Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 31

Отопление с електрически котел или термопомпен бойлер със серпентина

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    91
    #1

    Отопление с електрически котел или термопомпен бойлер със серпентина

    Здравейте,
    От началото на тази година живея в апартамент от приблизително 100м2, на който му направих основен ремонт като изградих система за отопление на топла вода с радиатори. Всеки радиатор е на отделен кръг като колекторната кутия е поставена в малка закрита тераса с размери 1.20м широк и 3.5м дълъг. Там ми е и бойлера за топла вода. Сменена е дограма във всички стаи и са с вътрешана изолация на всички стени и тавани с картон и вата. Пода по стаите е с 2см фибран и ламинат с изключение на коридора. Системата е пълнена с вода и проверена за течове. Идеята беше да мина на газ и за целта съм прекарал и медни тръби до терасата, за да не се кърти и дупчи в последствие! Но за съжаление съм далеч от най-близката точка и ми искат 3 000лв. , за да копаят до блока и да ми прекарат газ! Но с тези цени на газта ще е лудост да дам и допълнително 3 бон само и само, за да мога да се отоплявам на газ. Затова почнах да се интересувам от алтернативно отопление с топла вода разбрах, че мога системата да я отопля с електрически котел или термопомпен бойлер със серпентина. За електрически бойлер съм се насочил към Bosch tronic heat 3500 12 kw -
    https://bulgarterm.bg/produkt/%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BB%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%BE%D0%BA-bosch-tronic-heat-3500-%D0%BE%D1%82-4-%D0%B4%D0%BE-24-kw/
    ,защото до 12кв. котелът е бил монофазен а с по-високата мощност трифазен, а аз съм на монофазен ток. Отделно и максималната мощност като е по-малка си мисля, че ще е по-икономичен. Мисля, че 12кв. ще са ми достатъчни, защото си сложих по-големи радиатори от нужните и мисля да ги отоплявам на по-ниска температура. Другия вариант е термопомпен бойлер със серпентина 200-300л,който с допълнителна циркулационна помпа да ти върти отоплението,като същевременно го ползвам и за топла вода. Но при този вариант незнам дали терасата ще ми е достатаъчна, за да мога да сложа бойлера с помпата! Другия проблем е цената, доколкото знам втория вариант е по-скъп, но месечните сметки са били по-ниски? Електрическия котел е около 2000лв. + стаен термостат грубо ще ми излезе 2 500лв., но в един форум от миналата година четох, че и втория вариант излиза около 2 500лв. ако няма промяна!
    Някой, който има опит с електрически котел и с термопомпа на бойлер в апартамент може ли да си каже мнението. Кое си струва като алтернатива на газта? Интересува ме инвестицията и сметките за ток в сегашните обстоятелства!
    Благодаря предварително!
    Този пост е редактиран от vo_yulmi; 27-11-22 в 17:05.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Отопление с електрически котел или термопомпен бойлер със серпентина

    Не се хвърляй на нито един от двата варианта, ще се набуташ. Или термопомпа, или газ. За термопомпа системата ти не е готова, ще трябват допълнително кинти. За газ си готов и тези 3К не са толкова много. Колкото до цените на енергоносителите - никой не може да прогнозира след 2г какво ще е

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    91
    #3
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Не се хвърляй на нито един от двата варианта, ще се набуташ. Или термопомпа, или газ. За термопомпа системата ти не е готова, ще трябват допълнително кинти. За газ си готов и тези 3К не са толкова много. Колкото до цените на енергоносителите - никой не може да прогнозира след 2г какво ще е
    Термопомпа как да изградя като живея в апартамент на третия етаж, имали такъв вариант?! Не съм се отоплявал на газ от 2 години, но последно осреднено сметката ми за газ на отоплителен сезон беше около 180лв. за апартамент от 95м2, сега съм в апартамент от 105м2. Сметките ми на предния апартамент бяха за отопление, топла вода и котлон на газ! Сега колко би ми струвало на месец? Ако е 250лв-300лв. и отгоре дали няма да ми излезе колкото и на ток?
    След две години мога да мина на газ, но мога да си ги спестя тези 3 бона. ако има и други желаещи и да си купя само котел ако ми излиза по-евтино да се отоплявам на газ.
    Този пост е редактиран от vo_yulmi; 27-11-22 в 16:07.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,546
    #4

    Отговор: Отопление с електрически котел или термопомпен бойлер със серпентина

    Не разбирам от тези системи, но опит мога да ти гарантирам, че от много тънки сметки човек накрая плаща х2.

    Цената на газта преди 2 години и сега няма общо. Същата се определя месец за месец и никой не може да ти каже колко ще струва тя догодина. Кеф цена няма.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    91
    #5
    Цитат Първоначално публикувано от gurcayy Виж публикацията
    Не разбирам от тези системи, но опит мога да ти гарантирам, че от много тънки сметки човек накрая плаща х2.

    Цената на газта преди 2 години и сега няма общо. Същата се определя месец за месец и никой не може да ти каже колко ще струва тя догодина. Кеф цена няма.
    Спор няма, но за този сезон няма как да мина на газ и не искам януари да се топля на климатик и за това търся варианти. Идеята беше да се топля на газ, но тези 3 бона ми идват в повече и както отбелязах вече е късно за газ, но варианта за напред си остава. Въпроса беше ако някой се топли на котел с ток или термопомпен бойлер да сподели опита си.
    Благодаря!
    Този пост е редактиран от vo_yulmi; 27-11-22 в 17:32.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,546
    #6

    Отговор: Отопление с електрически котел или термопомпен бойлер със серпентина

    Живеем в трудни времена, но мисля, че с 3к лв ще си спестиш много главоболия. Поне резултатът ще ти е гарантиран, докато с набиването на малко по-малко в алтернативи, не знаеш дали резултата ще те удовлетвори.

    Аз не разбрах жилището има или няма климатици.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #7

    Отговор: Отопление с електрически котел или термопомпен бойлер със серпентина

    слагай хибридна термопомпа на газ и на ток. така ще си защитен ако няма газ или ако вдигнат тока след година и половина и газта остане по евтина.

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #8

    Отговор: Отопление с електрически котел или термопомпен бойлер със серпентина

    Аз инсталирах viessmann котел на ток преди два месеца. В момента съм го настроил да работи от 22 до 06ч на нощната тарифа, а през деня съм на газ (viessmann котел). Другия месец, ако цената на газта се вдигне над цената на тока ще оставя и настроя да работи само котела на ток. И двата котела работят почти идентично и разликата е цената на квт/ч на енергията. При сегашната цена на газта и тока разликата е малка, за в бъдеще кой знае.

  11. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #9

    Отговор: Отопление с електрически котел или термопомпен бойлер със серпентина

    Ооо знае се бъдещето. Хляба 10 ст. Сиренето лев за кило.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    91
    #10
    Цитат Първоначално публикувано от pip00 Виж публикацията
    Аз инсталирах viessmann котел на ток преди два месеца. В момента съм го настроил да работи от 22 до 06ч на нощната тарифа, а през деня съм на газ (viessmann котел). Другия месец, ако цената на газта се вдигне над цената на тока ще оставя и настроя да работи само котела на ток. И двата котела работят почти идентично и разликата е цената на квт/ч на енергията. При сегашната цена на газта и тока разликата е малка, за в бъдеще кой знае.
    С два котела ли си, че малко се обърках? Имали котел, който да може да се настрои на газ или ток според избора, че не съм чувал за такъв?

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    слагай хибридна термопомпа на газ и на ток. така ще си защитен ако няма газ или ако вдигнат тока след година и половина и газта остане по евтина.
    Здравей,
    Може ли да дадеш пример за такава помпа? Ако може прати линкове към сайтове с помпи и описания и мнения към тях.
    Благодаря!

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #11

    Отговор: Отопление с електрически котел или термопомпен бойлер със серпентина

    Цитат Първоначално публикувано от vo_yulmi Виж публикацията
    Термопомпа как да изградя като живея в апартамент на третия етаж, имали такъв вариант?!
    Е, ти сега се изказа съвсем неподготвен! Питаш за някакви съвсем нестандартни схеми за отопление с бойлер, а не си се заинтересувал от видовете термопомпи - земя-вода, вода-вода и въздух-вода. Тебе те интересува последната. Аз също се отоплявам по този начин, макар да съм къща с двор. Сметките ти за отопление ще са три пъти по-ниски, отколкото с електрически котел, но неприятната част е вложението 5-10К за самата ТП плюс още 3-5К за инсталиране и доработка на системата, добавяне на някой конвектор...

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    91
    #12
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Е, ти сега се изказа съвсем неподготвен! Питаш за някакви съвсем нестандартни схеми за отопление с бойлер, а не си се заинтересувал от видовете термопомпи - земя-вода, вода-вода и въздух-вода. Тебе те интересува последната. Аз също се отоплявам по този начин, макар да съм къща с двор. Сметките ти за отопление ще са три пъти по-ниски, отколкото с електрически котел, но неприятната част е вложението 5-10К за самата ТП плюс още 3-5К за инсталиране и доработка на системата, добавяне на някой конвектор...
    Да наистина съм неподготвен. Знам от преди, че в този форум сте най-подготвени и затова пиша тука. Даже за предната система именно ти Лазаре ми помогна, за което съм ти много благодарен, че пак на време се включваш! Ако ме осветлиш още малко за тези системи ще се наложи вече на място във Варна ако не се лъжа да дойда да те почерпя Преди живеех в Търговище и се преместих в Силистра съответно и смених апартамента. Бях много ангажиран и на бързо, но професионално все пак отремонтирах апартамента като си мислех,че ще прекарат газ в блока защото през един блок видях, че следващия е газифициран. И в Търговище аз бях газифицирал блока та редът ми беше ясен докато не ми отказаха с отговора, че е бил далече блока! Не стига, че ще плащам окол 600лв. и нещо за нормалното прикачване като настоях след един месец ми отговориха, че не е невъзможно, но трябва да доплата още 3к. Тогава ми падна пердето! Котела ми не струва толкова и при условие, че имам доста приятели, които минаха на климатици от газ те ми отказват! Ето защо почнах да търся алтернативи. Ако ме бяха газифицирали на време и по нормалния начин въобще нямаше да мисля за алтернативи! Та всяко зло ьа добро и ако ме осветлиш още веднъж ьа тези с-теми и ако беше на мое място с по-малък бюджет, какво би направил ще съм ти благодарен от сърце

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Отговор: Отопление с електрически котел или термопомпен бойлер със серпентина

    Ами както ти казах има бюджетни решения за ТП. На тебе ти трябва нещо от порядъка 8-10кВт, има такива на цени 6-8К - Кристал, Гуанг Тенг, Мидея, Кливет, Грее... За монтажа минимум 2-3К с материалите. Разходът е като на климатиците, но комфортът е като на газ. Не знам обаче какви ти са радиаторите

  17. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #14

    Отговор: Отопление с електрически котел или термопомпен бойлер със серпентина

    Ей такива за тая година и разширителен съд 15-18литра. Догодина газ, мас, ток, вазелин според ситуацията.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    91
    #15
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ами както ти казах има бюджетни решения за ТП. На тебе ти трябва нещо от порядъка 8-10кВт, има такива на цени 6-8К - Кристал, Гуанг Тенг, Мидея, Кливет, Грее... За монтажа минимум 2-3К с материалите. Разходът е като на климатиците, но комфортът е като на газ. Не знам обаче какви ти са радиаторите
    Радиаторите ми са нови метални на Ромстал, както и лирите.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпен бойлер
    От Lazar във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 34
    Последно: 30-04-17, 19:02
  2. Термопомпен бойлер на Елдом.
    От p0ckata във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 21
    Последно: 16-08-16, 17:53
  3. Свързване на бойлер със серпентина към пелетен котел
    От колю скуката във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 08-06-13, 09:16
  4. Климатик + термопомпен бойлер - мнения
    От rum40 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 39
    Последно: 05-07-09, 16:39
  5. Термопомпен бойлер и климатик в едно
    От hacked във форум Други начини за отопление
    Отговори: 10
    Последно: 13-02-08, 21:48

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе