Резултати от 1 до 6 от общо 6

R32 и R22 - въпрос за медните тръби

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jan 2022
    Мнения
    5
    #1

    R32 и R22 - въпрос за медните тръби

    Здравейте, в апартамента имахме стар климатик Мидеа 9000 BTU, работещ с фреон R22 (климатикът е на 17 години), който решихме да изместим в съседно помощение и на мястото му да сложим нов Samsung Windfree Elite. За да не разбиват наново, момчетата решиха да ползват старите тръби на Мидеата за новия. Съответно същата Мидеа, при преместването в новото помещение и сложиха нови тръби, които те си носеха за монтаж на нови климатици.
    5 дни по-късно забелязах инструкциите за монтаж към новия климатик и там изрично се казва да НЕ се използват стари тръби, използвани за климатик на фреон 22, защото това ще повиши налягането в системата и може да доведе до дефекти.
    По тоя повод имам няколко въпроса:
    1. Различни ли са тръбите за фреон 22 и фреон 32?
    2. Нужно ли е, ако са различни, да се слагат специалните за 22 и специалните за 32, както са го писали в книжката?
    3. Нужно ли е,според вас, да ги накарам да ми сменят тръбния път, за да няма дефекти?
    4. Възможно ли е различните тръби да дадат ефект и върху ефикасността на работата на климатиците - и на стария и на новия?
    5. В разни англоезични форуми пишат и за разлика в някакви масла, които за двата фреона са различни. Ако реша да сменя тръбите, трябва ли да сменя и всичкия фреон в новия климатик, тъй като фреона е текъл през стари тръби, които не са почистени от старото масло и съответно то вероятно е попаднало в новата система?

    Благодаря!
    Този пост е редактиран от IvanDimitrov; 17-10-22 в 21:10.

  2.  
     
  3. Member Аватара на frick
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    501
    #2

    Отговор: R32 и R22 - въпрос за медните тръби

    Какво не е трябвало да става вече е станало, тоест старото масло по тръбите вече се е смесило с новото и фреона. Ако дебелината на тръбите е поне 0.8мм няма проблем.

  4. Novice
    Тук е от
    Jan 2022
    Мнения
    5
    #3

    Отговор: R32 и R22 - въпрос за медните тръби

    И аз така четох.
    Вариант ли е да се източи всичкият фреон, който е със смесено масло, да се сменят тръбите и да се пусне нов фреон?
    Как да разбера колко фреон трябва да се сложи, за да ги проследя?
    Как се прочиства системата преди да се пусне новия фреон? Какво трябва да очаквам от тях да направят?
    Достатъчно ли е тръбите и фреона да се сменят или е възможно да настъпят проблеми и в самата система, защото е текъл фреон с неправилно масло?
    Стария климатик, на който сложиха от новите тръби за фреон 32 трябва ли да му сменям и на него тръбите със специални за фреон 22?

    Благодаря!

  5. Member Аватара на frick
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    501
    #4

    Отговор: R32 и R22 - въпрос за медните тръби

    Стария климатик него мисли. За новия според мен вече е късно да се предприема нещо, защото маслото в компресора вече не е толкова чисто. Тръбите вече са промити от фреона и новото масло.

  6. Novice
    Тук е от
    Jan 2022
    Мнения
    5
    #5

    Отговор: R32 и R22 - въпрос за медните тръби

    Аз купих климатик от тези хора за 2500лв и те ми го монтираха и той е в гаранция. Това че маслата са се смесили до какво може да доведе - ще се развали по-бързо, ще се запали ли, ще му се намали ефикасността ли ? Климатикът е взет за детска стая и ако има и минимален риск за нещо по-сериозно ще ги накарам да ми сложат нов, но първо вие да ми кажете какви могат да са последствията от това смесване на маслата и нечистотата на маслото в компресора?

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #6

    Отговор: R32 и R22 - въпрос за медните тръби

    Първото със сигурност, последното - с голяма вероятност.
    Пожар - едва ли.

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Вкопаване на тръби
    От raycho във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 5
    Последно: 05-07-22, 20:18
  2. Въпрос за изолиране на тръби
    От mitakata във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 3
    Последно: 26-09-12, 00:05
  3. Използване на стари тръби
    От emka22 във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 1
    Последно: 06-04-12, 18:01
  4. Много чупки на медните тръби - проблем ли е?
    От иванвас във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 12
    Последно: 05-11-10, 00:04
  5. Osaka CH-20-SR - тръби без бандаж
    От todor_l във форум Климатици Osaka
    Отговори: 4
    Последно: 19-11-07, 16:09

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе