Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 41

Прост народ или слаба държава?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #1

    Прост народ или слаба държава?

    Над 150 случая с над 200км/ч в европейска столица за няма и месец!
    Подобни изумяващи статистики пробуждат в мен този вече екзистенциален, за на нашата действителност, въпрос.
    Аз лично се чувствам като в някакъв сюрреалистичен и силно саркастичен филм за наградите Дарвин, в който основни претенденти са 'обектите' от заглавието.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,749
    #2

    Отговор: Прост народ или слаба държава?

    Трябва да го напишеш така - прост народ = слаба държава.... За съжаление...

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #3

    Отговор: Прост народ или слаба държава?

    Това също е възможно обяснение, но все пак има и не малко прилично шофиращи(спазващи правилата), които по теорията на вероятностите би следвало да имат представители във властта.
    Пък и същият този народ, като излезе извън страната, рязко се култивира и приема съвсем различен облик.
    Айде на простия не можеш да му набиеш акъл и разум, но какво е оправданието на държавата, тя е длъжна да съблюдава спазването на правилата, а контролът граничи с нулата.
    Дори след онези фрапантни случаи и акции с фанфари по Тракия нямаше никакъв контрол.
    Та за това съм силно раздвоен къде е проблемът.

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #4

    Отговор: Прост народ или слаба държава?

    Някой ще се осмели ли да даде дефиниция на "слаба държава" !?

    Щото без такава дефиниция, заглавието звучи примитивно, популистко, като за изкуфели пенсионери на пейката в градинката.

    ПП.
    Пример - главния прокурор може безнаказано да прави каквото си иска и не може да бъде контролиран когато отказва или когато решава да прави нещо.
    Това слаб главен прокурор ли е или е силен главен прокурор ?
    Съответно това слаба държавна институция ли е или е силна държавна институция ?

    ПП2
    Ако автора на темата е имал предвид
    "прост народ = бедна държава ... = бедни граждани",
    то това вече е звучащо като по-смислено твърдение с предварително добре дефинирани (и разбираеми) понятия.
    Но така като гледам и чета - основно е имал предвид, че съществуват хора неспазващи Закона за движение по пътищата, което само по себе си важи за която ще да е държава
    Този пост е редактиран от MitkoS; 17-01-23 в 22:24.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #5

    Отговор: Прост народ или слаба държава?

    Заглавието е клише, а дефиницията спокойно се вади от контекста: слаба държава = липса на контрол и респектиращи, безкомпромисни мерки.

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #6

    Отговор: Прост народ или слаба държава?

    МИ ЧЕ АЗ НЕ ИСКАМ ДЪРЖАВАТА ДА МЕ КОНТРОЛИРА !!!
    ОТКЪДЕ НАКЪДЕ !

    --------------------
    Държавния и общинския служител имат едно такова свойство - когато срещнат затруднения в работата си, те моментално търсят и измислят нови законови норми, така че да прехвърлят затрудненията си на обикновения гражданин.
    Типичен пример е валидирането на картата/билетчето за градския транспорт, около което доста се шуми напоследък. За да може да събира и анализира информацията по-лесно, държвния (в случая общински) служител измисля нещо, с което кара гражданите да му вършат работата. А има хиляди други начини.

    Имат и други неприемливи свойства, но това е едно от очеизвадните.

    Така че, много по-близко ми е твърдението, че "Гражданите трябва да контролират държавния служител"
    Този пост е редактиран от MitkoS; 17-01-23 в 22:35.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #7

    Отговор: Прост народ или слаба държава?

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    МИ ЧЕ АЗ НЕ ИСКАМ ДЪРЖАВАТА ДА МЕ КОНТРОЛИРА !!!
    ОТКЪДЕ НАКЪДЕ !
    Ами успех с намирането на такава държава и приятен живот.
    Аз пък не искам някакви джигити да застрашават, ежедневно, животът ми и този на близките ми.
    Имаме най-високата смъртност на пътя, на глава от населението, от всички 'бели' държави.

  10. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,749
    #8

    Отговор: Прост народ или слаба държава?

    Нещо добро от нета по темата... за слабата държава... и простия народ...
    "Фалшиви коси, фалшиви мигли, фалшиви цици, фалшив алкохол, фалшиви дрехи, фалшив морал, фалшиви хора. И всичко това се кърши като за последно в някоя дискотека. Наложихте една извратена форма на женска красота и обноски. Защото, за да е „красиво“ едно 16-годишно момиче, то трябва да изглежда като 30-годишна компаньонка.

    А пък на момчетата наложихте стандарта – лъскаво возило, италиански дрешки и дебел портфейл, иначе нямате шанс, пичове!

    Ако не се вписвате в стереотипа, хващайте си багажа и марш навън! Защото днес, ако нямаш екстейшъни и силен грим, ако не си накъсал поне 20 пакета салфетки по дискотеките, значи си задръстен! Така че си стой кротко пред образователните канали, докато ние се учим на живот в леглото на поредния непознат, стискайки палци, този път да сме уцелили по-златна кокошка. Да, правилно разбра, това е животът!

    И после обвиняваме българския народ, че стои и търпи политическите извращения. Ми ще търпи, я! Ще си сипе една голяма ракия (щото пари за хляб няма, но за ракия има!), ще си пусне яко чалга за релакс и ще му стане едно леееко на душата.

    Какво ти пука, че няма 13-та заплата, че цената на тока скочи до небето, че майките гледат децата си с мизерни пари, че пенсионерите изнемогват и се молят по-бързо да им дойде краят?

    Какво ти пука, че 10-годишната ти дъщеря мечтае да има силикон и си е поръчала изкуствени нокти и червен лак на Дядо Коледа?
    Какво ти пука, че синът ти казва, че никога няма да се ожени, защото жените са гадни и мислят само за пари?

    Я, щракни с пръсти, плесни два пъти с ръце, пък вземи, че си сипи още една ракия."

    Mартин Карбовски

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #9

    Отговор: Прост народ или слаба държава?

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Ами успех с намирането на такава държава и приятен живот.
    Аз пък не искам някакви джигити да застрашават, ежедневно, животът ми и този на близките ми.
    Имаме най-високата смъртност на пътя, на глава от населението, от всички 'бели' държави.
    Аз пък ти пожелавам да живееш в държава от следните два реални примера които се случиха в моето семейсво, при което контрола на държавния служител си е чисто издевателство.

    Пример 1
    Откраднаха ни семейната кола през 2002. През 2004 разбрах, че за нея дължа данък.
    ЗАЩОТО АЗ СЪМ ТОЗИ КОЙТО БИЛ ДЛЪЖЕН ДА ИНФОРМИРА ДАНЪЧНИЯ, че колата вече я няма и не я ползвам, (няма как да я ползвам, а като не я ползвам няма как да дължа данък имущество/кола). Не знам що, ама на мен наивника в онзи момент ми изглеждаше съвсем естествено едната държавна служба (МВР) да информира другата държавна служба (НАП), а не гражданина (аз) да му се налага да е куриер между тях.
    Съпругата ми отиде в полицията, извади нужната бележка, занесе я в НАП. И решихме, че с няколко разходки нещата са решени. Да, ама не. На следващата година пак светна неплатен данък за тази кола ЗАЕДНО С НАТРУПАНИ ЛИХВИ. Разходките се повториха, но това не помогна. Доколкото си спомням някакво безумни обяснения защо правата на еди кой си служител не му позволявали да махне колата от компютърната система, но пък му позволявали всичко друго свързано с лихви и посочване на данъка. След 10 години някъде към 2014, изрично уведомихме и писмено данъчната служба, че се позоваваме на давност и няма да платим това фалшиво задължение с начислените му лихви. Само да не си помислите, че с това задължението беше изчистено - неееее, няма такова нещо, същата причина, еди кой си служител нямал права в компютърната система или нещо подобно. ... и така до щастливата 2023 когато ЗА ПРЪВ ПЪТ от 21 години насам това задължение не светна.

    Пример 2
    Сина ми беше студент в чужбина, но се връщаше да си кара ваканциите тук. За да има действаща здравна осигуровка (ако нещо му се случи тук), съпругата ми редовно плащаше съответните годишни суми от нейна банкова сметка, като в нарежданията изрично посочваше за какво става въпрос - "здравна осигуровка за еди кой си СТУДЕНТ, с егн еди кое си за период еди какъв си".
    Е сещате се какво става нататък - тези суми не са отразявани където трябва и той дълго време е бил без здравна осигуровка. Разбрахме случайно сега в края на 2022, тъй като той дойде в България зе един месец. Пак ходене по държавни институции, в случая НОИ и пак проблема не се решава по естествения и очакван от гражданина (аз/тя) начин. В крайна сметка, пак липса на права на съответния служител и се стига до парадокса "Или се разходете още няколко пъти до еди кои си институции, или ако платите сега лихви от порядъка на 10 лв, то може да се приложи еди каква си изкуствена схема и здравната осигуровката ще стане валидна за 12 месеца след основното плащане. Аз държавния служител нищо не мога да направя, въпреки, че разбирам че сте били финансово изрядни". Платихме измислената лихва. Той сина ми вече се върна в университета в чужбина, но докато беше тук за цял месец, беше покрит от здравна осигуровка само за няколко дни въпреки че съответните суми са платени още много отдавна.

    ПП.
    Не претендирам за пълна точност в описанието, но мога да ви кажа, че съпругата ми се чувстваше ужасно и безпомощно от факта че е била прилежна и съвестна гражданка, а държавния служител я мачка и по безобразен начин и губи времето ЗА ДА МУ Е ЛЕСНО НА НЕГО !

    ПП2.
    Та редно е да се уточни дали става въпрос за "слаба държава", за "скапана държава", за "бедна държава".
    За мен първото е невалидно - държавата е силна, след като може да мачка гражданите, но пък е скапана и бедна.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 17-01-23 в 23:26.

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #10

    Отговор: Прост народ или слаба държава?

    За който не му четат примерите:

    Прост народ означава силна държава, при която държавния служител е силен и мачка гражданина. Силен държавен служител означава силна държава (поправете ме ако бъркам ... особено за примера с главния прокурор - силен ли е или е слаб (?)).

    А държавния служител е силен, защото простия народ е направил скапана държава със скапани закони от което произтича силата му.

    скапана = неприятно място за живеене

  13. Senior Member Аватара на inches9
    Тук е от
    Aug 2020
    Мнения
    1,364
    #11

    Отговор: Прост народ или слаба държава?

    слаба държава...все пак е държава а България е треитория,место за живеене незнайно защо наречена държава.
    Няма такава държава.
    На практика е ОПГ.И не само главния прокурор ,а всички институции-НС,полиция,контролни органи и.т.н.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #12

    Отговор: Прост народ или слаба държава?

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    За който не му четат примерите:

    Прост народ означава силна държава, при която държавния служител е силен и мачка гражданина. Силен държавен служител означава силна държава (поправете ме ако бъркам ... особено за примера с главния прокурор - силен ли е или е слаб (?)).

    А държавния служител е силен, защото простия народ е направил скапана държава със скапани закони от което произтича силата му.

    скапана = неприятно място за живеене
    Съжалявам за финансовите ти премеждия, но тук темата е друга.
    Ето днес един питек на кръстовището на Пардайса по Кутев, посока зоологическата, мина с пълна гас и пресече вече светещ зелен пешеходен, някои се спряха в последния момент.
    Това нещо, което е ежедневие там, продължава и то само няколко месеца след случката с другия питек, който уби две момичета, една пресечка по-надолу.

  16. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #13

    Отговор: Прост народ или слаба държава?

    Темата е ясно посочена от теб - "Прост народ или слаба държава?"
    И АЗ СЪМ ПИСАЛ ТОЧНО ПО НЕЯ !
    А това че теб те вълнуват само и единствено нарушителите по пътищата - пиши си, не ти преча.

    Пример 3.
    Преди малко получих писмо от НОИ (този път като управител на фирма, не като физическо лице) да им направя справка за осигуровки на служител за минал период преди 20 години.
    В онзи период - преди 21 години - вицепремиерката и социален министър (И ДЪРЖАВЕН СЛУЖИТЕЛ В ОНЗИ МОМЕНТ) Лидия Шулева, превъведе правилата и се тупаше по гърдите пред камерите как принудила фирмите всеки месец да дават отчети, които така или иначе фирмите даваха и до този момент.
    Е какво се случва 20 години по-късно !!!!!!!!!!!
    Искат аз да им правя справка, при положение, че те (те = държавните служители) всеки месец са получавали актуални данни за осигуровки.

    Е те това ако не е силна държава !
    Посочили са ми срок от 14 дни и са се позовали на "липсва информация". Е как ще липсва, като Лидия Шулева не само въведе правилата, а въведе и тежки санкции. Липсва не защото нашата фирма не е дала данните още тогава, а защото държавния служител работи през пръсти и знае, че при нужда някой друг ще му свърши работата. И сега фирмата ще трябва да отдели няколко човекочаса, да се рови в стари архиви отпреди 20 години, за да направи справката, която мързеливия и некадърен държавен служител не може да си я направи сам, поради собствен некадърност и мързел.

    Може ли физическо или юридическо лице да потърси отговорност на държавен служител за лошо извършвана негова работа ?!
    НЕ МОЖЕ.
    Какво значи това ?
    Значи, че държавния служител е силен. Значи, че държавата е силна.
    А защо не може ?
    Защото хората са прости, а от тяхната простотия произтичат закони, пазещи държавния служител от това да му бъде търсена отговорност за лошо свършена работа.
    Отново посочвам, че връзката е такава
    Прост народ ==> силен държавен служител (силна държава)
    Този пост е редактиран от MitkoS; 18-01-23 в 12:24.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #14

    Отговор: Прост народ или слаба държава?

    Нали форумът беше чисто технически?
    Защо пак се ровим в политически теми?
    А Шушулева я докара Симеон Сакс-Кобург-Гота барабар с "юпитата". Основно за да се нагушат всички до 9-то коляно.
    Като между другото да ни набутат в две организации, без да ни питат въобще. За което също са получили и бонуси, освен нарежданията.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #15

    Отговор: Прост народ или слаба държава?

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Темата е ясно посочена от теб - "Прост народ или слаба държава?"
    И АЗ СЪМ ПИСАЛ ТОЧНО ПО НЕЯ !
    А това че теб те вълнуват само и единствено нарушителите по пътищата - пиши си, не ти преча.
    Виж сега, проблемите в тая държава с лопата да ги ринеш, аз съм засегнал един от най-големите, според мен.
    А това колко е 'силна' държавата, всеки може да си го интерпретира както иска.
    За мен, след като една държава не си върши работата, тоест да създава облекчения и сигурна среда на живот за гражданите и да се грижи за спазването на закона, то не виждам как мога да я нарека 'силна'.
    Пък ти щом си го интерпретираш по мутренски тертип, ок.
    Преди една година имаше един път регулиран с винетка, който беше в окаяно състояние, но онези от ТОЛ-а почти всеки ден висяха на него и проверяваха за винетки.
    Ами на мен това не ми харесваше, спрях веднъж и ги попитах дали не се чувстват неудобно: така им било наредено....ок.
    Няколко мейла до институциите и всеки път като ги видех ги посрещах с клаксон и мили думи, и изведнъж изчезнаха за повече от половин година, докато не запълниха дупките.
    Та ако нещо не ти харесва, действай, имаш пълното право да изразиш недоволството си.
    В тази конктретна тема, заслуга имат единствено гражданите, та за това я пускам във форум.
    Ролята на държавата, по този казус, се свежда единствено до контрол и закони, тя няма вина, че някой е решил да мине на червено или да кара с 200 в града и не само.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. слаба връзка от wireless router ?
    От striking във форум Мрежи
    Отговори: 8
    Последно: 10-10-10, 03:07
  2. Прост въпрос за знаещи те де :)
    От dimoh във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 9
    Последно: 27-03-06, 05:20
  3. У нас мафията си има държава
    От Lupus във форум Коментирай новина
    Отговори: 1
    Последно: 02-07-05, 11:40
  4. PDF2HTML прост конвертор
    От rozovata pantera във форум Windows
    Отговори: 1
    Последно: 25-07-02, 03:48

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе