Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

Принципен въпрос за гаранция

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. 666
    666 е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    161
    #1

    Принципен въпрос за гаранция

    Преди около 1 година си купих http://www.tefal.bg/All+Products/Coo...ry/ActiFry.htm . Като цяло съм много доволен, но вчера ми се счупи бъркалката. Обадих се днеска да си поръчам нова в сервиза и ми обясниха, че трябва да чакам 2-3 седмици и да платя около 20лв, защото била СВАЛЯЕМА част и за нея не важала гаранцията. Та се чудя кое не ми харесва повече, дългото чакане или това, че трябва да плащам за ремонт на уред в гаранция. Да уточня, че проблема е видимо в стареенето на матеряла от който е направен бъркалката. Почти съм убеден, че трябва да сезирам "комисията за защита на потребителя", поне това което се отнася в частта за плащане на ремонт на гаранционен уред. Но все пак ми е интересно Вашето мнение, дали аз не изпускам нещо и ако имате някакво наблюдение, какви са практиките в подобни случаи в белите държави? Мерси предварително.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #2

    Re:Принципен въпрос за гаранция

    Нещо не си доспал май? За една пластмасова лъжичка до страсбург ли ще идеш. Това си е аксесоар и не мисля, че попада под гаранционните усливия на изделието. На телефона като си счупиш стилуса....я иди до магазина за един лев...все нещо ще ти пастне

  4. 666
    666 е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    161
    #3

    Re:Принципен въпрос за гаранция

    Tommorow, толкова ли е сложно, ако не можеш да отговориш нещо сериозно, да не пишеш?

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    44
    #4

    Re:Принципен въпрос за гаранция

    Цитат Първоначално публикувано от 666
    Преди около 1 година си купих http://www.tefal.bg/All+Products/Coo...ry/ActiFry.htm . Като цяло съм много доволен, но вчера ми се счупи бъркалката. Обадих се днеска да си поръчам нова в сервиза и ми обясниха, че трябва да чакам 2-3 седмици и да платя около 20лв, защото била СВАЛЯЕМА част и за нея не важала гаранцията. Та се чудя кое не ми харесва повече, дългото чакане или това, че трябва да плащам за ремонт на уред в гаранция. Да уточня, че проблема е видимо в стареенето на матеряла от който е направен бъркалката. Почти съм убеден, че трябва да сезирам "комисията за защита на потребителя", поне това което се отнася в частта за плащане на ремонт на гаранционен уред. Но все пак ми е интересно Вашето мнение, дали аз не изпускам нещо и ако имате някакво наблюдение, какви са практиките в подобни случаи в белите държави? Мерси предварително.
    Така е.На пой познат бъркалката преди година също се счупи.За разлика от теб му казаха че не могат да му я доставят.Тогава пробва залепване и армиране в зъботехническа лаборатория но бъркалката не изкара дълго.Купи си нова машина защото вече беше свикнал с начина на приготвяне на храната в нея.

  6. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    201
    #5

    Re:Принципен въпрос за гаранция

    В гаранционната карта на TEFAL би трябвало да пише кое подлежи на гаранция и кое не.Колегата е прав за отделящата се част от основния корпус.Преди време бях дистрибутор на марка за автокасетофони и там също не признаваха гаранция на свалящия се панел, защото е отделяща се част от основния корпус.Все пак , съгласете се ,че така може да се спекулира със същата част от друг уред с изтекла гаранция, а и още повече ,че говорим за счупено а можа да се счупи и при редица други действия .

  7. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #6

    Re:Принципен въпрос за гаранция

    Че аз си бях сериозен....какво толкова ти е сложното за разбиране. Мерителната лъжичка е аксесоар поставен там за да улесни някоя "схватлива" домакиня да не се обажда по телефона и да пита "ама супена или чаена лъжичка олио да слагам". Ако ти е била счупена при покупката и с това е нарушена окомплектовката - ок, претенциите са основателни и това лесно би се решило с друг уред от склада или да се иска лека отстъпка от цената. Но наличието или липсата на тази златна лъжичка не определя функционалността и работоспособността на уреда също както мерителната лъжичка на кафемашината. Гаранцията ти е върху фритюрник тефал, а не върху мерителна лъжичка тефал с аксесоар фритюрник. Нещо повече ползвал си я цяла година, мил, бърсал, изпускал, натискал, настъпвал и кво ли още не. И накрая бедната лъжичка се е счупила. Та...

    Няма лошо да пишеш до КЗП ( имаш бол фрии тайм за губене ) можеш и по нагоре да идеш, лошото ще е ако се намерят още 10000 с такива сериозни проблеми потребители и всички решат да пишат с което ще ангажират хора да произнесат становище по "сериозните" им проблеми, а това ще рефлектира зле на обслужването от КЗП на всички онези чакащи решение истиснки ощетени потребители. Това да имаш права не те задължава да ги използваш непрекъснато и за всичко.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    201
    #7

    Re:Принципен въпрос за гаранция

    Не съм сигурен дали 666 под "бъркалката" няма предвид бъркалката която се върти вътре и бърка картофите примерно, а не лъжичката за мазнина.

  10. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #8

    Re:Принципен въпрос за гаранция

    Упс...може и така да е - моя фритюрник няма бъркалка Официалното становище на тефал е, че гаранцията НЕ касае бъркалката/греблото. Ако е става дума за т.н. Tefal Actifry Replacement Paddle ( снимка ) то лично го съветвам да приеме офертата на сервиза от 20лв, защото е с нормална цена около 20 GBP + доставката. Даже си мисля, че за тия пари му хващат само доставката.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  11. 666
    666 е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    161
    #9

    Re:Принципен въпрос за гаранция

    Че аз си бях сериозен....какво толкова ти е сложното за разбиране. Мерителната лъжичка е аксесоар поставен там за да улесни някоя "схватлива" домакиня да не се обажда по телефона и да пита "ама супена или чаена лъжичка олио да слагам". Ако ти е била счупена при покупката и с това е нарушена окомплектовката - ок, претенциите са основателни и това лесно би се решило с друг уред от склада или да се иска лека отстъпка от цената. Но наличието или липсата на тази златна лъжичка не определя функционалността и работоспособността на уреда също както мерителната лъжичка на кафемашината. Гаранцията ти е върху фритюрник тефал, а не върху мерителна лъжичка тефал с аксесоар фритюрник. Нещо повече ползвал си я цяла година, мил, бърсал, изпускал, натискал, настъпвал и кво ли още не. И накрая бедната лъжичка се е счупила. Та...
    Да сравняваш лъжичката /която между другото никъде не съм я споменавал/ с бъркалката, е толкова коректно, колкото да сравняваш диференциала на кола с тубата за наливане на гориво.

    [quoteНяма лошо да пишеш до КЗП ( имаш бол фрии тайм за губене ) можеш и по нагоре да идеш, лошото ще е ако се намерят още 10000 с такива сериозни проблеми потребители и всички решат да пишат с което ще ангажират хора да произнесат становище по "сериозните" им проблеми, а това ще рефлектира зле на обслужването от КЗП на всички онези чакащи решение истиснки ощетени потребители][/quote]

    Ако аз съм прав, достатъчно е не 10000 а само 100-тина човека да повдигнат проблема, КЗП да вземе необходимите мерки и подобни случаи рязко ще намалеят. А това дали проблема е сериозен или не, е много субективно мнение и това не би трябвало да спира никой, да си търси правото, колкото и несериозно да се струва на някои хора.

    Това да имаш права не те задължава да ги използваш непрекъснато и за всичко.
    Тука вече си прав, не те задължава, но вярвай ми, ХУБАВО е. Впрочем големият проблем на българите е, че много рядко си търсиме правата и още по-рядко воюваме за тях като ни ги отказват, но това вече си е друга тема.

    ПП А колкото и да не ти се вярва, консумативите също имат гаранции.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1342543635[/time]_________________________________________________

    Да точно за тази бъркалка става дума. И ако това е становището на тефал, е вече наистина сериозен отговор на въпроса ми, мерси за което. И най-вероятно това ще е последния уред на тефал, който купувам.

  12. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #10

    Re:Принципен въпрос за гаранция

    Хубу де, немой се ядосва...Първосигнално под бъркалка разбрах "ня'къв черпак за разбъркване". Иначе и тук гаранцията е както при всички кухненски роботи...знаеш. основна "майка" и разни приставки там...гаранцията носи майката. Имал съм разправия за подобен уред. Но и трябва да разбереш производителите - те не знаят как и дали според инструкциите си ползвал въпросния нож, бъркач, резач или каквото и да е друго. В случая ако нарежеш по-ситно или по-натънко картофите, може някой а се подпъхне при движението си под греблото и така да му създаде напрежение, спукване или направо чупене. Често подобни компоненти се правят именно така - чупливи - за да се избегне по-голяма поразия при ситуация като горната. Ако картофа се запъне ( клиновидна форма ) и греблото реши да не се предаде може да го отнесе двигателя. Вземи се две гребла - дай 40лв и си спи спокойно. А и тефал е фирма, която е бъкана с несполучливи и противоречиви изделия - така че ако не купиш нищо от нея занапред - няма да сбъркаш. А и няма да тровиш себе си и семейството си така http://www.zdravosloven.com/portal/s...9.html?print=1

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    132
    #11

    Re:Принципен въпрос за гаранция

    Майки, бащи, сватове... според ЗЗП, ако клаузите на гаранцията противоречат на ЗЗП, то те отпадат и се прилагат тези на ЗЗП.
    Ето и няколко сламки за убеждаване на продавача, че няма да е здравословно за него ако се сезира КЗП и съответно сезиране на КЗП, ако диалога с продавача не помогне:

    Чл. 105. (1) Продавачът е длъжен да предаде на потребителя стока, която съответства на договора за продажба.
    (2) Продавачът отговаря за всяка липса на съответствие на потребителската стока с договора за продажба, която съществува при доставянето на стоката и се прояви до две години след доставянето й, дори и да не е знаел за несъответствието.
    Чл. 106. За да съответства на договора за продажба, потребителската стока трябва да:
    1. притежава характеристиките, определени от страните по договора, и да е годна за обичайната употреба, за която служат потребителските стоки от същия вид;
    2. отговаря на описанието, дадено от продавача под формата на мостра или образец;
    3. е годна за специалната употреба, желана от потребителя, при условие че той е уведомил продавача за своето изискване при сключването на договора и то е прието от продавача;
    4. притежава обичайните качества и характеристики на стоките от същия вид, които потребителят може разумно да очаква, като се имат предвид естеството на потребителската стока и публичните изявления за конкретните й характеристики, направени от продавача, производителя или негов представител, които се съдържат в рекламата или в етикета на потребителската стока.
    Така, че всякакви изявления, че била сваляема част не важат.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #12

    Re:Принципен въпрос за гаранция

    Карни, искаш ли без да съм адвокат да ти оборя всяка точка която си преписал?

    с две words... чл.105 касае несъответствията - изясни си какво значи несъответствие hint: казали са му, че фритюрника бели и реже картофите, а той очевидно не го прави или пък че освен да пърже може и да готви фасул...чл.106 с подточките касае състоянието на изделието В момента за закупуването и....а не година по късно..очевидно в момента на закупуването на фритюрника претенциите са били удовлетворени.

    Точно тия две 105 и 106 няма да ти свършат никаква работа.

    тефал дават 12 месечна лимитирана гаранция на изделията си....всички режещи, бъркащи, пасиращи и прочие движещи се елементи( приставки ) на изделието се водят износваеми, заменяеми, консуматив.Отделно тефал уточнява, че при комерсиално използване на което и да е изделие гаранцията става от 12 години на 3 месеца. Tefal warrants its appliances to be defect-free in materials and workmanship for a period of 12 months in the case of domestic use (or 3 months in the case of commercial use) from the date of purchase (Warranty Period), which is your guarantee of Tefal reliability.

    И тук сега да прочетем внимателно: This warranty does not cover: бла бла бла... any glass or porcelain ware incorporated in the product, accessories that by their nature and limited lifespan require periodic renewal.....

  16. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #13

    Re:Принципен въпрос за гаранция

    Общо взето искането Ви звучи подобно на :
    -Защо не ми смениха гаранционно батериите на дистанционното на телевизора ? След 18м се скапаха и не мога да го пусна, защото нямам очила и не разбирам нищо от дребните бутони отзад на TV - то

  17. Member
    Тук е от
    Jun 2011
    Мнения
    338
    #14

    Re:Принципен въпрос за гаранция

    666, направо пускай една жалба до КЗП и не се замисляй да се оставяш да те правят на будала. Който те съветва да се отказваш и да си платиш чинно 20 лева за нещо, което ти се полага по закон, изъкваки ти като довод, че ще губиш време, то той явно обича да прекланя глава лесно, без да си търси правата, отредени от Закона. Може първо да си разпечаташ някои части от Закона за защита на потребителя, засягащи твоя проблем, като например горецитираните членове 105 и 106. Дори само те са достатъчни, за да обезсмислят всички останали опити на служителите на Tefal да те баламосват! Не слушай потребителя Tommorow, че "чл.106 с подточките касае състоянието на изделието В момента за закупуването и....а не година по късно."!!! Член 106 описва какво включва понятието "съответствие на потребителската стока с договора за продажба" в член 105! Това засяга двугодишният период от закупуването на стоката до изтичането на срока, в който ЗЗП ти гарантира безплатна поправка или замяна на дефектирала или счупена (част от) стока, не по твоя вина.

    И още:
    Чл. 111. (1) Всяко споразумение или договор, сключени с продавач преди появата на несъответствието на потребителската стока с договора за продажба, което ограничава или изключва отговорността на продавача по този раздел, е нищожно.
    Накратко - ако договорът на магазина се опитва да изключи задължението на търговеца да поправи/замени дефектирала стока (например със смешното оправдание, че някоя част е "отделяща се"), то той се счита за неважащ и в този случай се прилага точка 2 от член 105:
    Чл. 105. (2) Продавачът отговаря за всяка липса на съответствие на потребителската стока с договора за продажба, която съществува при доставянето на стоката и се прояви до две години след доставянето й, дори и да не е знаел за несъответствието.
    Следва най-интересното:
    Чл. 113.
    (1) Когато потребителската стока не съответства (*както бъркалката не може вече да изпълнява функцията, заради която тя, като част от уреда, е закупена) на договора за продажба, продавачът е длъжен да я приведе в съответствие с договора за продажба.
    (2) Привеждането на потребителската стока в съответствие с договора за продажба трябва да се извърши в рамките на един месец, считано от предявяването на рекламацията от потребителя.
    (3) След изтичането на срока по ал. 2 потребителят има право да развали договора и да му бъде възстановена заплатената сума или да иска намаляване на цената на потребителската стока съгласно чл. 114.
    (4) Привеждането на потребителската стока в съответствие с договора за продажба е безплатно за потребителя. Той не дължи разходи за експедиране на потребителската стока или за материали и труд, свързани с ремонта й, и не трябва да понася значителни неудобства.
    (5) Потребителят може да иска и обезщетение за претърпените вследствие на несъответствието вреди.
    Чл. 104.
    (3) Потребителска стока е всяка движима материална вещ, с изключение на вещите втора употреба - обект на публична продажба, когато потребителят е имал възможност да участва в продажбата.
    Точка 3 от член 104 изключва всякакви опити на търговеца да изключи, чрез удобен за него договор, задължението си да носи отговорност за дефектирала/счупила се не по вина на потребителя стока или част от комплекта в нея!!! "Всяка движима материална вещ" съдържа в себе си всичко, което потребителят е получил за парите си, които е заплатил на търговеца за същата тази стока!

    И едно важно уточнение - не е работа на купувача да се разправя със сервизи! Това е задължение на търговеца, продал ти стоката! Имаш два варианта:

    а) Обаждаш им се по телефона и ги уведомяваш да дойдат да си вземат счупената стока или им пускаш писмено уведомление в препоръчано писмо (с обратна разписка) до магазина, в частност до управителя! Пазиш обратната разписка. И ако се правят на глухи повече от 2 работни дни, отиваш направо в КЗП (за което също си уведомил магазина).

    б) Отиваш право в магазина и им тръшваш отпечатаната от теб извадка от ЗЗП с въпросните членове, заедно със счупената част. Отиваш със самочувствие и се държиш учтиво, но показвайки, че владееш положението. Искаш от тях да ти съставят протокол за несъответствие. Ако откажат, уведомяваш ги, че ще получат проверка от КЗП, понеже отиваш да заявиш жалба при тях по случая, като в допълнение казваш на служителите в магазина, че заедно с това ще предявиш и иск от 200 лева за нанесени морални щети, задето те мотаят така и опитват да погазят потребителските ти права, гарантирани ти от Закона за защита на потребителя.

  18. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,686
    #15

    Re:Принципен въпрос за гаранция

    Аз имам този модел и е направен доста зле, но за сметка на това работи. И моята бъркала се счупи, но не сама. Просто жена ми я метна от плота на земята. Поръчахме нова и така след седмица пак работеше. Едва ли бъркалката се е счупила сама, но дори да е така няма как да го докажеш. Взимай нова и си ползвай времето за по-смислени неща.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Въпрос за гаранция
    От kiroslavov във форум Телевизори
    Отговори: 2
    Последно: 01-11-11, 16:09
  2. Отказ на гаранция
    От peshooo във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 29
    Последно: 05-07-10, 21:39
  3. въпрос за гаранция на ДВД плеър?
    От nikoko във форум Blu-ray и DVD плейъри и рекордери
    Отговори: 5
    Последно: 05-07-10, 14:08
  4. Гаранция на климатик
    От lubopiten във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 301
    Последно: 31-01-10, 00:22
  5. Търговска гаранция по ЗЗП
    От Malone във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 11
    Последно: 08-01-07, 20:13

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе