Резултати от 1 до 15 от общо 15

Вентилатор с датчик за влага и таймер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    64
    #1

    Вентилатор с датчик за влага и таймер

    здравейте купих си вентилатор за баня модел:

    MM T-HCS

    на ел. схемата за съврзане е дадено, че черната жица се свърза към постоянна фаза, белия кабел към нулата, а цветния към фазата идваща от ключа. аз имам двоен ключ - едни за лампите и едни за вентилатор.
    пуснах постоянна фаза на земното което отива при вентилатора и за нея вързах черната жица, на фазата от ключа вързах цветната жица и на нулата възах бялата жица.
    Проблема е че сега вентилатора работи само ако датчика го пусне и не мога да го включвам и изключвам от ключа.
    Моля помогнете?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    1,150
    #2

    Отговор: Вентилатор с датчик за влага и таймер

    Аз от сайта който си дал прочетох това:
    С датчик за влага и таймерВентилаторът се включва когато влагата в помещението надвиши 70%,
    като вградения таймер осигурява още 5 мин. работа след понижаване на
    влажността под 70%.

    Тоест работи според предписанията на производителя.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2013
    Мнения
    73
    #3

    Отговор: Вентилатор с датчик за влага и таймер

    Имам такъв вентилатор освен,че се включва от влагата,се включва от ключ /задължително като за стълбище/ който подава фаза само за миг.Вентилатора тръгва и се самоизключва след~ 5 мин.Този режим се ползва често за се до изсуши банята.Свързан е точно по дадената схема. Дано съм бил полезен.

    Сега видях как е вързан моя:connection_mm_sensors_humid.gif
    Вентилатора е отделен от лампата с ключ за стълбишно осветление затова мога да си го пускам за по 5 минути колкото пъти си искам без да включвам лампата.Сега нямам време за добра схема ако някой иска да я начертай иначе късно вечерта ще съм отново тук.Провери си свързването объркал си го нещо. Това ме смущава "пуснах постоянна фаза на земното" Извикай някой приятел на ти с тока.
    Този пост е редактиран от zeroww; 01-08-13 в 16:18.

  5. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #4

    Отговор: Вентилатор с датчик за влага и таймер

    И аз ползвам този модел.Модела работи на два режима - първия е автоматичния - вдига се влажността, включва, работи докато падне и след това работи още 5 минути.Другия режим е заработва при включване на лампата, работи докато е включена лампата, след изключването и работи още 5 минути.Нещо не си направил свързването както трябва - цветния трябва да е не на клемата на фазовия кабел, а на другия към лампата или има проблем с връзката.Провери връзката на цветния кабел към тялото на вентилатора / или към платката/.

  6. Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    691
    #5

    Отговор: Вентилатор с датчик за влага и таймер

    Аз бих го направил с двупозиционен ключ.
    В позиция 1 ще работи както и в момента с управление от датчика.
    В позиция 2 - се елиминира датчика и се включва директно от мрежата.
    Въпрос на личен избор е дали ще е монтиран в банята с влагозащитно изпълнение или отвън стандартно.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    64
    #6

    Отговор: Вентилатор с датчик за влага и таймер

    Цитат Първоначално публикувано от saint056a Виж публикацията
    Аз от сайта който си дал прочетох това:
    С датчик за влага и таймерВентилаторът се включва когато влагата в помещението надвиши 70%,
    като вградения таймер осигурява още 5 мин. работа след понижаване на
    влажността под 70%.

    Тоест работи според предписанията на производителя.
    според мен няма начин да не може да се включва и изключва от ключа а да се контролира само от датчика.
    на схемата на производителя е дадено че черната жица се връзва за постоянна фаза, за това пуснах постоянна фаза на земното.
    няма кабел отиващ към лампите от вентилатора, ключа е двоен за лампите и за вентилатора отделно.
    Този пост е редактиран от mitakazxc; 01-08-13 в 19:52.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    64
    #7

    Отговор: Вентилатор с датчик за влага и таймер

    Колеги помагайте

  10. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    156
    #8

    Отговор: Вентилатор с датчик за влага и таймер

    Цитат Първоначално публикувано от mitakazxc Виж публикацията
    черната жица се връзва за постоянна фаза, за това пуснах постоянна фаза на земното.
    Никой не може да разбере това ти изречение! На кое му викаш земно? Ако нещо наистина има там „земно“, то тогава трябва да се свърже към защитният кабел или ако няма такъв към нулевия и АБСОЛЮТНО НИКОГА КЪМ ФАЗА!!! На схемата на производителя е пределно ясно дадено свързването. Черният кабел към постоянна фаза, белия към постоянна нула, а цветния през ключ към фаза, за да тръгне и когато прекъснеш фазата през ключа ще спре след 5 минути.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2013
    Мнения
    73
    #9

    Отговор: Вентилатор с датчик за влага и таймер

    Цитат Първоначално публикувано от zeroww Виж публикацията

    Това ме смущава "пуснах постоянна фаза на земното" Извикай някой приятел на ти с тока.
    Извикай някой приятел на ти с тока.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    64
    #10

    Отговор: Вентилатор с датчик за влага и таймер

    Цитат Първоначално публикувано от Еди Виж публикацията
    Никой не може да разбере това ти изречение! На кое му викаш земно? Ако нещо наистина има там „земно“, то тогава трябва да се свърже към защитният кабел или ако няма такъв към нулевия и АБСОЛЮТНО НИКОГА КЪМ ФАЗА!!! На схемата на производителя е пределно ясно дадено свързването. Черният кабел към постоянна фаза, белия към постоянна нула, а цветния през ключ към фаза, за да тръгне и когато прекъснеш фазата през ключа ще спре след 5 минути.
    Земно викам на земно, нещо ми се караш ми се струва????
    на схемата е показана постоянна фаза на която се връзва черната жица, тъй като такава няма пусната към вентилатора, пуснах постоянна фаза от кутията на жицата наземното за да не прекарвам нов кабел, сега земното на което викам земно е потоянна фаза. постоянна нула си има прекарана, също така има прекарана фаза от ключа. Тоест 3 кабела - постоянна фаза, нула и фаза от ключа - както е на схемата!
    И така - чераната жица е свързана към постояннота фаза, бялата жица е свързана към нулата, цветната жица е свързана към фазата която се прекъсва от ключа, обаче вентилатора се пуска само то датчика не и от ключа, като включа ключа нищо не става

  13. Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    691
    #11

    Отговор: Вентилатор с датчик за влага и таймер

    Цитат Първоначално публикувано от mitakazxc Виж публикацията
    ... обаче вентилатора се пуска само то датчика не и от ключа, като включа ключа нищо не става
    Както вече бе написано и от други колеги - така го е решил производителя. За да работи по твоите предпочитания е логично ти да си направиш промени в схемата.

    Отваряш устройството да видиш къде и как е изпълнено включването на вентилатора от датчика. Без да съм го виждал това чудо, предполагам, че управляващия сигнал от датчика, при зададени от производителя стойности на влажността, задейства реле време, /все едно как е изпълнено/ което дава верига за включване на фана. Какво трябва да стане за да тръгне без участието на датчика. Трябва последния да се шунтира, т.е. вторият ти ключ да подаде фаза на въпросния НО контакт, управляван от датчика.
    Писал си вече, че имаш два ключа. Примерен вариант:
    Първия ключ можеш да свържеш така, че да включва и лампите и датчика. Както си е по схемата.
    Фазата от втория ключ вързваш свързваш директно на НО контакт включващ вентилатора.
    Както вече писах, нямам представа какви елементи са използвани в устройството, затова преди някой компетент да ме оплюй пак че пиша алабализми - за предотвратяване на евентуален дефект при включване и на двата ключа, е нужно да се прозвъни схемата с мултицет предварително.
    Друг вариант е единият ти ключ да включва само осветлението, а вторият да е с две позици. Управление на вентилатора от датчика или директно без него.
    Ако не се чувстваш в свои води с електротехниката и/или електрониката - помоли приятел за помощ.

    Успех!

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    64
    #12

    Отговор: Вентилатор с датчик за влага и таймер

    Цитат Първоначално публикувано от raziel66 Виж публикацията
    Както вече бе написано и от други колеги - така го е решил производителя. За да работи по твоите предпочитания е логично ти да си направиш промени в схемата.

    Отваряш устройството да видиш къде и как е изпълнено включването на вентилатора от датчика. Без да съм го виждал това чудо, предполагам, че управляващия сигнал от датчика, при зададени от производителя стойности на влажността, задейства реле време, /все едно как е изпълнено/ което дава верига за включване на фана. Какво трябва да стане за да тръгне без участието на датчика. Трябва последния да се шунтира, т.е. вторият ти ключ да подаде фаза на въпросния НО контакт, управляван от датчика.
    Писал си вече, че имаш два ключа. Примерен вариант:
    Първия ключ можеш да свържеш така, че да включва и лампите и датчика. Както си е по схемата.
    Фазата от втория ключ вързваш свързваш директно на НО контакт включващ вентилатора.
    Както вече писах, нямам представа какви елементи са използвани в устройството, затова преди някой компетент да ме оплюй пак че пиша алабализми - за предотвратяване на евентуален дефект при включване и на двата ключа, е нужно да се прозвъни схемата с мултицет предварително.
    Друг вариант е единият ти ключ да включва само осветлението, а вторият да е с две позици. Управление на вентилатора от датчика или директно без него.
    Ако не се чувстваш в свои води с електротехниката и/или електрониката - помоли приятел за помощ.

    Успех!

    Благодаря

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    156
    #13

    Отговор: Вентилатор с датчик за влага и таймер

    Цитат Първоначално публикувано от mitakazxc Виж публикацията
    Земно викам на земно, нещо ми се караш ми се струва????
    То май ти ми се караш, а?!? Точно защото всеки под земно ще разбира земно, а не както става по-късно при теб, че това земно е придобило функциите на фазово!
    п.п. За всеки случай свържи на цветната жица и една обикновена крушка, че да не се окаже, че после иска там да има нула. Знам ли как е направено.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    86
    #14

    Отговор: Вентилатор с датчик за влага и таймер

    Вече четвърти вентилатор на ММ гори, винаги го сменят, но ми писна да се разхождам през месец-два до магазина им на ботевградско. Пробвах да науча от подръжката на фирмата защо се случва, но нищо не можах да изкопча. До сега не се опитвах да разглеждам схемата залепена на вентилатора къде гори и днес го свалих, очевидно е къде е нагара, но не мога да различа елементите каква стойност са, според мен са кондензатори вързани паралелно. Въпросът ми е някой случайно да има схемата за да мога да ги заменя с по-мощни?
    Ето и снимка на схемата:2014-09-07 16.28.20.jpg
    Ето и още:2014-09-07 16.44.32.jpg

  18. Novice
    Тук е от
    Nov 2014
    Мнения
    4
    #15

    Отговор: Вентилатор с датчик за влага и таймер

    Според мен, основната причина да горят тези платки е попадането на капки вода (може и от конденз) върху тях.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Таймер вкл./изкл.
    От avast3 във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 7
    Последно: 11-10-10, 11:23
  2. Таймер за вентилатор за баня?
    От shanto във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 6
    Последно: 29-08-10, 15:55
  3. Влага в системата
    От yvan във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 4
    Последно: 27-12-09, 08:36
  4. Автоклиматик - влага
    От Zygot във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 1
    Последно: 18-06-09, 23:15
  5. абсорбатор на влага Ceresit „Stop влага”
    От pavelkv във форум Друга битова техника
    Отговори: 2
    Последно: 30-09-07, 16:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе