Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 19

Задължително ли е вакуумирането на климатик било то нов или втора употреба?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    43
    #1

    Задължително ли е вакуумирането на климатик било то нов или втора употреба?

    На 21.05.08г ще ми монтират нов климатик ,да ги карам ли да го вакуумират.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    117
    #2

    Re: Задължително ли е вакуумиране на климатика било то нов или втора употреба.

    Разбира се. И поне 10 минути трябва да се задържи постигнатия вакуум от помпата (т.е. да продължава да работи).
    Така освен премахване на въздуха и остатъчната влага, се проверява и херметичността на системата.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    1,011
    #3

    Re: Задължително ли е вакуумиране на климатика било то нов или втора употреба.

    задължително е но не е 10мин а в зависимост от системата и тръбния път по принцип малките климатици до 4л.м.тръбен път минимум 15 мин.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    77
    #4

    Re: Задължително ли е вакуумиране на климатика било то нов или втора употреба.

    Само не ми е е ясно каква роля играе времето в цялата процедура. При понижаване на налягането (хайде да не е съвсем вакум), водата във въздуха, намиращ се в тръбите завира и се изпарява при стайна температура, което е видно на изхода на вакумпомпата като "пушек" (всъщност пара). В резултат имаме чисти, сухи и празни тръби, които да се запълнят от фреона. Този процес зависи единствено от налягането (разреждането) в системата, а времето, за което ще се осъществи това разреждане, зависи единствено от мощността на помпата. Според мен, всяко удължаване на процедурата си е чиста загуба на време -просто от един момент нататък вече няма какво да се случи, ако ще и с дни да чакаме.
    Edit: И още нещо - Херметичността на системата ще си проличи ако се изключи помпата и се следи за промяна в налягането, а не ако се остави тя да работи! Ако има пробив отнякъде, работещата помпа със сигурност ще компенсира загубите, така че системата привидно пак би останала под вакум (освен ако пробивът не е с размери близки до входящия щуцер на помпата). Това като тема за размисъл към Tormentor .

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    662
    #5

    Re: Задължително ли е вакуумиране на климатика било то нов или втора употреба.

    Цитат Първоначално публикувано от Marvin
    Само не ми е е ясно каква роля играе времето в цялата процедура. При понижаване на налягането (хайде да не е съвсем вакум), водата във въздуха, намиращ се в тръбите завира и се изпарява при стайна температура, което е видно на изхода на вакумпомпата като "пушек" (всъщност пара). В резултат имаме чисти, сухи и празни тръби, които да се запълнят от фреона. Този процес зависи единствено от налягането (разреждането) в системата, а времето, за което ще се осъществи това разреждане, зависи единствено от мощността на помпата. Според мен, всяко удължаване на процедурата си е чиста загуба на време -просто от един момент нататък вече няма какво да се случи, ако ще и с дни да чакаме.
    Edit: И още нещо - Херметичността на системата ще си проличи ако се изключи помпата и се следи за промяна в налягането, а не ако се остави тя да работи! Ако има пробив отнякъде, работещата помпа със сигурност ще компенсира загубите, така че системата привидно пак би останала под вакум (освен ако пробивът не е с размери близки до входящия щуцер на помпата). Това като тема за размисъл към Tormentor .
    Абсолютно си прав!Горните мнения за 10-15 минути,а съм чувал и мнения за 40 минутно вакумиране, са си чиста глупост,зависи си от мощноста на помпата.

  7. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,124
    #6

    Re: Задължително ли е вакуумиране на климатика било то нов или втора употреба.

    помпата обикновено е стар компресор от хладилник така че и цял ден да работи не е фатално ,което не може да се каже за китайския перфоратор от 50 лв

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    77
    #7

    Re: Задължително ли е вакуумиране на климатика било то нов или втора употреба.

    Каквато и да е помпата, след като падне стрелката на манометъра, смисълът от по нататъшно смучене е нулев. Не че ще му навреди нещо, ако оставим помпата да работи и седмица, ама няма смисъл!

  10. Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    169
    #8

    Re: Задължително ли е вакуумиране на климатика било то нов или втора употреба.

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi
    помпата обикновено е стар компресор от хладилник така че и цял ден да работи не е фатално ,което не може да се каже за китайския перфоратор от 50 лв
    Стига бе.........верно?

  11. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,124
    #9

    Re: Задължително ли е вакуумиране на климатика било то нов или втора употреба.

    заклевам се ,със захваната за стойките му брезентова дръжчица ама бичеше ,според мен е достатъчен за вакумиране

  12. Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    169
    #10

    Re: Задължително ли е вакуумиране на климатика било то нов или втора употреба.

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi
    заклевам се ,със захваната за стойките му брезентова дръжчица ама бичеше ,според мен е достатъчен за вакумиране
    Ясно де, не е като да не съм виждал..........хванах се за "обикновено". А, че не е достатъчен, не е, но е въпрос на гледна точка и разбирания на "майсторите".

  13. KyD
    KyD е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    11
    #11

    Re: Задължително ли е вакуумиране на климатика било то нов или втора употреба.

    Здравйте,
    Моля Ви някой да обясни как да разбера дали е вакумирана системата? Монтираха ми климите Fujitsu преди два дни, но нямах възможност да съм вкъщи докато монтират и сега има ли начин да разбера дали са ги вакумирали? Също ме интересува могат ли сега да се вакумират? т.е. след като са работили вече?
    Благодаря предварително

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,124
    #12

    Re: Задължително ли е вакуумиране на климатика било то нов или втора употреба.

    няма как да разбереш ,вече немогат да се вакумират .. пий една студена вода и другия път да присъстваш

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    173
    #13

    Re: Задължително ли е вакуумиране на климатика било то нов или втора употреба.

    Каква вода и каква влага ви се превижда при монтаж на климатиците ,да не ги промивате с вода преди да ги монтирате зада се налага остраняване на влагата.Фабрично климите идват вакумирани и заредени, тръбите са затапени.Фреона е по тежек от бъздуха и при развиване на тапите на вътрешното тяло фреона изтласква въздуха и остава във вътрешното тяло и понеже е по тежек не позволява вътре да на влезе въздух .тръбите са сухи и заводски затапени и няма как да проникне влага в тях .И на практика остава да се премахне въздуха от тръбния път.За това е достатачно да се вакумира или да се продуха системата с фреон.
    Друг е вапроса ако монтиран климатик поради една или друга причина е останал без фреон тогава задългително се вакумира.Но ако в системата е проникнала влага само с вакумиране не се отстранява,налагасе и продухване със сух азот.

  17. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #14

    Re: Задължително ли е вакуумиране на климатика било то нов или втора употреба.

    Отговаряйки на въпроса на темата, дали е задължително вакуумирането, разбира са че не е задължително. Никой не може да те задължи ако ти самият нямаш желание и ако никой не те наблюдава какво правиш, въпрос на добра воля от страна на монтажника. То ако става въпрос и продухването не е задължително.

    За продухването с фреон: при пускането на фреона за продухване, същият не се движи като стена която да избутва въздуха. Фреона се завихря в тръбите заедно с въздуха, от системата излиза смес на въздух с фреон. Колкото е по-дълъг тръбния път или размерът на климатика е по-голям, а това означава че е с дебели тръби, толкова и това завихряне е по-голямо.

    Според мен при продухване на малък размер климатик, може да се изкара не повече от 40 % от въздуха който е в тръбите, заедно с фреон. С нарастване размера на климатика или дължината на тръбният път, процентът на отстранен въздух спада.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    1,011
    #15

    Re: Задължително ли е вакуумиране на климатика било то нов или втора употреба.

    вакумирането си е от много голямо значение особено при големите инсталации

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Информация за климатик втора употреба
    От ivan_petrov80 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 2
    Последно: 18-10-13, 10:31
  2. КЛИМАТИК ЗА ОФИС 35 м2... НОВ ИЛИ ВТОРА УПОТРЕБА
    От pironkov1 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 6
    Последно: 08-10-13, 11:11
  3. Цена монтаж на климатик втора употреба ?
    От hunterA във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 0
    Последно: 21-08-12, 22:27
  4. Отговори: 1
    Последно: 23-06-11, 17:25
  5. Универсално дистанционно за климатик втора употреба ?
    От JuliEE във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 6
    Последно: 24-08-07, 22:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе