Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 17

Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #1

    Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    Случи се при направата на карамел за крем-карамел. При стапянето на захарта в йенска тенджера (процедура, правена многократно на същия този котлон) тенджерата се пръсна и цялата захар се карамелизира върху начупените стъкла и плота.

    Докато беше горещо - успях да махна най-големите парчета стъкла, а след като изстина - и по-малките се отлепиха.

    Остана някакъв слой, който не мога да определя дали е от захарта или е напукал се и леко набъбнал плот (дано не е второто).
    Пробвах с вода и нагряване на котлона - не става. Стандартните почистващи препарати също не вършат работа.

    Други идеи?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re: Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    Изстъргване. Има специални стъргалки за керамични плотове с метално острие. Изстъргват абсолютно всичко до блясък без да надират плочата.
    После със специален крем за почистване се довършва обработката. Напомни ми на Кюто довечера да питам в къщи от къде е купувано това чудо.

  4. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #3

    Re: Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    ако захарта химически още е захар, т.е. карамелизацията не е преминала в изгаряне, тогава водата трябва да я разтвори. ако е изгоряла до степен сажди, тогава трябва да става с избърсване

    в никакъв случай не се изкушавай да търкаш с абразиви, защото плотът само това чака
    аз бих заложил на внимателно търкане с мокра салфетка....

    и да знаеш, че кислолът не разтваря сажди, както и хлорните препарати (т.е. единствените 2 вида почистващи ). внимателно търкане е единственото срещу саждите

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    152
    #4

    Re: Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    Нема спасение,аз като купувах моят плот продавача изрично ме предупреди да внимавам със захарта.

  6. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #5

    Re: Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    Цитат Първоначално публикувано от dika
    Нема спасение,аз като купувах моят плот продавача изрично ме предупреди да внимавам със захарта.
    Предупреждението е заради рязката температурна разлика при топенето/карамелизацията и възможността да се повреди/спука керамиката.
    Ако е само загоряло - има шанс с внимателно почистване/търкане.

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #6

    Re: Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    според това което съм чел и чувал, загоряла захар се изстъргва със стъргалката към плота докато е още горещо. Захарта по някакъв начин май влиза в хим. реакция със стъклото(или след изтиването се втвърдява и после при следващо загряване не може да се разтопи отново).
    Пробвай да нагрееш плота и със стъргалката изстържи остатаците от карамела. След това както беше писано по-горе със паста ЦИФ и парцал се лъска!

    п.с. Грешката ви е че: първо сте използвали стъклен съд за карамелизирване, което не се позволява според инструкцията и второ, не сте разполагали със стъргалка за да изстържете цялото количество карамел докато е бил горещ!

  8.  
     
  9. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #7

    Re: Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    Благодаря на отзовалите се!

    След изстъргване с въпросната стъргалка и почистване с почти всички налични, посочени и непосочени от вас препарати, се оказа (за съжаление), че изглеждащото като изцапано всъщност не е нагар, а отчупени парченаца/люспи от самия плот.

    Дано да издържи дълго време така олюспено ...

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #8

    Re: Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    Цитат Първоначално публикувано от prt
    ... не е нагар, а отчупени парченаца/люспи от самия плот...
    Сори човек - ей затова в упътванията пише да се внимава със захарта - резките температурни разлики напукват керамиката.
    Ако не е съвсем сцепена - можеш да я ползваш, но няма да се чисти толкова лесно. Има и други като теб...

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #9

    Re: Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    Има и едно друго изискване, което аз не разбирам. Забраняват да се използват алуминиеви съдове на стъклокерамика. Може ли някой да даде смислено обяснение?

    Не вярвам алуминиевия съд да се стопи!. Явно причината е другаде!

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #10

    Re: Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    Това за алумиевите съдове за първи път го чувам и мисля, че не е вярно. На моята печка какво не е разливано и загаряло. Все още нищо и няма. При колегата по-горе можеби котлона не е изключен веднага след счупване на тенджерата. Аз също имах случай със счупване на йенска тенджера. Старите стъклени тенджери се чупят. С нови няма проблеми. Стъклото както се знае старее. Интерсно е дали има разлика в керамиката на разлините печки.

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #11

    Re: Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    Ами не знам дали има разлика, но това което ми прави впечатление е 4е старите плотове са със регулиране на мощността само на степени а моя стъклокерамичен плот и тези които виждам на последък са с регулиране по температура с биметално реле, т.е. Мощността е една и съща но се комутира постоянно в зависимост от нужната температура на готвене!

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #12

    Re: Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    Цитат Първоначално публикувано от g_velev
    Има и едно друго изискване, което аз не разбирам. Забраняват да се използват алуминиеви съдове на стъклокерамика. Може ли някой да даде смислено обяснение?

    Не вярвам алуминиевия съд да се стопи!. Явно причината е другаде!
    Да не би защото алуминия е мек и ще остави следи при търкане върху плота. Не мога да измисля друга причина. Къде го прочете?

  16. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #13

    Re: Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    Цитат Първоначално публикувано от zz_stefanov
    Да не би защото алуминия е мек и ще остави следи при търкане върху плота. Не мога да измисля друга причина. Къде го прочете?
    точно това е оставя следи от алуминиев оксид, което е супер трудно за почистване, а и е вреден, понеже се изправя при по-ниска температура

  17. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #14

    Re: Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    Сега разбирам откъде е особения (като обезцветяване на основния черен) цвят по котлоните на печката дето я взех от тъста... Със сигурност не излиза със стандартни почистващи препарати!

  18. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #15

    Re: Как се чисти загоряла захар върху стъклокерамичен плот (котлон)?

    В инструкцията пише дори че алуминиевите съдове нарушават самото покритие на плота. Явно точно това се има в предвид!

    Започвам вече да стоплям идеята

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Съвет за избор на котлон - стъклокерамичен или индукционен.
    От boqnkov във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 13
    Последно: 30-01-15, 13:59
  2. Отговори: 0
    Последно: 04-09-14, 13:01
  3. Стъклокерамичен плот Fagor
    От vladun във форум Бяла техника
    Отговори: 2
    Последно: 26-02-13, 10:21
  4. Готварска печка със стъклокерамичен плот
    От bagdatis91 във форум Бяла техника
    Отговори: 2
    Последно: 27-11-09, 22:12
  5. Почистване на стъклокерамичен плот.
    От curizo във форум Бяла техника
    Отговори: 1
    Последно: 19-05-09, 09:06

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе