Резултати от 1 до 12 от общо 12
Like Tree2Одобрявам
  • 1 Post By MitkoS
  • 1 Post By ccankov73

Съпротивление на възвратен клапан ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #1

    Съпротивление на възвратен клапан ?

    Под съпротивление (в тая тема/въпрос) имам предвид онова съпротивление, което пречи на флуида да преминава през хидравличната верига (не знам точния термин и под "верига" имам предвид аналогия с електротехниката).
    Доколкото съм чувал правилно, това съпротивление се нарича хидравлично съпротивление.

    Въпроса ми е - възвратния клапан има ли съпротивление, което значително да надвишава съпротивлението на един кран или парче тръба със същата дължина ? Начина му на изработка и действие предполага ли таво доста по-високо съпротивление ?
    И втори въпрос - с времето повишава ли се съпротивлението на възвратния клапан ? От някакво износване например ?

    Става въпрос за вода, която тече в една посока през битови "водопроводни вериги" 1 1/4
    , а не за някакви специални хидравлични вериги като например за охлаждане на ядрен реактор.

    ... Надявам се да не съм объркал наименованието "възвратен клапан" - става въпрос за онзи водопроводен чарк, който пуска водата в едната посока и не я пуска в другата. ... като се замисля, това последното си е дефиниция за клапан, що трябва да се нарича въвратен (?!)
    Този пост е редактиран от MitkoS; 23-06-21 в 16:33.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #2

    Отговор: Съпротивление на възвратен клапан ?

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Въпроса ми е - възвратния клапан има ли съпротивление, което значително да надвишава съпротивлението на един кран или парче тръба със същата дължина ? Начина му на изработка и действие предполага ли таво доста по-високо съпротивление ?
    И втори въпрос - с времето повишава ли се съпротивлението на възвратния клапан ? От някакво износване например ?
    Има разбира се, и не е малко. Все пак има и пружина, която трябва да бъде преодоляна. Някои модели са с по слаба пружина, други с по силна.
    На теория не би трябвало да се повишава с времето, на практика всичко може да случи след години експлоатация на детайл с движещи се части.

  4. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #3

    Отговор: Съпротивление на възвратен клапан ?

    Благодаря.

    Става впрос за водоизчнок от подпочвени води, който водоизточник нещо се прецака вчера.
    Подозирам основно един холендър веднага след възвратен клапан (вероятно холендера пропуска въздух и помпата след него не може да засмуче водата).
    Холендъра ще го сменя, но гледам някакви сферични кранове с вграден холендър, та се колебая дали да не махна и възвратния клапан.
    Водоизточника е правен преди 12-15 години, като последните 8 не е ползван.
    Пуснах го преди месец отново и до вчера рботеше без проблем

  5. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #4

    Отговор: Съпротивление на възвратен клапан ?

    При мен на възвратния на къщата 1” се бе счупила оста и капата вътре (платното) беше запецнало на една страна.
    Хем няма дебит, хем не работи като възвратен - не затваря.Все си мислех, че ВиКто се еб*ват нещо, докато един ден не дойдоха за някакъв ремонт и това се видя.
    За подпочвени (кладенец) имам 2 хидрофора в кладенци с различна чистота.
    При по-чистия не се е налагало да чистим клапана на смукателната тръба вече 5г., докато на мръсния даже днес се чисти, долу-горе месец изкарва.
    След това се затлачва с мръсотия(въпреки филтъра).

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #5

    Отговор: Съпротивление на възвратен клапан ?

    При нас няма дълбоки кладенци и потопяеми помпи.
    Почвата е дълбок нанос (една от долините на Струма) и подпочвените води се срещат от 6 до 9-10-12 м дълбочина - забиваш тръба, слагаш електрическа помпа (електрическа ако е в двора) или закачаш временно бензинова помпа ако си на полето на нивата ... и поливаш яко.

    При моя водоизточник тръбата е около 7,5 м като долните 6 метра е поцинкована. Възстанових водоизточника преди месец (след близо 8 години пауза без да е работил) и показа дебит 0,5л/с - 12 литрова кофа я напълни за няма и 20 секунди. При първото пускане след тия 8 години дълго време излизаше кална ръждива вода, но да кажем след 1 куб.м. се избистри значително.
    После се прецаках да купя един тънък (но евтин) маркуч и дебита вероятно падна.
    Самата помпа се самообезвъвдушава в турбината - в началото слагам в турбината на ръка около 3-4л вода (през нарочен отвор на изхода) и после най-много да се наложи да отворя една пробка за да излезе малкото въздух който не е излязъл сам. Има няма 3-5 минути докато "запали", а ако е второ пускане за деня - има няма половин минута.
    Напоследък обаче почна да пали по-трудно - минаваше повече време докато се обезвъздуши и водата тръгне. Подозирам, че възвратния клапан е изпускал в обратна посока и 7 метровата тръба се е изпразвала в паузите - вместо вода в нея е имало въздух и затова по-бавно палеше. Вчера обаче съвсем не запали, като добре се виждаше нещо като врене и кипене там където наливам първоначалната вода в турбината, т.е. (според мен) отнякъде се заскмува въздух от лоши връзки.
    Най-лошия сценарий е да е изпуснала заварката при наставката на тръбата на 6-тия метър - вероятно няма и да я поправям, а ще забия нова тръба някъде наоколо.
    Но все пак първо ще пробвам със смяната на възвратния клапан и холендера с един нов сферичен кран с вграден холендър - така и така има някакво минимално обслужване при стартиране, така че няма да ми е проблем допълнително да врътна един кран. За сметка на това чрез смяната на клапана с кран си осигурявам практически нулево съпротивление в тоя участък (съответно по-голям дебит и по-малък разход на ток) и си осигурявам още и липса на обратни утечки и изпразване на тръбата, т.е. бързо стартиране
    ... това последното за бързото стартиране е преди всичко предположение - възможно е например да има доста разтворени газове в тия подпочвени води и тръбата да се изпразва не защото има утечка във възвратния клапан, а защото в паузите налягането в тръбата пада значително (заради гравитацията водата се стреми да падне надолу по тръбата), съответно тия газове излизат като мехурчета в тръбата и изместват водата.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 23-06-21 в 23:15.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #6

    Отговор: Съпротивление на възвратен клапан ?

    Според вида на клапана. Имаше само с гума и малка тежест, оширен клапан. Пада на дебита и налягането е минимален. Имаше едни със жълъд му викат, там ми се струва, че е повече, теглото е повече.
    Има и с пружина - там пада на налягане е повечко, съответно дебита намалява.
    Имаш ли намаляване на сечението на отвора, ще падне няма как.
    Като напълниш вода да обезвъздушиш, тая вода не трябва да пада надолу, иначе имаш теч.
    Салник на помпа, холендър, или клапана не държи или тръбата е спукана.
    Има вероятност да има някое камъче да е застанало на клапана и да му пречи да затвори.
    Когато върви и вади вода и вземе, че спре тогава може да се търси проблем в засмукване на въздух. Примерно спукана тръба, холендър.
    Трудно тръгване или невъзможно значи огромен теч. Би го видял ако е салник на помпа или холендър
    Най-вероятно клапана не затваря или тръбата тече.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #7

    Отговор: Съпротивление на възвратен клапан ?

    Не е баш така, щото баща ми поне две години ползваше тоя водоизточник без възвратния клапан. Самата помпа го допуска, стига да се напълни турбината с вода на ръка и малко повечко връткане на ток и тръбата и тя се обезвъздушава (от смученето от помпата). Все пак са само 7,5м воден стълб, това е по-малко от една атмосфера. Разбира се, като го няма клапана постоянно се долива докато тръгне, щото иначе водата от турбината бяга надолу по тръбата докато всичко се дообезвъздуши напълно.
    Аз самия учствах активно при изграждането и много добре си спомням как пуснахме/изкарахме вода, но псувах, че няма клапан или кран и всеки път пускането беше мъка, както и самото първоначално калибриране на дълбочината докъде точно да е забита тръбата.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 24-06-21 в 00:30.

  10. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #8

    Отговор: Съпротивление на възвратен клапан ?

    7.5 метра дълбочина на засмукване хич не е малко.Даже е на границата (8м) за повечето непотопяеми помпи.
    След около десетина метра водния стълб “се разпада” - това по спомен каквото са ми обяснявали инженери проектиращи напоителни системи.
    Ако трябва да се водовзема от над 10м. дълбочина - каскада от 2 помпи - една долу, на нивото или потопяема, и една горе.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #9

    Отговор: Съпротивление на възвратен клапан ?

    7,5м е тръбата доколкото рабрах.
    А водното огледало на колко е?
    При мен водата е на около 11м. от земята, но помпата е в шахта към 5м. дълбока.
    Така между помпата и водното огледало е към 6м.

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #10

    Отговор: Съпротивление на възвратен клапан ?

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    7.5 метра дълбочина на засмукване хич не е малко.Даже е на границата (8м) за повечето непотопяеми помпи.
    След около десетина метра водния стълб “се разпада” - това по спомен каквото са ми обяснявали инженери проектиращи напоителни системи.
    Ако трябва да се водовзема от над 10м. дълбочина - каскада от 2 помпи - една долу, на нивото или потопяема, и една горе.
    Това се учи по физика в шести-седми (?) клас при материала за скачените съдове - воден стълб от 20 стъпки (10 м), упражнява в основата налягане колкото стълб от живак 760 мм, колкото е стандартното атмосверно налягане, т.е., колкото е стълб въздух от земната повърхност до космоса където въздуха вече го няма.
    Ако имаш тръба висока 100 м потопена долу в басейн, а отгоре направиш абсолютен вакуум, то водата ще се качи по тръбата до 10 тия метър, а от 10-тия до 100-тния си остава вакуум.
    ... обаче май съм бегал от час по физика, щото не се сещам къде трябва да се намеша силата на гравитацията и всъщност въобще има ли някакво значение атмосферното налягане.

    --------------------------------

    А иначе, днес отидох са купя кран с холендър на едно място където по принцип уж има всичко. Да ама нямаше такъв кран наличен, има го само на картинки в Интернет.
    Така че вместо кран, купих един поцинкован холендър и голям тръбен ключ, който да хваща голямата гайка на холендъра.
    Реших преди да сменям холендъра, пробно да позатегна всички връзки (вече имах подходящ ключ).
    Затегнах ги и ИЗНЕНАДА !
    Системата тръгна и то много бързо. И понеже имаше крещяша нужда от поливане, изоставих смяната на холендъра и се заех с поливането. (То си беше вече и късничко вечерта).
    Това което се забелязва, че освен водата от маркуча излизат и мехури. Извадих близо два кубика вода и през цялото време имаше мехури. Дано да не е от тръбата, но докато са жеги и водоизточника работи, няма да пипам нищо ... така де, мехурчетата не пречат на поливането

    А иначе - завиждайте: домати, лук и чушки. Познайте за какво са ми !
    Признавам си - с магданоза е пълен провал (сега съм купил второ пакетче семена за листен магданоз и този път съм накиснал семената във вода за няколко дни ... както трябвало да се прави)
    Допреди два месеца с две ръце бях за закон забраняващ мотиките, а преди месец за пръв пък в живота си размахвах такава и то много успешно.
    (... снимките лъжат, общата квадратура е около 55кв.м. ... не съм чак толкова луд цяло лято да размахвам мотика ... само малко, колкото да има за салатки през Август и Септември, а вероятно и Юли така като гледам)



    ПП.
    Това е водоизточника. Така го заварих затрупан от дъски от баща ми (умря през Март). Предстои сериозен редизайн на площадката
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от MitkoS; 25-06-21 в 01:07.
    ccankov73 одобрява това.

  13. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #11

    Отговор: Съпротивление на възвратен клапан ?

    Ай чиситУ.По-нататък това ти пожелавам :
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    MitkoS одобрява това.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #12

    Отговор: Съпротивление на възвратен клапан ?

    Това със скачените съдове мира не ми даде днес и цял ден го мислих. Снощи хем бях изморен, хем бях "на друга вълна" и въобще не ми се занимаваше как е и бъркам ли.

    Изцяло става въпрос за закона за скачените съдове. Единия съд обаче е атмосферата. Ха ! Как така ! Хем атмосферата няма стени, хем е съд.
    Затова, ще се опитам да го направя по-нагледно с няколко примера. Но преди това да кажа, че в долните примери ще приемем, че от земната повърхност на височина 100км е абсолютен вакуум
    Пример 1
    Да си представим следното:
    а)
    - Имаме гигантска стъклена епруветка с идеални якостни характеристики. Епруветката е с диаметър 2м и височина 100 км. и стои изправена неподвижно, като горния край достига абсолютния вакуум в космоса
    - На дъното на епруветката на височина 10см има фина решетка, така че ако пуснем нещо, то няма да стигне дъното защото решетката ще го спре
    - Също така, на височина 30 м има отвор в епруветката, но контролиран с кран
    б)
    - вътре в епруветкага има стъклена тръба с диаметър 10 см и височина 100км.
    - тръбата в долния край лежи върху решетката
    - тръбата е запушена от двата и края с кранове.
    - крановете са завъртяни, а от тръбата е изтеглен въздуха и в нея има вакуум (т.е. няма нищо ... странно е да кажеш "има" вакуум, като всъщност няма нищо)
    в)
    - отваряме крана на епруветката - оня на 30-тия метър и изчакваме малко за да се изравни налягането вътре и отвън на епруветката по цялата и височина
    - през същия отворен кран, сипваме в епруветката към 500-600 литра вода, така че нивото на водата да дойде 15-тина см над решетката
    - отваряме двата крана на тръбата - тоя долу и тоя горе, без значение в какъв ред, но ако някой много държи, то отваряме първо горния
    г)
    - какво се случва и защо
    - виждаме как водата почва да се качва в тръбата и на 10-тия метър спира
    - защо - защото въздуха в епруветката упражнява налягане върху водната повърхност в епруветката със стойност на това налягане точно една атмосфера. Съответно този въздух избутва водата нагоре по тръбата до 10-тия метър.
    - защо до 10-тия метър - защото там е равновесната точка на двата скачени съда. Воден стълб с височина 10 м упражнява налягане на дъното със стойност на налягането 1 атмосфера (това си го знаем отдругаде). Съответно водата е избутана до 10-тия метър, но на тази височина вече почва "да тежи" и да прави същото налягане в дъното. Затова остава там, щото няма как да бъде избутана по-нагоре щото ако си представим за кратко че отива по-нагоре, то тя ще направи по-голямо налягане от една атмосфера на дъното и ще избута въздуха и съответно ще спадне нивото на водния стълб, докато се изравнят наляганията които упражняват върду дъното - това на въздуха в епруветката и това на водния стълб в тръбата.

    В тоя пример 1, говорим за скачени съдове, но може би е малко трудно да се схване, че тези два съда (епревутка и тръба) са пълни с различни неща.

    Затова следния Пример 0
    - две тънки тръби (диаметъл 5мм) с дължина 12 м са трайно запушени от единия край, а в другия имат по един кран
    - тръбите са хоризонтално.
    - пълним едната с вода и затваряме крана и
    - пълним другата с живак и затваряме крана и
    - имаме басейн пълен с вода на дъното 5 см
    - изправяме и двете тръби и ги слагаме в басейна вертикално, така че крановете да са отдолу
    - развъртаме крановете
    - виждаме следното - от тръбата с водата в басейна изпада вода, толкова, че в тръбата да остане воден стълб 10м., а от 10-тия до 12-тия метър има вакуум Същото и с живака - и от неговата тръба се изсипва живак, но пак не целия като в тръбата остава живачен стълб 760 мм, а от 761-вия милиметър до 12-тия метър е вакуум

    В тоя Пример 0, всъщност скачените съдове са три на брой - двете тръби и атмосферата над басейна, която се явява третия съд и упражнява налягане върху повърхността на течността в басейна със стойност на налягането точно 1 атмосфера. Тръбите също стигат до своето равносено положение, така че течностите в тях да упражняват налягане на дъното точно 1 атмосфера - т.е. трите съда са в равновесие относно налягането което упражняват на общото дъно - съдържанието и на трите съда упражнява налягане на общото дъно точно 1 атмосфера.
    Всъщност това е закона за скачените съдове - не е популярното схващане за изравняване на нивата, а е изравняване на налягането което упражнява съдържанието на съдовете към общото дъно. Ако съдовете са пълни с едно и също нещо, то имаме и изравняване на нивата. Но и в двата примера по-горе, съдовете са пълни с различни неща и затова имаме само изравняване на налягането без изравняване на нивата.

    ПП.
    В примерите, дори не е нужно да приемаме, че атмосферното налягане е константна величина. Ако заради метеорологичните условия това нялягане падне или се качи, то същото става и със нивата на течностите в тръбите - качват се или падат релеватно на промените във външното атмосферно налягане.

    ПП2
    Къде е мястото на гравитацията ?
    Благодарение на гравитацията съдържанието на съдовете прави налягане в дъното.

    ПП3.
    Ще работи ли непотопяема вакуумна помпа, на планета с размерите и гравитацията на Земята, но без атмосфера на тази планета ?
    Не няма да работи, дори и да поставим тръбата хоризонтално. Ако няма атмосфера, няма как помпата да засмуче каквото и да е. Засмукването на Земята се дължи на това, че има атмосфера, която прави налягане и може да избута нещото което се опитваме да засмучем.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 26-06-21 в 01:14.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Възвратен клапан
    От KI_YOOU във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 23
    Последно: 05-11-16, 16:08
  2. Отговори: 2
    Последно: 06-09-15, 13:08
  3. Проблем с възвратен клапан на Елдом Инвест
    От kriso.3206 във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 9
    Последно: 21-12-12, 09:02
  4. Проблем с възвратен клапан-спира топлата вода
    От wlwlwl във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 4
    Последно: 07-06-11, 00:14
  5. смяна на възвратен клапан
    От kolev703 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 0
    Последно: 14-04-11, 15:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе