Поради многото питане, ровене, съветване из интернет, как е най-добре да се монтира климатик, реших да споделя моя опит с моя климатик Fujitsu ASYB 09 LDC и да направя малка база на сравнение със снимки. Не забравяйте най-важното – вие сте клиенти и вие си заплащате и климатика ( в моя случай 1500лв ) и монтажа ( 150лв ). Климатика се поставя за да ви е удобен години напред, а не за да е удобен монтажа на монтажниците следващите 2 часа. Правилния монтаж изисква повече време, което е основната причина да се претупват нещата. А и не може като излезеш на терасата да те посрещне грозен монтаж и стърчащи маркучи.
Вътрешно тяло:
1. Място на вътрешното тяло – обикновено в близост до външна стена, като климатика трябва да духа успоредно на стъклата на стаята. Ако имате вертикални щори, преценете дали въздушната струя няма да ги клати непрекъснато и помислете за малко по вътрешно монтиране. Ако на отсрещната страна имате стол/диван/канапе/легло, където се стои дълго време, помислете за промяна на интериора или друго място за вътрешното тяло.
2. Лента за скриване на кабела - цена около 2лв за 2 метра.
3. Кутия за тръбите – цена около 5лв за 1 метър. Ако не се постави при монтиране на вътрешното тяло, после не може.
Външно тяло:
1. Място на климатика – поставя се на място, удобно за вас, а не където е най-лесен монтажа. Съвет – преди покупка на климатик, ако трябва си платете но поискайте оглед на място – за да нямате после изненади с монтажа.
2. Тръбен път – при покупката на климатика сте заплатили до три метра тръбен път – при много къс тръбен път – както на снимката долу, трябва изкуствено да го удължат, изискайте да не пестят материалите. Това е много полезно за работата на климатика, тръбния път не трябва е много къс.
3. Бандажна лента - Поискайте да ви омотаят цялата лента от комплекта. Дори отидете предварително до магазин за крепежни елементи или домашни потреби и си закупете такава лента ( цена около 3-4 лева ) – нека ви увият и нея, после след монтажа достъпа до тръбния път е труден и трудно сами бихте си увили лентата. Изолацията е изключително важна. Някои не монтират бандажна лента, а подобие на тиксо, което слънцето изгаря.
4. Вакуумиране на тръбния път – задължително или не - тук споровете са много. Но извършване на една излишна мярка е по-добре от неизвършване на една нужна.
5. Запълване на дупката с монтажна пяна – тук повечето специалисти са против. С монтажна пяна е опасно - може да притисне дренажната тръба и да я запуши, освен това не изолира от влага.
От вътрешна страна, отвора в стената се измазва с гипс. А от външна страна на стената, отворът се уплътнява с болкит - идеален изолатор на влага, пластичен е и не се втвърдява (полага се лесно без инструмент - с ръка). По желание, след болкита - се слага малко силикон отгоре и докато не е изсъхнал - се посипва с мазилка или боядисва (за да маскира иделано).
Измазването после е ваше грижа ( а не на монтажниците ), но пяната изгаря от слънцето и след около година ще започне да се рони.
Дано съм Ви бил полезен!!! И да си почиствате редовно филтрите.
[img width=150 height=150]http://www.prikachi.com/files/1076301d.jpg[/img] [img width=150 height=150]http://www.prikachi.com/files/1076302W.jpg[/img] [img width=150 height=150]http://www.prikachi.com/files/1076303M.jpg[/img] [img width=150 height=150]http://www.prikachi.com/files/1076304r.jpg[/img] [img width=150 height=150]http://www.prikachi.com/files/1076311p.jpg[/img] [img width=150 height=150]http://www.prikachi.com/files/1076312d.jpg[/img] [img width=150 height=150]http://www.prikachi.com/files/1076313z.jpg[/img] [img width=150 height=150]http://www.prikachi.com/files/1076314e.jpg[/img]
ps: Не разбирам от климатици, работя съвсем различно нещо. Просто искам да бъда полезен с обобщението на един въпрос с над 500 отговора във форума