Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 29
Like Tree8Одобрявам

Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2017
    Живее в
    Павликени
    Мнения
    46
    #1

    Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Здравейте! Предстои ми ремонт на етаж от къща, където не е живяно доста години. Къщата е тухлена, тази пролет ще правя външна изолация. Пода е дюшаме, което е ново и няма да го развалям, за да правя подово. Изложението е изток, юг, запад. Лятото си пече, така че ще ми трябва и за охлаждане. Таваните в момента са на 2,90 м. В едната стая съм го свалил на 2,55, като предстои и в другите стаи да ги свалям. Та трябва да измисля начин на отопление и охлаждане. В момента живея в апартамент и се отоплявам с Hitachi RAS- E28S, и се справя отлично с отоплението. Според мен с климатици ще е най добре. Не зная как ще е с термопомпа. Не съм запознат с този начин на отопление и не зная дали ще може само с една термопомпа? Къщата е около 100 м2
    - детска 16 м2 в която имам конвенционален NEO 12-ка и за момента не мисля да го сменям
    - спалня 23 м2 с два прозореца на двете стени
    - хол 30 м2
    - дневна и кухня- 30 м2
    Коридора не го включва, както и банята и тоалетната.
    Та, ако наслагам климатици, според мен ще излезе към 6 хил. лв. Може и по малко!?
    С темотопампата как ще е- вътрешните тела еднакви ли са за отопление и охлаждане, подови ли са или стенни. Чета че има въздух- вода и вода- вода.
    общо взето моля за съвет. Като първоначална инвестиция и после като консумация на електроенергия месечно.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Живее в
    Врна
    Мнения
    214
    #2

    Отговор: Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Климатици слагай,няма смисъл от термопомпа въздух вода в твоя случай. Водата в схемата е излишна , трябва допълнително да изграждаш водна система, разчиташ само на една централна машина, при авария си на ''сухо",по скъпо ще ти излезе и като поддръжка и като месечни разходи ... Със термопомпа на 6 няма да се спреш най вероятно. Тела за термопомпата има и подови, стенни и всякакви. Вода-вода е хубава работа вече ,обаче там инвестицията е голяма , и най важното трябва да имаш източник на вода (сонда, кладенец) с подходящ дебит.Вода -вода най просто казано, когато вън е -20* тебе не те интересува ,ти се влияеш от температурата на подпочвената вода, демек на ''външното'' тяло нямаш перка ,имаш серпентина и водна помпа,и можеш да го инсталираш на закрито.Важна е и температурата на подпочвената вода в твоя район . Но там цифрта е много голяма...
    Този пост е редактиран от microclim@; 05-03-18 в 23:26.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #3

    Отговор: Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Термопомпа въздух-вода показва предимствата си основно с подово отопление. Има из темите отлични отзиви от потребители. Тъй като няма да правиш подово, не се замисляй за термопомпа. Нищо не печелиш.
    Къща се топли доста по-трудно от апартамент в блок, да имаш предвид при сметките. Примерно аз съм в еднофамилна къща и имаме две бани. Ако не се топлят е имало случаи да замръзнат тръбите.

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Живее в
    Врна
    Мнения
    214
    #4

    Отговор: Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Примерно аз живея в къща и се отоплявам комбинирано с климатици при температури над 0 градуса и с локално парно под 0* и когато няма ток, мисля че 6-7000 може да ти стигнат за такава комбинация.
    Viking72 одобрява това.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2017
    Живее в
    Павликени
    Мнения
    46
    #5

    Отговор: Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Да, мислил съм и за локално парно. Проблема при него е, че нямам никаква прокарана инсталация, нямам радиатори и нищо друго и може би като изпълнение е по- скъпо от климатиците. Също така на етажа не може да се отдели място за котел, а ако е в мазата, ще трябва да се пускат 2 линии (според мен ). Но както се казва няма невъзможни неща. Тогава пак ще трябва да се вземат климатици за лятото, но пък може да са по евтини. Някъде тук бях чел колко е необходимата мощност за отопление на е кубичен метър, но не мога да го намеря. Дали има разлика между изчисляването на мощността при електрическо и пилетно отопление?

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Живее в
    Врна
    Мнения
    214
    #6

    Отговор: Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Ами за термопомпа се изгражда същата система, със тази разлика, че вместо да туриш евтини радиатори, трябва да сложиш скъпи конвектори и тръбите трябва да са в изолация за да не кондензират. Цената на машината отделно излиза колкото 4-5 климатика...

    - - - - - - - - - -

    За парно не е задължително да е котел, примерно може да е декоративна камина с водна риза в хола...

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2017
    Живее в
    Павликени
    Мнения
    46
    #7

    Отговор: Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Цитат Първоначално публикувано от microclim@ Виж публикацията
    ...За парно не е задължително да е котел, примерно може да е декоративна камина с водна риза в хола...
    А тя дали ще има мощност да захранва 5-6 радиатора, бойлер и две лири? Пък и не ми се иска да разнасям пелети по етажа и в хола.Сигурно има такива камини с автоматично подаване на пелетите. Извинявам се, че темата май стане не за този раздел.

  10. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #8

    Отговор: Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Цитат Първоначално публикувано от microclim@ Виж публикацията
    Примерно аз живея в къща и се отоплявам комбинирано с климатици при температури над 0 градуса и с локално парно под 0* и когато няма ток, мисля че 6-7000 може да ти стигнат за такава комбинация.
    Тарикат си затова си с комбинирано отопление.Зимата няма как да останеш на студено при сериозна авария,а за лятото имаш охлаждане.
    Сериозен си!
    microclim@ одобрява това.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #9

    Отговор: Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Ако няма да правиш подово, варианта с каквато и да е по вид термопомпа по-добре го забрави. На термопомпата предимствата са в подовото. С конвектори трябва да правиш инсталация като за локално парно, да работиш с по-висока температура на водата спрямо подовото, при което няма икономия и сравнително малко термопомпи могат, да имаш шум и духане все едно от нормални климатици.
    Има си модерни котли с горелки на пелети, които имат и автоматично подаване. Според мен най-добре ако избереш локално парно, котелът да е в мазата. Моите и двата котела - на твърдо гориво и газовия са в мазата.
    Щом си бил на климатици, значи си горе-долу морж и може да се пробваш и в къщата с климатици. Само за баня и тоалетна трябва да измислиш нещо. И задължително изолация навсякъде. Има много повече външни стени и не е като апартамент 1-2 общо.
    Почти всички, които познавам с локално парно си имаме и по 1-2-3 климатика. Аз имам примерно 3. Ползвам ги само за охлаждане.
    Viking72 одобрява това.

  12. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #10

    Отговор: Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Другият вариант е да направи "стенно" отопление

    Такова не съм виждал на живо, но съществува.
    ccankov73 одобрява това.

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Живее в
    Врна
    Мнения
    214
    #11

    Отговор: Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Камини има по 30KW на водната риза и около 6 отдавани от самата камина, 100 квадрата ще ги прави баня...Ето една за вграждане
    ето как изглежда вече вградена.тука долу.


    - - - - - - - - - -

    Разбира се това е скъп вариант, има и по евтини ... примерно моята е втора ръка, не е за вграждане на цена 150 лв. Просто не ми е в хола а на приземния етаж.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от microclim@; 06-03-18 в 17:19.

  14.  
     
  15. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #12

    Отговор: Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Цитат Първоначално публикувано от microclim@ Виж публикацията
    Камини има по 30KW на водната риза и около 6 отдавани от самата камина, 100 квадрата ще ги прави баня...Ето една за вграждане
    ето как изглежда вече вградена.тука долу.


    - - - - - - - - - -

    Разбира се това е скъп вариант, има и по евтини ... примерно моята е втора ръка, не е за вграждане на цена 150 лв. Просто не ми е в хола а на приземния етаж.
    Я ми обясни тези чудеса на отопление,как ги обезопасяваш при отворени системи?Много от тях са с тънки ламарини ,нямат охлаждаща серпентина,така че не могат да работят в затворена.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Живее в
    Врна
    Мнения
    214
    #13

    Отговор: Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Слага се бар клапан непосредствено на самата камина. Даже се търкаля там на снимката.Отделно системата е със пропилен гликол за да не замръзва.

  17. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #14

    Отговор: Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Този бар клапан какво мери?Температура или налягане?

  18. Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Живее в
    Врна
    Мнения
    214
    #15

    Отговор: Идеи за отопление и охлаждане на етаж от къща.

    Налягане, при евентуално запушване на раз.съд да не гръмне камината.условието е клапана да е преди всякакви кранове възможно най близко до изхода от камината. Има и клапани комбинирани по налягане и температура...Има много работи...Всичко струва пари, но клапан винаги се слага.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 20:38
  2. Помощ при избор на климатик за етаж от къща
    От antovasilev във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 7
    Последно: 12-10-11, 23:03
  3. Препоръка за отопление за 2-ри етаж къща
    От div0t0 във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 23-04-10, 11:25
  4. Идеи за смяна на BOX охлаждане на Sempron 2800+
    От stancho_75 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 30-06-07, 13:02
  5. Въпрос за продажба на етаж от къща!
    От HD във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 2
    Последно: 25-01-06, 18:10

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе