Вече 2 часа се ровя в интернет да си преведа този текст на английски, но не намерих нито онлайн преводач, нито програмка която да го направи. Ако някой отдели от свободното си време да го прведе, ще съм му изкючително благодарен за оказаното ми съдействие. Попълвам документ който ми трябва за понеделник сутринта.
Цел - на база теоретичните постановки и постигнатите резултати на практиката, да се изведат насоки за усъвършенстване на регионалното планиране, чрез стратегии, проекти и система от показатели за оценка на социално-икономическото развитие на районите.
Обект на изследването са селските райони в България (в частност област Стара Загора). За селски райони приемаме обособената административно-териториална единица – област.
Методи – Основният методичен подход, който се прилага при изследването, анализа и оценката на регионално устойчиво развитие е системният подход.
Използва се и аксиоматичният метод, основан на литературен анализ за разкриване предимствата и недостатъците на провежданата регионална политика както в страната, така и в чужбина. Други методи за набиране и систематизиране на информацията са монографският и нормативният методи, SWOT анализът. Използвани са и историческият и логическият методи за отчитане на по-важните исторически факти и извличане на основните моменти от минали събития.
Изводи – В процеса на подготовка за присъединяване на България към Европейския съюз един от основните пътища е постигането във възможно най-висока степен на изравняване на икономическото развитие на страната със средното равнище в ЕС.
Устойчивото развитие предполага екологосъобразна индустриална дейност.
Намесата на държавата в развитието на селските райони е необходима в системата на свободната пазарна икономика и се проявява в няколко направления - в обществения сектор, в търсенето на стоки и услуги, в доставката на ресурси за производство, в различните инициативи и субсидии.
При планирането на устойчиво регионално развитие е необходимо да се отчитат националните и регионалните цели и приоритети и в същото време, да се взема под внимание потенциала на различните региони.
Препоръки – Необходимо е задълбочено изучаване на чуждестранните практики в областта на регулиране и осъществяване на политиката по регионално развитие.
Система от показатели за социално-икономическото развитие на районите да бъде включена във всички планове и програми.
Активно осъществяване на партньорство – вертикално и хоризонтално.
Област на приложение – икономика, устойчиво развитие, планиране на регионалното развитие.