Страница 1 от 48 12311 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 715

Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2004
    Мнения
    11
    #1

    Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Здравейте,
    Предстои ми закупуване на слънчев панел(и) за подгряване на топла вода, 160л. бойлер. Вече съм прокарал тръби до тавана, остава ми да намеря панел, помпа и другите необходими неща. Някой слагал ли е вече такива панели да сподели малко опит и евентуално какъв панел да търся. Аз съм се спрял на обикновени палени защото са по-евтини от вакуумно-тръбните и освен това през зимата водата се грее от котле, т.е. трябват ми за периода април - октомври вкл.
    Благодаря предварително.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    55
    #2

    re: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от bai_Petko
    Здравейте,
    Предстои ми закупуване на слънчев панел(и) за подгряване на топла вода, 160л. бойлер. Вече съм прокарал тръби до тавана, остава ми да намеря панел, помпа и другите необходими неща. Някой слагал ли е вече такива панели да сподели малко опит и евентуално какъв панел да търся. Аз съм се спрял на обикновени палени защото са по-евтини от вакуумно-тръбните и освен това през зимата водата се грее от котле, т.е. трябват ми за периода април - октомври вкл.
    Благодаря предварително.
    http://img146.imageshack.us/my.php?i...sc00026to1.jpg Това както се вижда е обикновен панел. Захранва 80 л. бойлер. Ползвам го от май месец. От май до октомври не съм включвал бойлер освен при трайна мъгла. От средата на октомври до началото на февруари е много слабо слънцето и почти не включва помпата. Контролния пане я включва при температура на колектора 40 гр /такива са му фабричните параметри/. Февруари до сега беше сравнително топъл и стопляше водата в бойлера до 40 гр-като за един нормален душ. При теб би трябвало да свържеш два панела един до друг за да загрее тези 160 л. В нета има доста инфо за разликата между панелните и вакумните и най-интересното е че през зимата дават по-висока ефективност на панелните. При вакумните след като ги навали сняг си остава там до трайното и естественото му стопяване, а при панела не е така. И в никакъв случай не го монтирай като моя-хоризонтално. Когато го копувах в магазина ме излъгаха, че няма значение от монтажа, но се оказа, че има и то доста голямо. При вертикалния монтаж /които по принцип го дават за единствения правилен монтаж/ КПД се вдига с около 15 %, което никак не е малко. Казвам го понеже брат ми има същия, но вертикален и обменяме впечатления редовно. Но при всички случаи около 8 месеца в годината сметката ти за ток ще е с около 50 лв. по-ниска /При 80 л. бойлер и освен това-Екологията!

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    349
    #3

    re: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    И аз последно време се интересувам от загряване на вода с панели и от информацията, която прочетох излиза, че най-добре е да са с селективно покритие TiNOX (панелите са със синьо покритие), което го дават да абсорбира много голяма част от попадналите лъчи и отразява много малко, за разлика от черното покритие. Дават го и по-подходящо за използване през зимата. Предполагам, че не е само рекламен трик. Като ми остане малко време ще отида до някоя фирма да видя какво ще ми е необходимо и дали ще мога да инсталирам панел на покрива на кооперацията, 3 етажа над моя или евентуално на терасата.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    85
    #4

    re: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Ние сме на последен етаж и сме направили такава система за затопляне на вода. Панела сме си го направили ние, за помпа ти препорачвам grundfos и си вземи качествен управляващ блок, бойлера е 120л . Ако има слънце водата достига кам 60 градуса. Така че ако няма да го ползвавш зимата недеи да наливаш нмого пари в панел

  6. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2004
    Мнения
    11
    #5

    re: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Гледах много по нета за различните решения. Има хора които дори си правят панели от подръчни материали (медни ламарини, медни тръбички, алуминиеви профили и др). Та след доста прочетена информация мога да систематизирам малко:
    - като дизайн на системата най-удачно е да се сложат панелите на мин 60см под нивото на бойлера. Така отпада нуждата от помпа, получава се естествена циркулация на водата. Слагаш разширителен съд само и клапан който възпрепятства топлата вода да циркулира през нощта (в посока от бойлера към панела).
    - още ми е мътно дали излиза по-удачно човек да си купи 2 обикновени панела или да си прави самоделни такива. При мен е въпрос само на цена .
    - както казах и по-горе, панели са ми необходими само за месеците април - септември, през останалото време котлето за парното грее и бойлера.
    - попаднах на една фирма която предлага панели, бих се радвал ако някой има впечатления от нейните продукти

  7. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    40
    #6

    re: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Бай Петко,ако искаш подробна информация за тези работи,обади се на фирма ПАуН-КОЛЕКТОР-В.Търново имат над 100-120 монтирани системи.За връзки инж.Паун Глушков-0888821089,0897996269

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #7

    re: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Ако можеш да си намериш китайси вакуумни тръби и сам да си сглобиш колектора ще е най добре. Една китайка излиза по 15лв. Само трявба да намериш познати в някоя фирма, че иначе се продават на космически цени съответно с огромна печалба. На един колега му уредих такива тръби.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #8

    re: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    Ако можеш да си намериш китайси вакуумни тръби и сам да си сглобиш колектора ще е най добре. Една китайка излиза по 15лв. Само трявба да намериш познати в някоя фирма, че иначе се продават на космически цени съответно с огромна печалба. На един колега му уредих такива тръби.
    Абе горе долу така е ама това е цената само на вакуумната тръба иначе и топлинната тръба става по дебело но пак е евтино горе долу излиза по около 60 лв на тръба както е заедно с колектора стойката и т.н.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #9

    re: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    То е само една тръба. В нея си е всичко. Остава колектора, който няма да е нещо скъпо. Ще се прави такъв колектро самоделка с китайски тръби. Като е готов ще го снимам и ще кажа кави пари е излязъл.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #10

    re: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Прати ако можеш снимка на такава тръба ... защото ние също внасяме такива колектори ама за 15 лв можеш само стъклото да вземеш...

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    32
    #11

    re: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    От извесно време и аз се замислям за покупка са слънчеви колектори за топла вода.Прочетох тук-там , това-онова и съвсем се обърках.Въпросът ми е - плоски селективни с призматично стъкло ИЛИ вакуумно тръбни /пък и тук имало разновидности/? Критерий за сравнение:
    1.срок за изплащане за едно домакинство 5 членно
    2.относителна себестойност на единица произведена енергия
    3.целогодишна експлоатация
    4.първоначална инвестиция
    5.експлоатационен срок
    Ще съм благодарен за изказани компетентни и обосновани мнения и препоръки както и лични наблюдения!

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #12

    re: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Еднозначно вакуумно тръбни с топлинни тръби ...там е пресечената точка ...и повече

  16. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    476
    #13

    re: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от kaena
    1.срок за изплащане за едно домакинство 5 членно
    2.относителна себестойност на единица произведена енергия
    3.целогодишна експлоатация
    4.първоначална инвестиция
    5.експлоатационен срок
    Ще съм благодарен за изказани компетентни и обосновани мнения и препоръки както и лични наблюдения!
    Споделям за себе си. Имам Селективни 2 бр по 2 квадрата, бойлер 125 л Дражице, управление Сентиел, помпа италианска (не си спомням марката в момента), меден тръбен път, кранове за пълнене, предпазни клапани, разширителен съд, изолации.
    1) Изплащане между 3 и 6 години, зависи колко често ползвате бойлера, тоест колкото по-често респективно срока се скъсява.
    Не забравяй и че цената на тока постоянно се вдига, а слънцето всяка година пече по-силно.
    2) не съм го смятал
    3) позлва се от март до октомври. През зимните месеци слънцето е много ниско и ако е слънчево колекторите се загряват доста бавно
    4) варира между 2000-4000 лв, в моя случай 2800 лв. Ако искаш да минеш тънко използваш си стария бойлер, само сменяш фланеца с нов , който има серпентина, вместо медни тръби слагаш полипропиленови, слагаш евтина помпа.....
    5) за да ползващ системата дълго, трябва да защитиш колекторите от градушка, 1 път годишно да сменяш течността в системата (вода или глюкол-пропилен), може да се запуши филтъра и т.н. Друго не виждам какво може да се скапе с времето. Желателно е да сложиш и UPS. Монтажа на системата е много важен, както при климатиците. Има строго определени неща, които трябва да се спазват.

    В clubs.dir.bg - Енергетика има много обширни и полезни теми по въпроса за колекторите, използвай търсачката да ги откриеш. Има също описани ТНТМ изработки, струващи под 200 лв.

  17. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #14

    re: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    я обясни как защитаваш колекторите от градушка?че ми стана интересно.

  18. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #15

    re: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    По принцип колектора е направен да издържа на градушка. Ако се слогат нямакви допълнителни стъква или нещо друго ще влоши характеристиките на колектора.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 48 12311 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. финален избор на ТП, конвертори, бойлер и слънчеви панели
    От Dimitar Nikolov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 13
    Последно: 02-06-22, 07:39
  2. Предварително подгряване на вода
    От MishelNikolov във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 12-02-22, 22:05
  3. Слънчеви панели за ток за къща.
    От krasimir77 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 62
    Последно: 23-11-20, 13:25
  4. варианти за монтаж на слънчеви панели
    От ba4_dido във форум Други начини за отопление
    Отговори: 15
    Последно: 11-05-13, 19:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе