Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 65
Like Tree3Одобрявам

Вечна лампа или...?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2016
    Мнения
    80
    #46

    Отговор: Вечна лампа или...?

    Здравейте.Това ще се разбере когато му запоя фото резистора.И още сензорите за влажност и светлина имат ли плюс и минус?Фото резисторите 5537 са продадени.Май ще трябва да поръчам по една бройка от всички .Това 10 лукса чувствителност ли означава?
    https://www.ebay.co.uk/itm/10-x-Ligh....c101195.m1851
    Този пост е редактиран от ciril111; 10-04-21 в 13:48.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #47

    Отговор: Вечна лампа или...?

    Нищо няма да се промени по температурата, въобще прочете ли какво иска да направи?

    Цитат Първоначално публикувано от ciril111 Виж публикацията
    Здравейте.Това ще се разбере когато му запоя фото резистора.И още сензорите за влажност и светлина имат ли плюс и минус?Фото резисторите 5537 са продадени.Май ще трябва да поръчам по една бройка от всички .Това 10 лукса чувствителност ли означава?
    https://www.ebay.co.uk/itm/10-x-Ligh....c101195.m1851
    Продължавай да се занимаваш с глупости.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #48

    Отговор: Вечна лампа или...?

    Това мери "светлина" цък

    Датчика за влажност е от капацитивен тип, т.е. кондензатор на който капацитета му се променя в зависимост от влажността.
    Датчика/сензора за температура е резистор на който съпротивлението му се променя в зависимост от температурата. ( Съвсем на посока в случая може да е примерно 10кОм при 25° и при -10° да стане 50кОм и при +50° да стане 2кОм)
    Сензора за светлина е фоторезистор, резистор на който съпротивлението му се променя от осветеността ( Пак съвсем на посока , този фоторезистор при дневна светлина може да отиде на няколко кОм до Ом съпротивление и на тъмно да стане на мегаОм-и)

    - - - - - - - - - -

    Не знам дали се издават сега някакви книжки (сигурно има), но ако ти е интересно в интернет се намират разни прости схеми - примерно слагаш си ръката на сензора за светлина ( фоторезистора) и светва примерно зелено светодиодче. И т.н. Важно е схемките да са с батерийно захранване за да не стане беля.
    zxc0 одобрява това.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2016
    Мнения
    80
    #49

    Отговор: Вечна лампа или...?

    Благодаря на Миланов и на всички останали съфорумци.До колкото разбирам разликата в диапазоните в които работят не позволява това да се случи.Още един път благодаря за съветите.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #50

    Отговор: Вечна лампа или...?

    Както milanov каза, на мястото на температурата може.
    Ще показва, но как ще интерпретираш показанията е проблем.
    Примерно максимално светло ще показва 50-60гр. колкото му е макса за температура.
    При малко светлина примерно ще показва 35гр.
    При тъмница ще покаже минус градуси колкото може.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #51

    Отговор: Вечна лампа или...?

    ciril111 ,можеш ли да сметнеш ако свържеш 10кОм резистор паралелно на фоторезистора какво ще е резултантното съпротивлении, примерно фоторезистора се променя от 1кОм до 100кОм.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #52

    Отговор: Вечна лампа или...?

    Цитат Първоначално публикувано от ciril111 Виж публикацията
    Идеята ми е да показва колко процента от дневната светлина имам в стаята.Дали въобще ще покаже нещо?
    Само в положение, че дневната ти светлина основно зелена 540нм........що се занимавате с неща, които не разбирате?

  10. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,411
    #53

    Отговор: Вечна лампа или...?

    За възпроизвеждане 1:1 на FHD телевизор ти трябва камера 2,07 мегапиксела
    за UHD телевизор ти трябва камера с 8,29 мегапиксела
    Ако ще слагаш осветление под формата на пръстен от светодиоди около обектива за макроснимки, ти трябва и дифузьор - разсейвател на светлината.
    При фотографията, освен осветеността е важна и цветовата температура

    https://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature
    https://en.wikipedia.org/wiki/Illuminant_D65
    1500-1900К - пламък на свещ,
    2200-2800К - светлина при изгрев-залез
    2700-3200К - слънчева светлина преди обед
    4000К - лунна светлина
    4800-5500К - директна слънчева светлина по обед
    5000-5500К - светкавица
    6000К - дневна светлина с разкъсана облачност
    6500-8000К - умерено облачно
    10000-18000К - температура на северно синьо небе или с тежка облачност
    Натурална дневна светлина - 4500-6500K

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #54

    Отговор: Вечна лампа или...?

    Може да си ги мериш с мултицет и да си преценяваш.
    Имам 3 бр. и мернах около обяд.
    Директна слънчева светлина ~40ома +-5ома.
    Отвън, насочен в друга посока ~ 200ома.
    В стаята леко тъмна ~ 6-7кома.
    Със лампа лед топло бяла, 9W ~ 3кома.
    В черна чанта - тъмница ~ повече от 22мегаома.

    ПС: Закриването отгоре с пръст не помага особено, увеличава съпротивлението, но не драстично. Може би хваща отстрани и отдолу също.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2016
    Мнения
    80
    #55

    Отговор: Вечна лампа или...?

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow Виж публикацията
    Само в положение, че дневната ти светлина основно зелена 540нм........що се занимавате с неща, които не разбирате?
    Здравейте.
    До колкото съм чел 555 е средата на спектъра в който човешкото око вижда цветовете.Точно в средата е зеления цвят и затова човешкото око възприема най добре зеленото.Не ми стана ясно какво точно искаш да кажеш ?

    Благодаря за изчерпателните отговори.Това със замяната на фото резистор май няма да се получи.Черното показва 9 Ком а бялото не отчита нищо.Може би е кондензатор.Благодаря още веднъж за положените усилия от ваша страна.Това е само експеримент.

    Аз не съм фотограф но от опитите които съм правил се оказва че контрастната снимка иска много светлина.На моя Реалми пише 64 и не мога да кажа че винаги се получават добри снимки.А може това 64 да е само търговски трик.За разпръскването на светлината един фотограф бил използвал пласт масата от една сапунерка да омекоти светлината от пръстена.Да фотографията си е една цяла наука.За камерата мисля че трябва да е поне 8 мп за да се получи добра снимка.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2016
    Мнения
    80
    #56

    Отговор: Вечна лампа или...?

    Здравейте.Въпреки всички критики от ваша страна аз чета това и онова.От всичко прочетено отсях две неща свързани с темата.
    Първото са тези електроди които се закопават в земята на не по малко от един метър дълбочина.Защото ледът играел роля на изолатор.





    И второ.Този човек прави галванични батерии от алуминий ,графит и гипс като добавя още неща към гипса.Той казва че две от тях светели вече една година с тази диодна лампа.След като разбил едната батерия се оказало че алуминия се е износил и дори на места са се образували дупки.В един от лкиповете обяснява какво още добавя в гипса.Дори е започнал да си прави такива батерии от алуминиеви тръби.





    И да попитам още дали е възможно тези батерии да захранят схемата по долу.



    И ако е да кое ще дава повече светлина от луминисцента и диода?
    Това радио излъчва около 5 вата.

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #57

    Отговор: Вечна лампа или...?

    Цитат Първоначално публикувано от ciril111 Виж публикацията
    Здравейте.
    До колкото съм чел 555 е средата на спектъра в който човешкото око вижда цветовете.Точно в средата е зеления цвят и затова човешкото око възприема най добре зеленото.Не ми стана ясно какво точно искаш да кажеш ?
    Исках да кажа, че се занимаваш с глупости. Фоторезистори и прочие не вършат работа за измерване на интензитет на околната светлина, именно защото имат висока чувствителност при 540-550нм сриваща се рязко пред и зад тази дължина на вълната, тоест в диапазона 400-500 и 600-700 той почти няма да реагира. Това се решава с използване на ALS ( ambient light sensors ) с вграден FiltronTM technology adaption, която оправя несъвършенствата




    вместо ситуацията в ляво, получаваш тази в дясно...очевидно в дясно се очертава много по правилна и точна реакция по дължината на целия спектър на видимата светлина...


    Такъв високоточен термокомпенсиран сензор е например VEML7700 за 5-6лв, закачен с към едно ESP32 за 11лв и OLЕD дисплей за 9 лева + малко софтуерна занимавка ще получиш един високоточен фотографски сензор с резолюция 0.01lx


    като този пример тук . видео или друг пример


    С напредване в тази област ще можеш да си закачиш каквито искаш високоточни сензори, да ги четеш и показваш на дисплей или да пратиш данните по интернет където искаш и т.н.


    Влагай усилия в правилната посока...с елементна база от на баба ми времето няма да постигнеш нищо...и престани да четеш глупости като предния ти и други постове....
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Tommorow; 05-01-22 в 20:10.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2016
    Мнения
    80
    #58

    Отговор: Вечна лампа или...?

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow
    Исках да кажа, че се занимаваш с глупости.

    като този пример тук . видео или друг пример

    ...с елементна база от на баба ми времето няма да постигнеш нищо...и престани да четеш глупости като предния ти и други постове....
    Здравей.Забелязах че това което питам ти се явява професия и много се дразниш когато задавам такива въпроси.Да поясня че при мен всичко се свежда до експеримент.Ако то ми върши работа го прилагам където има такава възможност.Например ако тази каменно гипсова лампа действително работи мога да я ползвам в тъмни помещения или нощно време като маяк.При което не е нужно подмяна на батерии.Да си свети колкото може.Ако се окаже че това е от онези клипове за събиране на пари го премествам в графа не работещи и напред.
    До колкото си спомням някой по горе ме беше пратил в мазата.Да там момчетата се борят за своите идеали.Като че ли там важи правилото „Питам и отговор не искам“Но това си е тяхно право.
    Аз съм доволен че от време на време някой се смилява над мен и ми отговаря.По просто казано никой не ми е длъжен с нищо.Колкото толкова.
    Четох някъде че нашето бъдеще било магнитно резонансната енергия.Какво точно означава това?Ако някой е запознат моля да сподели.
    Може би затова са започнали поетапно да затварят електроцентралите.И то не само в България.
    Тук можете да споделите неизказани мисли .

    Щях да забравя.В този клип автора на „каменна лампа“ споделя информазия как и какво е ползвал при направата и.
    За тези които се интересуват да кажа че получената смес се втвърдявала много бързо и трябвало да се работи по бързичко.



    https://www.youtube.com/watch?v=V1i6mv9AZJ4
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #59

    Отговор: Вечна лампа или...?

    Купуваш гипс и пробваш. Ние сме предубедени и няма да се наемем. Даже клипове на такава тематика не гледаме.

    П.П.
    Новогодишна украса за 6лв свети по 6ч на денонощие вече цял месец, с 3 батерийки АА.

    - - - - - - - - - -

    40..50 лампички са май....

  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2016
    Мнения
    80
    #60

    Отговор: Вечна лампа или...?

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Купуваш гипс и пробваш. Ние сме предубедени и няма да се наемем. Даже клипове на такава тематика не гледаме.

    П.П.
    Новогодишна украса за 6лв свети по 6ч на денонощие вече цял месец, с 3 батерийки АА........40..50 лампички са май....
    Здравей Миланов.Не разбирам за какво си се напушил толкова? Кой ти каза да купуваш гипс? На Утрешния не му обръщам внимание .Той така си пише.Само да му кажа че с пари всеки може.Тези неща ги правя експериментално.Ако заработи добре ако не на боклука. Много съм му благодарен че си направи труда да ми отговори. И не само на него.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Kлюч за лампа с USB? :)
    От peshaka във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 0
    Последно: 02-10-17, 09:01
  2. Индикаторна лампа - диагностика или...?
    От valentyno във форум Toshiba телевизори
    Отговори: 3
    Последно: 04-02-16, 20:57
  3. DAIKIN c UV лампа
    От necata2 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 3
    Последно: 28-10-13, 15:34
  4. Инвертор за LCD лампа
    От kirretto във форум Купува
    Отговори: 1
    Последно: 01-04-11, 21:45
  5. Малък климатик с UV лампа?
    От Mega във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 13
    Последно: 13-11-09, 23:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе