Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 44

да сложа ли газова уредба на колата ??

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    947
    #1

    да сложа ли газова уредба на колата ??

    Тъй като не съм карал кола с газова уредба досега и нещата които чета са много противоречиви вие какво бихте ме посъветвали - да сложа ли газова на колата или не си заслужава ??

    Колата ми е Seat Ibiza 96 г. hatch back 1390 кубика (уж) пълна инжекция ( поне така каза майстора) и самата уредба струва 500 лева. изминавам между 1000 и 1300 км на месец.

    Благодара Ви !

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #2

    Re: да сложа ли газова уредба на колата ??

    не защото:
    1.малко караш
    2.ибисата и без тва няма багажник
    3.тоя 1,4 мотор и без това е предал богу дух, ти искаш още повече да го скопиш
    4.караш подвижна бомба смърдяща на чесън

    направи си сметка за парите.
    колко плащаш сега за бензин?
    колко ще плащаш за газ при разход с 20-30% повече?
    за колко време ще избиеш газовата?
    включи към това и възможните проблемите от това, че не караш на бензин (изгаряне на бензинова помпа например)

    и накрая прецени има ли смисъл.

  4. Member Аватара на sclera_bg
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    475
    #3

    Re: да сложа ли газова уредба на колата ??

    С тия [страшни] цени на бензина и аз започвам да искам да си слагам газ. При всички положения от тая (ценова) гледна точка си струва.
    Обаче имам чувството че слагането на газ в България си е малко като лотария - може да си страшно доволен, а може и през ден да висиш при майстори газаджии. Най-важното според мен е слагането на правилната газова уредба от точните хора.

    Иначе има страшно много материал за газовите уредби из форумите и из интернета въобще, ако се поразровиш ще може да си изградиш някаква по-ясна представа.
    Лично аз съм се насочил гъм газов инжекцион, ама там цените са четирицифрени и нямам финансовата възможност, обидно е да превърнеш модерния, компютърно управляван инжекцион в примитивен газов карбуратор.

    Абе въпроса е много сложен, както казах това си е жива лотария... :coolsmiley:

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    195
    #4

    Re: да сложа ли газова уредба на колата ??

    Преди 2 години и аз се чудих като теб
    Въртях малко километри в София и си мислех че е опасно и мирише(много съм грешал)
    Сега, ако си купувам друга кола първото нещо което ще направя е да сложа газова.
    препоръчвам ти задължително да си сложиш и тогава (ако може и до тоалетната ще ходиш с колата)
    както и да го погледнеш газта е по два пъти евтина

  6. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    327
    #5

    Re: да сложа ли газова уредба на колата ??

    Цитат Първоначално публикувано от obshtinska_mishka
    Тъй като не съм карал кола с газова уредба досега и нещата които чета са много противоречиви вие какво бихте ме посъветвали - да сложа ли газова на колата или не си заслужава ??

    Колата ми е Seat Ibiza 96 г. hatch back 1390 кубика (уж) пълна инжекция ( поне така каза майстора) и самата уредба струва 500 лева. изминавам между 1000 и 1300 км на месец.

    Благодара Ви !
    Сложи си и няма да съжаляваш. Аз карам само на газ и съм толкова доволен, че никой и нищо няма да ме откаже от газта. Колата става по-безшумна и с по-олавни движения, все едно танцува. За икономическия ефект няма да говоря, той е очеваден.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #6

    Re: да сложа ли газова уредба на колата ??

    Карам Лада 21011 (1300), стара колкото самия мен. Двигателят е на около 210 000 км без основен ремонт (т.е. смятай - гълта като "Голяма Уста иска да яде!"). На месец изминавам горе-долу колкото и ти - 1 000 км (+/- 100-200).

    Не съм сложил газова уредба поради следните причини (не са кой знае колко, но за мен са основателни):

    - малко или много, мощността на колата пада - смятай, че щом на магистрала Хемус, в дългия стръмен участък непосредствено след Ботевград в посока София, изпреварвам западни автомобили с газови уредби (личи им по отвора за зареждане отзад), значи до някаква степен това за падането на мощността е вярно. Една от основните причини за това мога да обясня по косвен път: ДВГ-тата са правени да работят с бензин (или дизел), не с газ; а двете горива имат все пак някакви разлики в свойствата и КПД-то (при газта то е по-ниско, което респективно ще ти повиши разхода като количество гориво на 100 км), като от друга страна износването на двигателя вероятно ще се ускори.

    - зимно време се налага да палиш и да загряваш колата на бензин (освен ако колата ти не стои на закрито, в гараж), а имайки предвид, че авансът при центровката за работа с газ е различен от това за бензина, двигателят ти няма да работи ефективно докато не превключиш обратно на газ. Разбира се, това означава и че ще трябва да зареждаш и бензин, макар и доста по-рядко от сега.

    - втора бомба в багажника не ми трябва.

    - бутилката ще заеме част от и без това неголемия багажник, а ако си вземеш по-малка бутилка - ще се налага по-често да зареждаш.

    - няма никаква гаранция, че с цената на газта няма да се започне да се спекулира (ако вече не се и прави това де).

    Разбира се, горните съображения могат да търпят и критики - аз просто споделих личните си наблюдения (имам доста познати, които движат на газ).

  8.  
     
  9. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #7

    Re: да сложа ли газова уредба на колата ??

    Аз пък съм "ЗА" газовата уредба (и аз карам на газ малка кола) по следните причини:

    1) Багажника беше малък и без друго
    2) Мощността си остана все така малка
    3) Виждал съм изгорял автомобил в пожар с обгоряла но пълна газова бутилка в багажника
    4) 1000 км на месец при 10/100 разход са 100 литра при ~1 лв разлика в цената на горивото е 100 лв на месец икономия = 500 лв (за газовата) за 5 месеца

    В обобщение - който има пари в изобилие нека кара на бензин, който не - на газ :coolsmiley:

  10. Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Живее в
    Варна
    Мнения
    164
    #8

    Re: да сложа ли газова уредба на колата ??

    аз карам на метан от 1 година опел астра ,със бутилка от 45 кг минавам от 105 до 125 км градско зависи от карането .1 зареждане ми струва лятото 5.5лв а зимата 6.5 лв,колата е моно инжекция със 2 бубини е, уредбата ми струва 950 лв нова със аванс процесора заедно, минавам 1500 до 2000 км само градско ,като сложа и бензина на които паля оше 1 лв става 6.50 лв лято и 7.50 лв зима средно.помпата на бензина работи постояно не се спира дори като си работи на метан ,върти бензина в кръг дане се прецака от стоене помпата, аз съм доволен от газовото

  11. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #9

    Re: да сложа ли газова уредба на колата ??

    Fiat Tipo 1.6 ie [моно инжекция]
    4 500 километра на месец.

    Ще започна с това, че съм бил много наивен, като съм слушал разни противници на газта и приказки от рода на "мирише", "малък багажник", "бомба", "деликатна поддръжка", "газта е смърт за италианските моноинжекции" и т. н.

    Повече от година съм вече на пропан-бутан и съм безкрайно доволен.

    1. Не мирише
    2. Не усещам разлика в мощността при моите кубици и конски сили
    3. По-евтино

    Ако бях си сложил газ още когато си купих колата, вече икономията щеше да ми е изплатила и уредбата и колата.
    Бих си сложил без да се замисля метанова уредба, тъй като пропан-бутановата вече ми е изплатена, но по дестинацията ми няма метан станции, иначе не бих се замислил.
    Единствената ми грижа е на 20 000 километра срещу 10 лева да ми прочистят системата от мазнотиите, които се натрупват в изпарителя. И да ми сменят, ако има нещо втвърдено по гумените части. Вносителите/дистрибуторите ни на пропан.бутан са просто перфектни мошеници.

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    898
    #10

    Re: да сложа ли газова уредба на колата ??

    Пето поред возило сменям и винаги на газ.На две от колите купувах аз газовата уредба и разбрах,че парите дадени накуп се прежалват и забравят,а после си свиркаш и юркаш насам-натам.
    Слагай смело - няма да съжаляваш.

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    540
    #11

    Re: да сложа ли газова уредба на колата ??

    Имах Векрта А 2000cc 115hp цели 5 години и бях на газ! Харчеше ми като за световно... ама аз под 3500rpm не падах. Зимата винаги я палех на газ...но колата беше в гараж. Баща ми отиваше с бутилка от 60л, която побира към 52л от София до ВТ и се връщаше. Горе прочетох, че пада мощността на колите с газова уредба. За това има газов инжекцион. Малко повече ще се изхвърлиш, но ще ти харчи колкото на бензин и ще върви толкова. Докато при обикновенните газови разхода се покачва с 2-3 литра. Да не забравяме обаче, че на газ колата няма ограничител демек си я цедках до 7000 оборота редовно. Баща ми ходи до нея до Гърция и я върна с половин бутилка газ от там! Еми колата вървеше повече от колкото на бензин! Имах чувството, че бях сложил 100 октана V-Power Racing... на втора гумите се късаха... докато при нашата газ... само за икономично-разумно каране! Но и аз съм човек и аз си я настъпвах... сега събирам пари за нещо по-новичко от рода на 1.4 Ibiza като твоята само, че 2001. Ще я взема 100% на бензин защото ще я галя с палеца и не очаквам повече от 7-8 градско! Ако пък си я вкарам със заводски газов инжекцион... няма да има равна...
    Та и моя съвет е да си сложиш газ. Ще си позатваряш леко притока от газовата ама ще изкачваш баирите на първа ама кво ти пука. Важното е , че ще е супер икономична!
    За метановите уредби знам, че са много тежки и бързо отиват задните амортисьори. Печелиш едно, сменяш друго. Но със сигурност спестените пари ти позволяват да сменяш по-често амортисьори.
    А газта ме съмнява и да я дигнат да стигне цената на бензина, който сигурно ще цъфне още на горе идните години.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #12

    Re: да сложа ли газова уредба на колата ??

    Много точно го е казал Ско! Газовата бутилка няма как да избухне сама (освен в нашите фантазии,защото така ни е втълпено). Тя би избухнала ако автомобилът се запали и тя остане насред огъня - от разширението. Но какво ще стане в такъв случай с резервоара за бензин - същото! По важно е да се избере хубава марка и модел газова уредба. Аз съм с Renzo Landi - четири години карам Опела само на газ,като за това време не успях да го запаля на газ само тази зима при -15-20. Вече две лета правя преход Варна - Троян точно за ... 20 лв.

  16. Senior Member Аватара на Vandal
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    1,255
    #13

    Re: да сложа ли газова уредба на колата ??


    Цитат Първоначално публикувано от obshtinska_mishka
    Тъй като не съм карал кола
    obshtinska_mishka
    Аз пък до сега си мислех че жена стои зад ника ти бре :coolsmiley:
    Ей, да не вземеш да се обидиш


    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Vandal, не четеш редовно,въпроса беше повдигнат и изяснен отдавна
    Май съм го пропуснал тоя момент.
    Или съм бил... :dock:

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #14

    Re: да сложа ли газова уредба на колата ??

    Vandal, не четеш редовно,въпроса беше повдигнат и изяснен отдавна

  18. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #15

    Re: да сложа ли газова уредба на колата ??

    Странна работа - толкова плюсове има и толкова малко минуси. Защо все още се произвеждат бензинови и дизелови двигатели?
    Видях, че са започнали производство на автобуси с метанова система. Вероятно има (доколкото видях от постовете ви) автомобили на пропан-бутан и други, на метан. Но нещо много са малко и са екзотика, а не правило.
    Това определено ме притеснява. Че толкова ли са тъпи тези производители на коли??
    Аз още нямам кола (карам служебна ) и се замислям силно каква да си взема.
    То ако помислиш - по-евтино ще ми седне с такси да се возя, ама друго си е удобството.
    200 км на месец е доста оптимистично да минавам, по-скоро ще са 100.
    Тези дни ме зарибяваха с някакви китайски малки (1,1) автомобили за 7500 лв - новички, на бензин.
    Дали това не е решението?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Проблем с газовата уредба на колата
    От svilen angelov във форум Автомобили
    Отговори: 16
    Последно: 25-02-13, 18:20
  2. Отговори: 2
    Последно: 25-07-11, 12:34
  3. газова уредба
    От yo ko във форум Купува
    Отговори: 1
    Последно: 28-03-11, 11:02
  4. Газова уредба
    От pavelkv във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 06-11-09, 18:24
  5. Газова уредба Томасето
    От stekyman във форум Автомобили
    Отговори: 0
    Последно: 24-06-09, 22:28

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе