Този пост е редактиран от MitkoS; 02-05-17 в 22:45.
Каква задлъжнялост ти е оставил социализма? Според мен никаква.
Консумацията на ел. ток и природен газ спада значително в ЕС през последните години за ужас на руското лоби.
Енергийната консумация в ЕС през 2013 г. е спаднала до нивото от 1990 г.
Ти що си мислиш комунистите се отказаха от тоталната си власт през 1989-1990 ?
Да не мислиш, че имаше кой да ги бутне истински по идеологически и политически причини ? По онова време нямаше партии, а една единствена "Партия" ... и няколко неизвестни клубчета (Екогласност) и едно БЗНС за параван.
През 1989г комунистите сдадоха власта поради икономически фалит, като завещаха на населението над 10млрд долара дълг.
Т.е., завещаха по над 1000 долара дълг на всеки един човек в България, включително бебетата и бабите.
Лупус удобно не иска да си спомня този икономически крах и тежка финансова залъжнялост, щото той е един от тогавашната каста която консумираше този дълг. Можеш да го питаш например "Какво значи думата "партиец" през 1989 ?", а още по-добре е да го питаш "Какви бяха надбавките към заплата за партийните секретари ?".
По онова време, заплатата на млад инжинер беше 240 лв, а на по-възрастен (инжинер) около 320-350.
Курса на Магурата тъкмо беше минал 10лв (1989) и с бясна скорост се движеше нагоре за да стигне 30 лв след още една година. (и после с по-бавни темпове да стигне до 60-70 лв през 1996-1997). През 1990 Луканов извади печатницата за пари и изкупи всичката валута на населението, чрез подставени "пилета" на Магурата, без да му пука на каква цена купува (щото си имаше печатница за пари на разположение). И знаеш ли какво направи с тия пари - да си чувал нещо за "куфарчетата на Луканов" ? Ама това бяха само парите в брой. Друга една голяма част от останалите налични пари по онова се намираха по сметките в чужбина на тогавашните ВТО. И комунистите тия пари си ги гепиха (буквално), като ги прехвърлиха в лични сметки в швейцалски банки.
Отклоних се малко ... това което искам да подчертая е, че на всеки един млад инжинерпрез 1989 му бяха завещани най-мално 50 негови заплати външен дълг. Отделно от това, същия млад инжинер, трябваше да плати дълга и на баба си (още 50 заплати) и дълга на бебето си (и още 50 заплати).
А сега, ако някой държи на детайлите, може да изчисли какво е положението в сегашното време - колко средностатистически заплати на човек е външния дълг.
Няма да изребнявам за "средностатистически инжинерски" заплати, а само "средностатистически" !
Този пост е редактиран от MitkoS; 02-05-17 в 22:44.
Целия свят не оценяваше ли задлъжнялостта си като процент от БВП?
Да. Я виж какъв беше БВП през комунизма и колко е сега? Също така сравни дълга към този БВП тогава и сега. Да не останеш изненадан.
Не знам колко домати се изнасят за ЕС, видях ги миналата седмица барабар с български краставици в Германия. Предполагам и в други страни от ЕС ги има.
А бе, и доматите, като ВЕИ-тата. Скъпи и неефективни.
Скъпи скъпи, ама колко точно са скъпи? 10, 20 милиарда малко ли ви се виждат за АЕЦ?
Китай има инсталирани 85 гигавата ВЕИ мощности и спиране на стрене ВЕИ там не се вижда. Въпрос на национална политика. Техния проблем не е в производството на ток от ВЕИ, а в управлението на тока произведен от тях. Трябва да инвестират не само в производството на електроенергия, а и в системи за управлението му ефективно. За сравнение САЩ има двойно по-малко производство на ток от ВЕИ, но използват повече ток от ВЕИ, в сравнение с Китай.
https://www.bloomberg.com/news/artic..._medium=social
Китай, Сащ, Китай,Сащ, Япония....интересно ми е, кому е нужно малоумното съпоставяне на тия икономики с тази на държава, която не може да си купи два самолета и където построяването на 20-30км магистрала за един мандат се приема за грандиозен управленски успех..... ?! В скъпоструващи технологии инвестират силните икономики, цървули като нас могат да се включат един ден когато технологията е достатъчно поевтиняла за да представлява интерес. Айде успокойте малко канабисовия ентусиазъм и се огледайте, ВЕИ са все още прекалено скъпи, приказките по-долу как наливаш едни пари във фотоволтаици например и после само смучеш показват само технологична неадекватност и липса на всякаква представа за това как се поддържа един такъв парк и на каква цена....
Това за наливането на пари първоначално и после за поддръжка е вярно за всяка технология. При ВЕИ поддръжката е по-евтина и опростена отколкото при АЕЦ или ТЕЦ или какъвто и да е друг източник на енергия. Ние сме последни по много показатели в ЕС, защото толкова ни е акъла. Не е друга причината. Винаги можем да гледаме и други страни с подобно население и територия като Швейцария, Скандинавските страни, Холандия та дори Словения и Чехия и да видим какво са постигнали и как са го постигнали.
Викаш да гледаме Чехия например,....дай да видим какво правят в Чехия:
http://www.mediapool.bg/bryuksel-odo...ews257128.html
по-евтина поддръжка - дръжки...
Този пост е редактиран от Tommorow; 05-05-17 в 16:41.
Ами имат изградена ВЕИ инфраструктура и ЕС им плащаме да я субсидират. Не става ясно от статията за какво точно ще се харчат парите. Аз както го разбирам е за субсидия на крайната цена, а не за поддръжка. Лошо ли им е на чехите това положение? Предполагам тези пари ще се използват и за строежа на нови ВЕИ. А пък ние ще си седим на дътата и ще псуваме отстрани.
Нищо не си разбрал! Става дума за държавна помощ, която те ще плащат от данъците на производителите на ел енергия от ВЕИ, тъй като тя е неконкурентноспособна на пазара. Което става и у нас. Прочети какви са изкупните цени, определени от КЕВР и продажните цени на тока. Само дето решението на чехите е по-социално справедливо.
Това с ВЕИ-тата е сладък бизнес и за това не е позволен всекиму. Произвеждаш скъпа стока, пазара и държавата са задължени да ти я изкупуват, а ти си броиш пачките. Пей сърце! Те така се прави пазарна икономика!
Този пост е редактиран от Lupus; 05-05-17 в 17:45.