Страница 12 от 15 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследноПоследно
Резултати от 166 до 180 от общо 218
Like Tree232Одобрявам

Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #166

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от stivi Виж публикацията
    Тока поскъпва по една основна причина и тя е следната, от ЕС казват, не може производителя на ток да продава директно на потребителя / хлебозавод например/ , всичкия ток трябва да мине през борсата, където се прави средна цена и вече от там хлебозавода може да си купи ток, ама той вече не е 100 лв за мегават /60 лв струва от АЕЦ-а и слагаме 40лв печалба/ а е 400 лв. понеже това е борсовата цена /тя за ден може да скочи с 50% ей така от нищото/ и се получава старата поговорка "Вода гази, жаден ходи" ! Ама това е положението, за да сме в ЕС ...ще правим каквото кажат !
    Това важи за държави с политици без гръбнак. Енергетиката е стратегически отрасъл и не виждам как някой ще ни принуди да плащаме ток по пазарни цени. По тая логика какъв е смисъла въобще от инвестиции в тоя отрасъл с цел намаляване себестойността на електрическата енергия, след като дори и да излиза 1стотинка трябва да си го купуваме по лев. Отговора – разликата остава в държавата в нашата корумпирана държава не върши работа. Някой трябва да уведоми страните в близкия изток да си вдигнат цените на горивата, понеже няма значение каква им себестойността, а пазрната.

    При една бърза проверка финландия 44ст битов, 32ст фирмен ток, последно и те са в европейския съюз. Няма да се очудя, ако има доста други държави в съюза с по-евтин фирмен ток от нашия.
    Този пост е редактиран от pip00; 21-10-22 в 20:32.
    TRENDS, Lupus, hadean и 1 други харесват това.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #167

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Но с по-евтин битов ток няма, а доколкото виждам за него става въпрос. И защо на мен с котел на природен газ с години да ми вдигат цената, а битовия ток да се задържа изкуствено, защото бройката на ползвателите е по-голяма.
    И не е проблем ЕС. Така като гледам, тези извън ЕС не са въобще по-добре в това отношение. Аз не съм икономист, но все си мисля, че изкуственото задържане на цената на нещо (както беше по соца) накрая винаги води до сериозни проблеми. И не е проблем цената, проблем са доходите. Иначе ако е до лични предпочитания то е ясно, че всички ще искаме "на всекиму според потребностите, от всекиму според възможностите".
    Този пост е редактиран от VanDan; 22-10-22 в 08:27.
    kokovox одобрява това.

  4. Member Аватара на eleena
    Тук е от
    Jun 2007
    Живее в
    Варна
    Мнения
    446
    #168

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Но с по-евтин битов ток няма, а доколкото виждам за него става въпрос. И защо на мен с котел на природен газ с години да ми вдигат цената, а битовия ток да се задържа изкуствено, защото бройката на ползвателите е по-голяма.
    И не е проблем ЕС. Така като гледам, тези извън ЕС не са въобще по-добре в това отношение. Аз не съм икономист, но все си мисля, че изкуственото задържане на цената на нещо (както беше по соца) накрая винаги води до сериозни проблеми. И не е проблем цената, проблем са доходите. Иначе ако е до лични предпочитания то е ясно, че всички ще искаме "на всекиму според потребностите, от всекиму според възможностите".
    Българската поговорка в пълна сила: "Не е важно на мен да ми е добре, а на Вуте да му е зле. " Това е все едно по времето, когато газта беше евтина, тези които се отопляваха на ток да реват, що с газта излиза по- евтино.
    Този пост е редактиран от eleena; 22-10-22 в 09:53.
    TRENDS, hadean и rosswen харесват това.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #169

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    В грешка си. Никога не съм искал хората да нямат еднакво. Винаги съм мислил, колкото повече хора имат повече, толкова по-голяма е вероятността и тези, които нямат да тръгнат нагоре.
    Аз от 2009г. съм на газ. Никога не е било по-евтино от климатици на ток. По-комфортно е. Аз си харесвам комфорта, а не гледам цената и си ползвам локалното парно с котела на природен газ. От тази година съм на ръба със сметките и за това имам и котел на твърдо гориво и сега септември сложих и 2 нови климатика. Обмислям от няколко години и ТП въздух-вода. Не ми е целта да рева по форумите "кой ще ми даде парииии".
    За това няма смисъл от подобни теми. Хора, които не се познават си лаладжийстват каквото им хрумне и все накрая се стига до личностни закачки.
    Спирам да пиша в тази тема, защото няма смисъл. Същият смисъл има от споровете на маса между подпийнали познати.
    Този пост е редактиран от VanDan; 22-10-22 в 10:01.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,554
    #170

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Ток, газ, тезеци - докато си чешем езиците, от днес вече има кофичка кисело мляко на цена 2.05 лв.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    4,935
    #171

    Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    [mention]VanDan [/mention] ,сам го каза. На ток е евтино, но само ако си на климатици или термопомпа. Хубавите климатици и термопомпи, струват немалко пари. Комфортът с климатик не може да се сравнява с този на газта, ако ще и подов да е климатика. Пак ще духа и ще издава звуци. Така че, пак е един вид компромис. Отоплението на ток с конвектори и подобни, се доближава като комфорт до отоплението на газ, но пък изобщо не е евтино. Така че, монетата винаги има две страни.
    Този пост е редактиран от rosswen; 22-10-22 в 10:48.
    eleena одобрява това.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2006
    Живее в
    Поморие
    Мнения
    183
    #172

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    И защо на мен с котел на природен газ с години да ми вдигат цената, а битовия ток да се задържа изкуствено, защото бройката на ползвателите е по-голяма
    Кое се задържа изкуствено бе пич, да не би себестойността на тока в България да е по-висока от това което плащат хората, та едва ли не държавата ни дотира !? Всичко е изкуствено помпане на цените /с някакви еврогейски правила/ и обяснение, как не можело в еди коя си държава да е 50 стотинки, пък ние да плащаме само 25 ! Все едно в ОАЕ, да си направят цената на горивата по бензиностанцийте колкото са в Германия, щото така било справедливо ! И аз искам пелети по 400 лв/тон за да си паля котела в който съм инвестирал, ама няма, затова вадя още пари и инвестирам в скъпи климатици, без да рева, че съм ощетен !
    TRENDS, eleena, kantonaa1 и 2 други харесват това.

  10. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,828
    #173

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    По тези "еврогейски" правила ще получим още тази година 13 милиарда.
    Това отгоре, на което получаваме. Плюс лесен достъп до европейския пазар.
    Да ги откажем ли, че да плащаш няколко години ниски сметки и после да се върнем пак сто години назад и да кладем пак циганското чудо?
    Хванали сте се за някаква измислена себестойност на част от производителите на ток, в частност АЕЦ-а. Цената му е такава защото е зареден с гориво преди време. Знаеш ли колко ще искат руснаците след това? Дали изобщо няма и с това да ни изнудват?
    А отработеното гориво кой ще му плати сметката, която е забатачена от сума време?
    Искате само далаверата от Европа, ама да си въртим балканските номера.
    Този единен пазар си има определени правила за да съществува.

  11. Member
    Тук е от
    May 2006
    Живее в
    Поморие
    Мнения
    183
    #174

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Точно тази година, ще получим 13 милиарда...ма друг път ! Не се знае кога и по колко ще ни дават и каква ще е общата сума накрая, понеже вече се разбра, че не сме били толкова пострадали от кризата и парите са намалени с 2,5 милиарда, с колко още ще намалеят и какво ще усетим от тях, предстои да разберем. Но в замяна на на тези евентуални милиарди, ще трябва да си закрием мините, да спрем тецовете и целокупно да започнем да плащаме двойно повече за ток...като теглим сметката след 5-6 години, да не ни излязат през носа /или друго място/ така бленуваните милиарди !? А за ядреното гориво не се коси, вече има информация, че ще го вземем по-евтино отколкото сме го плащали на Путлер, както ще стане и с газа !

  12. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #175

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    По тези "еврогейски" правила ще получим още тази година 13 милиарда.
    Това отгоре, на което получаваме. Плюс лесен достъп до европейския пазар.
    Да ги откажем ли, че да плащаш няколко години ниски сметки и после да се върнем пак сто години назад и да кладем пак циганското чудо?
    Хванали сте се за някаква измислена себестойност на част от производителите на ток, в частност АЕЦ-а. Цената му е такава защото е зареден с гориво преди време. Знаеш ли колко ще искат руснаците след това? Дали изобщо няма и с това да ни изнудват?
    А отработеното гориво кой ще му плати сметката, която е забатачена от сума време?
    Искате само далаверата от Европа, ама да си въртим балканските номера.
    Този единен пазар си има определени правила за да съществува.
    Кой ще ги получи тия пари? Тия на които им е скъп тока или няколко привилигировани фирми свързвани със силните на деня? А това, че фирмите плащат по-скъп ток от сигурно половин европа на уж пазарни цени и ни убиват икономиката какво значение има. Дай да ни направят съвсем зависими и тогава ще се радваме, ако има ток въобще за България. Аман от наивници. Думите и делата на тези продажни политици са две различни неща - виж само какви саботажи се извършиха с вецовете от заинтересованите от скъпа енергия (веи лобитата са като чума).
    TRENDS, jonny33 и rosswen харесват това.

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #176

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    По тези "еврогейски" правила ще получим още тази година 13 милиарда.
    Това отгоре, на което получаваме. Плюс лесен достъп до европейския пазар.
    Да ги откажем ли, че да плащаш няколко години ниски сметки и после да се върнем пак сто години назад и да кладем пак циганското чудо?
    Хванали сте се за някаква измислена себестойност на част от производителите на ток, в частност АЕЦ-а. Цената му е такава защото е зареден с гориво преди време. Знаеш ли колко ще искат руснаците след това? Дали изобщо няма и с това да ни изнудват?
    А отработеното гориво кой ще му плати сметката, която е забатачена от сума време?
    Искате само далаверата от Европа, ама да си въртим балканските номера.
    Този единен пазар си има определени правила за да съществува.
    Защо ли ми се струва, че тези измислени правила на ЕК започяат на все повече държави да не се харесват? Великобритания напусна ЕС, Полша, Чехия и Унгария вървят по свой път, без много да се съобразяват с тях, а Италия, Австрия и Германия и те са се запътили натам. .Защо ли си мисля, че на Шенген по време на пандемията и сега вече му се вижда края, а между долара и еврото настъпи паритет? Не издига ли вече всяка страна своите национални интереси над общностните? Не остана ли зелената сделка само една мечта, като Германия и Полша отново откриват въглищните си мини и ТЕЦ и АЕЦ? Дали е проява на солидарност те да откриват техните, а от нас да искат да закриваме нашите и то в много кратки срокове? Та те са гръбнака на енергийната ни система! И още куп такива въпросчета, ситни и дребни като камилчета.
    TRENDS, stivi, jonny33 и 1 други харесват това.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #177

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от stivi Виж публикацията
    Кое се задържа изкуствено бе пич, да не би себестойността на тока в България да е по-висока от това което плащат хората, та едва ли не държавата ни дотира !? Всичко е изкуствено помпане на цените /с някакви еврогейски правила/ и обяснение, как не можело в еди коя си държава да е 50 стотинки, пък ние да плащаме само 25 ! Все едно в ОАЕ, да си направят цената на горивата по бензиностанцийте колкото са в Германия, щото така било справедливо ! И аз искам пелети по 400 лв/тон за да си паля котела в който съм инвестирал, ама няма, затова вадя още пари и инвестирам в скъпи климатици, без да рева, че съм ощетен !
    Като гледам не аз съм отворил тема да рева, че съм ощетен. От 13г. постове в темите за природен газ никъде не се оплаквам. Като ми стане непосилно търся начин или за повече доходи или икономии или алтернатива. Цените се определят на пазарен принцип. Пазарната цена на една стока не винаги е свързана със себестойността й. Цената на ел.ток в България за битови потребители не се определя на пазарен принцип. Това е ясно на всеки. Задържа се с политическа цел и избягване на социални вълнения. Цената на всички други горива е на пазарен принцип. Е, и цената на Топлофикация-София също не е на пазарен принцип. И се знаят дълговете на фирмата и кой субсидира това.
    Не виждам никаква реална полза за никой от препирни в някакъв форум между случайни хора. Който иска да изрази гражданската си позиция да ходи да протестира. Но в България всички са много активни на маса (в интернет), но като опре да открито изразяване на позиция и будно гражданско общество и няма никой. Както и на думи много хора искат ред и правила, но на практика да важат само за другите (балъците), а те да са от играчите в схемите и далаверата.
    Бай Лупи, Сърбия не е в ЕС и е пръв приятел на Мордор, а нещо са по-зле в цените от нас. Напоследък взех да искам да излезем от ЕС и НАТО. Не защото съм против тях (ЕС е без алтернатива най-доброто, което можеше да се случи на България), а мразещите ги да останат в тази кочина, затворени, без право на пътуване, освен към Сибир, без общия пазар, да станат колония на Мордор, да им изчезнат всичките благини и удобства, свобода и права. Всичко читаво и можещо от младите да се изнесе и тук да останат само пенсионери и гласовитите българо-руски патрЕотЕ и копейки. Знаеш ли колко бързо ще се отрезвят всички и дори ще започне един вой на умряло "ама то какво станА", но вече връщане назад няма да има.
    Този пост е редактиран от VanDan; 22-10-22 в 14:37.
    lazarus18 и svetlio1 харесват това.

  16. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #178

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Очаквано, вдигнаха мизата на 800, но мрънкащите изначало намериха други негативи. И после що няма оправия
    Не е лошо за тока и тарифите да се говори, забивате пак на политика и ще създавате излишна работа за триене скоро. Ако трябва по-ясно - следващите политиканствания ще се трият.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2015
    Мнения
    140
    #179

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Мисля, че 1000/ 400 е най доброто и справедливо решение. Хем ще се стимулира пестенето, хем политиците ще са спокойни за главите си. Богаташите не ги мисля. Те ще се оправят.

  18. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,828
    #180

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Според мен тестват обществото с тези подмятания на различни цифри и подготвят хората да свикнат с идеята.
    От години е ясно, че тока ще скочи и няма как този комунизъм да продължава вечно.
    Затова пуснаха първо някакви 200кВ, после 250, 300, а сега 800 през зимата.
    Не е ясно какво ще се приеме и кога изобщо ще се приеме.
    Ангажимента за подобна схема е договорен много отдавна.
    Ясно е, че след пандемия, сега война и криза, много договорки и планове се променят. Няма нищо лошо, да не кажа, че е задължително отговорните политици да издействат максимално добри условия за нас.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 12 от 15 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Консумация на електроенергия
    От valboss във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 8
    Последно: 11-09-22, 10:07
  2. Отговори: 24
    Последно: 25-10-17, 19:32
  3. Уреди за пестене на електроенергия
    От dragomir7708 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 1
    Последно: 10-07-08, 17:36
  4. Кои са 16,32,64 битови памети
    От milev във форум Общ - хардуер
    Отговори: 0
    Последно: 09-12-05, 20:31
  5. 64 битови РС
    От CNA във форум Общ - хардуер
    Отговори: 7
    Последно: 06-07-05, 10:30

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе