Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 28

Законен ли е рекета за нови водомери?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на dragozow
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    1,304
    #1

    Законен ли е рекета за нови водомери?

    Днес идвали у нас от "Софийска вода" да засичат водата и казали на мойта че трябвало да сменим водомерите в най-кратък срок защото били стари.Между другото хич не са стари защото са слагани през 2002-ра година.Ако не сме били изпълнили препоръката щели да начисляват служебно 20 кубика вода на месец на човек(?!?)Не са казали откъде и какви водомери да се купят и не са дали препоръката писмено.Интересува ме юридически законно ли е това?На една комшийка казали същото.Ако е законно ще сменя скапаните водомери все пак ама ми прилича на държавен рекет.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #2

    Re: Законен ли е рекета за нови водомери?

    Сега пък от какъв зор намесваш държавата ?

    А иначе по темата:
    Преди пет години сменях някакъв водомер. Спомням си, че трябваше да се носи някъде, за да се калибрира от специална институция и да му се издаде нещо като сертификат за калибровката и чак тогава беше монтиран и пломбиран. Не съм съвсем сигурен, но доколкото си спомням, този сертификат за калибровката имаше някакъв срок на годност. Ама май срока на годност беше доста повече от 5 години.

  4. Senior Member Аватара на dragozow
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    1,304
    #3

    Re: Законен ли е рекета за нови водомери?

    Замесвам я защото толерира такива глупости.Вместо да го заверят на място трябва да си спра водата и да тичам с водомера за презаверка или за нов.

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #4

    Re: Законен ли е рекета за нови водомери?

    Цитат Първоначално публикувано от dragozow
    Замесвам я защото толерира такива глупости.
    Ъъъ ... ми то като се замислиш ... и американците толерират отношението на тези които са дошли у вас и са ти казали, че трябва да си смениш водомера. (Нали не си чул някой американец да казва "не ги толерирам!"). Руснаците също, евреите също.

    ПП
    “Софийска вода” АД
    Операторът на ВиК услугите на София по силата на 25-годишен концесионен договор, подписан през октомври 2000 г. между Столична община и International Water/United Utilities.
    Къде тук е държавата ?
    Доколкото разбирам, става въпрос за отношения между теб и частна фирма.

    ПП
    http://www.sofiyskavoda.bg/index.php - в момента на главната страница има анкета "Какво според вас трябва да се промени в начина, по който "Софийска вода" обслужва своите клиенти?"
    Един от отговорите е "Отношението на служителите"

    ПП
    Не ме разбирай погрешно, не казвам, че тия от "Софийска вода" могат да правят каквото си поискат, а казвам че е редно да насочваме критиките си към когото трябва. И да не намесваме популистки държавата за нередности които не са от нейната компетенция.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #5

    Re: Законен ли е рекета за нови водомери?

    Мярнах предаване по телевизията (на Владо Береану май) за този абсурд. Трябвало на всеки 5 години да си сваляме водомерите и да ги носим във ВиК за проверка, като първата проверка е 2 години след закупуването - демек новите водомери най-бързо се развалят ! Цитираха случай за нова кооперация, оборудвана със нови немски водомери, сертифицирани по немските стандарти с незнам колко години гаранция, у нас стават нередовни, защото са минали 2 години от закупуването, макар и без да са работили . Това не знам само са София ли се отнася или за цялата страна, ама по-голяма глупост не съм чувал! Освен това имаше и изказване на експерт, че тази лаборатория изобщо не може да поеме такова количество за проверка.

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #6

    Re: Законен ли е рекета за нови водомери?

    Цитат Първоначално публикувано от dragozow
    Днес идвали у нас от "Софийска вода" да засичат водата и казали на мойта че трябвало да сменим водомерите в най-кратък срок защото били стари.Между другото хич не са стари защото са слагани през 2002-ра година.Ако не сме били изпълнили препоръката щели да начисляват служебно 20 кубика вода на месец на човек(?!?)Не са казали откъде и какви водомери да се купят и не са дали препоръката писмено.Интересува ме юридически законно ли е това?На една комшийка казали същото.Ако е законно ще сменя скапаните водомери все пак ама ми прилича на държавен рекет.
    За съжаление е законно. Водомера е средство за измерване и подлежи на метрологичен контрол. Срока за водомерите е 5 години. Преди 3 години имах подобна разправия с ВиК по този повод и тогава се разрових из нормативните документи. Те обаче са задължени да ти дадат писмено предписание иначе няма как да докажат, че са те предупредили. Колкото до това, че ще начисляват по 20куб.м на месец не знам дали са го вкарали в общите условия и наредбите си. По-рано нямаха и спорът ми с тях беше именно за това. В наредбата май беше записано, че ако водомера ти е повреден те начисляват средномесечното потребление за същия период през миналата година. Все пак провери. Аз от тогава им дължа една сума от 20лв, която упорито не плащам. Плащам си текущите разходи и толкова. Това при тях е възможно, за разлика от топлофикацията.
    PS @Lazar,
    Това с двете години не е точно така. Всяка стока си има срок на съхранение. За уредите за измерване имаше някакво условие, че трябва да се въведат в експлоатация до 2 години от производството, в противен случай подлежат на метрологична проверка и калибровка. Та на ония юнаци им бяха монтирали водомери с изтекъл срок (или срока беше изтекъл докато въведат блока в експлоатация) и затова ВиК ги беше подгонило.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Re: Законен ли е рекета за нови водомери?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    PS @Lazar,
    Това с двете години не е точно така. Всяка стока си има срок на съхранение. За уредите за измерване имаше някакво условие, че трябва да се въведат в експлоатация до 2 години от производството, в противен случай подлежат на метрологична проверка и калибровка. Та на ония юнаци им бяха монтирали водомери с изтекъл срок (или срока беше изтекъл докато въведат блока в експлоатация) и затова ВиК ги беше подгонило.
    Вероятно е така, Владо Береану го е украсил, но беше представено така, че на всеки 5 години всеки, без предписание е длъжен да си сваля сам или с помощта на майстор водомера и да го носи на проверка и калибровка. Това, ако е така е абсолютен абсурд и не е възможно да се случи никога! Ако има съмнения, че е повреден съм съгласен. По-реално ми се вижда да си вземат водомерите под наблюдение и на какъвто искат период да си ги сменят с оборотни, а тези да ги носят на проверка - на принципа на Енергото.

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #8

    Re: Законен ли е рекета за нови водомери?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Вероятно е така, Владо Береану го е украсил, но беше представено така, че на всеки 5 години всеки, без предписание е длъжен да си сваля сам или с помощта на майстор водомера и да го носи на проверка и калибровка. Това, ако е така е абсолютен абсурд и не е възможно да се случи никога! Ако има съмнения, че е повреден съм съгласен. По-реално ми се вижда да си вземат водомерите под наблюдение и на какъвто искат период да си ги сменят с оборотни, а тези да ги носят на проверка - на принципа на Енергото.
    Съгласен съм, че е абсурдно, но за съжаление е факт. Общо взето по си на сметка да си купиш нов водомер, отколкото да помъкнеш стария на проверка. Електромерите са собственост на Енергото, водомера - твоя.

  11. Senior Member Аватара на dragozow
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    1,304
    #9

    Re: Законен ли е рекета за нови водомери?

    Именно защото е абсурдно.Трябва да си оставя всичката работа и да тичам с тия водомери да се занимавам с глупости.

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #10

    Re: Законен ли е рекета за нови водомери?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Съгласен съм, че е абсурдно, но за съжаление е факт. Общо взето по си на сметка да си купиш нов водомер, отколкото да помъкнеш стария на проверка. Електромерите са собственост на Енергото, водомера - твоя.
    Така е с новия. Да се ремонтира стария или да го разходиш за калибровка май е се тая. Пак нещата зависят от добрата воля на служителите на ВиК. Беше повреден и много стар. Смених го сам по предписание и с модел препоръчан от инкасатора (предварително калибриран български), ако обаче се спазеше изискването той да се пломбира в деня на монтажа от техните специалисти щях да гъмна един работен ден. Пломбира го инкасатора при следващото отчитане.
    Това сигурно е поредната нормативна база, която всички страни не могат да изпълнят.

  13. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #11

    Re: Законен ли е рекета за нови водомери?

    Lupus е дал най-точното обяснение.

    Лично аз, въпреки че "пострадах" от тази мярка смятам че е справедлива - все пак това е уред за измерване, който следва да се проверява. Лошото е, че първо пропускат да те уведомят писмено и второ имат различни аршини...
    Но като цяло са прави хората.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #12

    Re: Законен ли е рекета за нови водомери?

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Не ме разбирай погрешно, не казвам, че тия от "Софийска вода" могат да правят каквото си поискат, а казвам че е редно да насочваме критиките си към когото трябва. И да не намесваме популистки държавата за нередности които не са от нейната компетенция.
    dragozow,
    дължа ти извинение. Критиките са баш за държавата, тъй като е отговорна за лошата нормативна уредба.

  16. Senior Member Аватара на dragozow
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    1,304
    #13

    Re: Законен ли е рекета за нови водомери?

    Няма проблем,аз знам че "Софийска вода" е частна фирма.Въпроса е че този който и е дал концесията се е интересувал само от финансовата част и не упражнява контрол.Иначе приказките на служителката няма да спаза докато не ми го даде това в писмен вид.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #14

    Re: Законен ли е рекета за нови водомери?

    MitkoS +1
    echo, не казвам, че не трябва да са точни уредите за мерене, ама бакалина като ми продава кренвирши не ме кара аз да се грижа за калиброването на везната му или да си нося калибровано кантарче.
    Защо трябва водомера да е моя собственост и аз да се грижа за проверката му. Какво ще стане, ако трябва да загубим и два дни за проверка на електромера, два дни за проверка на разходомера за газ, два дни за топломера...? Толкова е остаряла нормативната ни уредба , че нямам думи. Защо поне при новото строителство не изкарват водомерите извън жилището - в общите части (да ме извиняват тези с нелегални отклонения ) Аман от бележчици на входа "Осигурете достъп на тая дата, в тоя час - ще засичаме водомерите"! Е как да стане това в работно време - всеки месец по един ден отпуск ли? Ами тя отпуската отиде в чакане на инкасатора, ако изобщо те пуснат началниците! При проекта на новата къща искахме водомерите да бъдат изкарани на етажа, за да няма такива проблеми - не, не можело! Въпреки всичко аз смятам така да изпълня инсталацията!

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    476
    #15

    Re: Законен ли е рекета за нови водомери?

    Е как сам си сваляш водомера, носиш го, и после си го монтираш. Нали това нещо човек на ВиК трябва да го направи и пломбира.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Метрологична проверка или смяна на водомери?
    От Lupus във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 16
    Последно: 27-09-16, 17:04
  2. Продавам 3 нови рутера Belkin - Нови цени
    От ohluva във форум Продава
    Отговори: 5
    Последно: 22-10-12, 13:56
  3. Отговори: 5
    Последно: 24-07-12, 12:36
  4. За рекета, мафията и имат ли те почва у нас...
    От Tommorow във форум Коментирай новина
    Отговори: 12
    Последно: 02-06-07, 00:14
  5. Нови хардове , нови Windows - стари проблеми
    От Mr.TECHNO във форум Коментирай новина
    Отговори: 2
    Последно: 03-06-04, 15:03

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе