Значи удължаването с нипел е по-добрия вариант от спойката
Значи удължаването с нипел е по-добрия вариант от спойката
При нипелите имаш два конуса, а при спойка имаш едно място на спояване т.е. при нипела имаш двойно по-голяма вероятност за пропуск отколкото при спойка.
е то ако не се направи добре и без нипел ще изпуска .. примерно при газови инсталации ( по моята част ) се ползват само такива конусни връзки
За единични сплитове не бих казал, че има нужда да се запоява с азот. В крайна сметка това са две малки спойки и окисляването от липсата на азотна среда не е достатъчно нито за запушване на капиляр, нито на EEV и тн.
Иначе, срещал съм големи системи (VRF), при които липсата на азотна среда беше довела до няколко запушени EEV-та по вътрешните. Там обаче говорим за 20-30 вътрешни тела за всяка система, които, ако се правят без удължаване на тръби, а само с цели парчета довеждат до точно 156 спойки (при 20 тела, като самите те също са на спойка, а не на фитинг). Сети се при една такава система средно с между 80 и 200 метра тръба колко още има.
Проблема е че работилите тръби вътре имат масло, като ги нагрееш с горелката едни люспи се образуват, най добрият вариант е да се пуска малко аргон да минава през тръбите...
А от нагряването се образува окис от контакта на нагряната мед и кислорода....
Хубаво е да се спазва, както е хубаво да се спазват ПЗП ама никой не ги спазва...
Този пост е редактиран от Trayan Savov; 02-12-14 в 23:11.
Не се образува окис, ако няма кислород. А, то, няма. Има азот. Проблем е, ако температурата подмине 1100 градуса. Тогава азотната молекула се разпада и атомите и влизат в металната решетка на медта, променяйки и структурата. Опитните заварчици не го допускат, имат си техника.