта, че два слаби 10" буфера не могат да компенсират изобщо една качествена 12-ка.
    Тук са показани предимствата на двата суба.
    https://www.svsound.com/blogs/subwoo...95-why-go-dual

    Две десетки не правят 20,ама дали има нужда?Зависи и от помещението,разбира се и колоните ти.
    Аз в 28кв. не виждам дори смисъл от втори суб.Също и затворения обем отлично съчетава тоналноста.Моят съвет е да си купиш най-напред един 12 и тогава да мислиш за втори.Моя е този.12,но затворен обем няма кой знае кво по-евтино и по-малко.Не намерих 2 10-ки,подобно.Мисля,че мога да го прпоръчам безусловноРазбира се нямам голяма база за сравнение,но за музиката е мнго добър.Цената му беше 1200,дали ще падне пак ,не знам.

    https://www.svsound.com/products/sb-...fer#techanchor

    https://www.avstore.bg/subufer-svs-sb-1000-pro.html
    ivanov_km одобрява това.

  7. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #6

    Отговор: Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    Аз ползвам два суба увеличени под 9 часа и съм пробвал с един увеличен повече, колкото да постигне същите нива, но с два налягането в помещението е коренно различно. След като ги купих мислех, че единия е излишен и е по-добре да го продам, но няма нищо общо след като послушаш известно време с два.
    ivanov_km и svetlio1 харесват това.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,407
    #7

    Отговор: Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    Не е много важен размера , а вътре какво има. И четири 12-ки да натикаш , ако са от 35 + дб долна граница , никога няма да свирят като една 10-ка с добра характеристика. Ако си падате по дуум- буум и цигански сватби направо 4 х 12 наслагайте. То затова има 8-ци и 10-ки една торба пари и 12-ки под 1000 лв
    https://petertyson.co.uk/polk-audio-...ered-subwoofer
    https://petertyson.co.uk/elac-debut-...er-with-autoeq
    Поразгледайте размери , цени и характеристики .....
    Некачествените субове колкото и да са големи като няматт ниска честотна лента или кривят при усилване няма голяма полза.
    ivanov_km и tek харесват това.

  10. Member Аватара на ivanov_km
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    579
    #8

    Отговор: Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    Ако трябва да бъда по-конкретен за стая с размери 3,3х5,1м=17м2 с кой вариант ще постигна по-добър резултат със2 бр. SVS SB-1000pro или SVS SB-2000pro? Предимно слушам музика в съотношение 75 на 25% филми.


  11. Senior Member Аватара на inches9
    Тук е от
    Aug 2020
    Мнения
    1,374
    #9

    Отговор: Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    Цитат Първоначално публикувано от ivanov_km Виж публикацията
    Ако трябва да бъда по-конкретен за стая с размери 3,3х5,1м=17м2 с кой вариант ще постигна по-добър резултат със2 бр. SVS SB-1000pro или SVS SB-2000pro? Предимно слушам музика в съотношение 75 на 25% филми.

    За тази стая SVS 1000pro ти е повече от достатъчен.Освен това никой не може да ти каже, дали разликата между един и два в твоя случай ще е значителна.Така,че моя съвет е да вземеш един и после ,ако не ти е достатъчен втори.Другото е възможно,но 500 лв. си изгорял на първия ден.
    npb одобрява това.

  12. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #10

    Отговор: Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    Добре е първо да чуеш няколко различни марки и модели и след това решавай конкретно за модела и броя. Аз предпочитам два суба, но за музика rel.

  13. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #11

    Отговор: Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    Цитат Първоначално публикувано от pip00 Виж публикацията
    Аз ползвам два суба увеличени под 9 часа и съм пробвал с един увеличен повече, колкото да постигне същите нива, но с два налягането в помещението е коренно различно. След като ги купих мислех, че единия е излишен и е по-добре да го продам, но няма нищо общо след като послушаш известно време с два.
    Въпроса е дали ако направиш същото упражнение, но със събуфер, който струва колкото двата твои ще е по-добре.
    Ясно е, че два е по-добре от един, но спора дали два евтини е по-добре от един по-скъп.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #12

    Отговор: Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    Става дума за еднаква или близка цена за два срещу един, иначе спора е излишен. Не съм слушал в моята система един суб струващ колкото моите два, но съм слушал по-скъпи моно субове в чужди системи и за музика и ако помещението позволява винаги бих избрал два. Но с уточнението, че не бих направил компромис с модел/серия, а бих купил един с идеята да добавя още един в бъдеще, ако първоначалния бюджет не позволява два. Избора е силно субективен според мен и зависи от това дали е за музика, от размера на помещението и системата. За музика е по-важно вписването на суба в системата, отколкото спецификациите. Също така не виждам смисъл от примерно 12 инчов мощен съб, ако се комбинира с двулентови колони с 5 инчови говорители – колоните ще компресират много преди съба и тоя запас е безсмислен.
    Отдавна не съм слушал нови модели субове, така че не мога с чиста съвест да предложа нищо конкретно, но само зараади свързването предложих да чуе на rel и да ги сравни с svs.
    npb одобрява това.

  16. Member Аватара на ivanov_km
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    579
    #13

    Отговор: Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    Тук въпросът е доста по-изчистен защото са ясни размерите на помещението и сравняваните субуве. При два суба със сигурност ще получа по-равномерно разпределение на баса в цялата стая, изцяло ще бъде елиминирана локализацията на суба при слушане на високи нива на звука. Основният въпрос е двата броя SVS SB-1000pro ще са ли състояние да догонят силата на SB-2000 pro, особено при гледане на филми. Стаята позволява да се разположат 2 суба и то на теоретично идеалните места. Няма как правя опити защото няма от къде да взема три такива суба едновременно. Знам, че е за предпочитане да се вземат два SB -2000 pro, но и бюджета си има своето ограничение.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,407
    #14

    Отговор: Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    По-скъпото не винаги е по-хубаво. Ясно е , че евтиното е калпаво, но има една финансова летва , която ако се прекрачи е просто безсмислено. Два суба са по-добре от един при голямо помещение , но АКУСТИЧНО обработено, повечето от вас едва ли разполагат с такова , таке че мятате едни пари за нищо. И кабелите да са с посока , да не забравяте ....
    Warlock одобрява това.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #15

    Отговор: Два по-малки субуфера или 1 по-голям?

    Естествено, че два 1000 ще са по-добри от един 2000.
    И двата варианта са 12ки в затворен обем, така че няма кой знае каква разлика, просто 2000 слиза малко по-ниско и носи на повече мощност, но ти и на един 1000 не можеш да използваш целия потенциал, ако си в апартамент.
    Иначе тези 20хц на -3дб, за 12ка в затворен обем и то толкова малък, са пълни фантасмагории.
    npb одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 21
    Последно: 07-03-18, 19:58
  2. Малки подаръчета
    От ops5 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 15
    Последно: 31-03-12, 06:07
  3. Малки европейски Нокрии
    От rist във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 21
    Последно: 11-07-10, 07:15
  4. Малки игри !!
    От kafka във форум ИГРИ
    Отговори: 2
    Последно: 08-03-05, 21:49
  5. IE и малки картинки
    От Big Bug във форум Windows
    Отговори: 3
    Последно: 15-02-03, 23:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе