Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20
Like Tree3Одобрявам

Минимална дължина на тръбен път

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jan 2022
    Мнения
    9
    #1

    Question Минимална дължина на тръбен път

    Здравейте,

    Сдобих се с Fuji electric RSG12KGTA/ROG12KGCA, уж хубава машинка на R32.

    Наскоро забелязах клокочене до външното тяло в режим отопление и температура около 0°С навън и влажност 100% (яка мъгла).

    Като се поразрових на какво би могло да се дължи и доколко е вредно и опасно изкачах само едни отговори, че е заради дължината на тръбният път.
    Монтажа е тип сандвич, а аз не съм присъствал на него и по думи на хората били на него е бил по-малко от два часа.

    Измервайки пътя на тръбите от присъединителната им точна на външното тяло, до стената са не-повече от 40см, стената е 25см и после направо във вътрешното тяло влизат тръбите.
    На монтажната разписка е посочено 110см изразходван тръбен път, но аз не виждам къде може да е отишъл и дали това е вярно не знам.
    Не знам дали той включва и пътя който е на тръбите на вътрешното тяло баш от завода сложени, но не намирам логика да е така.
    Да предположим че наистина някак си има 110см, но това според всички форуми, а и някой производители на аналогични модели, е много къс път, предполагащ шумове и допълнително натоварване на мотора поради ред физични причини.

    На менюъла за инсталация на производителя не е посочен минимален път, а само ако се превиши препоръчителния, как да се допълва и с колко фреон.
    Има таблица и за денивелацията, но там тръбният път като обща дължина стартира от 5м, но не знам защо на нашият пазар е наложено понятието ''стандартен път до 3м'', а по кой стандарт е не знам.
    Нито знам защо след като ми се полагат до 3м, не са навити зад тялото отвън на охлюв, не мисля че това ще влоши работат му...

    Рекох да пиша на производителя да го питам аджеба колко е разумно да е тръбния път минимум, защото такъв със сигурност има (поне би трябвало да присъства при оценката на риска от монтаж/дизайн) - отговор още чакам.

    Писах и на дилъра на марката тук да го попитам и той учтиво ме прапрати към фирмата извършила монтажа и след няколко разговора с тях, скоро ще дойдат на оглед на място, но упорито повтарят, че щом производителя не е посочил минимален път, дори и с 10см да ми го монтират, всичко щяло да бъде ОК и да няма паразитни допълнителни натоварвания и последиците от тях и по машината и сметките за ток.
    В първия разговор споменаха и за нещо което можело да се сложи допълнително да успокоявало фреона.
    Не знам доколко това ми гарантира правилен момент и място по топлообменника и тръбите за начало на процеса на изпарение.
    В някои мнения дори се споменава за хидравличен удар, но не знам колко е приложимо в случая.
    Интересното е че шумовете присъстват само в определени условия а не винаги (не говоря за дефрост или пускане от покой, а при хармонична постоянна работа).

    Отделно от това, малко под 2 часа, не е ли кратичко време за монтаж в случай че е и вакуумирана системата?
    Питайки какво ми гарантира че системата е вакуумирана, понеже никъде не намерих да е вписано че е извършено, ми беше отговорено че било задължително (не че нещо ще ги задължи физически де, ако имат още 3-4 адреса днес) и ако не съм вярвал, можело да се източи системата и маслото и да бъде пратено за анализ в лаборатория (предполагам за процентно наличие на влага и др неща различни от маслото и хладилния агент).

    Аз не отправям рекламации, нито цитирам фирма монтажник, искам просто да знам правилно ли е изпълнен монтажа спрямо посоченото от производителя, или съм попаднал на типа хора ''ние сме от над 20 години в бизнеса и знаем всичко'' ( то добре че някой претендира да знае, но силно се надявам,че ползва знанията си само в полза на клиентите си дарявайки ги с качествени услуги и не прави ущърбни за тях компромиси).

    Та, какво бихте споделили вие като опит и познания и препоръки - какви са най-честите тънки моменти при монтажа и в какъв процент от монтажите се съмнявате че вакуумирането е извършено, както и да дадете мнение по конкретния случай.
    Ще съм благодарен да чуя подкрепени с факти мнения в която и да е посока.

    Благодаря предварително
    Този пост е редактиран от Jonny1; 05-01-22 в 23:28.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #2

    Отговор: Минимална дължина на тръбен път

    безумно малко тръби са ти отпуснали дори са са 110 см .. ще клокочи не само външното ,ами и вътрешното особено при спиране и тръгване на компресора .. 3м е стандартно и тая дължина неслучайно е избрана ,а за Фуджицу особено е задължителна

  4. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #3

    Отговор: Минимална дължина на тръбен път


  5. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,763
    #4

    Отговор: Минимална дължина на тръбен път

    "does not honor warranty claims for problems caused by air conditioners not having been installed properly per the installation manual provideа"
    Като се има предвид, че всеки втори монтаж на марката е правен от куцо, кьораво и сакато...

  6. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    1,172
    #5

    Отговор: Минимална дължина на тръбен път

    Имам същия климатик , с тръбен път около 1м. - от стаята директно на балкона където е външното. Трета година си работи без драми.
    На същото място беше и един Панасоник над 12г. - също работеше без проблеми
    Този пост е редактиран от bisval; 06-01-22 в 17:53.

  7. Novice
    Тук е от
    Jan 2022
    Мнения
    9
    #6

    Отговор: Минимална дължина на тръбен път

    Цитат Първоначално публикувано от Aleksandars Виж публикацията
    "does not honor warranty claims for problems caused by air conditioners not having been installed properly per the installation manual provideа"
    Като се има предвид, че всеки втори монтаж на марката е правен от куцо, кьораво и сакато...

    Какво бихте ме посъветвали да направя за да ми удължат тръбния път на поне 2,50м?
    И какво да отговоря като все ми се повтаря, че производителя не бил упоменал минимален път в менюъла си?
    Намерих наръчника и наистина не видях никъде да е цитиран минимален, максималният без дозареждане е 15м, с дозареждане е 20м и като на метър дават по +20гр фреон допълнително.
    Отделно има и правила за допустимите височинни разлики между телата и препоръчително схеми на свързването им в случая.
    Възможно ли е ако все пак склонят да ми удължат пътя и източат системата, която ако не е била вакуумирана първия път и е и с въздух вътре, след удължението, дори и да я вакуумират, ако върнат източената вече смес на фреон+въздух+масло, това пак да е неправилно и трябва ли да настоявам за ново масло+фреон?

    Бих се радвал да получа полезни отговори на въпросите ми, благодаря предварително!

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Jan 2022
    Мнения
    9
    #7

    Отговор: Минимална дължина на тръбен път

    Здравейте,

    То малко стана така че сам си отговарям, ама днес представител на производителя от европейския клон на Fujitsu General (Euro) GmbH от техническата им поддръжка се свърза с мен и внесе яснота. Запитването ми е официално регистрирано в техната система и ще следят случая.

    Та цитирайки installation manual-a баш на тоя им модел, той рече, че би трябвало монтажа да бъде с ПОНЕ 3м тръбен път
    Прати ми учтиво и целият им монтажен наръчник за тази серия модели в официална му форма, където е описано детайлно всичко нужно за правилна и качествена инсталация, ако някой иска, мога да го споделя.

    Извини ми се за неудобството, което ме е сполетяло и поиска повече детайли като:

    Дата на монтажа, кога съм забелязал проблема, в какъв режим, зададена температура и скорост на вентилатора, серийни номера и ако е възможно да снимам видео, където се чува шумът, а виждайки условията навън, мисля, че няма да е толкова трудно да го създам.
    Не бях писал изречение с толкова много запетайки последната година.



    Предполагам това + директния отговор на запитването ми, би било напълно достатъчно да убедя разумно монтажната фирма да си поправи инсталацията.
    В зависимост от реакцията им, пък може и да ги рекламирам за дейноста им, нали казват че лоша реклама нямало
    Интересно обаче кой, как и доколко контролира дейноста на монтажните фирми, това е въпрос по който не съм мислил, засега.

    Ще видим как ще продължи развитието и при интерес, мога да доразкажа.

    Благодаря!
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Jonny1; 11-01-22 в 11:59.

  10. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #8

    Отговор: Минимална дължина на тръбен път

    този абзац го имаше в мануала още на 12ката ми ЛСС ( 15 годишен модел ) но той реално не ограничава монтажа да е под 3м ,просто ще чуваш шумове ( вероятно ще ги чуваш и с над 3м тръби но ще е по малко ) .. шумовете отделно са описани на друго място кой е нормален и това шуртене минава за нормален шум

  11. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #9

    Отговор: Минимална дължина на тръбен път

    Цитат Първоначално публикувано от Jonny1 Виж публикацията
    Прати ми учтиво и целият им монтажен наръчник за тази серия модели в официална му форма, където е описано детайлно всичко нужно за правилна и качествена инсталация, ако някой иска, мога да го споделя.
    Качи някъде целия документ да го прегледам. Сподели как се е развил казуса.

  12. Novice
    Тук е от
    Jan 2022
    Мнения
    9
    #10

    Отговор: Минимална дължина на тръбен път

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Качи някъде целия документ да го прегледам. Сподели как се е развил казуса.
    Здрасти,

    Тук качих наръчника в английския му вариант, линка ще е валиден до 18.01
    https://we.tl/t-51X1AG7ndi
    bobivg одобрява това.

  13. Novice
    Тук е от
    Jan 2022
    Мнения
    9
    #11

    Отговор: Минимална дължина на тръбен път

    Здравейте,

    Малко новини около темата:

    От монтажната фирма се разбрахме за ден за посещение и дойде и собственика и.
    След оглед и изясняване, беше постигнато съгласие, че в самите предоставени указания за монтиране не е вписано лимитиране на минималната дължина, а само на максималната за този модел.
    Посочената в сайта на производителя минимална дължина (обаче липсваща в наръчника им), не е част от техническата документация придружаваща системата и на документи нищо не задължава монтажа да е с мин. 3м, а само указва че с по-къса дължина е възможно да възникнат шумове в тръбите на външното тяло, пренасяни към вътрешното.
    Така технически според предоставената документация съм съгласен че отговаря, макар и не винаги еднозначно на извършения монтаж.
    Съставихме и протокол за проведения оглед с констатация че дължината индиректно визуално отговаря на указанията на производителя.

    Относно комуникацията с производителя, техния представител ми отговори, че не било категорично изразено, но минималната дължината трябвало да е над 3м, иначе шумовете можело да се появят.
    Също така за определени (предполагам по мощни модели) имало оповестена минимална дължина от 3 или 5м, не само заради евентуални шумове, но и заради вибрации и риск за повреда на компресора.

    Представителя на производителя ще обесни на техният инженерен департамент, че оповестеното в сайта им изискване не фигурира като задължително в монтажните им указания за този модел (предполагам и на сходни по капацитет) и че има възможност да бъде интерпретирано по повече от един начин. Създало се е разминаване.
    Беше ми потвърдено че няма други за крайния потребител (предполагам и за монтажните фирми) документи освен техническите спецификации, монтажния наръчник и наръчника за експлоатация и поддръжка.

    Към момента не виждам да имам право за претенции по тази тема с монтажната фирма (разбира се за новото бъдещо жилище, ще знам на какво да наблегна), а от производителя чакам обратна връзка по отношенение на резултата от техният инженерен департамент, знам ли, може пък да си го включат вече в монтажните указания като правило.

    Все пак мен не ми бяха толкова големи притесненията отностно понякога създаващият се шум, осезаем около външното тяло, отколкото да не би този шум да товари компресора излишно, да черпи повече ток и да му скъси живота.
    Сега мисля че мога да ги отхвърля като опасения, въпреки че точна така зададеният ми въпрос не беше конкретно отговорен от производителя.

    С нетърпение очаквам отговор от инженерите им (и мнения от вас), в надявам се близките седмици.


    Благодаря!
    Kasap и bobivg харесват това.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #12

    Отговор: Минимална дължина на тръбен път

    Нямаше ли в кашона на климатика книжка за монтаж на външното тяло? Цялата документация не е ли останала при теб? Защото на сървъра на булклима го има и там си го пише това за 3-те метра. Какво искат да кажат, че климатиците са дошли без инструкции за монтаж. Инструкциите са два отделни документа. За монтаж на външното тяло както и за монтаж на вътрешното тяло.

  16. Novice
    Тук е от
    Jan 2022
    Мнения
    9
    #13

    Отговор: Минимална дължина на тръбен път

    Документацията беше там неотворена и налична покрай останалите документи, нямам представа дали е четена или от опит хората си знаят просто.
    При мен са си нещата от документацията.
    На Булклима не знам какво има, ако може прикачи го да видим.
    В случая инструкцията за монтаж е една обща книжка за двете телца.

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    598
    #14

    Отговор: Минимална дължина на тръбен път

    Jonny1, моя опит с дължината на тръбния път придобит по трудния начин е , на всеки модел в сервизното под таблицата със спецификациите има таблица в която има данни за температурите и дължината на тръбния път при които машината покрива тези спецификации , От всички сервизни само на едно или две MHI-та са с 3м. , другите масово са с 5 м. или 7,5 м. . Всички машини при мен са монтирани с тръбен път не по-къс от посочения в тия таблици , и съм много доволен . На КГТА е 5 м..

  18. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #15

    Отговор: Минимална дължина на тръбен път

    Цитат Първоначално публикувано от Jonny1 Виж публикацията
    В случая инструкцията за монтаж е една обща книжка за двете телца.
    Това са двата документа, в този за външното са 3-те метра за които по горе си дал снимка. В хартиените дошли с климатика има ли ги тези изисквания?
    Вътрешно
    Външно

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Монтаж на климатик - дължина на тръбен път
    От cToeB във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 102
    Последно: 07-08-23, 07:35
  2. Тръбен път дължина и консумация
    От kiki9999 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 3
    Последно: 06-01-18, 12:25
  3. FTXZ50, 20 ZMXS, RAS B10N3KV2-E1 - Дължина на тръбен път?
    От kokovox във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 1
    Последно: 02-09-15, 07:26
  4. Дължина на тръбен път на LG CS 09 AF
    От hristo.petrov във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 1
    Последно: 20-11-11, 13:23
  5. Проблем ли е дължина на тръбен път от 50 сантиметра?
    От ogorogo във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 2
    Последно: 12-08-07, 12:51

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе