Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 29 от общо 29
Like Tree1Одобрявам

Климатици - митове и реалност

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #16

    Re: Климатици митове и реалност

    Таз,
    Не схващам поста ти и в какво точно се съмняваш. Всъщност аз хич не съм инжинер по топлотехника и имам понятие само от базисни неща, а много слаба м ие идеята точно на кой принцип са строили инсталацията, как изглежда и колко струва.
    Не си измислям и ако наистина много държиш да разбереш, ще изгубя някое време да потърся човека, който работи по тази система(многократно ходи и я представя зад граница, ама много далече зад граница) и ще го питам какво точно са построили и коя точно е болницата и къде се намира.
    Важно ли ти е?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #17

    Re: Климатици митове и реалност

    Цитат Първоначално публикувано от D3BEP
    Таз,
    Не схващам поста ти и в какво точно се съмняваш. Всъщност аз хич не съм инжинер по топлотехника и имам понятие само от базисни неща, а много слаба м ие идеята точно на кой принцип са строили инсталацията, как изглежда и колко струва.
    Не си измислям и ако наистина много държиш да разбереш, ще изгубя някое време да потърся човека, който работи по тази система(многократно ходи и я представя зад граница, ама много далече зад граница) и ще го питам какво точно са построили и коя точно е болницата и къде се намира.
    Важно ли ти е?
    Да! Ще ти бъда много благодарен !

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #18

    Re: Климатици митове и реалност

    Свързах се с човека.
    Ето ти информацията по въпроса.
    Системата е слънчеви колектори.
    Служи за подгряване на вода за битови нужди.
    Не е денонощна, но работи и* с акумулатор.
    Обхваща цялата болница.
    Срок на откупуване на проека: 6,5 години. Забележи това. Даже и да има лъжа и измама в срока, до 10 години - за колкото се изрязах аз - лъжата идва 50%.... 6,48 години в цифри..
    Болницата се намира в Трявна.
    Съкращението й е МБАЛ, но човекът не си спомняше -* или поне не ми каза - точното значение на абревиатурата. Във всеки случай вярвам ,че може да се намери.
    Оттук нататък, понеже съм зает, го помолих той да "поеме случая".
    Обаче той не желае името му да се споменава и отказа да взема отношение по този въпрос.
    За повече информация по този и по сходни въпроси каза да заповядаш в:
    София
    МЕИ - к-с. Дървеница
    Катедра "Хладилна и топлинна техника"
    Където търсиш доцент Калоянов.
    Вярвам тази информация да ти е достатъчна. Друга и да искаш, нямам. Проектът струва доста пари и едва ли ще ни го дадат.* Помня само, че имаше доста добре обезпечена система срещу топлозагуби.
    Чакам си бирите.
    Поздрави!

  5. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #19

    Re: Климатици митове и реалност

    Непременно ги имаш бирите Но става въпрос САМО ЗА БИТОВА ГОРЕЩА ВОДА, НЕ ЗА ОТОПЕНИЕ. Аз имах предвид и парното да е направено на слъневи колектори - това го няма в БГ и няма да го има скоро

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #20

    Re: Климатици митове и реалност

    Аха, Е ок, разбрах те.
    Не зная къде са разликите между система за подгряване на вода и система за парно отопление и може би оттук идва проблемът. Явно вероятно е в капацитета, но бях склонен да ги приравня като относителни разходи з аинсталациите. А туй БГВ доста време му се чудех какво е и чак сега разбрах.
    Сори, грешката е била в мен, системата не е за парно. Възможно е наистина з апарно да се касае за съвсем други, а не з апропорционални разходи.

  7. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #21

    Re: Климатици митове и реалност

    Цитат Първоначално публикувано от D3BEP
    Аха, Е ок, разбрах те.
    Не зная къде са разликите между система за подгряване на вода и система за парно отопление и може би оттук идва проблемът. Явно вероятно е в капацитета, но бях склонен да ги приравня като относителни разходи з аинсталациите. А туй БГВ доста време му се чудех какво е и чак сега разбрах.
    Сори, грешката е била в мен, системата не е за парно. Възможно е наистина з апарно да се касае за съвсем други, а не з апропорционални разходи.
    Общо взето, като експоатационни разходи е нищожно, но като инвестиция е ОГРОООМНО. За "парно" със слъневи колектори идеята е следната: Прави се резервоар, който е 1,5 - 2 пъти по-голям от самата къща. Пълен е с вода или някаква нискозамръзваща течност и камъни (най-общо казано). След това има една поляна наредена със слънчеви колектори. През деня слънцето чрез колекторите нагрява водата, топли в къщата и се акумулира в резервоара, а през нощта къщата се топли от акумулираната в резервоара енергия - именно цената на този резервоар и десетките бройки слънчеви колектори, които са нужни правят първоначалното вложение невъзможно за изплащане.....

    Важното е, че в крайна сметка се разбрахме

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #22

    Re: Климатици митове и реалност

    @TAZ

    Та значи до 0 келвина ( -273 градуса ) все си има някаква енергия, под 0 кевина - не е ясно ( това казва физиката - учил съм го в училище ). А щом не вярваш на каскадните системи - не вярвай. Днес се ползват масово за получаване на ниски температури в хладилни помещения - утре ще се усетят производителите и със сигурност ще ги видим и във версия за отопление.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #23

    Re: Климатици митове и реалност

    Tо ясно. Всъщност принципите не се различават много и идеите също - трябва да се намали топлозагубата и да се използва активното греене на слънцето; въпросът е че аз по подразбиране приех, че инсталацията "парно" е пропорционална по отношение на инвестиционни разходи/намалени бъдещи разходи на инсталацията "само топла вода".

  11. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #24

    Re: Климатици митове и реалност

    Цитат Първоначално публикувано от alexi_dobrev
    @TAZ

    Та значи до 0 келвина ( -273 градуса ) все си има някаква енергия, под 0 кевина - не е ясно ( това казва физиката - учил съм го в училище ). А щом не вярваш на каскадните системи - не вярвай. Днес се ползват масово за получаване на ниски температури в хладилни помещения - утре ще се усетят производителите и със сигурност ще ги видим и във версия за отопление.
    Алекси, проблема не е в "НЯКАКВА" енергия, а в това с колко вложена енергия (за компресори, вентилатори, помпи, електроника) изваждаш/пренасяш полезна енергия. При съотношение под 1:2 няма смисъл да се тормозят движещи се механични части (които ги има бол в гореописаните елементи), а епо-добре да се използва преобразуване на енергия.

    А за масовата употреба на каскадни системи в хладилните помещения аз поне за последните 6-7 години не съм срещал такава, а съм видял доста хладилни, охладителни, отоплителни и т.н. инсталации, вервай ми . И всички исталации и си работят на един и същ принцип, само в различен хладилен режим и с различчни хладилни агенти. Ако имаш предвид многостъпален компресор за постигане на по-високи налягания - това е съвсем друго нещо и не го бъркай с каскадно свързани компресори :coolsmiley:

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    163
    #25

    Re: Климатици митове и реалност

    всъщност какво общо имат тези мнения с темата?

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #26

    Re: Климатици митове и реалност

    Цитат Първоначално публикувано от alexb
    всъщност какво общо имат тези мнения с темата?
    Ами не знам......отървах ми края.....

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #27

    Re: Климатици митове и реалност


    И аз си помислих че няма връзка и щях да ви попитам,но се въздаржах за да не помислите че темата като съм я почнал аз и се правя на ментор или нещо подобно.

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #28

    Re: Климатици митове и реалност

    //Извън темата:

    Цитат Първоначално публикувано от TazmaniaK
    Цитат Първоначално публикувано от alexb
    всъщност какво общо имат тези мнения с темата?
    Ами не знам......отървах ми края.....
    А дали темата от второто мнение нататък да не се премести в http://forum.setcom.bg/index.php/topic,22468.0.html ?

  17. Novice
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    8
    #29

    Re:Климатици - митове и реалност

    Привет съфорумци!

    Чета темата, виждам различни мнения... Я да взема да напиша какво мисля по въпроса. Така и така темата се е изопачила от първоначалната

    Колегата ТазкамияК пише да Чернобил, прав е, че аварията се е случила по време на експеримент, но типът реактори в Чернобил е РБМК, който няма нищо общо с ВВЕР. РБМК реакторите са само за вътрешна консумация, извън ***** (СССР) са се строили и се строят само ВВЕР.

    Други колеги пишат за отработеното ядрено гориво. Ако проследите историята на ядрената енергетика, ще забележите, че първите реактори са работели само на обогатено гориво. С течение на времето са се разработвали, и се разработват, по-модерни реактори, които работят с по-малко обогатено гориво, че и дори с "природен"уран. Разбира се, съществуват и "бридер" реактори, с коефициент на производство дори над единица, които изгаряйки урад, добиват плутоний за военни цели например. В бъдеще, вярвам, че ще бъдат създадени ядрени реактори, които ще изгарят отработеното сега гориво, което се складира в хранилищата за РАО.

    Пишете също и за възобновяемите енергийни източници и тяхното бъдеще. Според мен това е следващият балон, който ще се спука... ВЕИ-та ми допадат, но според мен са локално решение, не глобално. Ще обясня защо - ако имате къща, мерак и пари в излишък, то може Вашата къща да няма нито водомер, нито електромер, нито газомер. Натам гледа и ЕС с Директива 20/20/20. ВЕИ произвеждат ток, вярно, но пък ток има само когато има слънце, вятър, или нещо друго (приливи, вулканична дейност на плитко...). За разлика от една АЕЦ, която произвежда ток нонстоп...

    Фен съм на идеята нашето правителство да "обогати" заемите по REECL, и ако спомогне на всяко българско семейство да си инсталира слънчев колектор за подгряване на БГВ на покрива, то от енергийната система на БГ ще се изключат поне 2 000 000 бойлера (поне през лятото). 2 млн. бойлера * 3 kW - вие си ги смятайте! Фен съм на идеята REECL да финансира дори и само фотоволтаични панели по 100 W за LED осветление на домовете...

    Смятал съм, че ако едно фамилно жилище се отоплява и снабдява с БГВ от ТЕЦ (централно), готви на газ (централно или с бутилки от Петрол), то семейството се нуждае от 7 kWp фотоволтаична централа на покрива, с необходимият брой акумулатори, за да посрещне нуждите си от електроенергия (и това при условие, че за домакинството се закупят най-икономичните електроуреди клас А++). Инвестицията за такава енергийна независимост е ОГРОМНА. Не е решение за нашите територии.

    До тук излиза, че решението за момента + още 30-50 години, е ядрената енергетика. Имаме си Козлодуй 2000 MW, строим Белене с 4000 MW (площадката е с ресурс 6000 MW), разширяваме Козлодий с още 2000 MW. И по този начин България е независима в енергино отношение. ОСтава само да очакваме развите по въпроса със студеният ядрен синтез. Разковничето!

    ---

    По темата - вкъщи - двустаен неизолиран апартамент с 4-камерна PVC дограма, отопляван с 2 броя климатици General 9000 и 12000 BTU, сметки за ток от 150 до 250 лв на месец. Много ми идва.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Митове и факти за пурите
    От kod във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 20
    Последно: 29-12-16, 11:20
  2. Прехваленото Сони-митове и легенди?
    От naroden_strelec във форум Sony телевизори
    Отговори: 6
    Последно: 20-12-11, 01:08
  3. 3D Принтер, мит или реалност ?!?!?!
    От stenly във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 25-11-10, 22:37
  4. Легален Windows - Митове и легенди
    От DarkRose във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 19
    Последно: 23-06-06, 02:50
  5. 100-доларовият лаптоп стана реалност
    От IvO™ във форум Коментирай новина
    Отговори: 3
    Последно: 18-11-05, 11:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе