Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 37
Like Tree21Одобрявам

Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    May 2016
    Мнения
    6
    #1

    Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    Здравейте,


    Моля за съвет, относно отопление на къща. Идеята е да има котел на твърдо гориво в мазето*,като да се използват дърва или въглища.Също така, държа да отбележа, че къщата се планира да е разделена на две зони –самостоятелен първи етаж и втори и трети с отделен вход. Поради това е желателно да може, на пример, първият етаж да не се отоплява, когато няма необходимост от това.
    Къщата ще е с външна топлоизолация (засега се спирам на фибран), като външните стени са тухла( приблизително 40 см.).


    Отделно проучвам въпроса за слънчеви колектори, и доколкото мога да преценя отзивите са предимно позитивни.


    Обмисля се иинсталирането на камини (една на първияетаж и една на втория) които да са безводна риза – предимно за уют, а не заотопление. Разбирасе, да са изцялофункциониращи.


    Бихте ли казалиняколко думи за горните идеи? Евентуалнода ме посъветвате качествени котликоито да проуча? Цената разбира се е отзначение, но не планирам икономия засметка на качество.


    П.С. Ако непредставлява трудност, напишете и някоядума относно самата система и радиатори.За сега планирам медни тръби иалуминиеви/стоманени радиатори. Доколкореално е да използвам нещо различно отвода за системата? Практично ли е да еизцяло затворена и с някакъв вид антифризи доколко това има ефект на КПД?


    *Помещението емалко над два метра високо.


    Благодаря предварително,
    Стан
    Този пост е редактиран от Stanislav Rangelov; 04-05-16 в 09:46.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на KI_YOOU
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    Русе
    Мнения
    2,071
    #2

    Отговор: Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    Само като го чета и ми се повдига... Прояви малко уважение и пиши правилно, как да погледнат колегите сириозно на такава тема като насреща виждат правопис на дете в предучилищна възраст.

    пп. Нищо лично!
    Rumb@ta, mkukas и George Petkov харесват това.

  4. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #3

    Отговор: Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    Е добре де, нали се сещате, че вече има поколение което не е учило в България.
    Ивайло Костов одобрява това.

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #4

    Отговор: Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    Цитат Първоначално публикувано от fbr Виж публикацията
    Е добре де, нали се сещате, че вече има поколение което не е учило в България.
    И какво от това? Оневинява неграмотността му ли?
    mkukas и George Petkov харесват това.

  6. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #5

    Отговор: Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    Западния, руския и българския форум...
    Написано си е грамотно и учтиво запитването, интервалът малко заяжда. Все пак за първи пост не може да се очаква всичко да е перфектно. Дано с втория да не нахрани тоз или онзи форумен филолог
    blue1, Momchil, gurcayy и 1 други харесват това.

  7. Novice
    Тук е от
    May 2016
    Мнения
    6
    #6

    Отговор: Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    Цитат Първоначално публикувано от KI_YOOU Виж публикацията
    Само като го чета и ми се повдига... Прояви малко уважение и пиши правилно, как да погледнат колегите сириозно на такава тема като насреща виждат правопис на дете в предучилищна възраст.

    пп. Нищо лично!
    Сега надявам се сте си начесали егото, може отново да споделите ако има още някой изпуснат интервал. Само за справка, изпуснатите интервали не са признак на неграмотност, а на невнимание. Ако ще се заяждаме: П.П. е с две главни букви, както и с точка след всеки символ, а за да сме максимално конкретни, по-коректно е да се използва P.S. (post scriptum, лат.) откъдето и произлиза.

    Също, моля, да не дискутираме кой къде е избрал да учи, живее, работи, какви предавания гледа и дали ще вали.

    Хайде сега да се върнем на гореописания въпрос и да не си чешем езиците, ако обичате. Тук съм за съвет, не да си губя времето.
    Momchil одобрява това.

  8.  
     
  9. Banned
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,430
    #7

    Отговор: Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    А защо не използваш котел на нафта или газ, съчетано със система от радиатори в цялата къща?

    Макар, че аз бих напляскал мързеливата, климатици навсякъде.

  10. Novice
    Тук е от
    May 2016
    Мнения
    6
    #8

    Отговор: Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    Климатици вероятно ще има, най-малкото за да се спасявам от жега лятото Но не ми се иска да се отоплявам с тях. Вероятно ще има по един климатик на етаж - за две дневни и за голяма спалня на третия етаж.

    Нафтата и газта изискват по-малко хамалогия и са чисти, но далеч не са евтини. Това което чувам, от познати с газови котли, като месечни сметки направо е стряскащо. Откровено казано, това да зареждам дърва не ме плаши, колкото до въглищата, подозирам че мръсотията покрай тях би ми дошла в повече, но е добре да ги имам като вариант.

    Попаднаха ми котли Stropuva (STROPUVA - котли на твърдо гориво за локално парно отопление дано не е проблем, че поставям линка, ако е, моля админ да ме уведоми или направо да го премахне), на теория всичко звучи добре, особено липсата на необходимост от често зареждане, но нещо ми се струва подозрително. Моля, споделете мнение, като цяло към каква марка да се насоча.

    Стан.

  11. Banned
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,430
    #9

    Отговор: Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    Имам познати, които ползват котли на газ, но са в апартаменти и инвестицията оправдава средствата,
    все пак става въпрос за много по-малка квадратура (кубатура).

    Имам и такива с двуетажни къщи, които ползват точно котел на нафта и са много доволни.
    За бекъп система са сложени и климатици във всяка стая. Естествено, тук не слагаме средствата, като основен фактор.

    - - - - - - - - - -

    Имаш си и интернет модул за управление на котела, дистанционно.

  12. Senior Member Аватара на KI_YOOU
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    Русе
    Мнения
    2,071
    #10

    Отговор: Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    С какъв бюджет разполагаш? Най доброто решение е една термопомпа въздух-вода, а сметките няма да надвишават повече от 200лв.
    12.jpg
    Този пост е редактиран от KI_YOOU; 04-05-16 в 13:39.
    mkukas и George Petkov харесват това.

  13. Novice
    Тук е от
    May 2016
    Мнения
    6
    #11

    Отговор: Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    Такъв вариант не съм разглеждал за момента. Сега ще пруча колко излиза подобна система.

    Колкото до бюджет, силно се надявам да успея да се вместя в 10 хиляди (става дума за цялостната инсталация, заедно а радиаторите). Надявам се да е адекватен бюджет, в краен случай може да бъде увеличен. Основната идея е да няма необходимост от последващи ремонти и разбира се - ниски сметки след първоначалната инвестиция. За момента, поне по интуиция, вариант с котел на твърдо гориво ми се вижда най-надежден.

    Подсещам за началните ми въпроси: камините - глупава идея ли са, предвид това, че ще са предимно за "кеф"; доколко е реално да се използва нещо от рода на антифриз вместо вода (за котел) и има ли резон; слънчеви колектори - ще съм благодарен за мнение за тях; споменатите в горния пост котли Стропува и като цяло удачни марки котли. Отново благодаря предварително

  14.  
     
  15. Banned
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,430
    #12

    Отговор: Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    Камините са абсурд. Но за естетически красива битова обстановка стават.
    Слънчеви колектори са много добра идея, ако не си на север.

  16. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #13

    Отговор: Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    Цитат Първоначално публикувано от Stanislav Rangelov Виж публикацията
    ще съм благодарен за мнение за тях; споменатите в горния пост котли Стропува и като цяло удачни марки котли. Отново благодаря предварително
    Я хвърли едно око тук

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #14

    Отговор: Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    Една моя братовчедка на село беше на локално парно на твърдо гориво, и за тази зима си взе климатик и каза,че се е родила. Повече не иска и да чуе за дърва и въглища. Проучи и въпроса с пелетните камини. Може въз основа на тях да направиш на всеки етаж отделно парно. Единствения ти проблем ще бъде снабдяването с пелети. Доста по-чист вариант от дърва и въглища. Климатиците не ги изкключвай като вариант за отопление. Може да ги използваш в преходните сезони.Там е най-голямата им сила.

  18. Banned
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,430
    #15

    Отговор: Отопление на къща (~200 кв.м./три етажа) с твърдо гориво.

    Климатикът се е екстра за всички сезони и климата в България го позволява.

    Единственият му недостатък е, че изсушава въздуха.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на котел на твърдо гориво
    От freakobg във форум Отопление
    Отговори: 103
    Последно: 13-10-15, 21:10
  2. Котел на твърдо гориво
    От Sergey Savelev във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 13-10-15, 15:26
  3. Продавам котел на твърдо гориво 50 кв.
    От taurus75 във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 17-07-12, 12:06
  4. Продавам котел на твърдо гориво
    От ivaylo_y във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 29-06-12, 14:20
  5. Котел на твърдо гориво
    От gorles във форум Продава
    Отговори: 1
    Последно: 04-09-11, 19:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе