Резултати от 1 до 14 от общо 14
Like Tree5Одобрявам
  • 1 Post By AC_From_Hell
  • 1 Post By AC_From_Hell
  • 3 Post By AC_From_Hell

Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member Аватара на steffan
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    110
    #1

    Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

    Така.След като монтирах собственоръчно и с ваша помощ Хитачито от подписа сега е време да оборудвам и последната и най-голяма неклиматизирана стая в апартамента с ето този Панасоник:
    Инверторен климатик Panasonic CS-E12PKEW/CU-E12PKE ETHEREA
    Стаята е 23м2 с южно изложение,ПВЦ дограма и външна изолация от 6см стиропор.Ще се ползва само за отопление.Предполагам,че ще се справи.

    Първия ми въпрос е къде да поставя вътрешното тяло.При положение 1 ще духа право към леглото и си мисля,че няма да създава много комфортно усещане .При положение 2 ще духа към дивана - пак дискомфорт.Като оставим на страна предпочитанията ми кое е правилното място за отоплителния уред в този случай от техническа гледна точка?

    Въпрос 2: Тъй като искам да спестя място на терасата възможно ли е да монтирам външното тяло вместо на пода на терасата горе до тавана и в такъв случай разстоянието между телата ще е около 50см .В документацията на хитачито ми пишеше "минимална дължина на тръбния прът 5м".Предполагам ,че и с Панасоника ще е подобно а от 5м до 0.5м има доста разлика.Това дали ще е проблем? Някъде бях чел,че външното тяло трябва да е по-ниско от вътрешното ,в противен случай се правят спирали с медните тръби.Нямам много време за информиране така че ще може ли да ми припомните на бързо каква беше процедурата за монтиране на външното тяло на нивото на вътрешното.
    Това са за сега въпросите ми .Благодаря ако някой помогне.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,688
    #2

    Отговор: Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

    Положение 1, клапи насочени към телевизора. В режим отопление на 45 градуса. В режим охлаждане нагоре.

  4. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,124
    #3

    Отговор: Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

    за тръбния път задължително поискай една спиралка зад външното тяло ,50 см е прекалено малко

  5. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #4

    Отговор: Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    за тръбния път задължително поискай една спиралка зад външното тяло ,50 см е прекалено малко
    От кого да поиска та тои ще си го монти сам.

  6. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #5

    Отговор: Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

    Вътршното над главата ти над леглото както е казал и мега. Нормалните климатици нямат проблем с денивелацията, стига да се спазват правилата. За този панасоник конкретно позволената денивелация, независимо над/под по памет беше 15м. Този модел няма да има проблем дори и да го монтираш с 0.5м, но все пак е желателно тръбата да е поне 1м. По-дългиямтръбрн път предполага по-тиха и по-добра работа на климатика (особено в режим отопление), заради по-доброто разпределение на хладилния агент в системата. Ако монтираш една 18-ка с 0.5м тръба например е твърде вероятно вътрешното да е много шумно и по-лошото - постоянно тъпчене на външния топлообменник с голямо количество "неизпаряема" течна фаза фреон, която постепенно го превръща в буца лед.

  7. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #6

    Отговор: Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

    Според мен ще бъде голям мазохизъм и на двете позиции, особено над леглото. Имам такъв модел монтиран в коридор, който е свързан с още две помещения по 16 квадрата. Въпреки, че не духа пряко, създава силно и неприятно течение навсякъде. Наистина тоя климатик е голям ветрилник. На най-слаба степен духа толкова, колкото нормален климатик на най-силна. Не мисля, че ще издържиш дълго, ако го сложиш близо до леглото.

    Според мен най-удачния вариант е да го монтираш отдясно на телевизора или отдясно на дивана, така че да духа успоредно на задната стена. Така ще имаш и по-дълъг тръбен път, което е препоръчително. Минималния тръбен път за този модел е 3 метра, а препоръчителния е 5 метра. Твърде къс тръбен път може да бъде голям проблем. С 50-100 сантиметра тръбен път, при спиране на тока докато климатика работи има реална опасност компресора да засмуче фреон в течна фаза и да отпътува за скрап.

    Ако телата са приблизително на едно ниво не е необходимо да правиш чупки по тръбите. Може да ги пуснеш прави.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #7

    Отговор: Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

    Първо: това, че при теб се създават неприятни течения си е абсолютно твой проблем - монтиране на стенен климатик в коридор е погрешно и най-нормалното нещо е този ефект. Всичко описано за вентилатора също е грешно - климатикът ти бива изтезаван поради локацията си. (Да не говорим и за 12-ка в коридор плюс 32м2 помещения, че става съсем смешно)

    Второ: минималният тръбен път е 3м, а ти как по-точно реши, че препоръчителния е 5м?

    Трето: изказването ти за последиците от спиране на тока е невярно, поради две причини.

    Четвърто: чупки по тръбите не са нужни, тъй като всеки модерен (скъп) климатик, включително този, има софтуер за събиране на маслото, така наречената функция "oil recovery". Тя умишлено не се описва в сервизните, тъй като това е една от най-строго пазените тайни на всеки производител. Това, че в някои инструкции има изискване за чупки е отделен въпрос, който не е предмет на този разговор.
    Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 18-11-14 в 23:59.
    spas.slavchev одобрява това.

  10. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #8

    Отговор: Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Първо: това, че при теб се създават неприятни течения си е абсолютно твой проблем - монтиране на стенен климатик в коридор е погрешно и най-нормалното нещо е този ефект. Всичко описано за вентилатора също е грешно - климатикът ти бива изтезаван поради локацията си.
    Глупости, въобще не се напъва. Поради особености на помещението през 90% от времето си работи на минимум. Според мен силното течение, което прави е заради това, че изходящия отвор на тези Панасоници е тесен, а турбината е с голям дебит. Затова се получава силна струя с голяма скорост на въздуха и е доста шумен на всички режими. Само на тих режим не духа силно. На някой може да му се струва, че не духа толкова, но на мен това течение ми идва в повече.

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Второ: минималният тръбен път е 3м, а ти как по-точно реши, че препоръчителния е 5м?
    Производителя го е написал с черни букви на бял фон.

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Трето: изказването ти за последиците от спиране на тока е невярно, поради две причини.
    Ти ще ми кажеш! При толкова къс тръбен път съществува риск.

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Четвърто: чупки по тръбите не са нужни, тъй като всеки модерен (скъп) климатик, включително този, има софтуер за събиране на маслото, така наречената функция "oil recovery". Тя умишлено не се описва в сервизните, тъй като това е една от най-строго пазените тайни на всеки производител. Това, че в някои инструкции има изискване за чупки е отделен въпрос, който не е предмет на този разговор.
    Може, не споря за това. Освен това производителите са оставили във вътрешните тела т.нар маслен трап.
    Този пост е редактиран от Jack Krauser; 19-11-14 в 00:19.

  11. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #9

    Отговор: Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията
    Глупости, въобще не се напъва. Поради особености на помещението през 90% от времето си работи на минимум. Според мен силното течение, което прави е заради това, че изходящия отвор е тесен, а турбината е с голям дебит. Затова се получава силна струя с голяма скорост на въздуха на всички режими и е доста шумен. Само на тих режим не духа силно. На някой може да му се струва, че не духа толкова, но на мен това течение ми идва в повече.

    Производителя го е написал с черни букви на бял фон.

    Ти ще ми кажеш! При толкова къс тръбен път съществува риск.

    Може, не споря за това. Освен това производителите са оставили във вътрешните тела т.нар маслен трап.
    не съм казал, че се напъва, казах, че е изтезаван. Висока скорост на въздуха е нормална поради малкия обем на помещението. Не се дължи на турбината...

    Къде го е написал производителя? Може и да е така, не съм проверявал, но силно се съмнявам.

    Аз ще ти кажа, защото имам достатъчно монтирани климатици с 1м тръба и достатъчен брой доволни клиенти без проблеми.

  12. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #10

    Отговор: Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Аз ще ти кажа, защото имам достатъчно монтирани климатици с 1м тръба и достатъчен брой доволни клиенти без проблеми.
    Радвам се за това, но за мен риска си съществува. Дали ще се прояви е друг въпрос. Производителя уж е взел предпазни мерки това да не се случи.

    В случая на steffan според производителя, този модел климатик би трябвало да бъде монтиран над телевизора или над дивана заради еконави/аутокомфорт функцията. Там ще е най-естетично, сензора му ще може да следи къде има присъствие и там ще насочва струята. Нали така е проектиран и това са основните му екстри.

    Но аз лично не бих издържал такъв ветрилник да ми духа денонощно срещу мене. Особено през зимата да духа с 35 градуса си е направо студено.
    Най-добре е steffan ако има възможност да отиде да види този модел как работи преди да го монтира за да не съжалява после. Ако не го бърка вятъра, да го монтира над леглото или над прозореца. А ако му пречи може да го премести малко по-настрани.
    Този пост е редактиран от Jack Krauser; 19-11-14 в 00:53.

  13. Junior Member Аватара на steffan
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    110
    #11

    Отговор: Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

    Наистина ще е най-добре да е над дивана.Така тръбния прът ще стане 3-4м .Тази екстра за насочването на въздушния поток дали може да се изключва? Ако не може най-вероятно ще му залепя една дъвка на сензора...

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #12

    Отговор: Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

    Екстрата може да се изключва.

    джак, за мен последното естетично нещо са 3 метра черва на стената, пък били те и в канал...
    spas.slavchev одобрява това.

  16. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #13

    Отговор: Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

    Е да, обаче виж, че го дават да се монтира в средата на стаята, за да може да насочва струята си към различни обекти:
    econavi.png

    Аз досега тези функции еконави/аутокомфорт не съм ги ползвал. Може би на лято ще ги включа.

  17. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #14

    Отговор: Помощ в избора на положение на климатик и за монтажа

    Най-накрая разбрах откъде черпиш информация - от рекламните pretty pictures...

    В средата е гут, ама да е вкопан тръбния пъл или да се монтира със заден изход.
    Mega, Jack Krauser и spas.slavchev харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Помощ при избора на климатик
    От rockman във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 4
    Последно: 05-02-14, 20:58
  2. Помощ с избора на климатик
    От fir3st0rm във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 2
    Последно: 05-11-13, 20:52
  3. Отново въпрос свързан с монтажа и избора на климатик
    От maxuel82 във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 183
    Последно: 26-07-12, 22:52
  4. Помощ в избора на климатик за Панелка- 18м2 (43м3)
    От slavi_1 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 22
    Последно: 29-10-11, 10:50
  5. Отговори: 6
    Последно: 01-12-06, 09:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе