Еха, не очаквах толкова бързо да реагирате, евала!
Та да се върна на темата - западната стена наистина е изцяло външна + двата края до терасите (които са по има-няма метър).
Като цяло искам да слагам изолация, но блока е финансиран по програма за саниране и уж си чакаме реда...ама я стане, я не - вече 2-ра година ни "забравят".
По принцип в една от южните спални имам FH25-ца и затова останах доста доволен от него модел - пускам го, топли и стаята и коридора и харчи доста добре без да имам кой знае какви проблеми - няма пукания, шумни очи и т.н. Затова и се насочих към FH35.
Личното ми мнение е, че вероятно ще се справя като гледам тея 4kW на 800 watt консумация, но след като прочетох тук и аз се замислих при -15 дали ще смогва. И по-скоро наистина дали е оправдано да се вземат все едни 5-10м2 отгоре от препоръчителните за помещението. Разбирам, че нещата са субективни предвид помещението, но прочетох за човек от форума, който си беше взел FH50 за 35-40м2 помещение и в крайна сметка се оказа, че климатика консумира доста повече в резултат от това и хората отдолу му препоръчваха, че е трябвало да вземе по-малък.
ПС. Другото, което може би е тъп въпрос, но до колко е сравнимо 4kW на 800 вата с 6.1кВ на 1600 вата? Има ли логика в това, че ако първото има зор да стигне 6.1кВ (да кажем, че макса му ги покрива), в крайна сметка вероятно ще изхарчи сравнимо на тези 1600 вата?
То зора като дойде, няма от къде да се вземат тези 6kW...
Вариант е, само ако си запазиш радиатора.
П.С. И понеже тук много обичаме автомобилните алегории...
Представи си, че колата ти прави разход 5л./100км. Или че може да вдигне 200км/ч. Ама не и по нанагорнище...
Е, от -7оС започва нагорното за климите. И колкото са по-лачени, толкова по-лесно го понасят.
Този пост е редактиран от Kasap; 29-11-19 в 01:34.
Ами не се знае, на човека 3 киловатовият радиатор при -15 дали е работил постоянно или на пресекулки
50ZS-W с 3,2kW при -15 е почтои толкова неподходящ колкото ии FH35.(ако въобще са неподходящи)
По добре да обърне внимание на едно от предложенията на Рафа и на едно от предложенията на Касап. За да няма сърдити.
12LTC не е за пренебрегване с 3,63kW но при -20
18LFC (ако намери) е ясно, че ще цепи.
П.С. 18LFC (ако намери) ще се справи по-безшумно със задачата.
Стига гледахте хартиики. Дори и според тях, 50ZS отдава 4kW на -15. Отделно, че е с 1500W компресор, докато Fh и Ltc са съответно с 900 и 850 ватови. То ако гледам таблиците за запазване на мощността, излиза, че 12LTC е по-мощен от 18lfc. А дали е така в действителност? Малко ме съмнява... Вътрешните тела на 18lfc и 12ltc виждал ли си ги? Машините се орязмеряввт не само като мощност, но и като дебити. Минимумът на 18lfc е същият като на ltc, само че има и степен, по-тиха от 2-рата на ltc, при това с добър дебит. Сигурно ще работят и по-комфортно по-големите машини.
Поводи за застраховане има в конкретния случай.
Този пост е редактиран от rosswen; 29-11-19 в 16:14.
Този пост е редактиран от Rafailiev; 29-11-19 в 20:13.
Моля те, ще го хваля, защото комшията на последния етаж топли 45м2 с нея. Да, с вътрешна и външна ТИ е, но е с 14м2 остъкление и две големи външни стени+последен етаж. Поддържа без проблем 24, тих е и се намира до Дунава. Няма база за сравнение с дръвцето SF50. МХИ-то дефроства много по-рядко и е много по-тих. На хартия е със слаби параметри (по-слаби от на SF50), но действителността е съвсем различна, неслучайно споменах мощния компресор, който впрочем е с 600W по-мощен от тези на SF50, 18Lfc, 35FH и 12Ltc. Моля те, не изказвай мнение, за машини до които не си имал допир, на база някакви лични пристрастия или размисли, на база данни по каталог, на +7гр. Аз имам много детайлни наблюдения над въпросния модел, така че заставам твърдо зад думите си. И над SF също имам...за съжаление. Впрочем не, добре че стана така, че да си отворя очите.
Колегата lebambi дали няма да поиска да си сметне загубите при -15С,
или поне да каже как/колко е работил този 3kW ковектор от -10С надолу?
Че пак стана кой по- по- най-, и ми се струва че той (lebambi) тотално ше се обърка.
Аз изказвам мнение защото един приятел се набута с това дръвце миналата година .
Не можеше да стопли 32-33 кв . На негово място сега има едно ЛФЦ и за сега е много по- доволен.
Да не забравяме , че миналата зима в Пловдив нямаше зима .
Не всичко е компресор !!!
Аз приключвам спора . При теб е малко кауза пертута .
П.п.
Дано само от condex ти плащат добре . Жив и здрав
Да споделя значи до момента какви неща гледам като модели и какво успях да попрочета за тях, а пък вие ме поправете за нещата, които яко съм оплескал от към разбиране :D В понеделник иначе ще дойдат хора от магазина за климатици да погледнат помещението и да кажат и те какво препоръчват, та ще споделя и тяхното мнение в последствие.
Опциите между които се колебая за момента са:
1. Toshiba RAS-18J2KVRG-E/RAS-18J2AVRG-E Shorai Premium R32 - 2379лв с монтаж и 0% лихва в случай на кредит (което си е готино)
Това за момента е един от фаворитите ми предвид препоръчания от @Aleksandars - Toshiba RAS-18PKVSG-E/RAS-18PAVSG-E Shorai R32, който до колкото разбирам е същия, но без плазмата. А сякаш си държа на нея, макар че имам 2 броя въздухопречиствателя Daikin Ururu вкъщи за хола и спалнята (няма да казвам на какво приличат филтрите на всеки 3-4 месеца, въпреки че имам робо прахосмукачка + Rainbow... София е кенеф като цяло)
- Плюсове:
Плазма, самопочиствания, добър разход, 5 години гаранция, добър баланс между цена/екстри/характеристики
- Минуси:
Четох за Shorai-я, че сякаш бил по-шумен от нормално + разни проблеми с втулки + дефрости + разни негативни мнения от хора, че Тошиба вече не били каквото трябва + негативни мнения за Daisekai. До колко са истина нямам идея, просто реших да събире всичко негативно, което изчетох покрай това...xaxa
2. Mitsubishi Electric MSZ-AP50VG/MUZ-AP50VG R32 - 1889лв без монтаж
- Плюсове:
Звучи доста добре, наистина добра цена, 5.8кВ номинално на 1.6кВ, R32 агент, 4.7кВ при -15С
- Минуси:
Произведен в Турция, няма плазма филтър
3. Mitsubishi Electric MSZ-SF50VE - 1949лв без монтаж
- Плюсове:
Горе долу добра цена/параметри
- Минуси:
Няма плазма + може би сравнима консумация на фона на останалите модели за над 2200лв
4. Mitsubishi Heavy SRK50ZS-S/SRC50ZS-S - 2229лв без монтаж
Нямам конкретни мнения за него освен тези, които вие споделихте.
- Плюсове:
Не намирам нещо впечатляващо в него спрямо останалите ако трябва да бъда честен + че на вид не ми допада толкова (субективно)
- Минуси:
Липсва плазма филтър.
5. Mitsubishi Electric MSZ-FH50VE/MUZ-FH50VE - 2754лв без монтаж
- Плюсове:
Като на FH35 като цяло + добър разход + че ще покрива съвсем спокойно помещението барабар с коридора вероятно. А за студената зима сякаш не очаквам да има проблеми.
- Минуси:
Висока цена. Четох, за колега от форума с такъв климатик в 40м2 помещение, където климатика е харчил повече от очакваното заради малкия размер и съответно хората го съветваха, че е трябвало да вземе по-малък.
6. Fujitsu-General ASHG18KMTA - 2150лв
- Плюсове:
Добър баланс цена/характеристики, R32
- Минуси:
Няма плазма.
7. Mitsubishi Electric MSZ-FH35VE/MUZ-FH35VE - 2269лв без монтаж
- Плюсове:
Имам FH25VE2 в една от спалните и нямам никакви забележки, тих и добър разход. Плюс е, че ако взема отново FH серия няма да имам различни впечатления за климатиците в апартамента (четох че било плюс за спокоен ум и гъдел на OCD-то)
- Минуси:
4-те кВ ще дойдат добре на топло време, ама при студено май ще увисне. Макар, че четох доста положителни мнения от хора, които отопляват ако не подобни, то и по-големи помещения с подобни модел(както и с по-малкия) без особени проблеми. Та тайно си мисля, че може и да свърши работа при мен предвид това, че в бъдеще ще има и изолация.
8. Fujitsu-General ASYG12LTCA/AOYG12LTC - 1849лв без монтаж
- Плюсове:
Очевидно доста успешен модел и широко използван. Добра консумация. Също и 3.6кВ на -15С ми звучи добре предвид размера му.
- Минуси:
Вероятно ще дойде малък за помещението. Няма плазма.
Общи въпроси:
- Има ли риск климатици с номинал около 5.5 и нагоре да не работят оптимално в това помещение? Наплашен съм от това, което прочетох за FH50-ката и 40м2 помещение.
- FH35/12LTCA дали ще са окей предвид, че основно температурите са около нулата и оправдано ли е да ги отсвирвам на база характеристиките им при -15С предвид, че подобни условия са има няма 2-4 седмици в годината?
Абе що си мисля, че твоя приятел нещо не е случил с качествено обслужване...50 ZS си е много хубава машина и не е възможно да не се справи с 32-33m², освен ако няма стени и топли улицата...А и кой знае как е монтирана....
lebambi, а 14LVCA гледал ли си?
Като имаш въздухоочистител, може и без плазма да минеш,
а пък комфорта на подовия е друга работа.
С тоя на студено няма да останеш...
До колкото ми е известно Шорай премиум не е със плазма а йонизатор.
@popov - Пише, че има Plasma Ion, та предполагам, че и двамата сме прави
@ccankov73 - За съжаление не съм замервал консумацията при ниски температури, но истината е че конвектора винаги е бил достатъчен да стопли помещението (от там и причината да гледам за климатик около 4кВ номинал и ~3кВ на -15С). Като да се има предвид, че конвектора е пускан единствено когато има човек в стаята на 25С, а не постоянно. В най-студените месеци съм имал около 200лв ток. За сравнение тока е ~35лв през лятото, топлата вода е на ТЕЦ, а останалите уреди са нови и като цяло няма големи консуматори.
Също и по-скоро се ориентирам към стенен климатик, че не е много удобно мястото за подов.
PS. Предвид мненията ви за 50ZS може би се качва в класацията, извинявам се, че го бях пренебрегнал така. Ще ми е интересно иначе да споделите дали списъка ми изглежда адекватен и при така поставен избор, кое би било удачния избор.
Къщата е във вилната зона на Белащица. ( там мисля добре знаеш какви са къщите )
Стаята има една външна стена ( панорамни прозорци по около 2.5 височина ) цялата остъклена. Вътре има спалня , дрешник и ТВ . Другото в въздух . Става въпрос за 2 ри последен етаж на къща .
Кломатика в момента е в лятната механа да хлади .