Резултати от 1 до 7 от общо 7

2 въпроса за електрото

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #1

    2 въпроса за електрото

    Имам следните 2 въпроса относно отчитането на електроенергията. Ще ходя да се разправям, че нещо не ми се връзват сметките, но е добре да имам малко предварителна информация от някой запознат с тия неща.
    1. Защо електроенергията за асансьора и за общите нужди на входа се отчита само като дневна? Това нормално ли е?
    2. Как може да има следната разлика в потреблението:
    Апартамент:
    4-5 компютъра, 2 монитора (LCD), 2 switch-a, router, printer, хладилник, телевизор - постоянно включени (телевизорите са два, единият от време на време се изключва, другият от време на време се включва, така че го смятам като един постоянно включен)
    готварска печка, пералня, осветление, доста време преди пускането на парното - ел. радиатор (всяка нощ, когато щерката беше болна - и през деня)
    Консумация според ЧЕЗ за периода 23.08.2008 до 24.11.2008: "Общо kWh: 662" (дневна +нощна)
    Друго помещение, свързано към електромера за общите нужди на входа:
    5 компютъра, 2 switch-а, 13 оптични конвертора - постоянно включени
    монитор (CRT) - около 100 часа на месец (т.е. работил е около 300 часа за периода)
    климатик (харчи 1KW в моментите, когато охлажда - проверено) - работил е около 100-150 часа през периода
    електроенергията за общите нужди на входа - това трябва да включва абонатната станция последния месец, стълбищното осветление, водна помпа, не се сещам за друго
    Консумация според ЧЕЗ за периода 23.08.2008 до 24.11.2008: "Общо kWh: 2547" (само дневна, нощна няма)
    Консумацията за периода 05.02.2008 - 26.05.2008 е 2644KWh, за периода 27.05.2008 - 22.08.2008 е 2965KWh, като през първия период климатикът не е пускан, а през втория период не е спиран.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на avenger
    Тук е от
    Mar 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    759
    #2

    Re: 2 въпроса за електрото

    За въпрос № 1 - не е нормално да се отчита само дневната ел.енергия.Възможна причина-неправилно работещ електромер-или инкасатора знае,но си трае или повредата е отскоро и не е усетена.
    За въпрос № 2 - възможна причина е т.нар.надписване.Имах подобен проблем-инкасатора ми беше сложил 1000 квт + над обичайната ни консумация.Ето как процедирах:
    1.Обадих се на телефон,обявен за сигнали и пуснах жалба.
    2.За да съм сигурен,че операторката ще си свърши работата,пуснах 2 жалба чрез имейла.
    3.След 2 дни звъннаха от енергото и казаха,че грешката е тяхна-няма да плащам сумата,те щели да я коригират,както и стана.
    EVN

  4. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #3

    Re: 2 въпроса за електрото

    По т.1 : Консумацията на ел.енергията за общи нужди и асансьора се отчитат от трифазен електромер с една скала /предположение за еднотарифното отчитане/....

  5. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #4

    Re: 2 въпроса за електрото

    Цитат Първоначално публикувано от avenger
    За въпрос № 1 - не е нормално да се отчита само дневната ел.енергия.Възможна причина-неправилно работещ електромер-или инкасатора знае,но си трае или повредата е отскоро и не е усетена.
    Повредата не е отскоро, а откакто е сложен новия електромер - може би преди година, защото има отчетени само 2kWh нощна енергия. Никога обаче досега не бях проверявал колко е нощната и колко дневната.

    Цитат Първоначално публикувано от fikata
    По т.1 : Консумацията на ел.енергията за общи нужди и асансьора се отчитат от трифазен електромер. /предположение за еднотарифното отчитане/....
    За асансъора със сигурност е трифазен, за другия не знам. Това обаче не ми изглежда логична причина, защото промишлената енергия се отчита също на времеви тарифи, даже са повече от 2.

  6. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #5

    Re: 2 въпроса за електрото

    За по-компетентен отговор по т.1 на тел 0700 10 010

  7. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #6

    Re: 2 въпроса за електрото

    Тъкмо свърших разговора, ще се ходи на място.
    Оказва се, че имаме двутарифен електромер, но се отчита само дневна тарифа защото при откриване на партидата и подписване на договора така било заявено. Баси случая, 22 години е плащано само дневна

    P.S. Само за последното тримесечие сметката е 452.47 лв, предишните са по-големи.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    881
    #7

    Re: 2 въпроса за електрото

    Така е, стари партиди с еднотарифен електромер си бичат дневна до откат - тва е положението! Дори от енергото да ти сменят таблото с "новите", не ти пускат нощната по подразбиране - трябва молба+такса към 50лева(ама не ти казват - да може да максимално да ти влезе густото ). И аз така по тази система: докато се усетя да пусна молбата + няколко месеца чакане да се наканят - навъртях маса пари на вятъра

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Два въпроса за С++
    От Silviya във форум Програмиране
    Отговори: 24
    Последно: 15-06-07, 10:23
  2. Три въпроса!
    От Sitron във форум Общ - софтуер
    Отговори: 6
    Последно: 21-03-04, 23:35
  3. Два въпроса...
    От toofy във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 10
    Последно: 11-10-03, 20:46
  4. Два въпроса...
    От Stealth във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 31-12-02, 12:28
  5. 2 въпроса...
    От LordOfEvil във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 25-12-01, 04:13

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе