Ч.Н.Г. НА ВСИЧКИ ФОРУМЦИ!
ДА СТЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ ПРЕЗ ЦЯЛАТА СЛЕДВАЩА ГОДИНА, ЧЕ И ПОНАТАТЪК!
....КАКТО И МАШИНИТЕ ВИ/НИ/.
Ч.Н.Г. НА ВСИЧКИ ФОРУМЦИ!
ДА СТЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ ПРЕЗ ЦЯЛАТА СЛЕДВАЩА ГОДИНА, ЧЕ И ПОНАТАТЪК!
....КАКТО И МАШИНИТЕ ВИ/НИ/.
Присъединявам се към пожеланията на kantonaa !
Живи и здрави всички от форума.Нека продължава да е така ценен като досега!!!
За много години ,много здраве на всички съфорумци и нека климите ви работят безотказно ! В тоя дъждец и 0 градуса тука видях лед и по Фуджитсуто ми .. просто дъжда се вледенява моментално като падне на питата и се образуваха дебели пластове прозрачен лед ,на места не се махна при размразяване ... но след 2-3 размразявания сигурно ще изчезне .. климатика си топли ,не изглежда повлиян от леда
Айде сега да ми изясните какво е това едноредов топлообменник, защото аз си мисля, че този General е с "двуредов"General ASHA12LCC
1. Има expansion valve...
2. Едноредов топлообменник на външното тяло...
Между другото навремето имаше едни Hisense с "триравнинно разположение" на топлообменника, каквото и да означава това...
freelander:
Защо е по добре площа на топло-обменниците да е по-голяма:
1. Климатикът може да работи при по-ниски температури от -15 градуса без въобще да се затрудни.
2. Колкото площа е по-голяма толкова и коефицента на трансформация е по-голям COP.
3. Графиката за стойноста на COP при -15 градуса спада с по-малки проценти (тя е по-плавна).
Какво е добре да се гледа в сервизните им документаций в случая:
1. Графиката за промяна на COP с промяна на температурата. При едно-редовите топло-обменници тя е по-стръмна (СОР-а бързо спада).
2. До колко градуса го дават да работи климатика. Това също е индикатор. Това че някой потребител във форума казва че неговият го дават официално до -5 но работел и до -10 градуса без проблем е така, но вие гледайте официалните данни за колко е проектиран.
Ние като потребители не можем да знаем от инжинерна гледна точка площа на топлообменника каква е като цифра, нито да преценим това добре ли е или не е. Това по което можем да се ориентираме е визуално гледайки устройството на климатика дали питата на външното му тяло е разположена на два реда (две паралелни една на друга, отделни пити). Ако погледните сервизните документаций на климатици за над 1000 EUR и работещи до -15 градуса, ще забележите че всички имат дву-редов топло-обменник. Daikin - Ururu Sarara до колкото си спомням има три-редов топло-обменник на външното тяло.
Точно това имам предвид... въпросният климатик General ASHA12LCC е с двуредов топлообменник... но от сервизната документация това не може да стане ясно... като се отвори климатика се виждаПървоначално публикувано от valen1
Според мен е важно е също и отношението между площите на вътрешния и външния топлообменник...
valen1,
Като стана дума за топлообменниците - за някои климатици съм чел да пише, че имат "двойно-огънат" топлообменник. Какво означава това от конструктивна гледна точка?
freelander: Всички производители посочват точно техническите данни на съответният модел климатик в сервизната му документация. Сега погледнах отново документацията, моделът на вътрешното тяло е ASHA12LCC, на външното е AOHR12LCC, там е даден че е едно-редов, гледам това на страница 11 от документа, където климатика е разглобен на отделните си части (exploded view).
Може да има неточност в сервизната документация, но най-вероятно ти е сменено външното тяло с друг модел или твоят модел не е този.
kojcho: Двойно-огънат топло-обменник = дву-редов
Нали се сещаш, че картинките са само за справка. А това за което говориш за други модели е въобще изключено... тъмно е за снимки сега, но утре ще постна... в тоя студ ще ме карате да свалям решеткатаПървоначално публикувано от valen1
Да все пак има разлика в моделите говоря за Fuji Electric RS12LB и FujitsuASYA09LCC/AOYR09LCC... не ми се обяснява отново относно "тримата братя"
freelander: Значи в крайна сметка говорим за различни модели климатици. Моделът на вътрешното тяло ASHA12LCC, на външното AOHR12LCC.
Аз също все още не мога да ги оправя тези климатици, които имат едни и същи модели излизащи под 3 различни марки и означения: Fujitsu, General-Fujitsu и Fuji electric.
Говорим за 9-ки и 12-ки инвертори на Fuji Electric, Fujitsu и General, които могат да бъдат LB, LC, LCC, LD или LDC с различни букви отпред (няма да се спирам какво означават)
Fujitsu ASYA 09LCC е с едноредов топлообменник. Имам и Fujitsu ASYA 14LCC, което отварях тази есен за да измия питата, но не си спомням с какъв топлообменник беше
Благодаря valen1,
И аз така предположих, но реших да питам...