Малко хора в България знаят, че в страната ни съществуват фирми производители на дървени сглобяеми къщи, които ежегодно произвеждат и монтират по около 200 броя с обща жилищна площ над 20 000 м2. Понятието за сглобяема къща по европейските стандарти гласи, че това е сграда от стенни и тавански елементи, които се изработват в индустриални условия, транспортират се до мястото на строежа, където се сглобяват върху предварително подготвената основа. В тях се включват не само сградите, направени изцяло от дърво, но и тези, в които преобладаващите материали са от дървесина и нейни производни - ПДЧ, шперплат, OSB и т.н. За производството им се използват и други материали като вата, гипсфазер и разбира се, бетон за направа на основите.
С тази статия не искам да правя реклама на дървените сглобяеми къщи, а да разясня какви са основните им предимства и да оборя някои „аргументи”, изтъквани като недостатъци. Хората имат противоречиво мнение за тях, останало от миналото, и си ги представят като някакви бараки или бунгала, които група дърводелци сглобяват за няколко часа. Съвременните дървени сглобяеми къщи за постоянно пребиваване коренно се различават от сезонните постройки, които сме виждали в морските и планинските курорти. Те са на един, два или три етажа с големи площи, прекрасна архитектура и много предимства пред другите видове монолитни или монтажни сгради, а именно:
- много добра топлоизолация, което води до значително спестяване на енергия за отопление през зимата и климатизация през лятото;
- бързо изграждане на конструкцията, без това да се отразява на качеството;
- голяма степен на заводска завършеност, което води до съкращаване на сроковете за строителство;
- по-ниска цена при една и съща степен на завършеност и луксозност;
- по-голяма използваемост на застроената площ;
- възможност за изпълнение на разнообразни архитектурни решения;
- много ниско тегло на сградата, респективно голяма устойчивост на земетресения и земни свлачища;
- лесно и бързо полагане и ремонтиране на всички вътрешни инсталации;
- мокрите строителни процеси са сведени до минимум;
- всички материали по сградата са от един доставчик;
-за производството им се употребяват продукти, за чието преработване е изразходвано минимално количество енергия от невъзобновяеми ресурси, което ги прави наистина едни “зелени” или “еко” къщи.
Качествено изпълнените дървените къщи по най-важните показатели за едно съвременно жилище не отстъпват с нищо на останалите видове, особено що се отнася до комфорта, здравината, използваемостта на съвременните материали и икономичността.
Като недостатък на дървените сглобяеми сгради пред стоманобетонните се посочва по-късият срок за техническо използване. Животът на монолитните сгради, при варварска експлоатация и без текущи ремонти е по-кратък от този на поддържаните и нормално експлоатирани дървени къщи. Навсякъде в България могат да се видят лошо използвани и зле стопанисвани стоманобетонни панелни блокове и тухлени постройки. Сглобяемите къщи от дървесина и нейните производни могат да имат дълъг технически живот, т.е. периодът от построяването до събарянето им е напълно сравним с този на останалите сгради. Доказателство за това са къщите от дървена скелетно-гредова или стълбово-талпена конструкция, при които този технически живот възлиза често на повече от 300 години. Стотици са примерите в морските и планинските села и градове, където старинни дървени сгради все още се обитават или са преустроени в малки хотели, ресторанти и творчески бази.
Друг „недостатък” е нападението на дървесината от биологични вредители – гъби и насекоми. Решаването на проблема е чрез използването на суха дървесина, третирана с антисептици и инсектициди по време на производството и монтажа. През експлоатационния период не трябва да се допускат течове на вода, засипване на външните стени с пръст или да се създават други условия за развитие на вредителите на дървесина. Но тези изисквания са валидни и за останалите видове сгради.
Някои псевдоспециалисти дават за пример на неустойчивост сглобяемите сгради, помитани като кибритени кутийки от опустошителните торнада в САЩ. Всъщност торнадото разрушава всичко по пътя си. Въпреки това в т.нар. алея на торнадата продължават да строят такива сгради. За разлика от други страни, у нас не се появяват урагани с голяма разрушителна сила. В България няма регистриран случай на дървена къща, съборена от силен вятър или дебел сняг.
Най-често пожарите в жилищните сгради са причинени от тютюнопушене и нагревателни уреди, като започват от мебелировката и текстила в обзавеждането, а не от конструкцията на сградата. В пожарни условия дори незащитените дървени конструкции имат по-висока пожароустойчивост от аналогичните стоманени, а в някои случаи са съпоставими със стоманено-бетонните. Въпреки горимостта на дървесината, постройките изградени от нея и нейните производни в противопожарно отношение не са по-опасни от останалите сгради, ако се вземат необходимите предпазни мерки.