Резултати от 1 до 7 от общо 7

За пазара на климатици в Канада

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #1

    За пазара на климатици в Канада

    provigo, Може ли да отговориш на няколко въпроса свързани с пазара на климатици в Канада.

    Къде е най-обичайното място, където можеш да си купиш климатик?
    Има ли ценово разнообразие на марки и модели?
    Имат ли си канадците любими типове (канални, високо-стенни, подови, ...) и марки климатици?
    Коя мощност климатик се продава най-много?
    Колко е гаранцията и какви са гаранционните условия?
    Има ли задължителни профилактики, какво включват като извършвани дейности и платени ли са?
    След колко дена от покупката на климатика става монтажа, средно колко време продължава монтажа и как става заплащането за климатика и монтажа?
    Какъв е нормалният срок за реакция от монтажната фирма при обаждане от клиента за проблем с климатика му?
    Може ли да ни кажеш по твои наблюдения как се отразява световната икономическа криза върху пазара на климатици в Канада.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #2

    Re:За пазара на климатици в Канада

    Цитат Първоначално публикувано от valen1

    Къде е най-обичайното място, където можеш да си купиш климатик?
    Има ли ценово разнообразие на марки и модели?
    Имат ли си канадците любими типове (канални, високо-стенни, подови, ...) и марки климатици?
    Коя мощност климатик се продава най-много?
    Колко е гаранцията и какви са гаранционните условия?
    Има ли задължителни профилактики, какво включват като извършвани дейности и платени ли са?
    След колко дена от покупката на климатика става монтажа, средно колко време продължава монтажа и как става заплащането за климатика и монтажа?
    Какъв е нормалният срок за реакция от монтажната фирма при обаждане от клиента за проблем с климатика му?
    Може ли да ни кажеш по твои наблюдения как се отразява световната икономическа криза върху пазара на климатици в Канада.
    Първо да кажа че не съм експерт по пазарите и световните икономики, аз съм си техник както много хора пишещи в тоя форум. Абе един обикновен работник.

    Най-обичайното място е да се обадиш на фирма която ти прави цена за различни модели машини. После ти си избираш каквото решиш ако ти изнася цената и фирмата идва да ти го монтира. Никой не практикува - покупка на климатика и после да вика някой да му го сложи.

    По отношение на ценово и разнообразие на марките не е както в БГ. Но както навсякъде има 2 има и 200. Нагласят се нещата според клиента. Казва му се това са марките и моделите цените са тези, вие взимате решение. Да кажа само че като цяло тук нещата идват по-бавно. В Европа пазара реагира много по бързо. Едвам преди 2-3 години тука започнаха да излизат инверторни машини. И точно преди 2 години се показаха първите DVM на Самсунг. Беше някакъв супер хит, да можеш да закачиш до 16 или повече дори вътрешни тела на 1 външно. И като цяло минисплитовете не са набрали така инерция както в БГ.

    За любимите марки и типове може много да се говори. В повечето случаи, да кажем около 80% машините са канални. За домашните сгради са сплит система термопомпа с вътрешно канално което е в комбинация с друг вид отопление (електрическо, газ, мазут). И когато къщата няма такава централна система се слагат минисплитове. При комерсиалните сгради, ако е нещо голямо и високо са на чилъри. А ако е нещо от типа на хале, не много високо в общия случай са машини на покрива (ROOFTOP). Кито се монтират с кранове, всичко си им е вътре, и под тях в самата сграда тръгват въздуховодите т. нар. централна система. Тая машина има освен охлаждане и отопление в повечето случаи на ток или газ, като много голям % от съществуващите по мое наблюдение имат жалузи за външен въздух с което правят (free cooling).

    За мощността не може да се определи точно, от 12к до 60к за домашни в общия случай. И за машините на покривите най-честия случай са от 60к до 300к BTU. Тука ги водят на ton. 12000BTU = 1 ton. Като цяло залагат че 1 тон (12000BTU) стига за около 700-800ft^2 на стандартна височина от 8 фута. Това съм го коментирал вече в друга тема за оразмеряването на мощностите мисля. Казват че за вентилацията в къщите примерно е необходимо дебит на въздуха около 70 CFM / 100 кв. фута. Така че и това има значение за комфорта все пак.

    Гаранцията е според случая. Според това което предоставя като гаранция доставчика (фирмения представител). Като при гаранцията може да е за част и труд, но може да е само за части, тогава труда го плаща клиента.

    Такова нещо "задължителна профилактика" НЯМА. Никой никого не може да задължи. Което не означава че гаранцията отпада.В БГ това с профилактиките си е начин да се изцедят още пари от клиентите. И понеже като ги заплашиш че няма гаранция, и те искат или не се хващат. Естествено правим профилактики, за малките машинки е както в БГ. За големите дето са по покривите има малко повечко неща да се погледнат. Това всичко клиента си го плаща. Но то се прави по негово желание.

    Времето за монтаж е според уговорката с клиента. Ако е през почивни дни или вечер тарифата е двойна. Монтаж един с друг еднакъв няма. Минисплит сравнително лесен монтаж като го правя сам ми отнема 7-8 дори 9 часа. А може и на другия ден да го довършвам. Според зависи колко е претенциозен клиента, и до колко е сложен монтажа. Ако трябва да мина с тръбите през няколко гардероба, после да обикалям навън. За захранването ВИНАГИ е на отделен предпазител в таблото (домашните монтажи, за комерсиалните - ел. техници), Отвън ако обикалям къщата, слагам кабела в ПВЦ тръба, и със скоби се фиксира. После канали на тръбите и един куп други дреболии. Плащането може да стане на момента, или по-късно. Пиша фактурата, клиента я подписва, оставям му неговото копие, и има 1 месец да я плати. Ако някой не иска да плаща се ходи на арбитраж (нещо като съд, но без адвокати), и веднага съдията решава кой има право. Така че пак си плащат, но като цяло са по трудни от БГ клиента.

    При проблем с климатика пак зависи от ситуацията. Дали клиента е на разположение, дали техника има възможност. В някой случаи се реагира веднага без значение кой ден е (болници, полиция, центрове 911 и др.) Но в общия случай си е на уговорка.

    За световната криза не мога да кажа. Не знам до колко тя влияе на пазара на клим. техника, но студа определено влияе. До оня ден тук вечер ставаше 5-6°С. И хора които чакаме да ни дадат зелена светлина да им слагаме машини, казват:" - Ми то сега не е горещо, нямаме нужда от клима, ще чакаме още." И така ние нямаме работа.

    Опитах се да отговоря колкото мога на тия въпроси. Със сигурност има разлики от общоприетото в БГ.

  4. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #3

    Re:За пазара на климатици в Канада

    До колкото разбирам канадските клиенти не се интересуват от това каква марка е климатика, а ги интересува цената и да работи. Може би това се дължи донякъде и на факта, че 80 % от вътрешните тела са канални и клиента никога не ги вижда, освен може би при проблем, когато дойде техника за ремонт.

    Този вид вътрешни тела се монтират в пространството над окачените тавани или над самия таван на стаята, каквато снимка provigo на скоро показа. В случая при каналните вътрешни тела комфортът е по-голям, защото доста от шумовете и други дразнещи за някой клиенти неща са скрити. Шумове свързани с движението на фреона в тръбите като: бълбукане, съскане при изпарение, преливане на течност, шумове и вибрации от вътрешния вентилатор. Други дразнения свързани с вътрешното оформление на стаята могат да бъдат: тръбният пакет ако се вижда, дизайна, формата и цветът на самото тяло и липсата на дискретност.

    Фирмата, към която клиента се обръща трябва ли на място да посети къщата, за да прецени необходимата мощност и специфика на монтажа? От това все пак зависи крайната цена. Колко време отнема да се направи един такъв оглед от тръгването до връщането от адреса? В предвид на големите разстояния тези посещения заплащат ли се и колко от клиента?

  5. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #4

    Re:За пазара на климатици в Канада

    Каналните вътрешни тела не са като това което аз съм показал. Други са, като един котел например. В по-голяма част от случаите се монтират в приземния етаж. И там са всички канали за въздух. Като отиват във всяка стая на етажа. Също има и такива както аз бях показал в тавана, но е по-рядко, има недостатъци. Трябва много добре да са изолирани, понеже зимата е студ а лятото е жега там.
    Ми да за оценката се ходи на место. МИ то за огледа пак зависи, може за 5мин , може за 30мин. Ти като ходиш някъде да видиш някаква работа, колко време ти отнема? За плащането не знам, шефовете си знаят. Аз съм работника

  6. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #5

    Re:За пазара на климатици в Канада

    Не си само ти така...работниците сме доста...Моля те да ми напишеш на лична ако е нужно да не се приеме като реклама-какви са марките и моделите които монтираш там и какво върви на пазара .Знаем че е много студено там и че отоплението е предимно на газ...климатика е за допълнителен комфорт предполагам...?и не ми стана ясно каналните какво представляват - опитай да ги обясниш по подробно...видях снимките от монтажа ти....чудесна работа...поздравления...тук е всичко на скорост нямаме това спокойствие за работа....

  7. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #6

    Re:За пазара на климатици в Канада

    Не се самоограничавайте без причина за това кое ще се приеме и кое не за реклама. Пишете си спокойно, ако има нещо, което да не е както трябва ще бъде коригирано. Докато изрично не Ви се обърне внимание върху нещо си значи всичко е повече от наред.

    provigo, На тези двата последни линка които си дал не ми излиза нищо конкретно. Може би ти си регистриран в този сайт и като влизаш при теб да е друго. Дай други линкове или покажи направо снимки от интернет на това което искаш да покажеш.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #7

    Re:За пазара на климатици в Канада

    Видях че не излизат обявите, а портала на сайта, затова ги махнах.
    Марки които слагаме най-често са фужитсу, митсубиши и friedrich при минисплита. Между другото дали реклама или не, но аз откак работя тука с тая техника, сам оведнъж ми се е наложило да ремонтирам фужитсу. И то какво му имаше, понеже беше в един магазин, и ония му подмятат дистанционното къде ли не и го бяха прецакали. Поръчахме ново, дойде на другия ден, и нещата заспаха. При каналните сплитове слагаме York и Haier. А големи машини по покривите YORK, ТRANE, Carrier. За специални изпълнения за сървърни и болнични помещения където има апаратура често марката е Liebert. Ето това е сайта на доставчика ни http://www.master.ca. От там взимаме всичко - техника и резервни части. Каквото е нужно.
    Ето например един изпарител който може да се вгради във въздуховода на един котел на мазут примерно:

    А ето и вътрешно канално тяло:

    В него може да се сложи ел. нагревател от 5 до 20кВт, според необходимата мощност и дебита на вентилатора.
    На каналните им викат тука централни системи. Ето един сайт с една картинка: http://www.creativeclimate.co.nz/Pro...2/Default.aspx Тоя монтаж е в таванното пространство. За него писах преди някои неща, а и снимките които съм слагал са на именно такъв монтаж. Така изходите за въздух излизат във всяка стая някъде на тавана (тука къщите са дървени, тавана в стаите е просто един гипсокартон 12мм дебел, и отгоре 30-40 см вата за изолация. Пробиването и рязането е много лесно )
    Ето тука може да се види външно тяло, където идеята за монтаж не е добра, особено ако пада сняг зимата, туй нещо ще затъне в ледове и снегове. Никога термопомпа на земята http://www.bobshowto.com/utilities/heat-pump.htm
    Ето един furnace (не мога да го преведа ) на газ с принудителна циркулация на въздуха. Ако искаме може да му сложим изпарителя на изхода, и после машината отвън. Сменя се изцяло управлението (термостати, и всякакви други).
    Ето един вариант на монтаж в приземния етаж. Така изходите за въздух са пак във всяка стая, но на пода, под прозореца в общия случай. Пода е дървен и с паркет отгоре, лесно се реже с триона

    Ето и още един такъв вариант. Тука се вижда и централна прахосмукачка Между бойлера и "фурнайза"


    Надявам се нещата да са се изяснили долу горе Хайде лека нощ, отивам да спя

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Филм с извънземни, Канада, зима, военни
    От A.Angelova във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 6
    Последно: 07-12-13, 17:34
  2. Как се отразява кризата на пазара за климатици?
    От lubaka2 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 13
    Последно: 05-07-09, 22:06
  3. Климатици... (обсъждане на всякакви климатици - 2008)
    От kantonaa във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 1949
    Последно: 27-12-08, 23:13
  4. Изтеглят от пазара климатици с фреон R22
    От imarh във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 18
    Последно: 01-07-08, 15:11
  5. На къде ще тръгне пазара на климатици
    От criss във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 26
    Последно: 11-01-07, 17:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе