Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20

Легален Windows - Митове и легенди

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    781
    #1

    Легален Windows - Митове и легенди

    Здравейте.
    От доста време насам се говори за задължителното ползване на легален софтуер на обществени места - имам впредвид фирми, магазини, офиси и т.н.
    Става все по-наложително и небходимо да имаш такъв закупен легално. Ясно е, че ще трябва да се закупува, но искам да уточня някои неща за мен, които не са ми ясни, както предполагам и за други хора, тука във форума.
    Много ще е хубаво, ако тука във форума има представители на фирми, партньори на Microsoft и продаващи windows, които да дадат малко повече вярна информация.

    1. Откъде мога да си купя легален windows ?
    - Само от партньори на Microsoft или ?
    Питам, понеже в СТ.Загора, Компютърна фирма ми предлага windows, чрез мост, без тя(СЗ фирмата) да е партньор на Microsoft.
    - От някоя фирма, купила лиценз и препродаваща го на мен ?

    2. Как става доказването, че имам легален windows, ако дойдат на проверка ?
    - Само с фактура за покупката му ? Ами ако съм изгубил фактурата или е при счетоводителят ми ?
    - С фактура и лицензния стикер ?
    - Само като покажа лицензния стикер, залепен на лаптопа/настолния компютър ?

    3. Ако имам легален windows, но намерят 1,2 нелегални програми, или програма с изтекъл shareware срок, или MP3, или примерно леко "излекувана" игра Heroes V, или нещо си там...какво следва ?

    4. Кои имат право да проверяват за това ?
    - Обикновени полицаи ?
    - Икономическа полиция ?
    - Други ?

    5. Как се легитимират проверяващите на този легален windows ?

    6. Ако си закупя НОВ лаптоп с No-OS/Linux, как мога да купя след това лицензен легален windows:
    - само windows OEM ? Със закупуването на какви части мога да взема такъв ?
    - PRO?
    - Само от оторизирън дилър на Microsoft ?

    7. Пример - Ако е възможно закупуването на легален windows с мишка. Купувам го и след това възможно ли е да го инсталирам на 2-3-4 компютъра един след друг, при условие, че имам само 1 windows по едно и също време (т.е. взимам компютър, продавам го, инсталирам на следващия който си купя и т.н.) ?

    8. Може ли да се прехвърля лиценза при закупуване на втора употреба компютърни конфигурации (лаптоп, цял настолен компютър) и ако евентуално е възможно как става - със фактура, с друг вид документ или ?

    Знам, че някои от въпросите ми могат да се сторят глупави за някои, но просто никои от познатите ми не може да ми каже точно и категорично отговора на някои, затова питам тук.
    Пък и мисля, че това ще е полезно на фона на зачестилите проверки напоследък, особено с нашето законодателство, в което има доста неуточнени неща.

    Благодаря предварително !

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #2

    Re: Легален Windows - Митове и легенди

    Цитат Първоначално публикувано от DarkRose
    ...Знам, че някои от въпросите ми могат да се сторят глупави за някои, но просто никои от познатите ми не може да ми каже точно и категорично отговора на някои, затова питам тук.
    Пък и мисля, че това ще е полезно на фона на зачестилите проверки напоследък, особено с нашето законодателство, в което има доста неуточнени неща...

    DarkRose, едва ли хора, които не са "навътре в нещата" ще могат да отговорят коректно на въпросите ти.

    Можеш да посетиш следният сайт...

    http://www.bsabg.org/res.html

    ...и да отправиш въпросите си там. Надявам се да (и дано!) ти отговорят.

    А след това да споделиш тук с нас.


  4. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #3

    Re: Легален Windows - Митове и легенди

    Цитат Първоначално публикувано от DarkRose
    Здравейте.
    От доста време насам се говори за задължителното ползване на легален софтуер на обществени места - имам впредвид фирми, магазини, офиси и т.н.
    Става все по-наложително и небходимо да имаш такъв закупен легално. Ясно е, че ще трябва да се закупува, но искам да уточня някои неща за мен, които не са ми ясни, както предполагам и за други хора, тука във форума.
    Много ще е хубаво, ако тука във форума има представители на фирми, партньори на Microsoft и продаващи windows, които да дадат малко повече вярна информация.

    1. Откъде мога да си купя легален windows ?
    - Само от партньори на Microsoft или ?
    Питам, понеже в СТ.Загора, Компютърна фирма ми предлага windows, чрез мост, без тя(СЗ фирмата) да е партньор на Microsoft.
    Мост си е партньор - легално си е.

    2. Как става доказването, че имам легален windows, ако дойдат на проверка ?
    - Само с фактура за покупката му ? Ами ако съм изгубил фактурата или е при счетоводителят ми ?
    - С фактура и лицензния стикер ?
    - Само като покажа лицензния стикер, залепен на лаптопа/настолния компютър ?
    Фактура или митническа декларация - стикерът не е документ, а и лицензът важи за регион
    може за България да е нелегален, а за щатите- легален.

    3. Ако имам легален windows, но намерят 1,2 нелегални програми, или програма с изтекъл shareware срок, или MP3, или примерно леко "излекувана" игра Heroes V, или нещо си там...какво следва ?
    Вземат ти компа и - забрави за него, докато не представиш изрядни документи
    Или се съдите до дупка....

    4. Кои имат право да проверяват за това ?
    - Обикновени полицаи ?
    - Икономическа полиция ?
    - Други ?
    НС БОП
    5. Как се легитимират проверяващите на този легален windows ?
    Дано не ти се случва
    6. Ако си закупя НОВ лаптоп с No-OS/Linux, как мога да купя след това лицензен легален windows:
    - само windows OEM ? Със закупуването на какви части мога да взема такъв ?
    - PRO?
    - Само от оторизирън дилър на Microsoft ?
    Не може ОЕМ - поне още една мишка ще трябва да си купиш

    7. Пример - Ако е възможно закупуването на легален windows с мишка. Купувам го и след това възможно ли е да го инсталирам на 2-3-4 компютъра един след друг, при условие, че имам само 1 windows по едно и също време (т.е. взимам компютър, продавам го, инсталирам на следващия който си купя и т.н.) ?
    Не, не може - лицензът е за компютър и собственик - препродажбата не узаконява лиценза

    8. Може ли да се прехвърля лиценза при закупуване на втора употреба компютърни конфигурации (лаптоп, цял настолен компютър) и ако евентуално е възможно как става - със фактура, с друг вид документ или ?

    Не - не може

    Знам, че някои от въпросите ми могат да се сторят глупави за някои, но просто никои от познатите ми не може да ми каже точно и категорично отговора на някои, затова питам тук.
    Пък и мисля, че това ще е полезно на фона на зачестилите проверки напоследък, особено с нашето законодателство, в което има доста неуточнени неща.

    Благодаря предварително !


    Разбира се, че това е мое, лично мнение, базирано на опита ми. Ако не е вярно или неточно -
    моля за извинение.... Целта ми е да помогна на човека (питащия).

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #4

    Re: Легален Windows - Митове и легенди

    @dark rose

    1, Windows може да си закупиш от всяка една комп. фирма - лиенза е валиден при наличието на Диск с холограма , и данъ4на фактура !
    2. Проверка могат да направят икономическа полиция , носа мо при подаден сигнал ( никой не обикаля като муха без глава ) проверявващите са подчинении на данъчно - финансов контрол!
    3. От Януари мецес тази година в сила влезе споразумение по силата на което може да си закупиш WINDOWS License кат кило домати - няма изискване вече да се купува с нещо друго - трябва само да е упоменато - ОЕМ или Ретаил (оема е само на един комп. , Реатаил е на произволен комп.
    Оем важи само за този комп на който е лепенката - ако ъпргрейтваш кутията лиценза ( по политика на MS ) не е валиден - смях в залата !
    4. закупения Win трябва да е със залепена лепенка на видно място на комп.

    Мисля че с това отговорих на всички въпроси
    НСБОП могат да те проверят за нелегано съдържание на пиратски софтуер , които ти разпространяваш нелегално. но пак след подаден сигнал !!!
    както спомена и WIse - Препордажбата не узаконява лиценза , освен ако кутийката ( картонената с червената лепенка) е в оригиналния си вид т.е не е отваряна !!!, и това трябва да стане от лицензирана комп. фирма !!!

    а за лаптоп-че винаги може да кажеш че е личен и това не им влиза в работата !
    ( а за доказването им казваш - къде е заведен като основно средство във фирмата , никъде )

  6. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #5

    Re: Легален Windows - Митове и легенди

    Извинявай @Mr.TECHNO, ама говориш ПЪЛНИ глупости, при това на куб (^3)
    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    @dark rose

    1, , и данъ4на фактура !
    има ли НЕданъчни фактури? Windows могат да продaват само оторизираните представители на Microsoft, а за Стара Загора според сайта на Microsoft, са доста:
    http://www.microsoft.com/bulgaria/pa...x?city=szagora
    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    2. Проверка могат да направят икономическа полиция , носа мо при подаден сигнал
    ..
    ..
    НСБОП могат да те проверят за нелегано съдържание на пиратски софтуер , които ти разпространяваш нелегално. но пак след подаден сигнал !!!
    Е това ме разсмя от сърце вече, такъв наивитет не бих срещнал и пред 4 годишно хлапе, значи ако ти дойдат без подаден сигнал - ги връщаш, да чакат сигнала, хеле път от НСБОБ.
    Могат и имат право да дойдат във ФИРМАТА ти на проверка през работно време, независимо дали ще ти проверяват касовия апарат или стикера на Windows-a, и пак по същата процедура ако искат могат да те направят на маймуна.

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    а за лаптоп-че винаги може да кажеш че е личен и това не им влиза в работата !
    Брях, дали последнохванатите от НСБОБ аренаджий не са казали че им е за лична употреба? Направи си труда да прочетеш закона за авторското право, да видиш дали има разделение за компютри, лаптопи или сървъри и дали са заведени ли не като фирмени.....

    Нямам за цел да се заяждам, , но доста често се изказваш неподготвен

  7. silverfox
    Guest
    #6

    Re: Легален Windows - Митове и легенди

    А ако Windows-a ми е OEM, но не съм залепил лепенката на кутията, а си я държа в чекмеджето, напр.?

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #7

    Re: Легален Windows - Митове и легенди

    Цитат Първоначално публикувано от silverfox
    А ако Windows-a ми е OEM, но не съм залепил лепенката на кутията, а си я държа в чекмеджето, напр.?
    ....Значи си пират! ;-ррр

  10. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    63
    #8

    Re: Легален Windows - Митове и легенди

    Хех доказването на собственост с представянето на фактура е леко забавно. Интересно по тази логика как ще удостоверя законноста на инсталираната на компютъра ми линукс дистрибуция. По правилата за проверка тя е абсолютно не законна, нито има стикер, нито холограма.


  11. SAGE
    Guest
    #9

    Re: Легален Windows - Митове и легенди

    Цитат Първоначално публикувано от wallace
    Хех доказването на собственост с представянето на фактура е леко забавно. Интересно по тази логика как ще удостоверя законноста на инсталираната на компютъра ми линукс дистрибуция. По правилата за проверка тя е абсолютно не законна, нито има стикер, нито холограма.

    НСБОБ работи на принципа "Виновен до доказване на противното".

  12. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #10

    Re: Легален Windows - Митове и легенди

    Не си харчете парите за глупости, като бъгава ОС, по-добре ги инвестирайте в марково уиски и да не казвам още в какво, че трябва да слагам червена точка ...

  13. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #11

    Re: Легален Windows - Митове и легенди

    @Black Ader -тъй като сме почнали да се заяждаме
    искам да те видя как ще докажеш че си купил Win-a без Фактура!

    Лаптопите с Windows не са обект на проверки - това че са те сбарали неподготвен у вас по време на пиратстване и качване на софтуер- едва ли ще тепитат туй от къде е ! ( прибират ти всичко и после се оказва кое може и кое не може )

    Проверка за касов апарат е едно , но тези органи нямат Право да ти проверяват Софтуера !
    казвам че случана проверка се прави много инцидентно - всичко е след предварителен сигнал ( доскоро работих за такива органи ! - проверявахме обекти само след подаден сигнал ! ! ! ) Тук аргумента ти е като на 4 г ми син! ( да съм ги върнал - честно по кретенско мислене скоро не бях виждал )

    Windows може да продаде всяка компютърна фирма - на нея може да и го достави само оторизиран партньор !
    Всеки може да си препродаде Win-a - про4етете по-внимателно новата ЕУЛА на MS

    Black Ader - понякога си мисля че имаш за цел само да ме контрираш !
    следващия път се постарай по-добре !
    За разлика от теб аз ходя и на обучения в MS центровете , и питам за неща които ме интересуват !


  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Vandal
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    1,255
    #12

    Re: Легален Windows - Митове и легенди


    Абе що се занимавате с глупости.
    На прага на летния сезон сме. Вместо да мислите за море, планина, мастика..
    Я дайте да си спретнем една сбирка и да решим въпроса с легалния windows*

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    251
    #13

    Re: Легален Windows - Митове и легенди


    Извинявам се, че се намесвам в разговора, но едно изказване ми направи силно впечатление, а именно:

    Цитат Първоначално публикувано от Black Adder
    има ли НЕданъчни фактури?
    Има разбира се:

    Цитат:
    "Чл. 94. (1) "Данъчната фактура" е частен писмен документ, издаван от регистрирано по този закон лице, за удостоверяване от него на възникнало облагаемо данъчно събитие и начислен данък.
    Чл. 97. (1) Опростената фактура е писмен частен документ, издаван от регистрирано лице - доставчик на стоки и услуги, за възникнало данъчно събитие, за което не се начислява данък."

    За повече подробности ето целия закон
    http://www.paragraf22.com/pravo/zakoni/zakoni-d/36.htm
    Аз също не се заяждам.* *

  17. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    327
    #14

    Re: Легален Windows - Митове и легенди

    Ще съм сред първите закупили легален софтуер, като ми стане заплатата европейска.

  18. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    781
    #15

    Re: Легален Windows - Митове и легенди

    Вижте, и аз мисля като повечето от Вас, за това колко "много" искам да си купя легален софтуер, но все пак дайте по темата и относно въпросите, понеже ми стана още по-объркано.
    Цитат: "Windows може да продаде всяка компютърна фирма - на нея може да и го достави само оторизиран партньор !
    Всеки може да си препродаде Win-a* - про4етете по-внимателно новата ЕУЛА на MS" ???

    П.С. Писах e-mail на www.bsabg.org, но както и очаквах отговор просто липсва...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Легален WINDOWS SERVER 2003 или 2008 32-bit
    От etg във форум Windows
    Отговори: 8
    Последно: 14-08-14, 14:42
  2. Прехваленото Сони-митове и легенди?
    От naroden_strelec във форум Sony телевизори
    Отговори: 6
    Последно: 20-12-11, 01:08
  3. Легален Windows 7 ?
    От nikolin във форум Windows
    Отговори: 21
    Последно: 22-09-11, 21:34
  4. Легален софтуер Windows XP ,Corel X4?
    От petarpiperov във форум Общ - софтуер
    Отговори: 7
    Последно: 19-07-10, 23:50
  5. Windows Genuine Advantage разпозна Xubuntu като легален Windows
    От stekyman във форум Коментирай новина
    Отговори: 0
    Последно: 18-06-07, 22:03

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе