Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 19

схема за таймер с LA555 или LM122

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #1

    схема за таймер с LA555 или LM122

    Здравейте, искам да питам разбиращите от електроника в форума. От къде да взема принципна схема за реле за време с задръжка от 14 4аса с интегралните схеми LA555 или LM122?
    Значи искам при включване на захранването към схемата да се подава напрежение на бубината на едно постоянн-токово реле за време от 14 4аса.
    Някакви идеи?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re: схема за таймер с LA555 или LM122

    С тези схеми това време не може да се постигне. Даже и час е трудно да се постигне със задоволителна точност (личен опит). Защо не си вземеш някакъв таймер за битови нужди и да го използваш с нужните преработки? Има такива в магазинната мрежа и времето се задава с програмиране.

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #3

    Re: схема за таймер с LA555 или LM122

    Ще излезе доста скъпо - около 20 лв,. Схемата ми трябва за изключване на зарядно за Ni-Mh батерии след като се заредят, тъй като зарядното няма изключвател и ако го забравя ще прецака батериите

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    93
    #4

    Re: схема за таймер с LA555 или LM122

    "Ще излезе доста скъпо" - а колко мислиш, че ще ти излезе (даже да допуснем, че е възможно) с 555? Помисли си, че ще ти трябват "няколко" други елементи, кутия, захранване ... пък и няма да стане с тези чипове.


    При пашата идва ординареца и казва: Паша ефенди, въпреки Вашата заповед, оръдието няма да гръмне по девет причини.
    Пашата: Кажи причините!
    Ординареца: Ами първата - свърши ни барута, ...
    Пашата: Достатъчно!

  6. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #5

    Re: схема за таймер с LA555 или LM122

    Става лесно с едно процесорче PIC на Microchip или ATiny на Atmel или всякакво друго.
    Има ги в Комет и във Футурел (7-ми км)
    Цената е около 3 лева. Пише се програмка (елементарна) и може и година закъснение да реализираш.
    Процесорчето ако е в sleep режим с включен таймер ще харчи около 10 микроампера.
    Друго схемно решение за такива големи интервали не виждам.

    Могат да работят и на 3 волта
    И си имат вграден аналогов компаратор даже

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #6

    Re: схема за таймер с LA555 или LM122

    То е ясно, че с един PICльо работата става, ама е като да зашиеш на едно копче палто. Ще му трябва индикация някаква, бутони, кварц, други елементи, кутия, платка.... А и тоя дето ще го направи и ще напише софтуера и той се храни по три пъти дневно...

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #7

    Re: схема за таймер с LA555 или LM122

    Е защо - човекът иска след включване на захранването 14 часа едно реле да е захранено.
    Едно контролерче (аз обичам Атмел) (може и Пик) 8-краково, вътрешен осцилатор или някакъв външен.
    Едно транзисторче NPN, резистор и диод обратен. Не трябва платка - може и "въздушен монтаж".
    Това е - лепи се за 10 минути. Трябва си програмка , разбира се, Всеки ученик в 3-4 курс ще я напише
    Това са си същите елементи като с 555 таймер.

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #8

    Re: схема за таймер с LA555 или LM122

    Аве по добре си купи едно евтино зарядно, което изключва след зареждане.

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #9

    Re: схема за таймер с LA555 или LM122

    Явно ще послушам съвета на Wise.
    Зарядното съм го купил комплект с 4 Никелметалхибридни батерии R6 - 2600 mAh. Избрах комплекта заради големия капацитет на батериите. Немско производсто е комплекта. Недостатъка е само в това, че няма изключване след заряд, но не мисля да купувам друго зарядно! Имам познати колеги, които предполагам няма да ми откажат да ми напи6ат тази малка проста програмка, понеже аз съм лаик в областта на програмирането!!

    Поздрави на всички!!

  12. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #10

    Re: схема за таймер с LA555 или LM122

    Почти офф топик ...

    От горенаписаното чак сега разбирам, че не бивало да се ПРЕзареждат Ni-Mh батерии.
    Заедно с дигиталното си апаратче на SONY получих чифт Ni-Mh батерии, които вече ... сдадоха багажа. Зарядното си има лампичка, която след известно време зареждане угасва.

    Идеи къде е проблема?
    Дали аз съм ги прецакал, защото не съм дърпал шнура като угасне лампичката или просто животът им е ограничен?
    И какво му е решението на проблема?
    Нови батерии ли или направо нов кошмплект (батерии + зарядно) да си търся или пък има начин да ги "посъживя" малко тези батерийки?

  13. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #11

    Re: схема за таймер с LA555 или LM122

    @prt
    Доколкото разбирам, твоето зарядно е с индикаторна лампа - обикновено в тези случаи самото то прекратява подаването на заряден ток /има процесор/!

    Ако бъркам - нека ме поправи някой ИНЖ., моля!

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #12

    Re: схема за таймер с LA555 или LM122

    Много по-лесно е да следиш с компаратор напрежението на акумулаторите и да се изключва цялото зарядно при достигане на зададеното напрежение на акумулатора. Колко батерии зарежда зарядното ти? Дали не са свързани последователно? може ама става сложно да има компаратор на всяка акум. батерия и да се изключва само тази която е достигнала напрежението на заряд.

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #13

    Re: схема за таймер с LA555 или LM122

    От скроните ми познания за акомулаторни батерии знам, 4е когато се достигне напрежението при зареждане до границата за заредена батерия, това далеч не означава че батерията е достигнала пълния си заряд, а някъде около 80% от него. Затова пове4ето зарядни имат времезадръжка при зареждане и след като мине зададеното време от производителя се предполага 4е батерията е заредена на 100% и зарчда спира!!

    При такива зарядни за пълното време трябва да се зареждат напълно изтощени батерии само, ина4е става презареждане и живота на батерията намалява доста!!
    Аз 4акам фотоапарата да ги разреди до край и тогава ги зареждам!

    @PRT, твоето зараядно най-вероятно има таймер и спира заряда след определено време! Но най-вероятно си зареждал батериите при положение, 4е не са били разредени докрай и затова са се повредили. Друга вероятност е самите батерии да не са били качествени!!
    Поправете ме ако греша!!

  17. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #14

    Re: схема за таймер с LA555 или LM122

    2 батерии зарежда зарядното.
    Идея си нямам дали успоредно или последователно са вързани.
    Знам само, че ако са по-малко разредени - по-скоро изгасва лампичката.

    А оправяне имат ли?

  18. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #15

    Re: схема за таймер с LA555 или LM122

    Значи наистина тогава схемата е с компаратор и следи напрежението на батериите!!
    Ами по принцип няма оправяне на батериите!
    Може6 да пробваш да разредиш батериите до 0 V, като свърже6 някакъв консуматор към тях(например лампичка от прожектор). След това ги оставяш да се заредят напълно. По този начин има вероятност да им се повиши малко капацитета и да държат повече. Но не очаквай чудеса!!

    А по принцип за друг път да знаеш, 4е Ni-Mh i NiCd батерии се зареждат само когато се изтощтят напълно, а не за щяло и нещаяло!!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. PANASONIC UE9HKE - Въпрос за настройка на таймер
    От DaGa във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 4
    Последно: 18-12-14, 17:46
  2. Вентилатор с датчик за влага и таймер
    От mitakazxc във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 14
    Последно: 30-11-14, 13:19
  3. Седмичен таймер на климатици митсубиши електрик
    От petkovbg във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 5
    Последно: 06-03-13, 00:33
  4. Таймер вкл./изкл.
    От avast3 във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 7
    Последно: 11-10-10, 12:23
  5. Таймер за вентилатор за баня?
    От shanto във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 6
    Последно: 29-08-10, 16:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе