Резултати от 1 до 5 от общо 5

термосифонна система

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    3
    #1

    термосифонна система

    Здравейте!
    И аз като много други реших да опитам да изградя по системата „направи си сам” гравитационна термосифонна система за битова топла вода. Причината да се заема сам е най-вече, че имам иноксов вертикален бойлер с вместимост около 280 – 290 литра, „собствено производство” с мантел и със серпентина. Та искам да си използвам бойлера, той е от 2.5 мм неръждавейка, има изолация от К-флекс и външна ламаринена обвивка.
    Доста изчетох за желана термосифонна система и стигнах до извода, че ако изобщо е възможна, би следвало да изглежда както в приложената от мен скица.
    Системата ще се ползва само за периода април – октомври, през останалото време осигурявам топлата вода от друг бойлер свързан към парното. Бойлера, макар и със мантел и със серпентина, ще се ползва само със слънчевите колектори, така че мога да ги вържа и на двете места.
    Спрял съм се на 2 бр. слънчеви колектори Sunsystem Select New Line х 2.7кв.м, защото разликата спрямо обикновените на същата фирма е незначителна, а от мненията във форумите и разни сайтове на търговци, стигам до извода, че ако слагам турски, ще ми трябват с 2 пъти по-голяма площ за същия бойлер. Мислих и за тръбно-вакуумни колектори от китайските, но цената там ще е по-висока, а и за периода април-октомври ефективността на селективните плоски колектори би трябвало да е достатъчна. Sunsystem предлагат готова термосифонна система с 300 литров бойлер с два броя панели по 2.15 кв.м., затова считам че 2 х 2.70 кв.м. за моята ще са достатъчни.
    През времето, в което не работи /ноември – март/ смятам да изпразвам и бойлера и колекторите, за да не замръзва водата в тях, защото бойлера ще е навън на плочата на една пристройка.
    Имам няколко въпроса, на които се надявам да отговорят хората, които имат опит в изграждането на термосифонни инсталации.
    1. Проблем ли е това, че бойлера е вертикален?
    2. Какво трябва да е минималното разстояние /денивелацията/ между долния край на бойлера и най-високата част на слънчевите колектори за да може да се прояви гравитационния термосифонен ефект?
    3. Правилно ли са свързани на схемата слънчевите колектори?
    4. Какъв трябва да е обемът на разширителния съд за тази система?
    5. Правилно ли е монтирането на автоматична пълначка при студения вход на слънчевите колектори?
    6. Има ли нужда от монтиране на възвратен клапан между студения изход на мантела / серпентината на бойлера и студения вход на слънчевите колектори с цел през нощта да не се допусне връщане на топлия флуид от бойлера към колекторите? Ако има нужда, какъв трябва да е този клапан и къде точно е мястото, на което трябва да се монтира?
    7. Трябва ли да се следва стриктно да има наклон и пътя между студения изход на мантела / серпентината на бойлера и студения вход на слънчевите колектори?
    8. Понеже, същия бойлер доскоро беше част от друга слънчева инсталация, но не термосифонна, а такава с принудителна циркулация и като такъв имаше проблеми с мантела - имаше лошия навик „да се пука леко по шевовете”, защото беше свързан към слънчевата инсталация, ме интересува следния въпрос – какво ще е налягането на флуида в „проектираната” от мен термосифонна система? Това е важно, защото очевидно сме се изложили с устойчивостта на мантела на самоделния ни бойлер на разширения и ако флуида е с голямо налягане ще имаме проблеми отново и тогава да си знам още от сега да връзвам колекторите на серпентината, тя поне си е здрава и пробвана.
    9. Има ли други компоненти, които трябва да бъдат инсталирани към посочената от мен термосифионна система?
    10. Какъв е оптималния ъгъл спрямо хоризонта на панелите за периода на ползване – април – октомври?

    Очаквам съветите Ви!
    Поздрави!

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Re:термосифонна система

    Цитат Първоначално публикувано от saracan
    1. Проблем ли е това, че бойлера е вертикален?
    2. Какво трябва да е минималното разстояние /денивелацията/ между долния край на бойлера и най-високата част на слънчевите колектори за да може да се прояви гравитационния термосифонен ефект?
    3. Правилно ли са свързани на схемата слънчевите колектори?
    4. Какъв трябва да е обемът на разширителния съд за тази система?
    5. Правилно ли е монтирането на автоматична пълначка при студения вход на слънчевите колектори?
    6. Има ли нужда от монтиране на възвратен клапан между студения изход на мантела / серпентината на бойлера и студения вход на слънчевите колектори с цел през нощта да не се допусне връщане на топлия флуид от бойлера към колекторите? Ако има нужда, какъв трябва да е този клапан и къде точно е мястото, на което трябва да се монтира?
    7. Трябва ли да се следва стриктно да има наклон и пътя между студения изход на мантела / серпентината на бойлера и студения вход на слънчевите колектори?
    8. Понеже, същия бойлер доскоро беше част от друга слънчева инсталация, но не термосифонна, а такава с принудителна циркулация и като такъв имаше проблеми с мантела - имаше лошия навик „да се пука леко по шевовете”, защото беше свързан към слънчевата инсталация, ме интересува следния въпрос – какво ще е налягането на флуида в „проектираната” от мен термосифонна система? Това е важно, защото очевидно сме се изложили с устойчивостта на мантела на самоделния ни бойлер на разширения и ако флуида е с голямо налягане ще имаме проблеми отново и тогава да си знам още от сега да връзвам колекторите на серпентината, тя поне си е здрава и пробвана.
    9. Има ли други компоненти, които трябва да бъдат инсталирани към посочената от мен термосифионна система?
    10. Какъв е оптималния ъгъл спрямо хоризонта на панелите за периода на ползване – април – октомври?

    Очаквам съветите Ви!
    Поздрави!

    1. не
    2. за какво би било нужно такова разстояние? Важното горния край на бойлера да е над горния край на панела
    3. разширителния съд го сложи на мястото на автоматичния обезвъздушител
    4. не знаем колко е обема на системата
    5. автоматична пълначка не ти трябва
    6. не
    7. да, нали ще източваш системата
    8. няма налягане
    9. не се сещам
    10. 35-40*

  4. Novice
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    3
    #3

    Re:термосифонна система

    Благодаря за точния и бърз отговор.
    Очевидно е, че съм задал и въпроси, които доказват, че не съм специалист. Притеснявах се, че ако долната част на бойлера /по точно студения изход на мантела / серпентината се окаже на нивото на горната част на панела или дори по-ниско от нея, може да се появи проблем с гравитационния ефект на флуида в системата. Сега като се замисля, притеснението ми явно не е основателно, но който не е сигурен по-добре да пита. А иначе горния /топлия/ вход на мантела ще е със сигурност поне на метър над горния край на панелите.
    Приемам съвета за мястото на разширителния съд, но къде ще трябва да се монтира тогава автоматичния обезвъздушител или той отпада изцяло?
    Обема на флуида в системата ще го сметна – мантел, тръбен път и колектори, но предполагам, че има някаква формула или зависимост за избор на разширителен съд спрямо получения обем, ще съм благодарен за малко инфо по въпроса.
    Автоматичната пълначка я видях на системата за парното у дома и реших, че е добро решение, защото смятам, че ще има загуби от флуида, смятам той да е вода, защото ще се ползва само през сравнително топли месеци, та предполагам, че системата ще трябва да се допълва. Сигурно и за нея бъркам, но как да осигуря допълването на системата иначе?
    За възвратния клапан, сигурно звучи смешно за специалистите, но четох по форумите, че в някои системи се е появявал проблем с загуба на температура през нощта през колекторите, но вероятно е ставало въпрос за друг вид системи.
    Това за липсата на налягане ми харесва най-много, защото очевидно ще мога да вържа колекторите на мантела.
    Благодаря още веднъж!

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Re:термосифонна система

    В една отворена система най-добрият автоматичен обезвъздушител е РС . Обемът му - 10% от обема на системата, може и повече. Автоматичната пълначка е за затворени системи . Тук ти ще наглеждаш и допълваш системата.

  6. Novice
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    3
    #5

    Re:термосифонна система

    Благодаря Лазаре, бива си те!
    Възнамерявам да монтирам системата около Великденските празници, тогава ще имам малко свободно време и ще пиша пак какво се е получило.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Система 2в1 или отделно
    От RSXA във форум Тонколони
    Отговори: 9
    Последно: 04-12-14, 13:21
  2. термосифонна система за топла вода NIPPON 160л.
    От ulipet във форум Други начини за отопление
    Отговори: 1
    Последно: 23-03-13, 19:48
  3. Аудио система
    От yoyo1 във форум Аудиотехника
    Отговори: 4
    Последно: 25-04-11, 03:01
  4. ДВД Система?
    От kocenino във форум Blu-ray и DVD плейъри и рекордери
    Отговори: 4
    Последно: 29-12-06, 11:03
  5. Нестабилна система
    От nikivv във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 14-01-06, 12:35

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе