Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 22
Like Tree19Одобрявам

Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Mar 2018
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    8
    #1

    Lightbulb Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    Здравейте! В момента си избирам климатици за жилището и се спрях на подови климатици Daikin FVXM. Става въпрос за всекидневна от 30м2 , на среден етаж, 6 камерна дограма с троен стъклопакет(4 сезона/бяло/к + аргон), 10см външна изолация, юг-запад изложение. Стигнах до извода, че съм за модела FVXM50F за да мога да разчитам на добро отопление , а и да имам малко запас от мощност.Ровейки се обаче по характеристиките на различните мощности Daikin ми направи впечатление, че по-удачен вариант е , ако взема две 25ци вместо един голям 50 - на малките ефективността по документи е по-висока, ще имат малко по-голям общ капацитет в сравнение с големия, ще се отоплява стаята равномерно в двата й края, общата изразходвана годишна енергия ще е почти еднаква и не на последно място ще имам по-голяма надеждност(тоест едининия ако се развали, то няма да остана на студено). Недостатъка е по-високата цена на две машини, повече място заемат и евентуално повече шум от външните тела- готов съм да пренебрегна и трите. Единствено, което ме притеснява и не мога да преценя е дали няма да ме дразни евентуално, че ще имам два потока на въздуха, дали няма да става някакъв вид течение и дали ще е осезаемо???? Моля, ако имате опит с два климатика в една стая да споделите как стои въпроса с усещането на два въздушни потока. Благодаря!

    п.с.:линк към сравнителните спецификации
    https://mmc.bg/uploaded/products/07_...VXM-F_2017.pdf
    Този пост е редактиран от avenger; 07-03-18 в 20:06.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    31
    #2

    Отговор: Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    Моето субективно мнение:

    Аз съм с два подови климатика в стая 40 кв. м. с правоъгълни размери. Един на дългата страна по средата и един на късата страна по средата. Проблеми с течение, защото са два въздушни потока, не съм имал. В спалните съм с по един стенен климатик - течението е едно и също.

    Вероятно разположението и мощността на климатиците спрямо квадратурата влияят на течението.

  4. Novice
    Тук е от
    Mar 2018
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    8
    #3

    Отговор: Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    Здравейте, благодаря за споделения опит. При мен стаята е почти квадрат 6х5 метра и ако взема два климатика те ще са инсталирани перпендикулярно един на друг , под прозорци в различните краища на стаята.
    Този пост е редактиран от Aleksandars; 02-03-18 в 16:52.

  5. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #4

    Отговор: Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    Имам два подови няма проблем за течения,мисля че може да се комбинират с тежкото тяло на нордик.
    Djcobe одобрява това.

  6. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #5

    Отговор: Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    И аз съм за две машини, много по-комфортно ще е.
    Kasap, Ventsislav Negentsov и Djcobe харесват това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,580
    #6

    Отговор: Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    Djcobe В твоя случай (гр.Бургас,10см.външна изолация,юг-запад)повече от fvxm35-ца не ви трябва.Аз ползвам стария fvxs35 във над 40м2 и машината просто се справя чудесно,от тази есен имам и аз 10см.външна и машината работи и подържа само с ниска скорост.Почти от 10г.го ползвам и всякакви зими е видял и не се е предал.50-ка ми се струва прекалено.
    toto4ev одобрява това.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    180
    #7

    Отговор: Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    Аз съм с два климатика, стенни, и съм разочарован. Идеята ми беше да размина дефростите, но
    климите се оказаха по-гадни от очакваното. Щом единия излезе в дефрост, най-много до две минути другия усеща, вдига оборотите
    и ... дефроства и той.
    Когато работят е по-добре отколкото с един.

  10. Novice
    Тук е от
    Mar 2018
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    8
    #8

    Отговор: Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    Necata2, много благодаря за мнението ви. Смятам да сложа 50ка тъй, като в момента в 20м2 стая(със сходни параметри като изложената по-горе) с 12ка стенен климатик краката ми са все студени, а имам малки деца които играят на пода. Вярно , че до сега не съм ползвал подов климатик, но просто искам да се застраховам.

  11. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #9

    Отговор: Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    Цитат Първоначално публикувано от Djcobe Виж публикацията
    имам малки деца които играят на пода. Вярно , че до сега не съм ползвал подов климатик, но просто искам да се застраховам.
    Супер, много ще му се радват малчуганите. Умират си да пъхат играчки в подовите клими!
    Иначе и аз съм за две машини, били те и подови.
    SPSt, rosswen и Djcobe харесват това.

  12. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #10

    Отговор: Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    О, не само да си пъхат ръцете, ами и да пъхат разни неща в отвори, като в пощенска кутия. То не са картички, снимки, монети, абе квото докопат!
    Mega и rosswen харесват това.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,580
    #11

    Отговор: Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    Цитат Първоначално публикувано от Djcobe Виж публикацията
    Necata2, много благодаря за мнението ви. Смятам да сложа 50ка тъй, като в момента в 20м2 стая(със сходни параметри като изложената по-горе) с 12ка стенен климатик краката ми са все студени, а имам малки деца които играят на пода. Вярно , че до сега не съм ползвал подов климатик, но просто искам да се застраховам.
    Аз също имам две деца които израстнаха на подовия климатик,жената им постилаше едно одяло пред него,изсипваше им играчките и така....никакви предмети не са пускали в него (има предпазна решетка).На цената на fvxm50 е 35 Нексура,която е ниво над fvxm,но вие си решете.
    п.п. Покрили сте най-важното изискване за топлине с кликатик-Изолация!!!
    Този пост е редактиран от necata2; 02-03-18 в 20:49.
    toto4ev и Rafailiev харесват това.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Mar 2018
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    8
    #12

    Отговор: Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    Цитат Първоначално публикувано от necata2 Виж публикацията
    Аз също имам две деца които израстнаха на подовия климатик,жената им постилаше едно одяло пред него,изсипваше им играчките и така....никакви предмети не са пускали в него (има предпазна решетка).На цената на fvxm50 е 35 Нексура,която е ниво над fvxm,но вие си решете.
    п.п. Покрили сте най-важното изискване за топлине с кликатик-Изолация!!!
    Може ли да кажете защо смятате , че Нексурата е по-висок клас. От това ,което чета като параметрите fvxm серията и Нексура са едно към едно. Другото което разбрах е , че Нексура е просто дизайнерски модел и това , че нагрява предния панел всъщност не е голям бонус, но пък няма долна клапа.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,580
    #13

    Отговор: Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    Тя си е дизайнерски модел,но топлината и се доближава до тази на парното.Ето ти да видиш нещо като твоята идея но с 2 бр.35-ци в 60м2 във над 90% от времето работи единия само.Да отбележа това е в Пловдив не вярвам в Бургас да е по-студено,но в северна България може и да не мине номера.

    Изпратено от моят Galaxy S6 с помощта на Tapatalk
    popov, JOKVN, toto4ev и 1 други харесват това.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Силистра
    Мнения
    1,040
    #14

    Отговор: Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    Цитат Първоначално публикувано от yavoor Виж публикацията
    Аз съм с два климатика, стенни, и съм разочарован. Идеята ми беше да размина дефростите, но
    климите се оказаха по-гадни от очакваното. Щом единия излезе в дефрост, най-много до две минути другия усеща, вдига оборотите
    и ... дефроства и той.
    Когато работят е по-добре отколкото с един.
    Стана ми интересно ако може да споделите какви са климатиците иначе става малко объркващо за всички.

  18. Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    180
    #15

    Отговор: Климатик: един голям или два малки за отопление на стая от 30м2

    Цитат Първоначално публикувано от pulsedriverbg Виж публикацията
    ...какви са климатиците иначе става малко объркващо за всички.
    Единият е 100в Дайкин, 16ка, а другия FTXS35, европейски. Помещението е 35м2, дълго 7м, а климите са разположени
    под 90° един спрямо друг в двата края. Има големи топлозагуби, защото помещението е на първи етаж над гаражи, външно, север и изток, и още е без изолация.
    При излизане на единия в дефрост, другия климатик почти веднага си вдига оборотите на компресора, за да компенсира.
    И при двата това е сигнал за започване на дефрост процес, стига да са минали над 27минути от старта на компресора.
    Ако дефростът на единия е във тези 27 минути на втория, няма проблем и процесът минава незабелязан.
    Когато и двата климатика работят в режим отопление, комфорта е много по-добър. Не се усеща подухване, течение и т.н.
    Над 0° - 3° оставям само японския, защото FTXS много дрънчи отвън и ме е страх някой да не го гръмне

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Спомагателно електрическо отопление за стая с климатик
    От mita във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 29
    Последно: 09-01-13, 14:18
  2. Голям климатик в малка стая?
    От Kovachev във форум Климатици Daikin
    Отговори: 29
    Последно: 13-02-12, 15:44
  3. Климатик за отопление на стая 35 кв.м.
    От visitor181 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 9
    Последно: 18-11-11, 22:37
  4. избор на Климатик 30м2 за отопление
    От iavor във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 8
    Последно: 25-08-11, 09:29
  5. Отговори: 24
    Последно: 20-11-06, 22:26

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе