Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 32

Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #16

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Няма как да стане. Температурата на топене на калая е 232°С. Как ще я стигнеш?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #17

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    калайдисване на проводниците, усукване и спойка отгоре. Сменял съм инсталацията си през 1972г и досега не съм имал проблеми дори и с акумулираши печки и бойлер преди години. Старата инсталация беше с алуминиеви проводници , но поставени в тръби.
    Преди изолирай с изолирбанд , сега ми е по -лесно с W 963
    Aко някой има нужда от Бишопчета да свирка - намират ми се.

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #18

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Аиде сега и калайдисани, може и да ги завариш газопламъчно и колко връзки ще направиш за един ден. Все пак сме в 21век и има достатъчно голямо разнообразие от клеми са всякакви сечения с които се работи изключително лесно и бързо и най важното е че параметрите на връзката са ясни и повторими.

  5. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #19

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Тук на става дума за бързина, а за качество. Кой каквото и да казва тези клеми не предлагат никакво качество на връзката, а само бърза работа с тях и възможност за последващо добавяне на нов проводник към тази връзка. За силови връзки (особено в разклонителни кутии) е препоръчително усукване с последващо запояване! Става бавно, но вечно!!!

  6. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #20

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Така е: хубавите работи стават бавно, с хубави материали и за това са много дълготрайни, но скъпи . Да допълня - използвайте подходящи (ниско активни) флюсове при калайдисването.

  7. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #21

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Цитат Първоначално публикувано от Egu
    Тук на става дума за бързина, а за качество. Кой каквото и да казва тези клеми не предлагат никакво качество на връзката, а само бърза работа с тях и възможност за последващо добавяне на нов проводник към тази връзка. За силови връзки (особено в разклонителни кутии) е препоръчително усукване с последващо запояване! Става бавно, но вечно!!!
    И кой го препоръчва, що говорите глупости, усукването е забранено в наредбите в цял сват, правят го само самозвани майстори които искат да спестят някоя стотинка. Изобщо виждал ли съвремена клема за разклонителна кутия не говоря за черните лустерклеми от време оно. Виж това http://www.elkontrol.com/bg/wago/wago.aspx?which_id=407 до 6кв. за 44ст. И не ми говори че е боклук, не случайно пружините клеми на WAGO са международен стандарт.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #22

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Тук се говори за калайдисване, усукване и последващо запояване, което се прави от майстори-мераклии само за себе си или за близки приятели , а не само за усукване, което се е правило преди и изобщо не бих му се доверил .

  10. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #23

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Човек се учи винаги и в тази посока на мисли да попитам какво точно имаш предвид за ниско активни флюсове?

  11. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #24

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    В смисъл да не се използва при калайдисването гасена киселина, която при остатъци би предизвикала корозия на медните проводници (не се занимавам професионално с това, така ми бе препоръчано от ел.техник).

  12. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #25

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Цитат Първоначално публикувано от mil_10


    И кой го препоръчва, що говорите глупости, усукването е забранено в наредбите в цял сват, правят го само самозвани майстори които искат да спестят някоя стотинка. Изобщо виждал ли съвремена клема за разклонителна кутия не говоря за черните лустерклеми от време оно. Виж това http://www.elkontrol.com/bg/wago/wago.aspx?which_id=407 до 6кв. за 44ст. И не ми говори че е боклук, не случайно пружините клеми на WAGO са международен стандарт.
    Разгледах линка и въобще не можеш да ме обориш в това което съм казал аз в поста си. Колкото и да е голям натиска на тия клеми, контактната повърхност е малка за силови връзки. Признавам не съм ги държал в ръка тези клеми, но от показаните в сайта описания им нямам това доверие, което имам на моите усукани и запоени връзки.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #26

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Цитат Първоначално публикувано от mil_10


    И кой го препоръчва, що говорите глупости, усукването е забранено в наредбите в цял сват, правят го само самозвани майстори които искат да спестят някоя стотинка.
    A случайно да ти е известно , че на серията "Аполо " са използвани именно тази технология и впиването на метал в метал ????
    Имам такива връзки предварително краиша на проводници, усукани с 2 бр клеши и спойка отгоре от 1972 г. - досега но проблем.
    А на тия прехвалени клеми какво става с времето ??? Винта леко отпуска , разхлабена врзъка, нагаряне при голям ток / консуматор/.
    Да ти обясня ли защо - клемата е от един вид метал - болтовете са от друг / поради икономия са от стомана - най- добрият рповодник .
    Не дай се боже и да има температурно натоварване ...

    Отмосно киселината - мога ли да ви запитвам в кой век живеете ?? Има си флюсове вече за какво ли не.

  14.  
     
  15. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #27

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Цитат Първоначално публикувано от Danri
    В смисъл да не се използва при калайдисването гасена киселина, която при остатъци би предизвикала корозия на медните проводници (не се занимавам професионално с това, така ми бе препоръчано от ел.техник).
    За целта има готови течни флюсове на киселинна основа. Продават се в едни пластмасови тубички и на тях пише за какво се ползват. Има за запояване на печатни платки, за кабели и др. такива. Ако се ползва гасена киселина трябва спойката да се измие обилно със хладка вода, което на практика за разклонителни кутии не е удобно.

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #28

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Ползвал съм подарен такъв течен флюс, но ако сега ми потрябва, от къде да си намеря ? Т.е. ако скоро си купувал, откъде ?

  17. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #29

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    Цитат Първоначално публикувано от Danri
    Ползвал съм подарен такъв течен флюс, но ако сега ми потрябва, от къде да си намеря ? Т.е. ако скоро си купувал, откъде ?
    Какво точно искаш да запояваш? Ако ще реализираш тая безумна идея да си усучеш кабелите и да ги залееш с припой - ползвай от дебелия тинол и 50W поялник. Но преди усукването добре им изстържи с ножче окиса.
    За флюсовете и запояването попрочетете тук: http://www.qsl.net/lz4ny/tech/pripoj.htm

  18. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #30

    Re:Съединяване на провдниците в битовите ел. инсталации - усукване или клеми

    И защо е безумна ? На мен и някои приятели ми върши работа вече двайсетина години... Няма да се повтарям, ама пак ще кажа:
    Цитат Първоначално публикувано от Danri
    Тук се говори за калайдисване, усукване и последващо запояване, което се прави от майстори-мераклии само за себе си или за близки приятели , а не само за усукване, което се е правило преди и изобщо не бих му се доверил .

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Работно налягане при битовите климатици...
    От promiss във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 4
    Последно: 19-04-15, 20:27
  2. Изкарване на ток от лустер-клеми
    От Stefan Troplev във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 28-10-13, 19:37
  3. Отговори: 36
    Последно: 14-05-07, 20:17
  4. Отговори: 13
    Последно: 09-10-06, 15:15
  5. Програма за съединяване на видео файлове
    От shutdawn във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 03-09-05, 17:30

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе