Резултати от 1 до 10 от общо 10

Сол за съдомиялна машина - поредната простотия или?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    662
    #1

    Сол за съдомиялна машина - поредната простотия или?

    А бе, зачетох се в опаковката на солта за съдомиялната машина. Ползвали сме няколко вида и на всичките пише - 99,9% NaCl, демек - чиста сол. И на всякъде пише, че обикновената не ставала.
    Убуу, де. Ако се ползва т.нар. Морска Сол на едрите кристали, която не е йодирана и не съдържа други глупости, няма ли да стане номера? Не, че са ни проблем 3-4лв. месечно, ама нужно ли е да се заблуждава народонаселението да си купува само "маркови" продукти? Бтв, за София май е напълно безмислено слагането на такава сол не само в съдомиялните, но и в пералнята, но рекламата на Калгон* си върви успешно.
    Сол за съдомиялна машина, Уикипедия.

    П.П. Темата я бях пускал в още един форум, но искам и от тук да получа мнения, за да съм спокоен.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    May 2005
    Мнения
    20
    #2

    Re: Сол за съдомиялна машина - поредната простотия или?

    Абе де да знам, аз на моята и слагам каквото имам (и обикновена и за миялна машина) и досега проблем не съм имал. Ама пък и водата у нас е супер калцирана - ако има капки по чешмата и засъхнат - остават като бели петна...

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #3

    Re: Сол за съдомиялна машина - поредната простотия или?

    Тази сол се слага за регенериране на йоннообменния филтър на миялната машина. Този филтър омекотява водата. Можеш спокойно да позлвай мосрска сол. А сол за пералня не се ползва. Калгона е друго нещо, което пък въобще няма смисъл да се ползва, защото се съдържа във по качествените прахове за пране. А иначе нищо не ти пречи дори и във София да си сипваш морска сол във миялната машина. Между дурогто не всички миялни машини имат йоннообменен филтър и специлано място за сипване на сол. Добавките които се слагат в препарата са притив отлагане на варовиш по нагреватела. Не е желателно да се купуват такива миялни машини менте.

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    662
    #4

    Re: Сол за съдомиялна машина - поредната простотия или?

    Юлиян, благодаря за разясненията. А в профила ми пише от къде съм. Както и от подписа може да се досети човек.
    Понеже "гледам рибки" и съм правил замервания на твърдостта на водата. На границата сме - може и да слагаме, може и да не слагаме калгон в пералнята и сол в съдомиялната. Аз го казах най-общо, иначе ми е ясно, че са две различни неща.

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #5

    Re: Сол за съдомиялна машина - поредната простотия или?

    Ами в такъв случай слагай сол. Няма да се набуташ много. Разбира се морска сол. За пръв път чувам, че някой ползва специлана сол за регенерация на йоннообменен филтър. По скоро някой се мъчи да продаде обикновенна сол на много по висока цена, както е примерно САВО-то за мухъл, което струва 10 пъти повече от белина.

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    662
    #6

    Re: Сол за съдомиялна машина - поредната простотия или?

    Хе хе, че и наша, Българска сол на Medea Chem - т.нар. MEDIX Action Salt http://www.medeachem.com/bg/products...ing-medix.html беше близо 3лв. за 1,5кг. На всичко отгоре на сайта в описанието са написани пълни глупости, както се вижда. Важното е да има информационно затъмнение и хората да си дават парите. Дали ще е САВО, дали ще е сол за съдомиялни машини, няма значение.

  8.  
     
  9. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #7

    Re: Сол за съдомиялна машина - поредната простотия или?

    и аз се бях заровил в подобна информация преди време и мога да допълня следното:

    в комбинираните таблетки има сол, така че ако водата в района е мека няма нужда от допълнително сипване.

    що се отнася до морската сол - точно тя е възможно най-далеч от натриевия хлорид като процентен състав, защото освен "солената" сол, съдържа още тонове други соли, за които не мога да взема отношение пречат или помагат на йонизиращия процес, който de facto чисти съдовете.

    P.S. 3-4 лева на месец!? no carrier, ти да не я изсипваш директно в мивката? при мен един пакет издържа минимум 6 месеца

  10. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    61
    #8

    Re: Сол за съдомиялна машина - поредната простотия или?

    Аз в моята сипах морска сол, просто защото нямаше друга в магазина тогава, а и един човек от ТУ ме посъветва това...! И до момента няма проблеми.

    Ако миялната ти има индикатор за сол - ще разбереш кога да досипеш. Обикновено едно зареждане държи за повече от 3-4 месеца или повече, в зависимост от твърдостта на водата.

    А моята миялна има опция аз да й настроя твърдостта на водата, в зависимост от тестера, който беше прикрепен към нея.
    И не е баш безмислено да се слага сол, дори и в София. Просто "отива" по-малко количество сол.

    Да ви е честита новата придобивка и да ви служи дълги години!

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    662
    #9

    Re: Сол за съдомиялна машина - поредната простотия или?

    Мерси, мерси.

    В интерес на истината, прочетох на пакета на морската сол пише, че съдържа още доста неща, но не знам йодидите в готварската сол дали са по-добре или по-зле за съдомиялната. За това бих препоръчал и ползвал каменна сол, ама скоро не съм виждал по магазините. Макар, че тя сигурно ще съдържа я сулфати я гипс я други простоии. Иначе при пускане средно по веднъж на ден, толкова - Мидеа-та 'арчи 1,5кг сол за около месец, месец и половина.

    Добавено:
    FearMe, де факто, водата минава през "омекотителна инсталация" преди да влезе в камерата на съдомиялната. В омекотителната калциевите и магнезиевите йони се заменят с натриеви. Солта се използва за рециклиране на смолата, която се ползва за целта.

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #10

    Re: Сол за съдомиялна машина - поредната простотия или?

    Идеята е солта да се слага в специалното място затова, а не в отделението за препарат. Так колкоти сол да слагаш, дори и сръх чиста няма да има смисъл. Самата сол не омекотява водата. Най вайното е да не куоувате миялни без йоннообменен филтър.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Съдомиялна машина
    От toto1 във форум Бяла техника
    Отговори: 174
    Последно: 23-09-16, 17:40
  2. Поредната ейпълска простотия
    От Lupus във форум Технологии
    Отговори: 8
    Последно: 27-09-14, 16:29
  3. Отговори: 6
    Последно: 03-10-07, 00:06
  4. Отговори: 24
    Последно: 27-01-05, 22:19

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе